ц
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26січня 2011 року Справа № 2-а 9707/09/470
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Барановський Р.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративний позов Повного товариства Ломбард Кредит центрПанич і компаніядо Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
В липні 2009 року Повне товариство Ломбард Кредит центрПанич і компаніязвернулося до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області з проханням: визнати недійсним податкове повідомлення-рішення №21250/0002261701/0/17-328/34974181 від 14.07.2009 р. про сплату податкового зобовязання за платежем Податок з доходів найманих працівниківв сумі 350,34 грн., де основній платіж 116,78 грн., штрафні (фінансові) санкції 233,56 грн.; визнати недійсною першу податкову вимогу від 27.07.2009 р. №1/677 про сплату 350,34 грн.
Податкове зобовязання було нараховане на підставі акту перевірки від 09.07.2009 року, яким встановлено порушення вимог підпункту 8.1.1, 8.1.2 пункту 8.1 статті 8, підпункту бпункту 19.2 статті 19 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб№889-IV від 22.05.2003 року; абзацу 2 статті 9 Закону України Про державний реєстр фізичних осіб платників податків та інших обовязкових платежів№320/94-ВР від 22.12.1994 року, що складає суму 116,78 грн. донараховано податку з фізичних осіб.
Податкове повідомлення-рішення №21250/0002261701/0/17-328/34974181 від 14.07.2009 р. про сплату податкового зобовязання за платежем Податок з доходів найманих працівниківбуло прийнято на підставі Акту перевірки №3225/15/22/34974181 від 09.07.2009 року.
Акт перевірки №3225/15/22/34974181 від 09.07.2009 р. було складено за результатами планової виїзної перевірки з питань дотримання податкового законодавства за період з 03.04.2007 р. по 31.03.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 03.04.2007 р. по 31.03.2009 р., з посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за думкою Повного товариства Ломбард Кредит центрПанич і компанія, податкове повідомлення-рішення №21250/0002261701/0/17-328/34974181 від 14.07.2009 р. є протиправним та підлягає скасуванню.
Вказане рішення позивач вважає незаконним з наступних підстав: Актом перевірки №3225/15/22/34974181 від 09.07.2009 р. факти перевищення сум реалізації над сумою боргу перевіряючими не зафіксовані, в звязку з чим висновки ДПА про наявність у ломбарду залишку коштів по договорам застави для повернення заставодавцям і достатніх для відрахування податкового податку, за думкою позивача, не підтверджуються матеріалами перевірки.
Відповідач надав суду Заперечення на позовну заяву, в яких відмовився визнати позов та просив відмовити Повному товариству Ломбард Кредит центрПанич і компаніяв позовних вимогах.
Дослідивши матеріали та наявні у справі докази, оцінивши їх у сукупності, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слідує відмовити із наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.
В період з 15.06.2009 р. по 06.07.2009 р. головним держподатревізором-інспектором управління контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД ДПІ у м. Дніпродзержинську Скрипником С.Ю., старшим держподатревізором-інспектором управління контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД ДПІ у м. Дніпродзержинську Томіним В.В., старшим держподатревізором-інспектором управління контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД ДПІ у м. Дніпродзержинську Залогіною І.О., головним держподатревізором-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб ДПІ у м. Дніпродзержинську Пантелейчук Н.В., була проведена планова виїзна перевірка Повного товариства Ломбард Кредит центрПанич і компанія, код ЄДРПОУ 34974181, з питань дотримання податкового законодавства за період з 03.04.2007 р. по 31.03.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 03.04.2007 р. по 31.03.2009 р.
Перевірка проводилася на підставі направлень №572 від 15.06.2009 р., №622 від 30.06.2009 р. виданих Державною податковою інспекцією у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області головному держподатревізору-інспектору управління контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД ДПІ у м. Дніпродзержинську Скрипнику С.Ю., старшому держподатревізору-інспектору управління контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД ДПІ у м. Дніпродзержинську Томіну В.В., старшому держподатревізору-інспектору управління контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД ДПІ у м. Дніпродзержинську Залогіной І.О., головному держподатревізору-інспектору відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб ДПІ у м. Дніпродзержинську Пантелейчук Н.В., відповідно до плану графіка проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання.
Перевірка проводилась з відома директора Повного товариства Ломбард Кредит центрПанич і компаніяТомчук Вікторії Юріївни та в присутності головного бухгалтера Пільгуй Ірини Миколаївни.
За результатом планової виїзної перевірки Повного товариства Ломбард Кредит центр Панич і компанія, код ЄДРПОУ 34974181, з питань дотримання податкового законодавства за період з 03.04.2007 р. по 31.03.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 03.04.2007 р. по 31.03.2009 р. було складено Акт перевірки №3225/15/22/34974181 від 09.07.2009 р.
Відповідно до ст. 11-2 Закону України Про державну податкову службу в Українівід 04.12.90 № 509, посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової перевірки за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
В ході планової виїзної перевірки Повного товариства Ломбард Кредит центрПанич і компанія, код ЄДРПОУ 34974181, з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за період фінансово-господарської діяльності з 03.04.2007 р. по 31.03.2009 р., встановлено факт не утримання та не перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб ПТ Ломбард Кредит центрПанич і компанія.
Повне товариство Ломбард Кредит центрПанич і компаніянадало Зауваження до Акту перевірки №3225/15/22/34974181 від 09.07.2009 р. до ДПІ, але у врахуванні цих зауважень позивачу було відмовлено, згідно з Листом №20882/17-344 від 09.07.2009 р.
Відповідно до Закону України від 12.07.2001 N 2664-III Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послугта з метою запровадження єдиних умов та правил здійснення діяльності з надання фінансових послуг ломбардами, запровадження вимог до ломбарду як фінансової установи, установлення критеріїв облікової та реєструючої системи ломбарду, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України розпорядженням від 26 квітня 2005 року №3981 затвердила Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 травня 2005 року за N 565/10845 .
