ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2011 рокуСправа № 09/5026/764/2011
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М., при секретарі - Лавріненко С.І., за участю прокурора Мовчан В.В. (помічник прокурора за посвідченням №1740), представників сторін: позивача - ОСОБА_3 начальник управління, ОСОБА_1 юрисконсульт за довіреністю, відповідача - ОСОБА_2 за довіреністю, третьої особи ДАВР України - ОСОБА_3 за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу
за позовом Черкаського регіонального управління водних ресурсів, с.Свидівок Черкаського району Черкаської області до Черкаської міської ради м.Черкаси, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - комунальне підприємство "Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" м.Черкаси, про визнання права власності на нерухоме майно,
та за позовом в порядку ст.26 ГПК України прокурора Черкаського району в інтересах держави в особі Державного агентства водних ресурсів України м.Київ до Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - комунальне підприємство "Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації", про визнання за державою права власності на нерухоме майно, -
ВСТАНОВИВ:
06 квітня 2011 року Черкаським регіональним управлінням водних ресурсів (позивач) подано позовну заяву, у якій він просить визнати за ним право власності на нерухоме майно, а саме: будівлі контори дільниці літ.А-1, профілакторій літ. Г-І, Г1-І, Г2-І, Г3-І, г; матеріальний склад літ. М-І, М1-І, М2-І, м, м1, м2; душова літ.Д-1, продовольчий ларьок літ.Б, б, навіси літ. г, о; лакофарбовий склад літ.Р-1, протирадіаційне укриття літ.С-1, пилорама літ. Н-І, будівля сангігієни літ. К, дерев'яний склад літ. В, склад ПММ літ. Л, вагова літ. З, навіс для відпочинку літ. Е, акумуляторна літ. Ж, сарай-склад літ. П, огорожа №1-4, пожежна водойма №5, що знаходяться за адресою: м. Черкаси, вул. Канівська, 9.
Позовні вимоги мотивовані наступним: у період з 1961 року по 1980 рік позивачем самочинно був збудований комплекс будівель, який знаходиться за адресою м. Черкаси, вул. Канівська, 9, на земельній ділянці площею 393,5 кв.м, яка була надана позивачу Черкаською районною радою у 1991 року. Тому, на підставі ст.ст.328, 331, 376 ЦК України позивач просить визнати за ним право власності на зазначене нерухоме майно.
Відповідач письмовий відзив на позовну заяву не подав.
Третя особа - КП "ЧООБТІ" надіслало клопотання про розгляд справи без участі його представника. Письмових пояснень по суті позовних вимог не подало. Клопотання КП "ЧООБТІ" задоволено судом.
Розгляд справи неодноразово відкладався у зв'язку із необхідністю витребування нових доказів та неявкою у судове засідання представників сторін.
Ухвалою господарського суду від 02 червня 2011 року задоволено клопотання сторін, продовжено строк вирішення спору на 15 днів, до 21 червня 2011 року.
17 червня 2011 року прокурор Черкаського району подав позовну заяву, відповідно до ст.ст.26, 29 ГПК України, в інтересах держави в особі Державного агентства водних ресурсів України, у якій просить: визнати право власності держави Україна в особі Державного агентства водних ресурсів України на майновий комплекс, що знаходиться на праві оперативного управління у Черкаського регіонального управління водних ресурсів, розташований за адресою: м. Черкаси, вул. Канівська, 9, до складу якого входить:
1. Контора дільниці, рік введення в експлуатацію - 1961, інвентарний номер 10300023, загальна площа 149 кв.м, літ. А-І;
2. Профілакторій, рік введення в експлуатацію - 1959, інвентарний номер 10300024, загальна площа 329,9 кв.м, літ. Г-І, Г1-І, Г2-І, Г3-І, г;
3. Матеріальний склад дільниці, рік введення в експлуатацію - 1960, інвентарний номер 10300025, загальна площа 375,7 кв.м, літ. М-І, М1-І, М2-І, м, м1, м2;
4. Душова, рік введення в експлуатацію - 1960, інвентарний номер 10300027, загальна площа 37,2 кв.м, літ. Д-І;
5. Продовольчий ларьок (прохідна), рік введення в експлуатацію - 1964, інвентарний номер 10300003, загальна площа 66,2 кв.м, літ. Б-І, б;
6. Склад ПММ, рік введення в експлуатацію - 1975, інвентарний номер 10300031, загальна площа 26,24 кв.м, літ. Л;
7. Пожежна водойма, рік введення в експлуатацію - 1962, інвентарний номер 10300448, загальна площа 34,7 кв.м, літ. №5;
8. Огорожа дільниці, рік введення в експлуатацію - 1961, інвентарний номер 10300447, загальна площа 539,3 кв.м, літ. №1-4;
9. Вагова, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310179, загальна площа 7,5 кв.м, літ. З;
10. Будівля пилорами, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310178, загальна площа 67,1 кв.м, літ. Н-І;
11. Накриття для матеріалів, сарай-склад, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310177, загальна площа 146,7 кв.м, літ. г, о, П;
12. Накриття для відпочинку, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310176, загальна площа 21,2 кв.м, літ. Е;
13. Акумуляторна, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310175, загальна площа 10,6 кв.м, літ. Ж;
14. Будівля сан.гігієни, рік введення в експлуатацію - 1962, інвентарний номер 10300449, загальна площа 1,7 кв.м, літ. К;
15. Протирадіаційне укриття, рік введення в експлуатацію - 1980, інвентарний номер 10300456, загальна площа 68,9 кв.м, літ. С-І;
16. Склад лакофарбовий, рік введення в експлуатацію - 1960, інвентарний номер 10300029, загальна площа 14 кв.м, літ. Р-І;
17. Дерев'яний склад, рік введення в експлуатацію - 1964, інвентарний номер 10310184, загальна площа 12,8 кв.м, літ. В.
