Єдиний державний реєстр судових рішень КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2011 року Справа № 1170/2а-1778/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного Кіровоградського сокоекстрактового заводу про стягнення коштів, -
В С Т А Н ОВ И В:
Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до суду з позовом до Державного Кіровоградського сокоекстрактового заводу про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 375 160, 06 грн. з рахунків платника у банках.
Позов мотивовано тим, що відповідач має узгоджені суми податкових зобовязань зі сплати податку на додану вартість у сумі 35 454,80 грн., з яких 34 434,80 грн. - за графіком погашення розстроченої суми податкового боргу, 1020 грн. - за податковим повідомленням-рішенням №0000191520/0 від 04.02.11; акцизного збору від реалізації лікеро-горілчаної продукції у сумі 264 615,05 грн., з яких 264105, 05 грн. - за графіком погашення розстроченої суми податкового боргу, 510 грн. - за податковими повідомленнями-рішеннями №0000371540/0 від 22.10.10, №0000391540/0 від 08.11.10, №0000451540/0 від 13.12.10; акцизного збору від реалізації виноробної продукції у сумі 45 100,75 грн., з яких 44 420,75 грн. - за графіком погашення розстроченої суми податкового боргу, 680 грн. - за податковими повідомленнями-рішеннями №00003091540/0 від 03.09.10, №0000381540/0 від 22.10.10, №0000401540/0 від 08.11.10, №0000461540/0 від 13.12.10; збору за спеціальне водокористування у сумі 931,57 грн. за податковим розрахунком за 2010 рік; плати за землю у сумі 29 060,92 грн., з яких 20 383, 49 грн. - за податковим розрахунком земельного податку на 2010 рік, 8493, 16 грн. - за податковим розрахунком земельного податку на 2011 рік та 184,27 грн. пені. Зважаючи на те, що ці суми у визначені строки відповідачем не сплачено, тому вони є податковим боргом, який позивач з урахуванням наявної переплати визначив у розмірі 375 160, 06 грн. і просить суд стягнути з рахунків відповідача у банках, які його обслуговують.
Позивач у судове засідання не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі та підтримання позовних вимог в повному обсязі (а. с. 72).
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду (а.с. 71), у судове засідання не з'явився, причини неявки до суду не повідомив, письмових заперечень на позов не надав.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши справу у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Державний Кіровоградський сокоекстрактовий завод з 12.05.93 зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради (а.с. 36) та з 12.05.93 перебуває на обліку платників податків в ДПІ у м. Кіровограді, правонаступником якої є Кіровоградська ОДПІ (а.с. 73).
Відповідно до п. 2, 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", чинного на момент виникнення спірних відносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни тощо.
Статтею 16 Податкового кодексу України, який набув чинності 01.01.11, передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Встановлено, що відповідач є платником податку на додану вартість, акцизного збору, збору за спеціальне водокористування, земельного податку. У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх податкових зобов'язань у нього утворилася заборгованість перед державним та місцевим бюджетом, стягнення якої є предметом даного спору.
Рішенням ДПІ у м. Кіровограді №15 від 30.04.03 на підставі п.9 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу", розділу ІV Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та у зв'язку з укладенням мирової угоди у справі №3/37, затвердженої ухвалою господарського суду Кіровоградської області про банкрутство Кіровоградського Державного сокоекстрактового заводу, відповідачу розстрочено (відстрочено) податковий борг на суму 19 459 051, 14 грн., з яких 1651 510, 26 грн. - з податку на додану вартість, 15677 042, 56 грн. - з акцизного збору від реалізації спирту, лікеро-горілчаної продукції, 2130 498, 32 грн. - з акцизного збору від реалізації виноробної продукції, відповідно до узгоджених графіків розстрочення (відстрочення) податкового боргу. (а.с. 23)
Так, згідно з графіком погашення податкового боргу по ПДВ (а.с.26-27) відповідачу надано розстрочення заборгованості у сумі 1 651 510, 26 грн. на 20 років з розбивкою платежів рівними частками по місяцях із встановленням терміну сплати до 15 числа кожного місяця. У встановлені строки відповідачем не сплачено розстрочені суми податкового боргу з ПДВ за листопад 2010 - березень 2011 року у сумі 34 434, 80 грн.
Згідно з графіком погашення податкового боргу з акцизного збору від реалізації спирту, лікеро-горілчаної продукції (а.с. 24-25) відповідачу надано розстрочення заборгованості у сумі 15677 042, 56 грн. на 25 років з розбивкою платежів по місяцях із встановленням терміну сплати до 15 числа кожного місяця. У встановлений строк відповідачем не сплачено розстрочені суми податкового боргу з акцизного збору від реалізації спирту, лікеро-горілчаної продукції за листопад 2010 - березень 2011 року у сумі 264105, 05 грн.
