справа № 0670/720/11
категорія 8.2.6
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Іваненко Т.В. ,
при секретарі - Духновській В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Дочірнього підприємства "Лугинське" товариства з обмеженою відповідальністю "Європейська лісопереробна група"
до Лугинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області про визнання дій незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати незаконними дії посадових осіб Державної податкової інспекції у Лугинському районі щодо донарахування по акту перевірки від № 6/23-15-32686493 від 28.04.2010 р. суми податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) з податку на прибуток приватних підприємств за основним платежем - 156410 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 73778 гри., на загальну суму 230188 гривень та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000202301/0 від 19.05.2010 р., 0000202301/1 від 01.07.10р., 0000202301/2 від 04.10.10р, 0000202301/3 від 04.01.11 р., підставою для винесення яких стало встановлене перевіркою порушення п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, пп. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті чого занижено податок на прибуток в сумі 156410 грн. Позов мотивує тим, що збільшення статутного капіталу позивачем на 525322 грн. не включено до валового доходу правомірно та у відповідності до норм Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
У зв"язку з реорганізацією ДПІ у Лугинському районі, суд допустив заміну відповідача його правонаступником - Лугинською міжрайонною державною податковою інспекцією.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі. Просив задовольнити на підставі наявних маеріалів справи.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував. Просив відмовити за безпідставністю. Заперечення обгрунтовував тим, що, позивач отримавши від ТОВ "Європейська лісопереробна група" основні фонди в рахунок збільшення статутного фонду не відобразив в статуті підприємства. Тому зміна статутного фонду не може бути вважатися прямою інвестицією та підлягає включенню у відповідності до п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" до валового доходу. Також представник позивача вважає, що не відносяться до складу валових витрат і не підлягають амортизації витрати в розмірі 90124 грн. у на транспортування, страхування, монтаж, дообладнання безкоштовно отриманих основних фондів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у період з 12.04.2010 року по 23.04.2010 року ДПІ у Лугинському районі проведена планова виїзна перевірка ДП "Лугинське" ТОВ "Європейська лісопереробна група" з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 23.12.2008 року по 31.12.2009 року, про що складено акт № 6/23-15-32686493 від 28.04.2010 року (а.с. 11-31).
Перевіркою встановлено порушення п.п. 4.1.6 п.п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме: не включено до складу валового доходу за 1 кв. 2009 року вартість безоплатно отриманих основних фондів в розмірі 535321,96 грн. та пп. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме: підприємством завищено амортизаційні відрахування в сумі 90412,0 грн. в т.ч.: II кв. 2009 року 31874 грн.; III кв. 2009 року 30120 грн.; IV кв. 2009 року 28323 грн.
19.05.2010 р. ДПІ в Лугинському районі винесла податкове повідомлення-рішення №0000202301/0 (а.с. 41), яким позивачу донараховано податок прибуток за основним платежем 156410 грн. та застосовані фінансові санкції в сумі 73778 грн.
10.06.2010 до ДПІ у Лугинському районі підприємством було подано скаргу вих. № 10-06/10 (а.с. 42-45) з вимогою скасувати вказане рішення як незаконне.
22.07.2010 на адресу позивача надійшло рішення про результати розгляду первинної скарги за вихідним № 2574/10/23-21 від 01.07.2010 (а.с. 46-51), яким в задоволенні скарги відмовлено та повідомлення рішення за № 0000202301/1 від 01.07.2010 (53), які відповідно до штемпеля поштового відправлення були відправлені 06.07.2010 (а.с. 52).
31.07.2010 ДП "Лугинське" було направлено скаргу під вихідним № 20-07/10 (а.с. 54-57) до ДПА у Житомирській області, в якій просило скасувати податкові повідомлення-рішення №0000202301/0 від 19.05.2010 та № 0000202301/1 від 01.07.2010.
ДПА у Житомирській області рішенням про результати розгляду скарги за вих. № 18337/К-С/25-009 від 29.09.2010 (а.с. 58-66) в задоволенні скарги відмовлено та винесено повідомлення-рішення № 0000202301/2 від 04.10.2010 (а.с. 67).
