ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/3357/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гіглави О.В.,
при секретарі Дрижирук М.І.,
за участю:
представника позивача - Мирошніченка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областідо Приватного підприємства "Агрокомелеватор", треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, Козельщинська районна державна адміністрація Полтавської областіпро визнання недійсними установчих документів та припинення юридичної особи, зобов'язання внести запис, -
В С Т А Н О В И В:
Кременчуцька ОДПІ у Полтавській областізвернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Агрокомелеватор", треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, Козельщинська районна державна адміністрація Полтавської областіпро визнання недійсними установчих документів та припинення юридичної особи, зобов'язання внести запис.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що згідно пояснень засновника ПП "Агрокомелеватор" ОСОБА_2 створення ним ПП "Агрокомелеватор" відбулося за грошову винагороду на пропозицію громадянина ОСОБА_4, у зв'язку з чим податковим органом робиться висновок про те, що у ОСОБА_2 була відсутня воля на набуття прав та обов'язків засновника даного підприємства, а також відсутній намір на здійснення ним підприємницької діяльності. Вважає, що реєстрація юридичної особи здійснена з порушенням законодавства, що робить неможливим існування такої юридичної особи, а сам громадянин ОСОБА_2 до установчих, реєстраційних та фінансово-господарських документів не має жодного відношення. Крім того, зазначає, що громадянка ОСОБА_3 стала керівником даного підприємства також за грошову винагороду, при цьому жодної участі у фінансово-господарській діяльності підприємства не приймала, жодних договорів, платіжних та інших документів фінансового-господарської діяльності не підписувала, угод не укладала, бухгалтерський та податковий звіт підприємства не вела, засновники даного підприємства їй не відомі, за місцезнаходженням ПП "Агрокомелеватор".
В судових засіданнях представники позивача підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач явку свого уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив, не зважаючи на те, що був належно повідомлений про день, місце і час розгляду справи, про маються докази в матеріалах справи. В письмових запереченнях просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що засновник ОСОБА_2 особисто звернувся до державного реєстратора з відповідним пакетом документів для державної реєстрації ПП "Агрокомелеватор". Крім того, вказав, що ПП "Агрокомелеватор" зареєстроване у державних органах на підставі дійсних документів, в порядку визначеному законодавством з метою провадження фінансового-господарської діяльності з відома та за згодою його засновника та призначеного в законному порядку керівника.
Третя особа ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення позовних вимог, а державний реєстратор Козельщинської РДА Полтавської області поклався на розсуд суду.
Третя особа -ОСОБА_2 в судові засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача, третіх осіб, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ПП "Агрокомелеватор" (ідентифікаційний код 36718895) зареєстроване Козельщинською районною державною адміністрацією Полтавської області 30.04.2010 за адресою: АДРЕСА_1, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 № 600222.
Відповідач взятий на облік як платник податків у Козельщинському відділенні Кременчуцької ОДПІ 05.05.2010 за № 3350.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та копії статуту ПП "Агрокомелеватор", засновником підприємства є громадянин України ОСОБА_2, директором - ОСОБА_3.
Кременчуцька ОДПІ вважає, що установчі документи ПП "Агрокомелеватор" складені з порушенням законодавства України, що призвело до неправомірності дій щодо проведення державної реєстрації підприємства та незаконності його фінансово-господарської діяльності, а також є підставою для припинення юридичної особи.
Вказаний висновок зроблено на підставі пояснень особи, яка зазначена засновником ПП "Агрокомелеватор" ОСОБА_2, про те, що приблизно в квітні-травні 2010 року ОСОБА_4 запропонував йому зареєструвати на своє ім'я ПП "Агрокомелеватор". Через деякий час ОСОБА_4 звернувся до нього з метою підписання у нотаріуса статуту та інших документів, щодо змісту яких він пояснити нічого не може. Затвердження статуту здійснювалось за винагороду - в обмін на трудовий стаж, який буде зарахований за ОСОБА_2 під час його роботи на громадянина ОСОБА_4, як приватного підприємця, у магазині "Оптовичок". В той же період на прохання того ж ОСОБА_4 він прибув до нотаріуса та, прочитавши другу та останню сторінку статуту ПП "Агрокомелеватор", підписав даний статут. Особисто він рішення про створення ПП "Агрокомелеватор" не приймав, йому не відома фактична адреса підприємства, документи, які він підписував з вказівки ОСОБА_4 стосувалися призначення на посаду директора підприємства ОСОБА_3, але особисто з нею він не знайомий.
