Постанова № 16497375, 19.08.2009, Тетіївський районний суд Київської області

Дата ухвалення
19.08.2009
Номер справи
2-а-272/09
Номер документу
16497375
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-272/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2009 року Тетіївський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді: Лісовенко П.І.

при секретарі: Ковальчук В.А.

за участю адвоката: ОСОБА_1

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Тетієві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації про визнання відмови Управління праці та соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації щодо перерахунку сум державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку неправомірною та стягнення недоотриманих сум державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 2006-2009 років, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_2 звернулася до суду з даним позовом, посилаючись на те, що вона є матір"ю дитини, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту Тетіївської райдержадміністрації та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В позові зазначила, що відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" від 21.11.1992 року дана допомога повинна їй виплачуватися в розмірі прожиткового мінімуму, встановлено для дітей віком до шести років. Однак, в порушення вимог зазначеного Закону, з вересня 2006 року дана допомога їй виплачувалася у значно нижчому розмірі, в зв"язку з чим позивачка звернулася до Управління праці та соціального захисту Тетіївської районної державної адміністрації з вимогою про проведення перерахунку, на що їй було відмовлено. Просить визнати відмову управління праці та соціального захисту населення Тетіївської райдержадміністрації щодо перерахунку сум зазначеної допомоги неправомірною та стягнути заборгованість з виплати цієї допомоги за період 2006-2009 років в сумі 11996, 37 грн. та понесені судові витрати.

В судовому засіданні позивач та її представник адвокат ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Пояснив, що позивачка зверталась до відповідача по питанню проведення їй виплату передбаченому законом розмірі, але їй було відмовлено.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Тетіївської райдержадміністрації ОСОБА_3проти позовних вимог заперечує з тих підстав, що належні до виплати позивачці кошти виплачені в повному обсязі, постільки ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" вказує що допомога повинна призначатись не в розмірі прожиткового мінімуму, а в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї. Постільки позивачка не надала в Управління довідок про доходи членів сім"ї, то їй допомога була нарахована, виходячи з мінімального розміру. Вказує, що при призначенні та здійсненні виплат даної допомоги позивачці Управління керувалося постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, якою встановлено порядок призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми і зазначає, що дана постанова є обов"язковою до виконання Управлінням., в зв"язку з чим вважає, що УПСЗН Тетіївської РДА діяло відповідно до вимог закону та просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Крім того, наполягає на застосуванні ст. 99 КАС України, якою передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивачки, представника відповідача суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступних підстав.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачка є матір’ю малолітньої дитини - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини серії І-БК № 018235, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану і перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Із довідки УПСЗН Тетіївської райдержадміністрації № 139 від 20.05.2009 року встановлено, що позивачка отримала щомісячну грошову допомогу в таких розмірах: у вересні 2006 року 91 грн.62 коп., жовтні 2006 року 91, 62 грн., в листопаді 2006 року - 94, 23 грн., в грудні 2006 року - 96, 66 грн., в січні-лютому 2007 року - 98, 37 грн, в березні-червні 2007 року - 99, 72 грн., в липні 2007 року - 101, 16 грн., в серпні 2007 року - 103, 41 грн., у вересні 2007 року - 104, 85 грн., у жовтні 2007 року по 104, 85 грн., в листопаді 2007 року - 107, 73 грн., в грудні 2007 року - 110, 88 грн., із січня 2008 року по квітень 2009 року по 130 грн. щомісячно, з урахуванням обмежень встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2006 - 2007 рік" та аналогічним Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік".

ст. 1 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" передбачає, що громадяни України, в сім"ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, що мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 5 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" зазначений вид державної допомоги виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Відповідно до ст. 15 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім"ї, по догляду за якими призначається допомога.

Крім того, судом встановлено, що при призначенні та виплаті позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідач керувався постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 та новою редакцію ст. 15 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми", якою визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень.

Суд не може погодитися з такими діями відповідача по нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України соціальні виплати та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи, зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Розмір допомоги по догляду за дитиною, визначений вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України, якою затверджено Порядок призначення цієї допомоги суперечить вимогам ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" та іншим нормам Законів.

Оскільки закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору підлягають застосуванню саме положення ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", а не постанови Кабінету Міністрів України.

