Постанова № 16639420, 03.06.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.06.2011
Номер справи
2а-3314/11/2670
Номер документу
16639420
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01014, м. Київ, вул. Командарма Каменєва,8, корп. 1, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

03 червня 2011 року                     № 2а-3314/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Четвертак Я.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Державного територіально-галузевого об’єднання

«Південно-Західна залізниця»

до Жмеринської об’єднаної державної податкової інспекції

у Вінницькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Державне територіально-галузеве об’єднання «Південно-Західна залізниця»(далі - позивач) звернулось з суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Жмеринської об’єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області (далі –відповідач) від 22.11.2010 р. № 0000912301/0.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.11.2010 р. повернуто позовну заяву позивачеві.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.11.2010 р. скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.03.2011 р. відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що при проведенні планової виїзної документальної перевірки Відокремленого підрозділу Жмеринського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 3 Південно-Західної залізниці з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р. було зроблено хибний висновок та прийнято помилкове рішення щодо заниження Жмеринським БМЕУ № 3 податкового зобов’язання по сплаті земельного податку за період з січня 2010 р. по червень 2010 р. на загальну суму 5598, 47 грн.

Відповідач проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях. Вважає, що дії відповідача по нарахуванню суми земельного податку та штрафних санкцій є правомірними та такими, що відповідають чинному законодавству. Оскільки позивачем було неправомірно застосовано пільгову ставку земельного податку, передбачену ч. 10 ст. 7 Закону України «Про плату за землю», що призвело до заниження податкового зобов’язання по земельному податку за І півріччя 2010 р.

В судове засідання 30.05.2011 р. не прибув належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи представник Жмеринської об’єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області.

Необхідність у заслуховуванні свідка чи експерта у справі відсутня, так само, як і відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Приймаючи до уваги викладене, суд вважає за доцільне розглянути справу у письмовому провадженні.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.

Жмеринською об’єднаною державною податковою інспекцією у Вінницькій області було проведено планову виїзну перевірку відокремленого підрозділу Жмеринського будівельно-монтажного експлуатаціного управління № 3 Південно-Західної залізниці з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р., за результатами якої складено акт від 08.11.2010р. № 1287/23/01106806 (далі –акт перевірки).

Під час проведення перевірки, податковим органом зроблено висновок про порушення позивачем ч.1 ч. 10 ст. 7 Закону України «Про плату за землю»(далі –Закон) та заниження плати за землю за І півріччя 2010 р. на суму 5598, 47 грн.

На підставі висновків акта перевірки, Жмеринською ОДПІ у Вінницькій області було прийняте податкове повідомлення-рішення від 12.11.2010р. № 0000912301/0, яким позивачу визначено до сплати зобов’язання за платежем «плата за землю» в розмірі 8397,00 грн., з яких: за основним платежем –5598,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями –2799,00 грн.

В акті перевірки встановлено, що позивач здійснював виробничу діяльність на земельних ділянках, згідно Державних актів на право постійного користування землею ( копії яких наявні в матеріалах справи) у Жмеринському районі: Браїлівської сільської ради - 1, 1351 га, Лялецької сільської ради- 5,8634 га, Демидівської сільської ради - 0,1317 га, Стодульської сільської ради - 0,1487 га, Чернятинської сільської ради - 0,0688 га, міста Жмеринка: - 26842 кв. м. та 0,1384 га.

Відповідач вважає, що в порушення ч. 1, ч. 10 ст. 7 Закону Жмеринський БМЕУ № 3 ДТГО «Південно-західна залізниця» застосував ставку земельного податку у розмірі 25 відсотків суми земельного податку, а земельний податок їм необхідно обчислювати, застосувавши ставку 1 відсоток від грошової оцінки земельної ділянки.

З матеріалів справи вбачається, що основною організаційною ланкою на залізничному транспорті, що здійснює забезпечення перевезень пасажирів і вантажу у визначеному регіоні транспортної мережі, є ДТГО «Південно-Західна залізниця», до складу якої, без статусу юридичної особи, входить ВП Жмеринське будівельно-монтажного експлуатаціного управління № 3 Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця».