Позовна заява прокурора мотивована тим, що спірне майно є державною власністю, об'єктом нерухомості, яке підлягає державній реєстрації, але документи втрачені, тому неможливо здійснити в установленому порядку проведення державної реєстрації державного майна, що унеможливлює здійснення правомочностей власника майна. Тому на підставі ст.392 ЦК України право власності підлягає визнанню за державою в особі Державного агентства водних ресурсів України за рішенням суду.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 17 червня 2011 року прийнято до розгляду позовну заяву прокурора Черкаського району в інтересах держави в особі Державного агентства водних ресурсів України м.Київ до Черкаської міської ради, третя особа - комунальне підприємство "Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації", подану в порядку ст.26 ГПК України у справі №09/5026/764/2011.
У заяві про виправлення описки від 20.06.2011 року прокурор вказав на допущені описки у позовній заяві, та просить п.11 та п.12 переліку майна у складі майнового комплексу читати наступним чином:
"11. Навіси, сарай-склад, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310177, літ. г1, О, П;
12. Навіс для відпочинку, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310176, літ. Е;"
Заява від 20.06.2011 року про виправлення описок у позовній заяві прийнята судом.
У судовому засіданні:
- прокурор підтримала позовну заяву, подану в інтересах держави в особі Державного агентства водних ресурсів України, з врахуванням заяви про виправлення описок, та просила її задовольнити;
- представники позивача і третьої особи підтримали позовну заяву, подану прокурором в інтересах держави в особі Державного агентства водних ресурсів України, з врахуванням заяви про виправлення описок, та просили її задовольнити;
- представник відповідача не заперечив проти задоволення позовної заяви прокурора.
Згідно ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, заслухавши пояснення учасників процесу, судом встановлено наступне.
Рада Міністрів УРСР Постановою від 30.01.1960 р. № 91 зобов'язала Головне управління водного господарства при РМ УРСР організувати управління служби експлуатації захисних споруд на Кременчуцькому водосховищі.
На виконання даної Постанови, Наказом по Головному управлінню водного господарства при Раді Міністрів УРСР від 29.02.1960 р. № 19 організоване з 1.03.1960р. Управління служби експлуатації захисних споруд на Кременчуцькому водосховищі з місцем знаходження у м. Черкасах, Черкаської області, з наданням приміщення для розташування управління служби експлуатації захисних споруд на Кременчуцькому водосховищі Черкаській експлуатаційній дільниці у м. Черкасах.
Відповідно до Наказу Державного Комітету України по водному господарству від 30.12.1991р. № 66 "Про структуру басейнових водогосподарських об'єднань" у зв'язку із затвердженням Положення про Держводгосп України, Наказом Дніпровського Басейнового водогосподарського об'єднання від 29.01.1992 р. № 13 "Про створення виробничих управлінь комплексного використання водних ресурсів" з 01.01.1992 року створене Черкаське виробниче управління комплексного використання водних ресурсів.
