ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 квітня 2011 р. Справа №2а-14952/10/16/0170 Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Александрова О. Ю., при секретарі судового засідання Сидельової М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим
до Сільськогосподарський виробничий кооператив ім. Т.Г. Шевченко
про стягнення
ВСТАНОВИВ
Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. Т.Г. Шевченка про стягнення заборгованості з виплати і доставки пільгових пенсій призначених у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в сумі 13009,50грн. за червень - липень 2010 року.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.11.10 р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог розділу 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058 від 09.07.2003 р., ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” № 1788 від 05.11.1991 р., п. 6 Інструкції про порядок обчислення та сплати страховиками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління ПФУ № 21-1 від 19.12.03 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.04 р. за № 63/8663, згідно яких підприємство зобов'язано щомісячно відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах згідно пунктів "б" -"з", у тому числі тим особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення пільгової пенсії.
Відповідач письмових заперечень проти позову не надав.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином. У позові просив розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи або пояснень щодо поважності причин його відсутності у судовому засіданні на адресу суду не надіслав.
Врахувавши вищезазначені обставини, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив розглянути справу за відсутності представників сторін, на підставі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, уважно дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарський виробничий кооператив ім. Т.Г. Шевченко (ЄДРПОУ 00854191) зареєстрований у якості юридичної особи 09.03.2000р. Роздольненською районною державною адміністрацією АР Крим за адресою: 96233, АР Крим, Роздольненський район, с. Слов'янське, пров. Шкільний, 2-а, що підтверджується довідкою статистики станом на 28.10.2010 р. № 05.3-8.1/2744 (звор.бік а.с. 8).
З матеріалів справи судом встановлено, що Сільськогосподарський виробничий кооператив ім. Т.Г. Шевченко перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим з 30 серпня 2000 року.
Судом встановлено, у Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. Т.Г. Шевченко виникла заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за червень - липень 2010 року у сумі 13009,50 гривень відповідно до розрахунку заборгованості (а.с. - 4).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем 08.06.2010 року та 14.07.10 року направлені на адресу відповідача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за липень 2010 року у сумі 5562,00 гривень та за червень 2010 року у сумі 5547,00 гривень, а також доплати у сумі 1487,40 за січень-квітень 2010 року (зворотній бік а.с. 5, 6) про що свідчать відповідні розрахунки позивача про відшкодування коштів із фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій та безпосередньо листи - повідомлення до них (а.с. 5,6).
Однак з матеріалів справи та витребуваних судом документів не вбачається доказів отримання відповідачем розрахунку позивача про відшкодування коштів із фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за липень 2010 року у сумі 5562,00 гривень.
Повідомлення про відшкодування коштів із фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до 25.06.2010 р. № 3849/03-18 від 08.06.2010 р. (а.с. 6), було отримано уповноваженим представником відповідача 14.06.2010р., що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення (а.с. 6).
Розглядаючи питання щодо правомірності позовних вимог, суд виходив з такого.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно частини 3 статті 6 КАС України суб’єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду в Роздольненському районі АР Крим, реалізуючі свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами, виступає як суб’єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
Суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини, є Закон України № 1058 від 09.07.2003 р. "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до п. 7 частини 1 статті 64, абзацу 8 частини 3 статті 106 Закону України № 1058 (яка діяла на момент вчинення правопорушення) орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.
З зазначених підстав, спір, що виникає між фізичними, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі, стосовно відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є публічно правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058) всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Розглядаючи питання щодо обов'язку відповідача відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1, суд виходив з наступного.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів ПФУ. Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених згідно п."а-з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"
Відповідно до розділу 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, в тому числі, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, суд зазначає, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в тому числі відповідно до п. "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно абз. "а" пункту 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
Суд зазначає, що відповідно до п.6.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, підприємство зобов'язано відшкодовувати ПФУ розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій пропорційно стажу роботи працівника на зазначеному підприємстві.
З матеріалів справи судом встановлено, що відсоток відшкодування відповідачем фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, понесених позивачем, по працівникам, які зазначені у направленому відповідачеві розрахунку з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за червень 2010 року, складає 100 %, що дорівнює 5547,00 грн. (а.с. 6).
