Постанова № 16534695, 30.06.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2011
Номер справи
2563/11/2170
Номер документу
16534695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" червня 2011 р.

14 год.20 хв.Справа № 2-а-2563/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Гомельчука С.В.,

при секретарі: Циганок І.М.,

за участю: представника позивача - Уманської О.Т.,

представника відповідача - Сокиряка В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів до державного підприємства "Великоолександрівське лісомисливське господарство" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,

встановив:

Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до державного підприємства "Великоолександрівське лісомисливське господарство" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, надала суду заяву про заміну позивача Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Міністерства праці та соціальної політики України його правонаступником - Херсонським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів. В обгрунтування позову суду пояснила, що згідно з даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 120 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 5 робочих місць, з яких зайнято інвалідами 4 місця. За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, відповідач до 18.04.2011 р. повинен був самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 15479 грн. 17 коп. та пеню за порушення терміну сплати цих санкцій - 41 грн. 76 коп. Станом на 26.04.2011 р. заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 15520 грн. 93 коп. відповідачем не сплачена, а тому підлягає стягненню.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, суду пояснив, що вжиті ДП "Великоолександрівське лісомисливське господарство" заходи щодо працевлаштування інвалідів, для яких це місце роботи є основним не призвели до позитивних результатів. Представник підприємства погоджується, що кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” у ДП "Великоолександрівське лісомисливське господарство" не відповідає належному виконанню нормативу працевлаштування інвалідів відповідачем.

Заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України "Про заходи щодо реорганізації Фонду соціального захисту інвалідів" від 28.01.2011 р. № 24, Фонд соціального захисту інвалідів Міністерства праці та соціальної політики України реорганізовано шляхом перетворення у бюджетну установу Фонд соціального захисту інвалідів з віднесенням її до сфери управління Державної служби з питань інвалідів та ветеранів.

На підставі наказу Фонду соціального захисту інвалідів від 31.01.2011 р. № 33 "Про заходи щодо реорганізації Херсонського обласного відділення Фонд соціального захисту інвалідів" та Положення про Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, зареєстрованого 01.06.2011 р. суд вважає, що позивача - Херсонське обласне відділення Фонд соціального захисту інвалідів Міністерства праці та соціальної політики України необхідно замінити його правонаступником Херсонським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів.

Статтею 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 1.03.1991 року № 875-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі-Закон № 875-ХІІ) встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціальні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.

Відповідно до статті 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, які використовують найману працю, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.

Абзацом четвертим пункту 2 статті 19 Закону України “Про зайнятість населення” від 01.03.1991 року № 803-ХІІ із змінами та доповненнями (далі-Закон № 803-ХІІ) визначено право державної служби зайнятості направляти для працевлаштування на підприємства, в установи та організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць інвалідів, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки та рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.

Відповідно до розділу 3 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН “Звіт про наявність вакансій”, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України 19.12.2005 року № 420, зареєстрованої Міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за № 1534/11814 (далі Інструкція) у графі 15 наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої категорії громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, у рахунок річної броні, установленої місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за поданням центрів зайнятості, а також інвалідів, пенсіонерів, студентів та інших.

З огляду на викладене, суд вважає, що обовязок по працевлаштуванню інвалідів покладається на роботодавців.

Як вбачається з матеріалів справи, 18 лютого 2011 р. відповідачем подано до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік від 14 лютого 2011 р., відповідно до якого середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 120 осіб. Установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 5 місць. Середньооблікова кількість штатних працівників підприємства, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складає 4 особи. У зв'язку з неналежним виконанням нормативу працевлаштування інвалідів відповідачеві нараховано адміністративно-господарські санкції у розмірі 15479 грн. 17 коп. Листом від 12.03.2011 р. № 03-04/1642 підприємство повідомлено про обов'язкову сплату адміністративно-господарських санкцій в розмірі 15479 грн. 17 коп. внаслідок невиконання нормативу працевлаштування інваліда, які мали бути відображені відповідачем у вищезазначеному звіті. У строк до 15 квітня поточного року відповідачем не вжито заходів щодо погашення санкцій. У результаті чого, за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачеві нарахована пеня на суму 41 грн. 76 коп. Станом на 26.04.2011 р. відповідно до розрахунку заборгованість державного підприємства "Великоолександрівське лісомисливське господарство" зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені складає 15520 грн. 93 коп. На час розгляду справи доказів погашення заборгованості суду не надано.

Суд приймає визнання адміністративного позову представником відповідача, оскільки судом з'ясовано, що такі його дії не суперечать закону та не порушують чиїх-небудь прав, свобод та інтересів.

Аналізуючи вищенаведені норми законодавства, суд приходить до висновку, що відповідачем не виконано обовязку роботодавця щодо працевлаштування інвалідів у 2010 році, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені є правомірним та підлягає стягненню.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів та їх задоволення.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ч.4 ст.94, ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-

постановив:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства "Великоолександрівське лісомисливське господарство", код ЄДРПОУ 21302751,адміністративно - господарські санкції в розмірі 15479 (п'ятнадцять тисяч чотириста сімдесят дев'ять ) грн. 17 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 41(сорок одна) грн. 76 коп. на р/р 31219230700002, УДК у м.Херсоні, код 24104230, ГУДКУ по Херсонській області, МФО 852010.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 червня 2011 р.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 10.3.4