Державний комітет України по водному господарству Наказом від 02.10.2000р. №144 "Про перейменування Деснянського БУВР та реорганізацію Дніпровського БУВР" з метою надання господарської самостійності регіональним управлінням водних ресурсів, вдосконалення структури управління у відповідності до Декрету КМУ від 15.12.1992р №8-92 "Про управління майном, що є у загальнодержавній власності" реорганізував Дніпровське басейнове управління водних ресурсів шляхом виділення з його складу з правом юридичної особи, серед інших, також - Черкаське регіональне управління водних ресурсів. При цьому зобов'язано скласти розподільний баланс на передачу у відповідних частинах майнових прав та обов'язків Дніпровського басейнового управління водних ресурсів, виділеним регіональним управлінням водних ресурсів.
На виконання цього наказу був складений роздільний баланс на передачу у відповідних частинах майнових прав та обов'язків. 12.03.2001 року головою Держводгоспу України затверджене Положення про Черкаське регіональне управління водних ресурсів (далі - Черкаське РУВР, позивач у справі).
Відповідно до Положення про Черкаське РУВР, воно - є державною бюджетною неприбутковою організацією з правом ведення позабюджетної діяльності, безпосередньо підпорядковується Дніпровському БУВР і є уповноваженою організацією, на яку Держводгоспом України покладені функції управління та контролю в галузі використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів; є юридичною особою, має самостійний баланс, печатку, кутовий та інші штампи (п.1.1, 1.3 Положення).
Діяльність Черкаського РУВР обмежується територією басейну р. Дніпро від греблі Канівської ГЕС до гребля Кременчуцької ГЕС з захисними гідроспорудами на території Полтавської та Черкаської областей, притокою першого порядку р. Рось - 100 км, водоохоронними зонами вказаних річок і Кременчуцького водосховища (п.1.4 Положення).
Майно Черкаського РУВР складається з майна, яке є державною власністю і закріплене за ним на праві оперативного управління (п.7.1 Положення).
Черкаське РУВР володіє та користується майном, що знаходиться в його оперативному управлінні, а також користується відведеною йому землею в межах, встановленим законом, згідно з покладеними на нього завданнями (п.7.3 Положення).
У 1991 році Черкаській міській раді народних депутатів УРСР виданий Державний акт на право користування землею, Б №015728, зареєстрований у Книзі записів державних актів на право користування землею за №56, відповідно до якого закріплена у безстрокове і безплатне користування 393,5 га землі для включення в межі м. Черкаси с. Дахнівки, у складі якої знаходиться земля, на якій розміщений майновий комплекс по вул. Канівська, 9, у м. Черкаси.
Згідно даних бухгалтерського обліку та технічної інвентаризації майновий комплекс, розташований у м. Черкаси по вул. Канівська, 9, обліковується, обслуговується Черкаським РУВР, майно закріплене за Черкаським РУВР на праві оперативного управління.
До складу майнового комплексу Черкаського РУВР по вул. Канівська, 9 у місті Черкаси входять такі об'єкти:
1. Контора дільниці, рік введення в експлуатацію - 1961, інвентарний номер 10300023, літ. А-І;
2. Профілакторій, рік введення в експлуатацію - 1959, інвентарний номер 10300024, літ. Г-І, Г1-І, Г2-І, Г3-І, г;
3. Матеріальний склад дільниці, рік введення в експлуатацію - 1960, інвентарний номер 10300025, літ. М-І, М1-І, М2-І, м, м1, м2;
4. Душова, рік введення в експлуатацію - 1960, інвентарний номер 10300027, літ. Д-І;
5. Продовольчий ларьок (прохідна), рік введення в експлуатацію - 1964, інвентарний номер 10300003, літ. Б-І, б;
6. Склад ПММ, рік введення в експлуатацію - 1975, інвентарний номер 10300031, літ. Л;
7. Пожежна водойма, рік введення в експлуатацію - 1962, інвентарний номер 10300448, літ. №5;
8. Огорожа дільниці, рік введення в експлуатацію - 1961, інвентарний номер 10300447, літ. №1-4;
9. Вагова, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310179, літ. З;
10. Пилорама, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310178, літ. Н-І;
11. Навіси, сарай-склад, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310177, літ. г1, О, П;
12. Навіс для відпочинку, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310176, літ. Е;
13. Акумуляторна, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310175, літ. Ж;
14. Будівля сан.гігієни, рік введення в експлуатацію - 1962, інвентарний номер 10300449, літ. К;
15. Протирадіаційне укриття, рік введення в експлуатацію - 1980, інвентарний номер 10300456, літ. С-І;
16. Склад лакофарбовий, рік введення в експлуатацію - 1960, інвентарний номер 10300029, літ. Р-І;
17. Дерев'яний склад, рік введення в експлуатацію - 1964, інвентарний номер 10310184, літ. В. (далі вживається - спірне майно).
