Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
05.07.11Справа №2а-1835/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
головуючого судді Дудкіної Т.М.,
при секретарі Шарко С.К.,
за участю:
прокурора Попової А.І.,
представника позивача Хістова В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Прокурора Нахімовського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, від імені та за дорученням якої діє територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аварійно-ремонтна служба»про стягнення штрафних санкцій у розмірі 1 020,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Нахімовського району м. Севастополя звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, від імені та за дорученням якої діє територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аварійно-ремонтна служба»про стягнення штрафних санкцій у розмірі 1 020,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані не сплатою відповідачем штрафних санкцій у розмірі 1020,00 грн., застосованих до нього постановою позивача від 25.01.2011 №113954.
Відповідач письмових заперечень щодо суті спору суду не надав.
У судовому засіданні 05.07.2011 прокурор та представник позивача заявлені вимоги підтримали, наполягали на їх задоволенні.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання 05.07.2011 не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Заслухавши прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню повністю, виходячи з наступного.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 № 789, Міністерство транспорту та зв'язку України є центральним органом виконавчої влади, головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державно політики в галузі автомобільного транспорту.
Статтею 6 Закону передбачено, що в складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Вказаний урядовий орган здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавче регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190 (далі - Положення) передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, як урядовий орган державного управління, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів. Пунктом 20 Положення передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно з вимогами пункту 8 Положення, Міністерством транспорту та зв'язку України наказом № 888 від 14.12.2005 затверджено Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28.12.2005 за № 1573/11853. За пунктом 1 цього Положення, територіальний орган -Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в м. Севастополі є територіальним структурним підрозділом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті без права юридичної особи.
Пунктами 4, 5 Положення визначені основні завдання територіальних управлінь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у відповідному регіоні, а саме: здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування. Крім того територіальні управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок). Пунктом 3 цього Порядку передбачено, що одним з органів державного контролю на автомобільному транспорті є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, та її територіальне управління в м. Севастополі.
За правилами статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт»та пункту 4 Порядку, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення перевірок.
Як вбачається з матеріалів справи 05.01.2011 посадовими особами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання останнім вимог законодавства про автомобільний транспорт. За результатами перевірки складений акт №211097, з якого вбачається, що 05.01.2011 відповідач здійснюючи експлуатацію транспортного засобу марки DAEWOO LANOS TF 69 Y, державний номер СН 9923 АВ, надавав послуги з перевезення пасажирів (послуги таксі) без наявності документа, передбаченого статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме, без ліцензійної картки.
25.01.2011 начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі винесена постанова про застосування фінансових санкцій №113954 у розмірі 510,00 грн.
Відповідач був належним чином повідомлений про розгляд матеріалів стосовно проведеної перевірки щодо його діяльності, а також про прийняття постанови про застосування до відповідача фінансових санкцій, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення /а.с.8/.
15.03.2011 посадовими особами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання останнім вимог законодавства про автомобільний транспорт. За результатами перевірки складений акт №228128, з якого вбачається, що 15.03.2011 відповідач здійснюючи експлуатацію транспортного засобу марки DAEWOO LANOS TF 69 Y, державний номер СН 9928 АВ, надавав послуги з перевезення пасажирів (послуги таксі) без наявності документа, передбаченого статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме, без ліцензійної картки.
19.04.2011 начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі винесена постанова про застосування фінансових санкцій №113992 у розмірі 510,00 грн.
Відповідач був належним чином повідомлений про розгляд матеріалів стосовно проведеної перевірки щодо його діяльності, а також про прийняття постанови про застосування до відповідача фінансових санкцій, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення /а.с.20, 22/.
Згідно зі статтею статті 35 Закону України «Про автомобільний транспорт»послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення.
За приписом статті 34 Закону України “Про автомобільний транспорт” автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Cтаттею 39 вказаного Закону передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і предявляти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Зокрема, юридичні особи, що здійснюють перевезення пасажирів на таксі повинні мати: для автомобільного перевізника - ліцензію, інші документи, передбачені законодавством України; для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійну картку, дорожній лист, інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до пункту 86 розділу IV «Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 176 від 18.02.1997 р., автомобільний перевізник, автомобільний самозайнятий перевізник, які здійснюють перевезення пасажирів та їх багажу на таксі (далі - послуги таксі), повинен дотримуватися вимог законодавства про автомобільний транспорт та захист прав споживачів. Для надання послуг таксі перевізники, автомобільні самозайняті перевізники повинні мати зареєстровані відповідно до законодавства транспортні засоби, відповідну ліцензію і ліцензійну картку на кожний автомобіль, обладнаний відповідно до встановлених технічних вимог.
Відповідно до статті 29 Закону України «Про автомобільний транспорт»автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб`єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах.
Статтею 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що автомобільним перевізником є фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власні кошти перевезення пасажирів чи (та) вантажів автомобільним транспортом.
Абзацом 4 частини першої статті 60 Закону передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт, у вигляді експлуатації легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки, до автомобільних перевізників застосовуються санкції у вигляді штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Накладати такі санкції від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту уповноважені посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Цією ж статтею передбачено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
За своєю правовою природою штраф, який застосовується до автомобільних перевізників відповідно до статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»є адміністративно-господарським штрафом, а тому може бути виключно застосований виключно до субєкта господарювання та у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності у сфері автомобільного транспорту.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач надавав послуги з перевезення пасажирів (послуги таксі), що підтверджується відповідним облаштуванням транспортних засобів: із встановленими ліхтарями таксі, таксометрами, радіостанціями.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність застосування до відповідача фінансових санкцій постановами від 25.01.2011 №113954, від 19.04.2011 №113992, на загальну суму 1020,00 грн. (510,00 грн. + 510,00 грн.).
Пунктом 28 Порядоку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначено, що фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Доказів сплати фінансових санкцій за постановами позивача від 25.01.2011 №113954, від 19.04.2011 №113992, на загальну суму 1020,00 грн., відповідач суду не надав.
За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Постанова складена у повному обсязі 07.07.2011.
Керуючись статями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Аварійно-ремонтна служба» (99001, пл. Ластова, б. 3, ідентифікаційний код 32178373) штрафні санкції у розмірі 1020,00 грн. (одна тисяча двадцять грн. 00 коп.), перерахувавши їх до державного бюджету Нахімовського району м. Севастополя, банк отримувача Головне управління Державного казначейства України у м. Севастополі, р/р 31119106700008, МФО 824509, ідентифікаційний код 24035606).
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Севастополя шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, з надсиланням копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Т.М. Дудкіна