Пунктом 1.2 Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами зазначено, що ломбард це фінансова установа, виключним видом діяльності якої є надання на власний ризик фінансових кредитів фізичним особам за рахунок власних або залучених коштів, під заставу майна на визначений строк і під процент та надання супутніх послуг ломбарду; фінансовий кредит ломбарду надання ломбардом коштів у позику, забезпечених заставою, на визначений строк та під процент.
Відповідно до статті 1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Таким чином, при укладанні договору позики ломбард виконує частку функцій, покладених на податкового агента Законом України від 22.05.2003 р. №889 Про податок з доходів фізичних осіб, а саме, нараховує і виплачує позичальнику дохід. Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України від 22.05.2003 р. №889 дохід це сума будь-яких коштів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь.
У позичальника в момент одержання грошей за договором позики згідно із п. 1.2 ст. 1 Закону України від 22.05.2003 р. №889 Про податок з доходів фізичних осібвиникає дохід. Але позика (фінансовий кредит) є грошовою сумою, яка підлягає поверненню, і протягом строку дії договору позики на підставі п.п. 4.3.23 п. 4.3 ст. 4 Закону від 22.05.2003 р. №889 не розглядається як оподатковуваний дохід фізичної особи, яка одержала таку позику. У податковому періоді (місяці), коли договір позики закінчився, а позичальник не виконав умови цього договору щодо викупу закладених речей, у такого позичальника платника податку виникає оподатковуваний дохід у вигляді одержаної у власність грошової суми, яка підлягала поверненню.
Крім того, згідно із ст. 575 ЦК України у ломбардів позика під заставу є закладом, який передається заставодавцем лише у володіння заставодержателя (ломбарда позикодавця), а за самим заставодавцем зберігається право користування і розпорядження предметами застави (ст. 586 ЦКУ), тобто власник закладених речей не втрачає права власності на них. Крім того, згідно із ст. 589 ЦК України заставодержатель у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, додатково набуває право звернення стягнення на предмет застави. Тобто ломбард як протягом дії договору застави (закладу), так і після його закінчення, не є власником закладених речей. Він тільки має право володіти закладеними речами протягом дії договору застави, а при не викупі таких речей (невиконанні договору заставодавцем) лише набуває право їх реалізувати та за рахунок одержаної від продажу суми задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов'язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв'язку із пред'явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором, та покрити свої витрати, пов'язані з невиконанням заставодавцем договору.
Тобто під час реалізації закладеного майна ломбард, на підставі визначених договором позики умов, продає майно, яке на праві власності належить заставодавцю.
Законодавством встановлено, що якщо одержана від реалізації ломбардом предметів застави згідно із статтями 589-591 Цивільного кодексу України грошова сума перевищуватиме розмір забезпечених цією заставою вимог заставодержателя, різниця повинна повертатися заставодавцю (ст. 25 Закону України Про заставу). Таке повернення передбачено саме тому, що вся сума, одержана ломбардом від продажу належної на праві власності заставодателю закладеної речі має належати саме заставодержателю. Але, оскільки законом та умовами договору застави передбачено задоволення вимог ломбарда за рахунок такої одержаної суми, то на виконання закону і договору заставодавцю повертається саме залишок суми. Враховуючи наведене, коли ломбардом реалізовано заставлене майно, в нього наявні гроші заставодавця платника податку, в якого у звітному періоді (місяці реалізації) виник оподатковуваний дохід у зв'язку з невиконанням договору позики у вигляді обумовленої договором суми позики. Саме у цей час із суми неповернутої позики ломбард, як податковий агент, на підставі пункту 1.15 статті 1 та пункту 12.1 статті 12 Закону України Про податок з доходів фізичних осібмає нарахувати, утримати та перерахувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб, у порядку, визначеному статтею 8 Закону та за ставкою пункту 7.1 статті 7 Закону, і направити податковому органу звітність за формою N 1-ДФ. З залишку суми після сплати податку ломбард має задовольнити свої вимоги, а решту суми (за її наявністю) повернути її власнику заставодавцю платнику податку.
Грошова сума, що перевищує розмір забезпечення заставою вимог заставодержателя (ломбарду), також є об'єктом оподаткування у платника податку, якому вона повертається, тобто підлягає оподаткуванню ломбардом згідно з ст. 8 Закону N 889 за ставкою п. 7.1 Закону.
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб: дохід - сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.
Згідно з пунктом 8.1.1 статті 1 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб, податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону, а пунктом 8.1.2 цього Закону визначено - податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Як зазначається у пункті 4.3.23 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб - податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Стаття 575 ЦК України визначає, що і потекою є застава нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи ; з акладом є застава рухомого майна, що передається у володіння заставодержателя або за його наказом у володіння третій особі ; п равила про іпотеку землі та інші окремі види застав встановлюються законом.
Відповідно до статті 589 ЦК України: у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави ; з а рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов'язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв'язку із пред'явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.
Ретельно вивчивши надані суду документи сторонами по справі, суд дійшов висновку, що позов Повного товариства Ломбард Кредит центрПанич і компаніядо Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області, про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №21250/0002261701/0/17-328/34974181 від 14.07.2009 р. про сплату податкового зобовязання за платежем Податок з доходів найманих працівниківв сумі 350,34 грн., де основній платіж 116,78 грн., штрафні (фінансові) санкції 233,56 грн. та визнання недійсною першу податкову вимогу від 27.07.2009 р. №1/677 про сплату 350,34 грн., задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позовну відмовити повністю.
Копію постанови направити сторонам у справі.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Р.А. Барановський