ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30.06.11р.Справа № 22/5005/5873/2011
за позовом Прокурору Заводського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ
до Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського, м. Дніпродзержинськ
про внесення змін до договору оренди від 01.08.2005р., зареєстрованого за №02556
Суддя Пуппо Л.Д.
Представники:
Від прокуратури: Киричок О.В. - посв. №112, старший прокурор відділу
Від позивача: ОСОБА_1. - дов. №43-мр від 24.01.11, головний спеціаліст відділу
Від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ
Прокурор Заводського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради просить суд внести зміни до п.4.1 Договору оренди земельної ділянки від 01.08.2005р., зареєстрованого за № 02556 від 16.08.2005р., укладеного між Дніпродзержинською міською радою та ВАТ "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського, виклавши його в наступній редакції: " п.4.1 Річна орендна плата вноситься "Орендарем " виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки, виконаної Дніпродзержинським міським управлінням земельних ресурсів на рахунок місцевого бюджету".
Представник від Дніпродзержинської міської ради просить позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в засідання не з'явився, однак надав заперечення, мотивуючи тим, що спірний договір, укладений 01.08.2005р., тому на його не розповсюджується дія Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р. Також, статтею 23 Закону України " Про оренду землі" передбачений вичерпний перелік підстав для узгодженого сторонами розміру орендної плати. Зазначена норма не містить в собі такої підстави для погодженої сторонами зміни розміру орендної плати, як зміна встановлених статтею 21 зазначеного Закону граничних розмірів орендної плати. Таким чином, обов'язковість перегляду або зміни у договорі оренди, які укладені до набрання чинності податкового кодексу суперечать Конституції України.
Справа розглядається за наявними матеріалами згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України ( далі - ГПК України ).
В порядку статті 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, оцінивши надані докази, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В
Між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та Відповідачем (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 01.08.2005р., згідно якого «Орендодавець»надає, а «Орендар»приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою : м. Дніпродзержинськ, вул. Губи,13, згідно з планом земельної ділянки.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 29.04.05р. № 531-18/ІV.
Договір зареєстрований за № 02556 від 16.08.2005р.
Строк дії договору до 29.04.2030р.
Згідно п 4.1 орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 3196,20 грн., без ПДВ на рік, що становить 266,35 грн., без ПДВ на місяць і вноситься на рахунок місцевого бюджету.
Пунктом 4.4 зазначено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення ставки земельного податку; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; інших випадках передбачених законодавчими актами України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 309-VI від 03.06.2008р. у Закон України "Про оренду землі" внесено зміни, зокрема ч.4, 5 ст. 21 викладені у редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".
З 01.01.2011р. набув чинності Податковий кодекс України, відповідно до статті 288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення № 60-04/УІ «Про внесення змін до договорів оренди землі»щодо застосування ставки орендної плати на рівні трикратного розміру земельної ділянки під час укладання додаткових угод до договорів оренди землі, розмір орендної плати в яких не відповідає вимогам статті 288 Податкового кодексу України.
Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обовязковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (стаття 6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759, 762 ЦК України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном
Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" (з відповідними змінами) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно зі статтею 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (стаття 30 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до статті 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Позивач направляв на адресу Відповідача листи від 25.08.2009р., та від 11.11.2009р. з пропозицією укладання додаткових угод до спірного договору, останній на них не відповів.
Частиною 2 статті 652 ЦК України, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору.
Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
В частинах 3, 4 статті 653 цього ж кодексу вказано, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Отже, враховуючи те, що відбулась зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею (в трикратному розмірі земельного податку), суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись Законом України «Про оренду землі», статтями 651, 652, 653, 654 Цивільного кодексу України статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В
Позов задовольнити.
Змінити п. 4.1. Договору оренди землі від 01.08.2005 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою (51931, м. Дніпродзержинськ, пл..Джержинського,2, ЄДРПОУ 24604168) та Відкритим акціонерним товариством «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського»( 49127, м. Дніпродзержинськ ЄДРПОУ 05393043) зареєстрованого за №02556 від 16.08.2005., виклавши його в такій редакції: "4.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем " виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки, виконаної Дніпродзержинським міським управлінням земельних ресурсів на рахунок місцевого бюджету ".
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського»( 49127, м. Дніпродзержинськ ЄДРПОУ 05393043) в дохід Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85,00 грн., видати наказ
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського»( 49127, м. Дніпродзержинськ ЄДРПОУ 05393043) в дохід Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 3121726470005 в Дніпропетровській області, КБКД 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236,00 грн., видати наказ.
Суддя Л.Д.Пуппо
Рішення підписано 04.07.2011 року