20.10.2010 на адресу Державної податкової адміністрації України позивачем було надіслано скаргу під вихідним № 30-10/10 (а.с. 68-72) про скасування податкових повідомлень-рішень №0000202301/0 від 19.05.2010, № 0000202301/1 від 01.07.2010 та № 0000202301/2 від 04.10.2010.
ДПА України рішенням № 11787/6/25-0115 від 08.11.2010 (а.с. 73) продовжено розгляд скарги до 23.12.2010.
На день звернення з позовом до суду - 31.01.2011 рішення про результати розгляду скарги № 30-10/10 про скасування податкових повідомлень-рішень №0000202301/0 від 19.05.2010, № 0000202301/1 від 01.07.2010 та № 0000202301/2 від 04.10.2010 позивачем від ДПА України не отримувалося.
Відповідно до п.5.2.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 (чинний на момент виникнення правовідносин) якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом двадцятиденного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника контролюючого органу (або його заступника), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків.
Позивач вважав, що скарга повністю задоволена, а податкові повідомлення-рішення №0000202301/0 від 19.05.2010, № 0000202301/1 від 01.07.2010 та № 0000202301/2 від 04.10.2010 скасовані.
04.01.2011 р. ДПІ у Лугинському р-ні винесла податкове повідомлення-рішення № 0000202301/1 від 04.01.2011, з тих самих підстав, що і попередні.
Суд вважає, що всі зазначені податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню виходячи з наступного:
Суд встановив, що 15.12.2008 року на загальних зборах учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Європейська лісопереробна група" прийняте рішення про створення дочірнього підприємства (протокол № 4 від 15.12.2008 - а.с. 107). Також було затверджено Статут дочірнього підприємства (а.с. 109-120).
Зборами учасників ТОВ "Європейська лісопереробна група", яке виступає єдиним засновником ДП «Лугинське» ТОВ "Європейська лісопереробна група" 16.12.2008р. прийнято рішення за рахунок власного майна збільшити статутний фонд ДП «Лугинське» ТОВ "Європейська лісопереробна група", сформувавши його в розмірі 535321,96 грн. та після повного формування статутного фонду зобов'язати директора ТОВ "Європейська лісопереробна група" напрацювати нову редакцію статуту позивача, підписати його та здійснити державну реєстрацію нової редакції статуту позивача.
Таким чином, статутний фонд ДП «Лугинське» ТОВ "Європейська лісопереробна група" було збільшено внаслідок прийняття рішення про це єдиним його засновником - ТОВ "Європейська лісопереробна група", що відображено в протоколі № 5 від 16.12.2008 р. (а.с. 120), акт передачі майна, що передається як внесок в статуний капітал від 12.01.2009 р. (а.с. 121).
Згідно ст.63 ГК України, залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні можуть діяти, зокрема - приватне підприємство, що діє на основі приватної власності громадян чи суб'єкта господарювання (юридичної особи); у випадках існування залежності від іншого підприємства, підприємство визнається дочірнім.
Відповідно до ст. 126 ГК України - вирішальна залежність між асоційованими підприємствами виникає у разі якщо між підприємствами встановлюються відносини контролю-підпорядкування за рахунок переважної участі контролюючого підприємства в статутному фонді та/або загальних зборах чи інших органах управління іншого (дочірнього) підприємства; про наявність простої та вирішальної залежності має бути зазначено у відомостях державної реєстрації залежного (дочірнього) підприємства та опубліковано відповідно до закону.
Згідно фінансової звітності позивача внесення до статутного фонду майна у розмірі 535321,96 грн. без врахування ПДВ від ТОВ "Європейська лісопереробна група" у статті «Статутний капітал» (код рядка 300) фінансових звітів ДП «Луганське» ТОВ "Європейська лісопереробна група" за І квартал 2009 року та 2009 рік відображено: на початок періоду - 0 тис. грн., на кінець періоду 535,3 тис. грн., що повністю відповідає вимогам п. 19 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» щодо відображення у відповідному рядку сум фактичного внеску власників до статутного капіталу підприємства.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб -підприємців» внесення змін до установчих документів підлягає державній реєстрації.