Згідно з графіком погашення податкового боргу з акцизного збору від реалізації виноробної продукції (а.с. 28-29) відповідачу надано розстрочення заборгованості у сумі 2 130 498, 32 грн. на 20 років з розбивкою платежів по місяцям із встановленням терміну сплати до 15 числа кожного місяця. У встановлений строк відповідачем не сплачено розстрочені суми податкового боргу з акцизного збору від реалізації виноробної продукції за листопад 2010 - березень 2011 року у сумі 44420,75 грн.
Встановлено, що відповідачем до податкового органу подано податковий розрахунок збору за спеціальне водокористування в частині використання води на 2010 рік, у якому ним самостійно нараховано суму збору, яка підлягає сплаті до державного бюджету, у розмірі 931,57 грн. (а.с. 32-33). У встановлений строк відповідачем вказана сума збору не сплачена.
Як вбачається з податкового розрахунку земельного податку на 2010 рік, поданого відповідачем до податкового органу, ним самостійно нараховано річну суму земельного податку у розмірі 81533,81 грн. з розбивкою її рівними частками за місяцями (а.с. 30). У встановлений строк відповідачем не сплачено земельний податок за жовтень-грудень 2010 року у сумі 20383,49 грн.
Також відповідачем подано до податкового органу податковий розрахунок земельного податку на 2011 рік, у якому ним самостійно нараховано річну суму земельного податку у розмірі 50 959 грн. з розбивкою її рівними частками за місяцями (а.с. 31). У встановлений строк відповідачем не сплачено земельний податок за січень-лютий 2011 року у сумі 8493,16 грн.
Крім того, у зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкових зобов'язань з земельного податку позивачем у картці особового рахунку відповідачеві нарахована пеня у розмірі 184,27 грн. (а.с. 63).
Встановлено, що у серпні 2010 року Кіровоградською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складено акт №29/1540/00378844 від 30.08.10. Вказаною перевіркою встановлено факт неподання податкового розрахунку акцизного збору з виноробної продукції за липень 2010 року, чим порушено пп. 4.1.4. п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (а.с. 20). У звязку з цим Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №00003091540/0 від 03.09.10, яким відповідачеві на підставі пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено податкове зобов'язання зі сплати акцизного збору за штрафними санкціями у сумі 170 грн. (а.с. 22). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 28.09.10, у встановленому порядку не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу ним не сплачена.
Актом Кіровоградської ОДПІ №37/1540/00378844 від 06.10.10 встановлено факт неподання Державним Кіровоградським сокоекстрактовим заводом податкового розрахунку акцизного збору з лікеро-горілчаної продукції за серпень 2010 року (а.с. 18). У звязку з цим Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000371540/0 від 22.10.10, яким відповідачеві на підставі пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено податкове зобов'язання зі сплати акцизного збору за штрафними санкціями у сумі 170 грн. (а.с. 19). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 25.10.10, у встановленому порядку не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу ним не сплачена.
Актом Кіровоградської ОДПІ №38/1540/00378844 від 06.10.10 встановлено факт неподання відповідачем податкового розрахунку акцизного збору з виноробної продукції за серпень 2010 року (а.с. 16). У звязку з цим Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000381540/0 від 22.10.10, яким відповідачеві на підставі пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено податкове зобов'язання зі сплати акцизного збору за штрафними санкціями у сумі 170 грн. (а.с. 17). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 25.10.10, у встановленому порядку не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу ним не сплачена.
Актом Кіровоградської ОДПІ №39/1540/00378844 від 26.10.10 встановлено факт неподання відповідачем податкового розрахунку акцизного збору з лікеро-горілчаної продукції за вересень 2010 року (а.с. 12). У звязку з цим Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000391540/0 від 08.11.10, яким відповідачеві на підставі пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено податкове зобов'язання зі сплати акцизного збору за штрафними санкціями у сумі 170 грн. (а.с. 13). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 11.11.10, у встановленому порядку не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу ним не сплачена.
Актом Кіровоградської ОДПІ №40/1540/00378844 від 26.10.10 встановлено факт неподання відповідачем податкового розрахунку акцизного збору з виноробної продукції за вересень 2010 року (а.с. 14). У звязку з цим Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000401540/0 від 08.11.10, яким відповідачеві на підставі пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено податкове зобов'язання зі сплати акцизного збору за штрафними санкціями у сумі 170 грн. (а.с. 15). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 11.11.10, у встановленому порядку не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу ним не сплачена.