ОСОБА_3 пояснила, що до неї звернувся ОСОБА_5 з пропозицією стати директором ПП "Агрокомелеватор" за 500 грн на місяць. В жовтні 2010 року нею особисто у нотаріуса оформлено довіреність на ім'я ОСОБА_4, відповідно до якої він мав право представляти інтереси ПП "Агрокомелеватор". Особисто вона печатки підприємства не мала, ніяких документів що стосуються діяльності підприємства ПП "Агрокомелеватор" не підписувала.
Суд вважає, що пояснення засновника та директора ПП "Агрокомелеватор" не можуть бути єдиним та достатнім доказом обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Інші випадки передбачені частиною 2 статті 38 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", зокрема, нею визначено підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, а саме: 1) визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; 2) провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; 3) невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; 4) неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; 5) наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Згідно частини 2 статті 110 Цивільного кодексу України визначено коло осіб, які можуть звертатись до суду з вимогою про ліквідацію юридичної особи на підставі визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, ними є: 1) орган, що здійснює державну реєстрацію; 2) учасник юридичної особи; 3) а щодо акціонерних товариств - також Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Підпунктом 20.1.12 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Законом України "Про державну податкову службу в Україні" головним із завдань державної податкової служби визначено здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).
Позивач не надав суду доказів того, що ПП "Агрокомелеватор" створено з метою ухилення від сплати податків, ведення недобросовісної господарської діяльності, неподання звітності, що в свою чергу буде порушувати нормальну діяльність державної податкової служби.
Натомість матеріали справи містять довідки Козельщинського відділення Кременчуцької ОДПІ від 12.03.2011 №104/10/24-Д про відсутність станом на 12.03.2011 заборгованості ПП "Агрокомелеватор" з податків і зборів (обов'язкових платежів) та податкової застави на активи та від 14.03.2011 № 281/7/290 про подання відповідачем останньої податкової звітності до податкового органу 02.02.2011.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців визначений вищевказаним законом та включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору для проведення державної реєстрації, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці, та перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації.
За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код заявника відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстрації картки ( частина 3 статті 25 цього ж Закону)
Перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає та будь-якого обов'язку державного реєстратора засвідчуватися у справжності наміру засновників займатися підприємницькою діяльністю та сплачувати податки не містить. Запис про проведення державної реєстрації юридичної особи може бути визнаний недійсним у випадках наступного з'ясування обставин, що згідно зі статтею 27 були підставою для відмови у державній реєстрації, тобто підстави, які унеможливлюють засвідчення факту створення юридичної особи.
Позивачем не спростовано, що державна реєстрація ПП "Агрокомелеватор" була проведена відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" за наявністю необхідного пакету документів і у державного реєстратора не було підстав для відмови у державній реєстрації відповідача.
Позивачем не було наведено суду доказів порушення закону допущеного реєструючим органом під час державної реєстрації юридичної особи - відповідача.
В обґрунтування позовних вимог Кременчуцька ОДПІ посилається також на положення статті 551 Господарського кодексу України, відповідно до яких ознаки фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними:
- зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи;
- незареєстровано у державних органах, якщо обов'язок реєстрації передбачено законодавством;
- зареєстровано (перереєстровано) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження;
- зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників.
Разом з тим, позивачем не надано суду належних доказів, що ПП "Агрокомелеватор" зареєстровано на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи, зареєстровано (перереєстровано) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження, зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників, а реєстрація ПП "Агрокомелеватор" у державних органах взагалі ним не заперечується.
В ході розгляду справи позивачем також не надано суду доказів протиправності діяльності відповідача та притягнення його за таку діяльність до відповідальності, зокрема, вироку суду про притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 205 КК України ОСОБА_2 за навмисне створення суб'єкта підприємницької діяльності без мети здійснення підприємницької діяльності, чи інших осіб за фактом фіктивного підприємництва, прийнятих відносно відповідача податкових повідомлень-рішень про визначення податкових зобов'язань за наслідками здіснення відповідачем фіктивної підприємницької діяльності. Відповідно до вимог частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що позивачем не надано належних доказів на підтвердження заявлених позовних вимог, а тому позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області до Приватного підприємства "Агрокомелеватор", треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, Козельщинська районна державна адміністрація Полтавської області визнання недійсними установчих документів та припинення юридичної особи, зобов'язання внести запис - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 06 липня 2011 року.
СуддяО.В. Гіглава