Ухвала суду № 16529130, 09.06.2011, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
09.06.2011
Номер справи
к-22146/10-с
Номер документу
16529130
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" червня 2011 р.                               м. Київ                                        К-22146/10

          

          Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого: судді –доповідача Бим М.Є.

суддів: Гордійчук М.П., Конюшка К.В., Сіроша М.В., Харченка В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Державного підприємства «Донецька залізниця»на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 4 листопада 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2010 року у справі №2-а-13451/09/0570 за позовом Державного підприємства «Донецька залізниця»до Державної екологічної інспекції в Донецькій області, Краснолиманської транспортної прокуратури, Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області про визнання дій неправомірними, -

В С Т А Н О В И Л А :

Державне підприємство «Донецька залізниця» звернулося до суду з позовом до Державної екологічної інспекції в Донецькій області, Краснолиманської транспортної прокуратури, Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області про визнання незаконними дій посадових осіб.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 4 листопада 2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2010 року, в задоволенні позову відмовлено.

В касаційній скарзі позивач просить скасувати зазначені вищі судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, Державне підприємство «Донецька залізниця» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 18.05.1998р., включене до ЄДРПОУ за номером 01074957.

Відповідно до Положення, затвердженого наказом начальника ДП «Донецька залізниця»від 04.08.2009р. №556/Н, Краснолиманська дирекція залізничних перевезень Державного підприємства «Донецька залізниця»є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Донецька залізниця»без права юридичної особи.

Статтею 123 Конституції України передбачено, що організація і порядок діяльності органів прокуратури України визначаються законом.

Відповідно до пункту 9 Перехідних положень Конституції України прокуратура продовжує виконувати відповідно до чинних законів функцію нагляду за додержанням і застосуванням законів - до введення в дію законів, що регулюють діяльність державних органів щодо контролю за додержанням законів.

Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про прокуратуру»прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

Відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про прокуратуру», органи прокуратури України здійснюють свої повноваження на підставі додержання Конституції України та чинних законів, незалежно від будь-яких органів державної влади, посадових осіб, а також рішень громадських об'єднань чи їх органів; вживають заходів до усунення порушень закону.

Наказом Генерального прокурора України «Про сферу особливості організації діяльності органів прокуратури на транспорті»№3/3 гн визначено, що метою діяльності органів прокуратури України є забезпечення наглядової та іншої прокурорської діяльності органів прокуратури на залізничному, водному, повітряному, автомобільному транспорті, а також магістральному трубопровідному транспорті, та розмежування їх компетентності з територіальними прокуратурами.

Підпунктами 1.1, 1.2 зазначеного Наказу передбачено, що органи прокуратури на транспорті організовують та здійснюють наглядову, представницьку, слідчу діяльність та підтримання державного обвинувачення в судах в межах відповідних територій за адміністративно - територіальним устроєм.

На виконання вищенаведеного наказу Генерального прокурора України прокурором Донецької області було винесено Наказ «Про розмежування об'єктів нагляду між транспортними та територіальними прокуратурами прокуратури Донецької області» від 22.12.2008р. 12-окв.

Пунктом 1 зазначеного Наказу визначено, що наглядові функції за додержанням і застосуванням законів щодо захисту прав і свобод громадян, державних та публічних інтересів на транспорті прав і свобод громадян, державних та публічних інтересів на транспорті в межах м. Красний лиман, Краснолиманського району забезпечує Краснолиманська транспортна прокуратура.

В додатку 4 до наказу визначено перелік підприємств, установ і організацій залізничного, автомобільного і трубопровідного транспорту піднаглядних Краснолиманській транспортній прокуратурі. Пунктом 7 зазначеного додатку передбачено, що до об'єктів нагляду віднесена станція Красний Лиман, та п. 54 Краснолиманська дирекція залізничних перевезень.

27.03.2009 старшим помічником Краснолиманського транспортного прокурора Дзюбою М.В. Краснолиманському транспортному прокурору Донецької області подано рапорт, з якого вбачається, що під час обстеження території смуги відводу поряд з виробничими приміщеннями котельної та хімчистки вагонного депо Красний Лиман ДП «Донецька залізниця»встановлено розміщення будівельних, виробничих та побутових відходів; у зв’язку із чим виникла необхідність у проведенні перевірки зазначених обставин.