Черкаський РУВР утримує зазначене майно, здійснює його капітальний та поточний ремонти, за власні кошти, а також за кошти, які виділяються з бюджету.
Наказом Державного комітету України по водному господарству від 23 жовтня 2006 року №201 "Щодо інвентаризації державного майна" водогосподарські підприємства та організації, які відносяться до сфери управління Держводгоспу України, було зобов'язано до 31 грудня 2006 року здійснити технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, що знаходяться на їх балансі та оформити технічну документацію на земельні ділянки згідно з вимогами чинного законодавства, отримати Свідоцтва на право власності на нерухоме майно та Державні акти на право власності/користування на земельні ділянки.
На виконання вказаного наказу Черкаський РУВР провів технічну інвентаризацію об'єкта, за результатами якої Черкаським обласним бюро технічної інвентаризації виготовлена інвентаризаційна справа на комплекс будівель і споруд по вул. Канівська, 9 у місті Черкаси.
08 липня 2009 року Черкаське РУВР повторно звернулося до органу місцевого самоврядування із заявою про оформлення права власності на належні державі об'єкти нерухомого майна.
25 серпня 2009 року листом №6639-01-15 за підписом заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Черкаському РУВР відмовлено, з посиланням на відсутність документів, які він повинен подати в разі ліквідації (реорганізації).
У 2011 році Держводгосп України реформований у Державне агентство водних ресурсів України. Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №453/2001 затверджено Положення про Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство України). Згідно вказаного Положення Держводагентство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Основним завданням Держводагентства України є реалізація державної політики у сфері управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів, розвитку водного господарства і меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об'єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позов прокурора в інтересах держави в особі Державного агентства водних ресурсів України (третя особа із самостійними вимогами на предмет спору на стороні позивача) підлягаючим задоволенню, Черкаському регіональному управлінню водних ресурсів у позові про визнання права власності слід відмовити, з огляду на наступне.
Предметом спору у справі є визнання право власності на державне майно водогосподарського комплексного призначення.
З вищенаведених доказів у справі вбачається, що Черкаське РУВР (позивач) діє на підставі Положення про нього, є державною бюджетною неприбутковою організацією з правом ведення позабюджетної діяльності зі статусом юридичної особи, знаходиться у системі організацій Держводгоспу України (з 2011 року у системі Держводагентства України), є уповноваженою організацією, на яку Держводгоспом України покладені функції управління та контролю в галузі використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів в регіоні, його діяльність обмежується територією басейну р. Дніпро від греблі Канівської ГЕС до гребля Кременчуцької ГЕС з захисними гідроспорудами на території Полтавської та Черкаської областей, притокою першого порядку р. Рось - 100 км, водоохоронними зонами вказаних річок і Кременчуцького водосховища.
Для здійснення покладених на Черкаське РУВР функцій він наділений майном, у тому числі водогосподарського комплексного призначення, що обліковується на його балансі, і закріплене за Черкаським РУВР (позивач) на праві оперативного управління.
Відповідно до ст.137 Господарського кодексу України (далі - ГК України) правом оперативного управління визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених ГК України та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
З матеріалів справи вбачається, що з 01.01.1992 року, на базі служб управління водними ресурсами Української РСР, в системі басейнових водогосподарських об'єднань Держводгоспу України були створені виробничі управління комплексного використання водних ресурсів, серед яких і Черкаське виробниче управління комплексного використання водних ресурсів. Черкаське виробниче управління комплексного використання водних ресурсів створене на базі управління експлуатації Кременчуцького водосховища та Черкаського регіонального відділу комплексного використання водних ресурсів. На підставі наказу Держводгоспу від 29.12.1993 року №98 Черкаське виробниче управління комплексного використання водних ресурсів перейменовано у Черкаське РУВР. На передачу Черкаському РУВР у відповідних частинах майнових прав та обов'язків був складений роздільний баланс.
Таким чином, Черкаське РУВР не є суб'єктом права власності на об'єкт нерухомості, на який він просить визнати за ним право власності, а є суб'єктом права оперативного управління спірного об'єкта. Отже вимоги Черкаського РУВР про визнання за ним право власності на спірне майно є безпідставними, тому Черкаському РУВР суд відмовляє у позові.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 р. №311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)", майно державних підприємств віднесено до об'єктів права загальнодержавної власності.
