Категорія №8.1.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 червня 2011 року Справа № 2а-4368/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Твердохліба Р.С.,
за участю секретаря судового засідання Григоренко - Тумасян А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до малого приватного підприємства «Олігархія» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 9036,50 грн.,
ВСТАНОВИВ:
30 травня 2011 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до малого приватного підприємства «Олігархія» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 9036,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.
Мале приватне підприємство «Олігархія» зареєстроване в якості юридичної особи у відділі реєстрації субєктів підприємницької діяльності Сєвєродонецьким міським виконавчим комітетом Луганської області на підставі рішення міської ради народних депутатів від 13 жовтня 1992 року за № 581118.
На підставі акта перевірки за дотриманням суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 28 грудня 2010 року № 0154/12/14/23/13412856 державною податковою інспекцією в м. Сєвєродонецьку Луганської області 30 грудня 2010 року прийняти рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001822304 та № 0001832304 за порушення норм Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України у загальному розмірі 9036,50 грн.
Враховуючи, що сума застосованих штрафних (фінансових) санкцій малим приватним підприємством «Олігархія» добровільно у визначені законом строки не сплачена, державна податкова інспекція в м. Сєвєродонецьку Луганської області просить стягнути штрафні (фінансові) санкції в судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позові, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не прибув, про день, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Статтею 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» регламентовано, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зокрема, зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (пункт 1 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»); 2) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні зворотні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій (пункт 9 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»); 3) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості (пункт 11 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»); 4) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (пункт 13 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).
Мале приватне підприємство «Олігархія» зареєстровано в якості юридичної особи відділом реєстрації субєктів підприємницької діяльності у Сєвєродонецькому міському виконавчому комітеті Луганської області на підставі рішення міської ради народних депутатів від 13 жовтня 1992 року № 581118 та як платник податків знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області.
28 грудня 2010 року державною податковою інспекцією в м. Сєвєродонецьку Луганської області проведено перевірку малого приватного підприємства «Олігархія» щодо дотримання суб`єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт перевірки за № 0154/12/14/23/13412856 (арк. справи 5-9).
В ході перевірки були виявлені такі порушення, а саме: не забезпечено відповідність сум готівкових коштів та не оприбуткування готівки в сумі 9011,00 грн. в книзі обліку доходів і витрат.
Зазначені в акті перевірки від 28 грудня 2010 року за № 0154/12/14/23/13412856 порушення Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Положення про проведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління БВУ від 15.12.2004 № 637 підтверджуються описом готівкових коштів на місці проведення розрахунків від 28 грудня 2010 року, який власноруч складений та підписаний продавцем відповідача в присутності якої проводилась перевірка, копією фіскального чеку від 28 грудня 2010 року на суму 25,60 грн. (арк. справи 9).
Від підписання акта перевірки від 28 грудня 2010 року за № 0154/12/14/23/13412856 продавець відповідача, в присутності якої проводилась перевірка, відмовилась, про що посадовими особами державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку в Луганській області складено акт відмови від підписання матеріалів перевірки (арк. справи 10).
Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно із п. 2.6 Положення про проведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідно до статті 22 Закону України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Указом Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» встановлено установити, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми;
На підставі акта перевірки від 28 грудня 2010 року за № 0154/12/14/23/13412856 за дотриманням суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків та товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у відповідності із пунктами 13 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та п. 2.6 Положення про проведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 рішеннями державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 30 грудня 2010 року № 0001822304 та № 0001832304 до малого приватного підприємства «Олігархія» застосовані штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 9036,50грн., з яких 9011,00 грн. за неоприбуткування готівки в книзі обліку доходів і витрат та 25,50 грн. за незабезпечену відповідність сум готівкових коштів (арк. справи 11, 13).
Рішення державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 30 грудня 2010 року № 0001822304 та № 0001832304 про застосування штрафних (фінансових) санкцій направлені відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримані останнім 03 січня 2011 року, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. справи 15).
Згідно із статтею 25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний та тридцятиденний терміни з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
В порушення вимог статті 25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» мале приватне підприємство «Олігархія» штрафні (фінансові) санкції в десятиденний та тридцятиденний терміни з дня прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30 грудня 2010 року № 0001822304 та № 0001832304 не сплатило, внаслідок чого за ним обліковується заборгованість у загальному розмірі 9036,50 грн.
Оскільки рішення державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 30 грудня 2010 року № 0001822304 та № 0001832304 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на дату розгляду та вирішення справи є чинними і відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 9036,50 грн. не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 “Про державне мито” від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 20 червня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 25 червня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з малого приватного підприємства «Олігархія» (ідентифікаційний номер 13412856, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Першотравнева, буд. 31, кв. 6), на користь Державного бюджету України на р/р 31111104700080, код платежу 21080900, отримувач УДК в м. Сєвєродонецьку, код отримувача 24046627, МФО 804013 штрафні (фінансові) санкції в розмірі 9036,50 грн. (девять тисяч тридцять шість гривень пятдесят копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена у повному обсязі 25 червня 2011 року.
СуддяР.С. Твердохліб