Єдиний державний реєстр судових рішень
копія
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2010 р. Справа № 2а-15370/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді БарановськогоР.А. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Прокурора Дзержинського району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м.Кривому Розі до ФОП ОСОБА_1 про стягнення заборгованості ,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Дзержинського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі дніпропетровської області звернувся до суду із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з проханням стягнути з фізичної особи-підприємця заборгованість у вигляді штрафних (фінансових) санкцій у сумі 12 945 грн. 00 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 порушила вимоги пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», статті 111, 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та торгівлі спиртом, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами» та статті 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», про що Південною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі Дніпропетровської області було складено акт № 0229/04/82/НОМЕР_1 від 21.05.2010 року, на підставі якого 01.06.2010 року були винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується поштовою кореспонденцією з відміткою поштового відділення про неможливість вручення відповідачу 23.12.2010 року.
Згідно пункту 2 частини 5 статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов належить задовольнити повністю із наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1, зареєстрована Виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області 01.02.2006 року та перебуває на обліку в Південній міжрайонній державній податковій інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області як платник податків з 02.02.2006 року за № 8789.
Загальні умови і порядок контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) встановлені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265-ВР.
Так, статтями 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Слід зазначити, що статтею 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509 визначені підстави та порядок проведення планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) і у зв'язку з цим, ці норми не поширюються на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», який регулює питання порядку проведення розрахунків і не відноситься до законодавства з питань оподаткування.
21.05.2010 року посадовими особами Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області було проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці відділу магазині «Стародуб», що розташований за адресою вул. Меріме, 4, с. Степове субєкта господарської діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
Перевірку проведено на підставі направлень про проведення перевірки від 21.05.2010 року № 1655 та 1658, виданого з метою здійснення контролю за здійсненням порядку дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Перевірку проведено в присутності продавця ОСОБА_2.
За результатами планової перевірки, посадовими особами Південної міжрайонної державної податкової інспекції у Кривому Розі Дніпропетровської був складений акт № 0229/04/82/НОМЕР_1 від 21.05.2010 року, в якому зафіксовано порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», статті 111, 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та торгівлі спиртом, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами» та статті 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а саме: проведення розрахункових операцій без використання РРО, КОРО та РК на загальну суму у розмірі 1197 грн. 00 коп.; здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без придбання відповідної ліцензії; зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях не внесених до Єдиного державного реєстру.
З актом перевірки № 0229/04/82/НОМЕР_1 від 21.05.2010 року продавець магазину ОСОБА_2 була ознайомлена та підписала без зауважень.
У відповідності до пунктів 1, 2 статті 3Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до абзацу 4 статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Передбачена законодавцем можливість повернення грошових коштів у разі відмови покупця від товару чи послуги означає, що здійснення розрахункової операції при реалізації товарів (послуг) не вимагає збігу в часі цієї операції, зокрема, з фактичним наданням послуг. Необхідною умовою здійснення такої операції є реалізація товарів (послуг), тобто їх продаж у результаті вчиненого продавцем і покупцем правочину.
Згідно з наведеним в абзаці 15 статті 2 Закону визначенням розрахунковим документом є документ установленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій (далі - РРО) або заповнений вручну.
У пункті 3.1 Положення про форму та зміст розрахункового документа (затверджене наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року за № 105/5296) зазначено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований РРО при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Обов'язковими реквізитами фіскального касового чека є, зокрема, його порядковий номер, найменування, кількість і вартість товару (послуг), дата й час проведення розрахункової операції та напис «фіскальний чек».
Пунктом 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року за № 107/5298, передбачено, що: реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією; розрахунковий документ має видаватися покупцеві не пізніше завершення цієї операції; вона вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Пунктом 4.5 названого Порядку встановлено, що внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватися через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій.
Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, і видавати такий розрахунковий документ на повну суму проведеної операції особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї (пункти 1, 2 статті 3 Закону) .
Відповідальність за невиконання зазначеного обов'язку передбачена пунктом 1 статті 17 Закону у вигляді фінансової санкції у розмірі п'ятикратного розміру вартості проданих товарів (наданих послуг).
У відповідності до 111 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» максимальна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
Згідно статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
В силу абзацу 14 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до субєктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів 100 відсотків вартості наявних у субєкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень.
На підставі акта перевірки № 0229/04/82/НОМЕР_1 від 21.05.2010 року позивачем 01.06.2010 року прийняті рішення № НОМЕР_2, № НОМЕР_3 та № НОМЕР_4 про застосування фінансових санкцій у розмірі 13 795 грн. 67 коп., які отримані відповідачем 07.06.2010 року.
У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині 3 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Як встановлено судом, рішення про застосування фінансових санкцій № НОМЕР_2, № НОМЕР_3 та № НОМЕР_4 від 01.06.2010 року відповідачем не оскаржені.
Станом на 14.10.2010 року відповідачем було частково сплачено суму боргу: по рішенню про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_3 від 01.06.2010 року у розмірі 10 грн. 67 коп., по рішенню про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 01.06.2010 року у розмірі 340 грн. 00 коп.
На підставі встановлених в судовому засіданні обставин, відповідних їх доказів, а також виходячи з аналізу норм законодавства, суд дійшов висновку про правомірність дій та рішення позивача про застосування фінансових санкцій у розмірах 12 945 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь державного бюджету заборгованість у вигляді штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 5985 (пять тисяч девятсот вісімдесят пять) грн. 00 коп. (р/р 31118104700026 код платежу, 21080900, одержувач ВДК Центрально-Міського району у м. Кривому Розі, код ОКПО 24237497, банк одержувача УДК у Дніпропетровській області , м. Дніпропетровськ, МФО 805012).
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь державного бюджету заборгованість у вигляді адміністративних штрафів та санкцій у сумі 6960 грн. 00 коп. (шість тисяч девятсот шістдесят) грн. 00 коп. (р/р 31116106700026, код платежу 21081100, одержувач ВДК Центрально-Міського району у м. Кривому Розі, код ОКПО 24237497, банк одержувача УДК у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, МФО 805012).
Копію постанови направити сторонам.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис)
Постанова не набрала законної сили 30.12.10
СуддяР.А. Барановський
Р.А. Барановський