ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2011 року 13 год.08 хв. Справа № 2а-0870/2923/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Лазаренка М.С.
при секретарі Ширшові А.А.
представники сторін:
від позивача: Кравченко С.І.
від відповідача: Кваснюк-Сандак І.А., Артеменко Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: приватного підприємства «Торгсервіс»
до: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя
про визнання дій протиправними, скасування наказу про призначення перевірки
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Торгсервіс» звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя про визнання протиправними та незаконними дії з відповідача з призначення проведення позапланової виїзної документальної перевірки позивача стосовно взаємовідносин з субєктом підприємницької діяльності ТОВ «Дельтакомс» за період 2008 рік на підставі п.п. 78.1.1 п.78.1.4 ст.78 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ, як такі що вчинені з порушенням законодавства України, визнання протиправним та скасування наказу №609 від 26.04.2011р. про призначення позапланової виїзної перевірки, як такого що суперечить законодавству України.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та надав відповідні пояснення.
Представники відповідача проти поданого позову заперечували, просили у задоволенні відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що оскаржуваний наказ видано на підставі вимог Податкового кодексу України.
Дослідивши обставин справи, перевіривши їх наявними доказами, вислухавши пояснення сторін, судом встановлено наступне.
27.12.2010 року ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя на адресу відповідача направлено запит за №21623/10/23, який отримано представником позивача 27.12.2010 року.
Відповідно до запиту ДПІ у Жовтневому районі на підставі п.5 ч.6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-ХІІ (із змінами та доповненнями)просить надати пояснення та їх документальне підтвердження, які підтверджують фінансово-господарські операції з ТОВ «Дельтакомс» за період з 01.01.2008р. по теперішній час, а саме: договорів (контрактів, рахунків-факту) та додатків до них; накладних, податкових накладних; актів виконаних робіт (наданих, отриманих послуг); банківських виписок або інші документи щодо оплати товарів, послуг; відображення операцій в регістрах обліку по рахунках бухгалтерського та податкового обліку за періоди, в яких проводилися взаєморозрахунки з ТОВ «Дельтакомс»; відображення операцій з придбання ТМЦ у реєстрах отриманих та виданих податкових накладних у розрізі податкових періодів, сальдо взаєморозрахунків між ТОВ «Торгсервіс» та ТОВ «Дельтакомс» із зазначенням дебіторської або кредиторської заборгованості, інші наявні документи по взаємовідносинам з ТОВ «Дельтакомс».
Листом ПП «Торгсервіс» №1 від 04.01.2011 року надано відповідь, відповідно до якої надано інформацію щодо відносин між ПП «Торгсервіс» та ТОВ «Дельтакомс», які відбулися у липні 2008 року. Підприємством було придбано товар, а саме склокульки у ТОВ «Дельтакомс» у липні 2008 року (податкова накладна №119 від 04.07.2008 року на суму 3868 грн. 80 коп. та податкова накладна №127 від 18.07.2008р. на суму 52344 грн. За цей товар проведено розрахунок в безготівковій формі. Даний лист отримано ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя від 05.01.2011 року.
02.02.2011 року ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя за вих. №888/8/23-2 на адресу ДПА у Запорізькій області направлено первинні документи щодо взаємовідносин з ТОВ «Дельтакомс» що отримані від ПП «Торгсервіс» разом з листом від 04.01.2011.
17.02.2011 року за вих.. №662/10/35-113 на адресу ПП «Торгсервіс» головою Державної податкової адміністрації у Запорізькій області надіслано лист-запит про надання пояснень та документального підтвердження.
Як вбачається з вказаного запиту, на виконання завдання Управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Запорізькій області, ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя направлено на адресу позивача лист від 27.12.2010р. 321623/10/23-2 «Про надання інформації». У відповіді (лист від 04.01.2011р. 31) надана інформація не в повному обсязі.
У звязку з вищевикладеним, на підставі п.20.1.6 п.20.1 ст.20, п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України додатково ДПА у Запорізькій області просило надати до управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Запорізькій області пояснення з питання взаємодії з ТОВ «Дельтакомс» та їх документальне підтвердження у періоді з 01.01.2008р. по теперішній час, а саме:
-договорів (контрактів, рахунків - фактур) та додатків до них; накладних, товаро - транспортних накладних;
-банківських виписок або інші документи щодо оплати товарів, послуг;
-відображення операцій в регістрах обліку по рахунках бухгалтерського та податкового обліку за періоди, в яких проводилися взаєморозрахунки з TOB «Дельтакомс»-
-відображення операцій з придбання ТМЦ у реєстрах отриманих та виданих податкових накладних у розрізі податкових періодів;
-сальдо взаєморозрахунків між ПП «Торгсервіс» та TOB «Дельтакомс» із зазначенням дебіторської або кредиторської заборгованості;
-інші наявні документи по взаємовідносинам з TOB «Дельтакомс».
Крім того, в запиті зазначено, що згідно п.п.16.1.7 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. надання інформації є обовязком та згідно п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України не надання платником пояснень та їх документального підтвердження на обовязків письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання даного запиту, є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки підприємства.
Даний запит отримано підприємством 29.03.2011 року.
05.04.2011 року за вх. №1603/10 до ДПА у Запорізькій області підприємством надано пояснення на запит, відповідно до якого зазначено, що у листі підприємство не знайшло інформацію про підстави для надсилання запиту, тому вважають, що даний запит складено з порушенням вимог абз. 2 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України.
