ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/2288/2011
09 червня 2011 року 15год. 44хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не з'явився,
відповідача: представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Дубровицької міжрайонної державної податкової інспекції
доСуб"єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1
про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ :
Дубровицька міжрайонна державна податкова інспекція звернулася до суду з позовом до суб’єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному податку в сумі 747,97 грн. та по орендній платі за землю в сумі 11413,29 грн., всього на суму 12161,26 грн.
Представник позивача у судове засідання не прибув, подав клопотання, в якому, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, оскільки відповідач заборгованість до бюджету не сплатив, просить про розгляд справи у його відсутність.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, в судове засідання не прибув, причини неприбуття суду не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, докази чому є в матеріалах справи.
Судом не визнавалася обов’язковою участь сторін в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.
Повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що відповідач з 27.01.2005 року зареєстрований як фізична особа - підприємець Дубровицькою райдержадміністрацією (а.с.6) та перебуває на обліку як платник податків у Дубровицькій МДПІ, перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності та є платником єдиного податку (а.с.8).
Станом на період, що передував даті звернення позивача до суду, згідно даних обліку позивача за відповідачем рахувалася наступна заборгованість перед бюджетом:
- по єдиному податку в сумі 747,97 грн., в тому числі пеня в сумі 3,49 грн.
- по орендній платі за землю в сумі 11413,29 грн., в тому числі: штрафні санкції в сумі 1000,00 грн. та пеня в сумі 61,15 грн.
Заборгованість відповідача по сплаті єдиного податку виникла наступним чином.
Згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності відповідач здійснює такий вид діяльності, як оптова торгівля, роздрібна торгівля, торгівля з лотків на ринках; рибальство і надання послуг у рибальстві; рибництво і надання послуг у рибництві (а.с.7). Відповідач здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці, що підтверджується дослідженими судом корінцями довідок серії Н №034514, №034515, №034518, №034517 та №034516 (а.с.8-9).
Згідно з ч.2 п.2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва" №727/98 від 03.07.1998 року, ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. У разі коли суб'єкт малого підприємництва здійснює кілька видів підприємницької діяльності, для яких установлено різні ставки єдиного податку, ним придбавається одне свідоцтво і сплачується єдиний податок, що не перевищує встановленої максимальної ставки.
А відповідно до ч.4 п.2 зазначеного Указу, у разі коли платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці або за участю у підприємницькій діяльності членів його сім'ї, ставка єдиного податку збільшується на 50 відсотків за кожну особу.
Згідно з рішенням Дубровицької районної ради №352 від 18.12.2008 року, ставка єдиного податку для обраного відповідачем виду діяльності встановлена в розмірі 200 грн. (а.с.19-20), а враховуючи, що відповідач має 5 найманих працівників, він повинен був сплачувати по 700,00 грн. щомісяця.
За правилами ч.6 п.2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва" №727/98 від 03.07.1998 року, суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1196 від 27.12.2010 року, суб'єкт малого підприємництва сплачує: 43% нарахованого єдиного податку на рахунки відповідного бюджету; 57% нарахованого єдиного податку на рахунки органів Пенсійного фонду України, як частину суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За даними облікової картки платника, відповідач має заборгованість по єдиному податку, яка підлягала сплаті на рахунки відповідного бюджету (43% нарахованого єдиного податку) та яка утворилась внаслідок несплати вказаного податку з лютого 2011 року по травень 2011 року в сумі 744,87 грн. (а.с.14-16).
На виконання п.129.1 ст.129 Податкового Кодексу України, позивачем на суму податкового боргу відповідача було нараховано пеню.
Відповідно, сума недоїмки, з урахуванням нарахованої пені, склала 747,97 грн.
Заборгованість відповідача по орендній платі за землю виникла наступним чином.
28.01.2011 року відповідачем подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік №308 від 28.01.2011 року, згідно якої платником самостійно визначено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на вказаний календарний рік в сумі 61409,52 грн. (а.с.10).
