Ухвала суду № 16490277, 20.06.2011, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2011
Номер справи
2а-4129/08/0970
Номер документу
16490277
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2011 р. Справа № 45032/09

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Онишкевича Т.В., Сапіги В.П.

при секретарі судового засідання Патлевіч Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Снятинському районі Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 2 червня 2009 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатське піря» до Державної податкової інспекції в Снятинському районі Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И Л А:

У червні 2008 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Карпатське пір'я» звернулося до суду із позовом до Державної податкової інспекції в Снятинському районі Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000352300/07344/10 від 26.05.2008 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що за результатами проведеної виїзної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 27.03.2006 року по 31.12.2007 року, проведеною Державною податковою інспекцією в Снятинському районі Івано-Франківської області, було складено акт №4001/23/34160635 від 19.05.2008 року, на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення №0000352300/07344/10 від 26.05.2008 року, яким визначено суму податкового зобов'язання податку на прибуток у розмірі 208958, 00 грн. та нараховано 80796 грн. штрафних санкцій. Вважає дане податкове повідомлення-рішення незаконним, так як товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного фонду в порядку, встановленому Господарським кодексом України. Відповідно до ч.1ст.7 Закону України «Про господарські товариства», зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Частиною 4 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» встановлено, що у разі державної реєстрації юридичної особи, для якої законом встановлено вимоги щодо формування статутного фонду (статутного або складеного капіталу), крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного фонду (статутного або складеного капіталу) юридичної особи в розмірі, який встановлено законом. Тобто, виходячи з вимог даної норми, державній реєстрації змін до статутного фонду, повязаних із збільшенням розміру статутного капіталу, передує внесення засновниками вкладів до статутного фонду.

__________________

Головуючий у 1-й інст. суддя Басай О.В. ряд.ст.зв. № 8.2.6 суддя-доповідач Попко Я.С. справа № 2а-4128/08/0970 справа № 45032/09/9104.doc

Протоколом № 2 зборів учасників товариства від 03.05.2006 року було вирішено поновити статутний капітал в грошовому виразі на суму 1 790000 грн. В зв'язку з тим, що на думку учасників товариства, чинним законодавством та Статутом товариства не чітко закріплено порядок державної реєстрації змін до Статуту, повязаних із збільшенням статутного фонду, вищезазначеним протоколом було доповнено ст. 7 Статуту пунктом 7.13, відповідно до якого державна реєстрація змін розміру статутного капіталу товариства в грошовому виразі в сторону його збільшення здійснюється протягом місяця після внесення засновниками повної суми збільшення статутного капіталу. Протягом 2006-2008 років учасниками товариства було внесено 1 790000 грн. статутного капіталу товариства в грошову виразі, який станом на 22.02.2008 року склав 1 998648 грн., в тому числі 1 790000 грн. в грошовому виразі. 22.02.2008 року було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів. Підтвердженням того, що кошти в сумі 1076130 грн. є поповненням статутного капіталу, а не безповоротною фінансовою допомогою, як помилково вважає відповідач, є виписки ФАКБ «Надра», в яких чітко зазначається призначення платежу поповнення статутного фонду.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 2 червня 2009 року позовні вимоги задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Снятинському районі Івано-Франківської області №0000352300/07344/10 від 26.05.2008 року.

Постанова суду першої інтенції мотивована тим, що внесені кошти до статутного фонду не є безповоротною фінансовою допомогою у розумінні п. 1.22 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства» №334/94-ВР від 28.12.1994 року, згідно із якою безповоротна фінансова допомога це сума коштів, передана платнику податку згідно з договорам дарування, іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій і субсидій), або без укладення таких угод. Виходячи із вимог п.п. 4.2.5 п.4.2 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» суми коштів, що надходять платнику податків у вигляді прямих інвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником, не включаються до валового доходу. У відповідності до діючого законодавства для здійснення державної реєстрації змін розміру статутного фонду необхідно перерахувати кошти до статутного фонду.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її необґрунтованою, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Державна податкова інспекція в Снятинському районі Івано-Франківської області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 2 червня 2009 року та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт зазначає, що викладений в акті висновок про порушення податкового законодавства по заниженню скоригованого валового доходу за 2006 рік та за 2007 рік та, відповідно, заниженню податку на прибуток у розмірі 208 958 грн., є вірним і документально підтвердженим. Частиною 2 статті 87 Господарського Кодексу України передбачено, що «товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного фонду, однак рішення товариства про зміну розміру статутного фонду набирає чинності з дня внесення цих змін до державного реєстру. Відповідно до Статуту ТзОВ «Карпатське піря», затвердженого Снятинською державною адміністрацією 27.03.2006 року, статутний фонд підприємства повинен складати 35000 грн., який станом на 01.07.2006 року був сформований учасниками підприємства в повному обсязі. Однак, незважаючи на те, що зареєстрований статутний фонд був повністю сформований, учасники підприємства продовжували вносити на поточний рахунок підприємства готівкові кошти в якості внесків в статутний фонд.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що за результатами виїзної планової документально перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатське піря» за період з 27.03.2006 року по 31.12.2007 року складено акт №4001/23/34160635 від 19.05.2008 року та винесено податкове повідомлення-рішення №0000352300/07344/10 від 26.05.2008 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток у розмірі 208 958, 00 грн. та нараховано 80 796 грн. штрафних санкцій.