Так, в разі колізії міме нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України та Законами України застосуванню підлягають саме положення законів України, які є актами вищої юридичної сили

Згідно з ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції країни, закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною Радою України або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до п. 2 ст. 99 КАС України передбачено річний строк для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів, відповідачі наполягають на застосуванні даної статті, тому позовні вимоги розглядаються з урахуванням вимог даної статті, а саме за період 2008 року.

Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10/ рп було визначено, що зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого(додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України не відповідають Конституції України. Конституційний Суд дійшов висновку, що законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об’єктивних причин, це створює протиріччя у законодавстві і як наслідок - скасування та обмеження прав, свобод людини і громадянина, у разі необхідності зупинення дії законів, внесення змін до них і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони. Тому, положення п. 24 розділу П "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України з 22.05.2008 року визнано неконституційними.

Рішення Конституційного Суду є обов"язковим до виконання на території України є остаточним і не може бути оскарженим, крім того дане рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв"язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Визнано неконституційними положення Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік", який втратив чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення, тому позов підлягає частковому задоволенню за період з 1 червня 2008 року по 31 грудня 2008 року.

Відповідно до ст. 73 Закону України "Про Конституційний Суд України", якщо акти (закони та інші правові акти Верховної Ради України, акти Президента України, акти Кабінету Міністрів України, праві акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим) або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України з 1 квітня 2008 року прожитковий мінімум на одну дитину віком до 6 років встановлений 538 гривень, з 1 липня 2008 року - 540 гривень і з 1 жовтня 2008 року - 557 гривень.

З урахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років в цей період, позивачці необхідно було нарахувати та сплатити з 1 червня 2008 року по 1 липня 2008 року - 538 гр., з 1 липня 2008 року по 1 жовтня 2008 року 540гр. х 3 =1620 гр., з 1 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року 557 гр. х 3 = 1671 гр.

Відповідачем за цей період було виплачено по 130 гр. х 7 = 910 гр.

Разом з тим, судом встановлено, що відповідачем у 2008 році позивачеві була нарахована та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку по 130 гривень щомісячно, а тому вказані виплати мають бути враховані відповідачем при перерахуванні позивачу недоотриманої щомісячної допомоги, передбаченої ст. 15 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" за період з 1 червня 2008 року по 31.12.2008 року.

Враховуючи, що відповідач не виконав покладені на нього обов"язки, суд вважає, що мало місце порушення принципу законності, встановленого ст. 19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, хні посадові і службові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вирішуючи питання відносно позовних вимог в частині стягнення з відповідача заборгованості по вказаній допомозі в розмірі 11996, 37 гривень в твердій грошовій сумі, суд вважає, що в цій частині заявлених позовних вимог позивачу слід відмовити, поскільки суд не може підміняти інші органи влади та самостійно здійснити таке нарахування. Разом з тим, суд вважає за можливе зобов"язати відповідача здійснити перерахунок недоотриманої позивачем щомісячної допомоги, передбаченої ст. 15 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" за період з 1 червня 2008 року по 31.12.2008 року.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторонника нее суб"єктом владних повноважень, суд присуджує на її користь здійснені нею та документально підтверджені судові витрати.Судові витрати позивачка понесла в розмірі 120 грн.судового збору, 200 грн.за надання їй юридичної допомоги, а тому з відповідача на користь позивача слід стягнути 320 грн..

Керуючись Законом України "Про державну соціальну допомогу сім’ям з дітьми", Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10 / рп, ст. ст. 89, 94, 99, 100, 158-163 КС А України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Тетіївської райдержадміністрації щодо виплати ОСОБА_2 коштів в меншому розмірі ніж передбачено законом за період з 1 червня 2008 року по 31 грудня 2008 року.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Тетіївської райдержадміністрації здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, жительці м. Тетієва, вул. Гайдара-10, Київської області соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 червня 2008 року по 31 грудня 2008 року та виплатити її у відповідності до вимог ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" з урахуванням проведених за цей період виплат.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Тетіївської райдержадміністрації р/р № 35417002000684 МФО 821018 Банк ДКУ в Київській області та м. Києві, код 03193666 на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, жительки м. Тетієва, вул. Гайдара-10, Київської області судові витрати по справі в сумі 320 грн..

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Тетіївський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.