Згідно частини 1 ст. 18 вказаного Закону у разі якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
16 серпня 2010 року державним реєстратором Лугинської районної державної адміністрації за № 12911050002000284 були затверджені відповідні зміни до Статуту ДП «Лугинське» ТОВ "Європейська лісопереробна група" (а.с. 122).
Отже, первинні документи, бухгалтерська та фінансова звітність ДП «Лугинське» ТОВ "Європейська лісопереробна група" свідчать про те, що операція по внесенню ТОВ "Європейська лісопереробна група" позивачу в січні 2009 року майна в розмірі 642386,35 грн., в т.ч. ПДВ 107064,39 грн., є операцією по збільшенню статутного фонду позивача.
Пунктом 4.1 ст. 4 Закону Ураїни "Про оподаткування прибутку підприємств" встановлено, що валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
В пункті 4.2 ст.4 Закону наведено вичерпний перелік доходів які не включаються до складу валового доходу, зокрема, відповідно до підпункту 4.2.5 пункту 4 вказаної статті, не є валовим доходом підприємства суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником податку, в тому числі грошові або майнові внески, згідно з договорами про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи.
Згідно із визначенням, наведеним в пункті 1.28 статті 1 Закону інвестиція - господарська операція, яка передбачає придбання основних фондів нематеріальних активів, корпоративних прав та цінних паперів в обмін на кошти або майно. Інвестиції поділяються на капітальні, фінансові та реінвестиції.
Одним з різновидом інвестицій є пряма інвестиція – господарська операція, яка передбачає внесення коштів або майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на корпоративні права, емітовані такою юридичною особою (п.п. 1.28.2 п.1.28 ст. 1 Закону).
Одержання коштів внаслідок збільшення статутного фонду підприємства, які передбачають передачу корпоративних прав, не включається до складу валового доходу підприємства, що відповідає вимогам підпункту 4.2.5 пункту 4.2 ст.4 Закону, оскільки одержання коштів внаслідок такої операції є здійсненням прямої інвестиції.
Підпунктом 1.22.1 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, що безповоротна фінансова допомога - це:
- сума коштів, передана платнику податку згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій і субсидій), або без укладання таких угод;
- сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після її списання, якщо така безнадійна заборгованість була попередньо включена до складу валових витрат кредитора;
- сума заборгованості платника податку перед іншою юридичною чи фізичною особою, що залишилася нестягнутою після закінчення строку позовної давності;
- основна сума кредиту або депозиту, наданих платнику податку без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних);
- сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги.
Таким чином, ТОВ "Європейська лісопереробна група" здійснило господарську операцію по внесенню до статутного фонду майна в обмін на корпоративні права, які відповідно до пункту 1.8 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» включають право власності на статутний фонд (капітал) юридичної особи, в тому числі права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, чи створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, або в інших організаційно- правових формах.
У справі встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ТОВ "Європейська лісопереробна група" майно на суму 535321,96 грн. без ПДВ вносились саме як збільшення статутного фонду підприємства, тобто як інвестиції у корпоративні права. Отже, у відповідності до підпункту 4.2.5 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» прямі інвестиції у корпоративні права не входять до складу валових витрат доходів платника.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення, які підлягають скасуванню.
Керуючись Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", ст.ст. 71, 86, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії посадових осіб ДПІ в Лугинському районі Житомирської області щодо донарахування по акту №6/23-15-32686493 від 28.04.2010 року податкового зобов"зання з податку на прибуток на загальну суму 230188 грн.
Скасувати податкові повідомлення-рішення №0000202301/0 від 19.05.2010р., №0000202301/1 від 01.07.2010р., №0000202301/2 від 04.10.2010р., №0000202301/3 від 04.01.2011р.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Т.В. Іваненко
Повний текст постанови виготовлено: 20 червня 2011 р.