Згідно з Положенням про ВП Жмеринське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 3 ДТГО «Південно-Західна залізниця», затвердженим наказом в.о. начальника Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» від 29 липня 2006 року та довідки, виданої Державним комітетом статистики України від 10.02.2010 № 234987, ВП Жмеринське будівельно-монтажне експлуатаціне управління № 3 є відокремленим структурним підрозділом Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця», видом діяльності якого, зокрема, є: функціонування інфраструктури залізничного транспорту, будівництво будівель.

Господарська діяльність ВП Жмеринське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 3 пов"язана із задоволенням потреб залізниці.

Метою діяльності ВП Жмеринське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 3 є, зокрема, своєчасне та якісне виконання зобов"язань по введенню в дію виробничих та промислових потужностей, будівництву та ремонту об"єктів залізничного транспорту.

Частиною першою статті 6 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлено, що землі, які надаються в користування для потреб залізничного транспорту, визначаються відповідно до Земельного кодексу України та Закону України "Про транспорт".

Частина перша статті 67 Земельного кодексу України, яка визначає, що до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту.

Статтею 68 Земельного Кодексу України, яка визначає землі залізничного транспорту, передбачено, що до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Крім того, статтею 23 Закону України "Про транспорт" встановлено, що до земель залізничного транспорту належать землі, надані в користування підприємствам і організаціям залізничного транспорту відповідно до чинного законодавства України. До складу цих земель входять землі, які є смугою відведення залізниць, а саме землі, надані під залізничне полотно та його облаштування, станції з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації, захисні і укріплюючі насадження, службові, культурно-побутові приміщення та інші споруди, необхідні для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Таким чином, наведеними положеннями Земельного кодексу України та Законів України «Про транспорт» і «Про залізничний транспорт», встановлено, що всі землі, якими користується залізниця, є землями залізничного транспорту, тому землями залізниць слід вважати всі земельні ділянки, надані залізниці, а не тільки земельні ділянки, які прилягають виключно до залізничного полотна.

Відповідно до Державних актів на право постійного користування землею ЯЯ № 9018875 від 04.09.2008 р., ЯЯ № 018876 від 04.09.2008 р., ЯЯ № 018872 від 04.09.2008 р., ЯЯ № 018871 від 04.09.2008 р., ЯЯ № 018880 від 23.10.2008 р., ЯЯ № 018874 від 04.09.2008 р., № ЯЯ № 018287 від 16.12.2009 р., земельні ділянки, яким користується Жмеринське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 3, надані у постійне користування позивачу.

Таким чином, земельні ділянки, надані у постійне користування Жмеринському будівельно-монтажному експлуатаційному управлінню № 3 ДТГО «Південно-західна залізниця», законодавством віднесено до земель залізниці.

Порядок обчислення і сплати земельного податку, визначення суб’єктів плати за землю врегульовано спеціальним законом, яким є Закон України «Про плату за землю».

          Так статтею 2 вказаного закону передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

          Згідно ст. 4 Закону України «Про плату за землю», ставки земельного податку, порядок обчислення і сплати земельного податку не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законодавчими актами, крім цього Закону.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (ст. 13 Закону України «Про плату за землю»).

          Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Податок на землю ВП Жмеринське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 3 сплачувався згідно з частиною 10 статті 7 Закону України "Про плату за землю" в розмірі 25% суми земельного податку, що встановлено в акті перевірки, підтверджується наявними у матеріалах справи платіжними дорученнями та не заперечувалось представниками сторін.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

          Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, судом визнається, що відповідачем не були наведені обставини, які б підтверджувались достатніми доказами, які б свідчили про обґрунтованість заперечень. Доводи позивача, на які позивач посилається в обґрунтування позовних вимог, не були спростовані доводами чи доказами відповідача.

Таким чином, суд приходить до висновку, що двадцяти п"яти відсоткова ставка земельного податку застосовується до всіх земель, наданих залізницям для виконання їх функцій, а тому, донарахування відповідачем плати за землю було неправомірним.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Приймаючи до уваги викладене, керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Державного територіально-галузевого об"єднання "Південно-Західна залізниця" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Жмеринської об'єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області від 12.11.2010р. №0000912301/0.

          3. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Державного територіально-галузевого об"єднання "Південно-Західна залізниця" (код ЄДРПОУ 04713033) за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя                                                                                 Шрамко Ю.Т.