Згідно п.54.1. ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Пунктом 287.3. ст.287 зазначеного Кодексу встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Виходячи з вищевказаних норм, відповідач повинен був сплачувати орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності впродовж 2011 року щомісячно по 5117,46 грн.
Згідно картки особового рахунку платника, відповідач повинен був сплатити по строкам сплати на 02.03.2011 року та на 30.03.2011 року орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 10234,92 грн., а сплатив лише 5000,00 грн. і з простроченням, а саме 20.04.2011 року. В подальшому, по строку сплати 30.04.2011 року відповідач повинен був, але не сплатив 5117,46 грн. Внаслідок чого сума заборгованості за самостійно узгодженим грошовим зобов’язанням за мінусом переплати, що обліковувалась на 11.03.2011 року в розмірі 0,24 грн., склала 10352,14 грн. (а.с.17-18).
Відповідно до п.126.1. ст.126 Податкового кодексу України, на податковий орган покладено обов’язок притягувати до відповідальності у вигляді штрафу, платників податків, які не сплачують суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом визначених законодавством строків.
Податковим органом щодо відповідача, здійснено перевірку своєчасності сплати податкових зобов’язань, за результатами якої винесено податкове повідомлення-рішення №0000481740 від 28.04.2011 року на 1000,00 грн. (а.с.11).
Відповідно до вимог п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Оскільки доказів оскарження позивачем податкового повідомлення-рішення №0000481740 від 28.04.2011 року в адміністративному порядку не надано, а за даними системи КП ДАС, СПД-ФО ОСОБА_1 з позовом про його скасування до Рівненського окружного адміністративного суду не звертався, грошове зобов'язання зі сплати штрафних санкцій, визначене вказаним рішенням, набуло статусу узгодженого і підлягало сплаті в бюджет.
Крім того, податковим органом відповідно до ст.129 Податкового кодексу України нараховано відповідачу пеню в сумі 61,15 грн.
Відповідно до цього, заборгованість відповідача з орендної плати за землю станом на 23.05.2011 року, з урахуванням застосованих штрафних санкцій та нарахованої пені, залишилася не погашеною і становить: 10352,14 грн. + 1000,00 + 61,15 грн. = 11413,29 грн.
В силу вимог п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.59.5. ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги, а нова вимога не виставляється.
Податковим органом відповідачу було надіслано податкову вимогу форми "Ф" №24 від 25.02.2011 року на суму заборгованості з єдиного податку, що станом на день виставлення вимоги складала 228,29 грн. (а.с.12).
Оскільки за даними зворотного боку облікової картки платника податків - відповідача у справі (а.с.13-14) сума податкового боргу після виставлення йому податкової вимоги повністю не погашалась, підстав для винесення нової податкової у податкового органу не виникало.
В силу вимог пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового Кодексу України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, є податковим боргом.
Станом на день розгляду справи у суді податковий борг відповідача не погашена і складає 12161,26 грн., з яких:
- по єдиному податку в сумі 747,97 грн., в тому числі пеня в сумі 3,49 грн.;
- по орендній платі за землю в сумі 11413,29 грн., в тому числі: штрафні санкції в сумі 1000,00 грн. та пеня в сумі 61,15 грн.
Дані обставини стверджені поданими та дослідженими у судовому засіданні доказами: витягами з карток особового рахунку відповідача (а.с.13-16,17-18).
Згідно п.95.1. ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. В силу вимог п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України, стягнення коштів платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п.41.5. ст.41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
У відповідності зі ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас ч. 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать і органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 до місцевого бюджету Перебродівської сільської ради податкову заборгованість на загальну суму 12161 (дванадцять тисяч сто шістдесят одна) грн. 26 коп., в тому числі: по єдиному податку в сумі 747,97 грн., яку перерахувати на р/р 31517970700146 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 23309415; по орендній платі за землю в сумі 11413,92 грн., яку перерахувати на р/р 33216815700146 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 23309415.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Друзенко Н.В.