20.04.2011 року за вх. №2144/д до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя електронною поштою від Управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Запорізькій області надійшов лист за №4391/7/35-113 від 20.04.2011 року. Відповідно до якого згідно завдання Департаменту боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА України (лист №26479/7/35-3017 від 02.12.2010р.) про проведення перевірок сумнівних операцій, Управлінням боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА в Запорізькій області вживаються заходи щодо організації проведення перевірки СПД з питань дотримання законодавства при правових відносинах із субєктами господарської діяльності, по яким судом винесені рішення у кримінальних справах за фактом фіктивного підприємства.
В ході вжитих заходів встановлено, що ПП «Торгсервіс» мало взаємовідносини з фіктивним субєктом підприємницької діяльності ТОВ «Дельтакомс» у період 2008 року.
На підставі викладеного. На виконання ст..79 ПКУ доручено видати наказ на проведення позапланової виїзної перевірки та письмово повідомити посадових осіб ПП «Торгсервіс» про початок перевірки з 25.04.2011 року. Проведення перевірки доручено Артеменко Тетяні Анатоліївні - головному державному податковому ревізору-інспектору відділу організації роботи та моніторингу фінансових операцій управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ДПА у Запорізькій області, раднику податкової служби 3-го рангу.
26 квітня 2011 року державної податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Запоріжжя видано наказ №609 про проведення позапланової виїзної документальної перевірки. Зазначений наказ мотивований тим, що розглянувши лист ДПА у Запорізькій області №4391/7/35-113 від 20.04.2011 року та на підставі п.п.20.1.4, п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, п.78.4 ст.78 Податкового кодексу України наказано головному державному податковому ревізору-інспектору відділу організації роботи та моніторингу фінансових операцій управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ДПА у Запорізькій області, раднику податкової служби 3-го рангу Артеменко Тетяні Анатоліївні провести позапланову виїзну перевірку стосовно взаємовідносин ПП «Торгсервіс» (код ЄДРПОУ 25677659) з субєктом підприємницької діяльності ТОВ «Дельтакомс» (код ЄДРПОУ 35499632) за період 2008 року на підставі ст. 78 Податкового кодексу України строком на 5 робочих днів з 26.04.2011 року.
04.05.2011 року за вх.. №6162/10 ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя отримало від ПП «Торгсервіс» лист. Відповідно до даного листа підприємство повідомляє, що здійснюючи підготовку для надання документів для перевірки виявлено їх втрату у звязку із звільненням головного бухгалтера та зміною офісу. На даний час проводиться відновлення втрачених документів. Відповідно до вимог п.44.5 ст.44 Податкового кодексу України просять перенести проведення позапланової перевірки.
Наказом ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя №666 від 04.05.2011 року розглянувши службову начальника управління податкового контролю юридичних осіб Макарова О.М. від 29.04.2011р. №39 скасовано п.1 наказу ДПІ від 26.04.2011р. №609 в частині початку та закінчення позапланової виїзної перевірки стосовно взаємовідносин ПП «Торгсервіс» з субєктом підприємницької діяльності ТОВ «Дельтакомс» за період 2008 року. У раз неотримання від посадових осіб підприємства всіх первинних документів, необхідних для проведення позапланової виїзної перевірки ПП «Торгсервіс» стосовно взаємовідносин з субєктом підприємницької діяльності ТОВ «Дельтакомс» за період 2008р., внести зміни до наказу №609 від 26.04.2011р., щодо встановлення терміну проведення перевірки.
Відповідно до пп.20.1.6 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом;
Відповідно до вимог п. 16.1.7 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством.
Згідно приписам пп.78.1.1 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється зокрема за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;
П.п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;
3) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Порядок отримання інформації органами державної податкової служби за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010, № 1245 затверджено Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом (далі Порядок №1245).
Відповідно до вимог п. 9 Порядку №1245 органи державної податкової служби мають право звернутися до суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. В окремих випадках зазначений запит може надсилатися з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби.
Згідно вимог п.10 Порядку №1245 запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу.
У запиті зазначаються:
посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації;
підстави для надіслання запиту;
опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Перед тим, як направити запит, орган державної податкової служби перевіряє: наявність законодавчих підстав для отримання податкової інформації; наявність інформації в системі органів державної податкової служби; відсутність підстав для періодичного подання зазначеної інформації відповідно до цього Порядку.
У відповідності до п.12 Порядку №1245 письмовий запит про подання інформації надсилається суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; виникнення потреби у визначенні рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі, а в разі направлення в електронному вигляді з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби - у разі надходження сформованого програмним забезпеченням повідомлення про доставку.
Згідно вимог п.14 Порядку №1245 суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено Податковим кодексом України.
У разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.
Додатоком 2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації від 22.04.2011 № 236, встановлений зразок запиту про надання інформації та документального підтвердження.
Посилання представника позивача, що запит від 17.02.2011 року не відповідає вимогам пп.73.3 Податкового кодексу України суд не приймає, оскільки в ньому містяться всі необхідні реквізити, а матеріалами справи підтверджується наявність підстав для надсилання запиту. Враховуючи вищезазначені вимоги законодавства, суд приходить до висновку, що запит від 17.02.2011 року відповідає всім вимогам.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що оскільки згідно приписам пп.78.1.1 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється зокрема платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту, оскаржуваний наказ №609 від 26.04.2011 року з призначення проведення позапланової виїзної документальної перевірки є правомірним.
Згідно із ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2,4 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовна заява є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню у повному обсязі, а дії та оскаржуваний наказ є такими, що вчинені відповідно до норм Податкового кодексу України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 4, п. 1 ст. 17, ст. ст. 158, 162, 163, 167, 256, 257 КАС України, суд. -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову в повному обсязі буде виготовлено 21 червня 2011 року.
Копію постанови у повному обсязі сторони можуть отримати 21 червня 2011 року.
Суддя (підпис) М.С. Лазаренко
Постанову виготовлено у повному обсязі 21 червня 2011 року.