Судом встановлено, що старшому помічнику Дзюбі М.В. Краснолиманським транспортним прокурором доручено провести відповідну перевірку, що підтверджується резолюцією прокурора на зазначеному рапорті.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про прокуратуру», при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право мати доступ до матеріалів і документів, необхідних для проведення перевірки і вимагати від керівників органів виділення спеціалістів для проведення перевірок.

З метою підготовки до проведення зазначеної перевірки Краснолиманським транспортним прокурором на ім'я Начальника відділу захисту прав і свобод громадян та інтересів держави на транспорті прокуратури Донецької області направлено проекти вимог до Державної екологічної інспекції в Донецькій області та до Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області щодо виділення фахівців для участі у перевірці законності розміщення відходів на території Краснолиманської дирекції залізничних перевезень Державного підприємства «Донецька залізниця», визначення суми збитку за засмічення землі та законності використання земельної ділянки для розташування відходів.

Прокуратурою Донецької області на ім'я начальників Державної екологічної інспекції в Донецькій області та Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області були направлені вимоги щодо виділення спеціалістів для участі у зазначеній перевірці.

Відповідно до пп. «б» 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Відповідно до п. 15 Положення «Про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.2006 №548, Інспекція є юридичною особою та має відповідно до покладених завдань у межах своєї компетенції в реалізації державної політики в сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до пп. 5.2 пп. 5.6 п. 5 Положення «Про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.2006р. №548, Інспекція має право, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складів та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються, складати акти перевірки у межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до положень ст.10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель.

Відповідно до п. 17 Положення «Про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області», затвердженої наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель 27.01.2009 року № 13, інспекція є юридичною особою; здійснює організацію та державний контроль за використанням та охороною земель.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про прокуратуру»вимоги прокурора, які відповідають чинному законодавству, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та громадян і виконуються невідкладно або у передбачені законом чи визначені прокурором строки.

22.04.2009 Краснолиманською транспортною прокуратурою начальнику ДП «Донецька залізниця»направлено вимогу щодо забезпечення участі представника ДП «Донецька залізниця» в проведенні перевірки додержання вимог земельного та природоохоронного законодавства на ст. Красний Лиман о 8 годині 30 хвилин 23.04.2009 року. Зазначене повідомлення отримано адресатом.

23.04.2009 помічником Краснолиманського транспортного прокурора Дзюбою М.В., головним спеціалістом відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Північному регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області Лозицьким А.А., державним інспектором головним спеціалістом Північного регіонального відділу Держземінспекції по контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області у присутності начальника сектора майнових та земельних ресурсів Краснолиманської дирекції залізничних перевезень Державного підприємства «Донецька залізниця»Двуречанського В.В. проведена перевірка виконання природоохоронного законодавства в смузі відводу Краснолиманської дирекції залізничних перевезень ДП «Донецька залізниця».

За результатами перевірки спеціалістом відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Північному регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області Лозицьким А.А. складено акт перевірки виконання природоохоронного законодавства в смузі відводу Краснолиманської дирекції залізничних перевезень ДП «Донецька залізниця»від 23.04.2009р. №15/2. У даному акті зазначено, що під час перевірки на території смуги відводу Краснолиманської дирекції залізничних перевезень ДП «Донецька залізниця»поблизу десятої витяжної колії РЗП - 6 для формування багатомірних потягів та залізничної колії, встановлено складування будівельних, виробничих та побутових відходів та зазначено про здійснення замірів ділянок незаконно розташованих відходів.

Таким чином, фактично зазначену перевірку здійснено на підставі вимог Конституції та законодавства України за ініціативою органу прокуратури.

Дії прокурора не можна вважати втручанням у господарську діяльність позивача, тому що прокурор виконував покладені на нього державою функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, закріплену п.5 ст. 121 Конституції України.

Враховуючи наведене, суди дійшли правильного висновку що посадові особи прокуратури, відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Північному регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області, Північного регіонального відділу Держземінспекції по контролю за користуванням і охороною земель в Донецькій області при проведенні перевірки позивача діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та підставно відмовили в задоволенні позовних вимог..

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права чи порушено норми процесуального права.

Згідно ч.1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 222, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Державного підприємства «Донецька залізниця»– залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 4 листопада 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2010 року – залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: