ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2011 р. № 2а-4339/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого - судді Мричко Н.І.
за участю секретаря судового засідання Гнилиці Р.І.
представника позивача Стародуба В.Я.
представника відповідача Заріцької В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області до Самбірського міського виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення податкового боргу в сумі 505235,17 грн., -
в с т а н о в и в :
Державна податкова інспекція у Самбірському районі Львівської області (далі ДПІ у Самбірському районі Львівської області) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Самбірського міського виробничого управління житлово-комунального господарства (далі Самбірське МВУЖКГ), в якому просить стягнути за рахунок активів відповідача заборгованість в сумі 505235,17 грн.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що у відповідача існує заборгованість перед бюджетом, внаслідок несплати податку на прибуток, податок з власників транспортних засобів, земельного податку, податку на додану вартість, комунального податку та збору на забруднення навколишнього природного середовища. У звязку з цим державною податковою інспекцією відповідно до Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” визначено, що сума платежу є узгодженою та несплаченою у встановлені законодавством строки, а тому вимога про стягнення є безспірною.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просить позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позові вимоги визнав повністю, пояснивши, що дана заборгованість виникла у звязку з важким фінансовим становищем управління. Проти задоволення позову не заперечував.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Як вбачається з припису норми ст. 14.1.137 ст.14 Податкового кодексу України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно п.14.1.175. вищезазначеного Кодексу вбачається, що податковий борг це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Самбірське міське виробниче управління житлово-комунального господарства 24.03.1992 року зареєстроване Виконавчим комітетом Самбірської міської ради Львівської області, ідентифікаційний код 03348881, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 №106391 та Довідкою №58 про включення до Єдиного державного реєстру підприємства та організацій України.
Відповідач - Самбірське МВУЖКГ 27.03.1992 р. узяте на облік в ДПІ у Самбірському районі Львівської області як платник податків за №59, що підтверджується довідкою від 16.03.2011 р. №3890/29-007/815.
Згідно п.1.2 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов?язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»(чинного на час виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державний цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими законами України
Відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
У відповідності до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
У п.п.5.3.1 ст.5.3 цього Закону зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п.5.4.1 ст.5 Закону - узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Таким чином, вищевказана сума податкового зобов'язання, яка не була своєчасно сплачена, набула статусу податкового боргу.
Матеріалами справи підтверджено наявність боргу Самбірського МВУЖКГ, який виник внаслідок несплати суми податкового зобовязання, зазначеного у поданих ним деклараціях на загальну суму 505235,17 грн., з яких:
- податок на прибуток в сумі 9730,81 грн., який визначений податковими деклараціями №41773 від 09.02.2010р., на суму 1034,00 грн., №31449 від 09.11.2009р. в сумі 750 грн., №11281 від 11.05.2010р. в сумі 1 746,00 грн., №21048 від 06.08.2010 р. в сумі 874 грн., №30368 сумі 1440,00 грн., №40130 від 09.02.2011р. в сумі 3 290,00 грн.;
- податок з власників транспортних засобів в сумі 8164,35 грн., який визначений розрахунком суми податку №3049 від 26.02.2010р. та податковими повідомленнями-рішеннями №0005691700/0 та №0005681700/0 від 26.11.2010 р.;
- земельний податок в сумі 8480,37 грн., який визначений податковими розрахунками №1859 від 02.02.2010 р. та податковими повідомленнями-рішеннями №0001491530/0 від 25.11.2010 р. на суму 131,77 грн., №0000751530/0 від 17.05.2010 р. на суму 366,82 грн. та №0000141530/0 від 09.12.2009 р. на суму 2622,53 грн.;
- комунальний податок в сумі 5667,12 грн., який визначений податковими розрахунками №11266 від 11.05.2010 р., №21052 від 09.08.2010 р., №30380 від 08.11.2010 р., №40089 від 23.02.2011 р. та податковими повідомленнями рішеннями №0000121530/0 від 09.12.2009 р. на суму 40 грн., №0001501530/0 від 25.11.2010 р. на суму 970,71 грн., №0000771530/0 від 17.05.2010 р. на суму 226,90 грн. та №0000131530/0 від 09.12.2009 р. на суму 1650,60 грн.;
- податок на додану вартість в сумі 386190,37 грн., який визначений поданими податковими деклараціями: №34295 від 21.12.2009 р. в сумі 10238,00 грн., №39042 від 20.01.2010 р. в сумі 25066,00 грн., №2346 від 22.02.2010 р. в розмірі 22492,00 грн., №4064 від 22.03.2010 р. в сумі 28929,00 грн., №8829 від 10.04.2010 р. в сумі 17947,00 грн., №12181 від 20.05.2010 р. 3466,00 грн., №13238 від 18.06.2010 р. 3906,00 грн., №18492 від 20.07.2010 р. в сумі 2778,00 грн., №21585 від 20.08.2010 р. в сумі 1758,00 грн., №23247 від 20.09.2010 р. в розмірі 15223,00 грн., №29254 від 20.10.2010 р. в сумі 41748,00 грн., №31652 від 22.11.2010 р. 16051,00 грн., №32899 від 20.12.2010 р. в розмірі 11532 грн., №37303 від 20.01.2011 р. в сумі 17532,00 грн., №2717 від 21.02.2011 р. в розмірі 2381,00 грн. та податковими повідомленнями-рішеннями №0000051520/0 від 08.12.2009 р. в сумі 15429,03 грн., №0000761520/0 від 17.05.2010 р. в сумі 52780,57 грн., №0001101520/0 від 02.08.2010 р. в розмірі 12204,53 грн., №0001741520/0 від 08.12.2010 р. в сумі 17914,07 грн., які отримані відповідачам, що підтверджується доданими до матеріалів справи копіями повідомлень про вручення поштового відправлення.
Згідно пп. 6.2.1, п. 6.2, ст. 6 цього ж Закону України, податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вимог ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»ДПІ у Яворівському районі Львівської області надіслано відповідачу першу податкову вимогу форми «Ю1»від 22.10.2001 року № 1/33 та другу податкову вимогу форми «Ю2»від 27.12.2001 року № 2/422, які отримані відповідачем.
Згідно довідки ДПІ у Самбірському районі Львівської області №3807/10/24-009/408 від 14.03.2011 року станом на 02.03.2011 р. за Самбірським МВУЖКГ рахується заборгованість до бюджету в сумі 505235,17 грн., з яких: податок на прибуток в розмірі 9730,81 грн., податок з власників транспортних засобів в сумі 8164,35 грн., земельного податку - 8480,37 грн., податок на додану вартість в сумі 386190,52 грн., комунальний податок 5667,12 грн. та збір за забруднення навколишнього середовища у розмірі 87002,00 грн.
Згідно припису норми п.п. 3.1.1 п.3.1 ст. 3 вищезазначеного Закону, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.
З огляду на те, що станом на день розгляду справи у суді, сума податкового боргу, відповідачем в розмірі 505235,17 грн. визнані, є узгодженими та у встановлені строки до бюджету не сплачені, а тому, суд приходить до висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Розподіл судових витрат згідно ст. 94 КАС України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Самбірського міського виробничого управління житлово-комунального господарства на користь державного бюджету податковий борг в сумі 505 235 (пятсот пять тисяч двісті тридцять пять) грн. 17 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 20 червня 2011 року.
Суддя Мричко Н.І.