Актом Кіровоградської ОДПІ №45/1540/00378844 від 06.12.10 встановлено факт неподання відповідачем податкового розрахунку акцизного збору з лікеро-горілчаної продукції за жовтень 2010 року (а.с. 10). У звязку з цим Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000451540/0 від 13.12.10, яким відповідачеві на підставі пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено податкове зобов'язання зі сплати акцизного збору за штрафними санкціями у сумі 170 грн. (а.с. 11). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 14.12.10, у встановленому порядку не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу ним не сплачена.
Актом Кіровоградської ОДПІ №46/1540/00378844 від 06.12.10 встановлено факт неподання відповідачем податкового розрахунку акцизного збору з виноробної продукції за жовтень 2010 року (а.с. 8). У звязку з цим Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000461540/0 від 13.12.10, яким відповідачеві на підставі пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено податкове зобов'язання зі сплати акцизного збору за штрафними санкціями у сумі 170 грн. (а.с. 9). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 14.12.10, у встановленому порядку не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу ним не сплачена.
Також встановлено, що у лютому 2011 року Кіровоградською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку Державного Кіровоградського сокоекстрактового заводу з питання своєчасності подання податкової звітності з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт №00050/1520/00378844 від 04.02.11. Вказаною перевіркою встановлено факти неподання та несвоєчасного подання податкових декларацій по ПДВ (а.с. 6). На підставі вказаного акту Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення форми "Р" №00001915200 від 04.02.11, яким відповідачеві згідно з п.120.1 ст. 120 Податкового кодексу України визначено суму штрафу в сумі 1020 грн. (а.с. 7). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 04.02.11, у встановленому порядку не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу ним не сплачена.
При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу, суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань на час виникнення спірних відносин регулювався ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі - Закон), пп. 4.1.1 п.4.1 якої передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно з п.5.1 ст.5 Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до пп. 5.2.1 п.5.2. ст.5 Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Згідно з абз.1 пп.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. (абз.3 п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону).
Підпунктом 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону визначено, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 16.1.1 п.16.1, пп.16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Згідно з Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом ДПА України від 11.06.03 №290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.06.03 за №522/7843 (чинною на момент виникнення спірних правовідносин), нарахування пені здійснюється в картках особових рахунків платників податків. Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 вказаної Інструкції погашення сум нарахованої пені здійснюється за рахунок джерел, визначених статтею 7 Закону щодо погашення податкового боргу платників податків. Погашення сум нарахованої та непогашеної пені здійснюється у загальному порядку, установленому для погашення податкового боргу з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 3.7 та 3.8 цієї Інструкції.
Пунктами 17.1, 17.3 ст.17 Закону передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків. Сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Наразі порядок погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України.
Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
За визначеннями, наданими пп. 14.1.39, 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію є грошовим зобов'язанням платника податків. Воднораз, сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання є податковим боргом.
Таким чином, у ході судового розгляду знайшли підтвердження доводи позову про наявність у відповідача податкового боргу зі сплати податку на додану вартість у сумі 35 454,80 грн. (34 434, 80 грн. + 1020 грн.), акцизного збору від реалізації лікеро-горілчаної продукції у сумі 264 615, 05 грн. (264105, 05 грн. + 170 грн. + 170 грн.), акцизного збору від реалізації виноробної продукції у сумі 45 100, 75 грн. (44 420,75 грн. + 170 грн. + 170 грн. + 170 грн. + 170 грн.), земельного податку у розмірі 29 060, 92 грн. (20383, 49 грн. + 8493, 16 грн. + 184, 27 грн.), збору за спеціальне водокористування, який з урахуванням наявної переплати у розмірі 3,03 грн. становить 928, 54 грн. (931,57 грн. - 3,03 грн.), а всього 375 160, 06 грн., що узгоджується з даними облікових карток відповідача (а.с. 41-66). Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.
Встановлено, що позивачем вживалися заходи з погашення податкового боргу, передбачені, зокрема, п.6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Відповідачеві вручено першу податкову вимогу №1/735 від 16.06.10 та другу податкову вимогу №2/288 від 06.07.10, які наразі не відкликані. (а.с. 34, 35).
Підпунктами 20.1.18, 20.1.28 пункту 20 статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
За таких обставин, вимоги даного адміністративного позову є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати сторонами у справі не понесені.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції задовольнити.
Стягнути з рахунків Державного Кіровоградського сокоекстрактового заводу (ідентифікаційний код 00378844) у банках, що його обслуговують, на користь Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції податковий борг у сумі 375 160, 06 грн. (триста сімдесят п'ять тисяч сто шістдесят гривень 06 копійок).
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш