ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
02.03.11Справа №2а-10088/10/16/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Александрова О.Ю. , при секретарі Налбандян Р.В.,
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 04-5/03 від 04.01.11;
від відповідача не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Державного підприємства "Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і вина "Магарач"
про стягнення
ВСТАНОВИВ:
Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державного підприємства "Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і вина "Магарач" про стягнення адміністративно - господарських санкцій за 2009р. у сумі 73284,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем несплачені штрафні санкції за нестворені чотири робочих місця для інвалідів у 2009 році.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, наполягав на задоволенні позовних вимог.
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином-судовою повісткою, повідомив, що представник приймає участь в іншої справі, раніше надав заперечення на позов у яких проти позову заперечував з тих підстав, що відповідач постійно інформував центр зайнятості про готовність працевлаштування інвалідів, але протягом 2009 року жодного інваліда не було направлено центром зайнятості для працевлаштування відповідачем. Вважаючи, що відповідач є юридичною особою, що не позабавляє його можливості направити до суду іншу особу в якості представника, а також, що судові засідання неодноразово переносилися саме з причин неявки відповідача, витребувані судом документи надані, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представника відповідача
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Державне підприємство "Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і вина "Магарач" (код ЄДРПОУ 31332064) 16.03.2001р., зареєстроване як юридична особа Бахчисарайською районною державною адміністрацією АР Крим, зареєстровано як роботодавець у Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів 17.04.2008р. за № 3/2840..
Згідно звіту за формою № 10-ПІ про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009р., наданого відповідачем, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів самостійно визначений на рівні п'ятнадцяти місць, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу, що працювали у 2009р. - 386 осіб, із них середньооблікова чисельність штатних працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність 11 осіб. Фонд оплати праці штатних працівників визначено у розмірі 7072 тис. грн., розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника 18321,00грн., сума адміністративно господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів невизначені відповідачем.
Таким чином, судом встановлено, що відповідно вказаного звіту відповідач повинен був забезпечити у 2009р. працевлаштування інвалідів на п'ятнадцяті робочих місць, фактично у 2009р. працевлаштовані одинадцять інвалідів. Однак відповідач не визначив у звіті суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Частиною 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" N 875-XII від 21.03.1991р. (далі - Закон № 875) встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації, громадські організації інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.
Позивачем з 17 по 18. 06.10 року проведено перевірку виконання ст. 19,20 ЗУ 18 червня 2010 року проведено Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” за результатами якої складено акт від 18.06.10 року у якому встановлено порушення у заповнені форми 10 - ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", а саме не заповнення рядка №06 за наявності чотирьох робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами.
Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 70 від 31.01.2007р. (далі Порядок) встановлено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" № 803-XII від 01.03.1991р., встановлено, що підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.
Згідно Наказу Міністерства праці та соціальної політики України "Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнення" № 420 від 19.12.2005 формою звітності про наявність вакантних місць на підприємстві є форма № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами щомісячно до державної служби зайнятості. Згідно Інструкції щодо заповнення форми N 3-ПН, затвердженої вказаним наказом, форма використовується для інформування населення про наявність вакансій, сприяння працевлаштуванню громадян, зареєстрованих у центрах зайнятості як такі, що шукають роботу, для підбору персоналу на замовлення роботодавців, для оцінки поточної потреби в кадрах та організації професійної підготовки населення відповідно до потреб ринку праці.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем надавалися звіти по формі № 3-ПН до Бахчисарайського районного центру зайнятості у 2009р., а саме, у квітні, червні, серпні, вересні, жовтні, листопаді та грудні 2009 року, що підтверджується копіями звітів та довідкою Бахчисарайського районного центру зайнятості від 10.08.2010р. № 04-2563. Однак, як слідує зі змісту вказаних документів в звітах станом на 01.06.2009р. та 19.10.2009р. відомостей про можливість працевлаштування саме інвалідів на зазначені вільні місця не містилося. При цьому звіті про наявність вакансій у січні, лютому, березні та травні 2009 року відповідачем до центру зайнятості взагалі не направлялися.
Суд звертає увагу відповідача, що працевлаштування інвалідів може здійснюватися органами, визначеними у статті 18 Закону № 875 лише за наявності отриманої від підприємства інформації про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів. Належним повідомленням про наявність вільних робочих місць є систематичне подання звітів за формою державної статистичної звітності № 3-ПН.
Матеріали справи свідчать про те, що інформування відповідачем центру зайнятості носило несистематичний, непослідовний характер, а інформація, що містилася в окремих звітах мала неповний характер. Доказів прийняття будь-яких інших заходів щодо працевлаштування інвалідів, відповідачем не надано. Так, в підтвердження заперечень відповідачем надані накази директора ДП АФ "Магарач" № 47 від 23.03.2009р. "Про ліміт палива", зі змісту якого вбачається доручення ВК провести підбір кадрів для проведення підготовчих робіт на базі відпочинку, та № 103 від 10.06.2009р. "Про збиральну компанію 2009 року", але зі змісту вказаних наказів не вбачаються заходи щодо працевлаштування інвалідів, а специфіка робіт навпаки свідчить про неможливість використання праці інвалідів. Посилання відповідача на відсутність в 2009 р. на обліку у Бахчисарайському центрі зайнятості інвалідів робочої групи, що мешкають в с. Віліно, (довідка від 01.07.2010р. № 04-2053), суд не приймає до уваги, тому що це не перешкоджало відповідачу прийняти заході щодо працевлаштування осіб, що мешкають у інших населених пунктах. Зокрема, в звітах № 3-ПН, поданих в 2009 році, в графі "Основні вимоги до претендента на вакансію" відповідачем як місце проживання окрім с. Віліно вказані с.с. Табачне, Отрадне, Піщане.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 вищенаведеної статті встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобовязання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26 вересня 2002 року), Фонд соціального захисту інвалідів як урядовий орган державного управління (та його територіальні відділення) відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
За змістом статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21 березня 1991 року № 875-ХП, саме Фонду соціального страхування захисту інвалідів надано право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості у сумі 73 284,00грн., суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 02.03.2011р. У повному обсязі постанову виготовлено 09.03.2011р.
На підставі викладено, керуючись ст. 158-161, ст. 162, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства "Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і вина "Магарач" (98433, АРКрим, Бахчисарайський район, с.Віліне, вул. Чапаєва, 9; код ЄДРПОУ 31332064, р/р260031136, «Райффайзен Банк Аваль Феодосія, МФО324021) до держбюджету Бахчисарайського району (50070000, банк одержувача: Управління Державного казначейства в АРКрим м.Сімферополь, МФО824026, р/р31213230700048, призначення платежу: 50070000;01; адміністративно господарські санкції за робочі місця не зайняті інвалідами за 2009 рік). адміністративно господарські санкції за невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів в сумі 73284,00грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Александров О.Ю.