Відповідно до пункту 6.8. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
При розгляді справи судом встановлено, що Управлінням ПФУ в Роздольненському районі АР Крим був зроблений та надісланий відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій із зазначенням відповідного відсотку та суми відшкодування в частині, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за червень 2010 року, а також доплати на відшкодування виплати та доставки пільгових пенсій за січень-квітень 2010 року, який отриманий відповідачем 14.06.10 року (а.с.6).
За даним розрахунком заборгованість відповідача із відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії за червень 2010 року складає 5547,00 гривень та доплата на відшкодування виплати та доставки пільгових пенсій за січень-квітень 2010 року 1487,40 гривень, що також підтверджується розрахунком вимог із заборгованості по пільговій пенсії, наданим позивачем до позовної заяви (а.с. 4).
У той же час, суд не враховує суму заборгованості відповідача із відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії за липень 2010 року у розмірі 5562,00 гривні, оскільки в матеріалах справи відсутні докази отримання відповідачем відповідного розрахунку до 25.07.2010 року.
Отже Сільськогосподарський виробничий кооператив ім. Т.Г. Шевченко зобов'язаний був відшкодувати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за червень 2010 року та доплати на відшкодування виплати та доставки пільгових пенсій за січень-квітень 2010 року 1487,40 гривень згідно вищезазначеного розрахунку УПФУ в Роздольненському районі АР Крим та на підставі Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту “б” - "з" ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, у сумі 5547,00 гривень та доплата на відшкодування виплати та доставки пільгових пенсій за січень-квітень 2010 року 1487,40 гривень, а взагалі 7034,40 гривень.
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" N 2464-VI, 08.07.2010 р., який набрав чинності з 01.01.2011р., передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, тобто, повноваження, передбачені ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-IV, 09.07.2003р. в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин.
Таким чином, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши вимоги законодавства щодо предмету позовної заяви, уважно дослідивши обставини справи, приймаючи до уваги, що сума боргу з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 7034,40 гривень не погашена відповідачем станом на момент розгляду справи, оскільки останнім не надано жодних доказів погашення зазначеної заборгованості в порядку ст. 71 КАС України, суд вважає, що позовні вимоги УПФУ в Роздольненському районі АР Крим підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині стягнення суми заборгованості відповідача із відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії за липень 2010 року у розмірі 5562,00 гривні, суд зазначає що дані вимоги не підлягають задоволенню оскільки в матеріалах справи відсутні докази отримання відповідачем відповідного розрахунку № 4532/0318 від 14.07.2010р. (а.с.5) заборгованості до встановленого законом строку. Також, згідно листа до розрахунку за червень 2010р. № 3849/0318 від 08.06.2010р. доплата за січень-квітень 2010р складає 1487,40 грн. (а.с.6), в той час як позивачем для стягнення необґрунтовано заявлено 1900,50 грн . (розрахунок на а.с. 4) При цьому в жодне судове засідання, яки відбулися 20.01.2010р., 24.02.2010р., 15.03.2010р. та 13.04.2010р. позивач явку представника не забезпечив, ніяких доказів отримання розрахунку відповідачем, обґрунтованості суми позову суду не надав.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Постанова у повному обсязі складена 18.04.11 р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. Т.Г. Шевченко (ЄДРПОУ 00854191, адреса місцезнаходження: 96233, АР Крим, Роздольненський район, с. Слов'янське, пров. Шкільний, 2-а; банківські реквізити: невідомі) заборгованість із відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у сумі 7034,40 гривень, у тому числі за липень 2010 року 5547,00 гривень та доплату на відшкодування виплати та доставки пільгових пенсій за січень-квітень 2010 року 1487,40 гривень на користь Управління Пенсійного Фонду України в Роздольненському районі АР Крим (ЄДРПОУ 22259425, адреса місцезнаходження: 96200, АР Крим, Роздольненський район, с. Роздольне, пр. 30-річчя Перемоги, 6; банківські реквізити: р/р 25603010047201 в КРУ ВАТ "Державний Ощадний банк України", МФО 324805)
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Александров О.Ю.