Як вбачається з акта перевірки, перевіркою правильності визначення валового доходу встановлено заниження скоригованого валового доходу за 2006 рік та за 2007 рік. Незважаючи на те, що зареєстрований статутний фонд товариства був повністю сформований, його учасники продовжували вносити на поточний рахунок готівкові кошти в якості внесків в статутний фонд, і оскільки станом на 01.07.2006 року, 01.10.2006 року, 01.01.2007 року, 01.04.2007 року, 01.07.2007 року, 01.10.2007 року, 01.01.2008 року не внесено змін до державного реєстру про збільшення статутного фонду і відповідно кошти в сумі 1076130 грн. не є внесками в статутний фонд товариства. Таким чином, проведеною документальною плановою перевіркою позивача за період з 27.03.2006 року по 31.12.2007 року встановлено, що товариством занижено податок на прибуток за 2006 рік на суму 76283 грн. та за 2007 рік на суму 132675 грн.

Частиною 2 статті 87 Господарського Кодексу України передбачено, що «товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного фонду у порядку визначеному цим Кодексом та законом, прийнятим відповідно до нього».

Згідно з ч. 3 ст. 87 ГКУ «рішення товариства про зміну розміру статутного фонду набирає чинності з дня внесення цих змін до державного реєстру».

Відповідно до пункту 3 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003р. № 755-ІV зі змінами та доповненнями «зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом».

Згідно частини 1 статті 7 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 року № 1576-ХІІ від 19.09.1991 року (зі змінами та доповненнями) «зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства».

Частиною 4 статті 16 Закону України «Про господарські товариства» передбачено, що «рішення товариства про зміну розміру статутного (складеного) капіталу набирає чинності з дня внесення цих змін до державного реєстру».

Відповідно до Статуту ТзОВ «Карпатське піря», затвердженого Снятинською державною адміністрацією 27.03.2006 року статутний фонд підприємства повинен складати 35 000 грн., який станом на 01.07.2006 року був сформований учасниками підприємства в повному обсязі.

Незважаючи на те, що зареєстрований статутний фонд був повністю сформований, учасники підприємства продовжували вносити на поточний рахунок підприємства готівкові кошти в якості внесків в статутний фонд, а саме: ОСОБА_1 в сумі 632846 38 грн., ОСОБА_3 в сумі 57805,11 грн., АТ «Мануфактура Альфонс Кастекс» в сумі 1028081,57 грн.

На думку колегії суддів, в порушення закону ТзОВ «Карпатське піря» станом на 01.07.2006 року, 01.10.2006 року, 01.01.2007 року, 01.04.2007 року, 01.07.2007 року, 01.10.2007 року, 01.01.2008 року не внесено змін до державного реєстру про збільшення статутного фонду, в звязку з чим кошти в сумі 1076130 грн. не є внесками в статутний фонд товариства.

Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року № 334/94-ВР (в редакції Закону України від 22.05.1997р. № 283/95-ВР) зі змінами та доповненнями «валовий доход загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами».

Згідно з п.п. 4.2.5. п. 4.2 ст. 4 зазначеного Закону не включаються до складу валового доходу «суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником податку, в тому числі грошові або майнові внески, згідно з договорами про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи».

Пунктом 1.8 статті 1 вищеназваного Закону визначено, що «корпоративні права право власності на статутний фонд (капітал) юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, чи створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, або в інших організаційно-правових формах».

Згідно зазначених норм прямою інвестицією у корпоративні права є кошти, що надійшли від учасників товариства в сумі, що відповідають зареєстрованому розміру статутного фонду, тобто 642 602 грн. Господарська операція з внесення коштів на рахунок товариства в сумі 1 076130 грн. без внесення відповідних змін в установчі документи не є прямою інвестицією, оскільки не передбачає отримання учасниками корпоративних прав і відповідно дані кошти підлягають оподаткуванню на підставі п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 вищезазначеного Закону, як сума безповоротної фінансової допомоги.

Колегія суддів вважає, що в порушення п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» Товариством з обмеженою відповідальністю «Карпатське піря» занижено податок на прибуток за 2006 та 2007 роки на суму 208958 грн.

З врахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції незаконним, прийнятим з порушенням норм матеріального права, в звязку з чим його слід скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Згідно ст. 202 КАС України підставми для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, п. 4 ст. 202, ст.ст. 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Снятинському районі Івано-Франківської області задовольнити.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 2 червня 2009 року у справі № 2а-4129/08/0970 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатське піря» до Державної податкової інспекції в Снятинському районі Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Т.В. Онишкевич

В.П. Сапіга

Повний текст постанови виготовлено та підписано 24.06.2011 року.