Згідно зі ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Законодавство про управління об'єктами державної власності складається із спеціального Закону України "Про управління об'єктами державної власності" від 21.09.2006 р. №185 -У, із змінами (далі - ЗУ №185), Господарського кодексу України, Закону України "Про захист економічної конкуренції", інших законів України, якими можуть бути встановлені особливості управління окремими об'єктами державної власності або їх видами, та інших нормативно-правових актів з питань управління об'єктами державної власності.
Згідно ст.1 ЗУ №185 управління об'єктами державної власності - це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень, щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням розпорядженням, у межах визначених законодавством України з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Об'єктами управління державної власності є у томі числі майно, яке передане казенним підприємствам в оперативне управління; майно, яке передане державним комерційним підприємствам установам та організаціям; майно, яке передане державним господарським об'єднанням (ст.3 ЗУ №185).
Суб'єкти управління об'єктами державної власності є Кабінет Міністрів України; Фонд державного майна України; міністерства та інші органи виконавчої влади (далі - уповноважені органи управління); органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами; державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури); юридичні та фізичні особи, які виконують функції з управління корпоративними правами держави (далі - уповноважені особи); Національна академія наук України, галузеві академії наук (ст.4 ЗУ №185).
Відповідно до ст.12 ЗУ №185 на державне майно сформований Єдиний реєстр об'єктів державної власності, який є автоматизованою системою збирання, обліку, накопичення, оброблення, захисту та надання інформації про нерухоме майно, у тому числі передане в оренду (лізинг), концесію або заставу, державних підприємств, установ та організацій, а також про корпоративні права держави та державне майно, що не увійшло до статутного капіталу господарських структур.
На підставі наказу Держводгоспу №201 від 23 жовтня 2006 року з метою вдосконалення системи управління державним майном водогосподарські підприємства та організації до 31 грудня 2006 року повинні були провести технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, що знаходиться на їх балансі, та оформити технічну документацію на земельні ділянки, після чого здійснити процедуру оформлення правовстановлювальних документів на ці об'єкти (Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, Державні акти на право власності/користування на земельні ділянки.
Зазначений наказ виконаний позивачем лише в частині проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомості. В іншій частині наказ не виконаний, оскільки органи місцевого самоврядування відмовляють у цьому з посиланням на відсутність встановленого необхідного повного переліку документів для цього.
Дослідивши наявні документи стосовно об'єктів, на які прокурор в інтересах держави просить визнати за державою право власності, суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. ст. 2, 318 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) держава України є одним із суб'єктів права власності в Україні.
У відповідності до ст. 326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Згідно зі ст.116 Конституції України до функцій Кабінету Міністрів України, зокрема, віднесено управління об'єктами державної власності відповідно до закону.
09 грудня 2010 року прийнятий Указ Президента України №1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", пунктом 5 згідно п. 5 якого установлено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються центральні органи виконавчої влади, на які цим указом покладені функції з реалізації державної політики у відповідній сфері, виконують повноваження у визначених сферах компетенції відповідних органів, що ліквідується згідно з цим указом.
Згідно п. 4 Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затверджене Указом Президента України від 13.04.2011р. №454/2011, агентство виконує у межах повноважень функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфер його управління.
У відповідності із ч.2 ст.73 ГК України орган державної влади, до сфери управління якого входить державне підприємство, є представником власника, тобто Держави, і виконує його функції в межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Відповідно до ч.7 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) органу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.
Згідно зі ст.328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності зі ст. 386 ЦК України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності.
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється, або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
На час створення спірного об'єкта існувала виключно соціалістична суспільна власність на засоби виробництва у формі державної (загальнодержавної) власності.
Суд вважає доведеним факт належності спірного об'єкта до загальнодержавної власності. Спірний майновий об'єкт нерухомого майна, що розташований за адресою: м. Черкаси вул. Канівська, 9, на момент його створення, побудований на підставі чинних проектних та дозвільних документів, входить до складу основних засобів організацій та об'єднань Державного агентства водних ресурсів України, знаходиться в оперативному управлінні Черкаського РУВР, утримується за рахунок коштів бюджету, використовується для забезпечення виконання завдань та функцій третьої особи та позивача. Земельна ділянка, на якій розташований спірний об'єкт нерухомості відводилась для будівництва цього об'єкту та у користування нею в подальшому.
Від часу будівництва об'єкту та на даний час вимоги про звільнення цієї земельної ділянки до Черкаського РУВР не пред'являлися, претензій на спірне майно іншими особами не заявлено.
Статтею 170 ЦК України встановлено, що держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади, у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Відповідно до ст.329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Статтею 326 ЦК України визначено, що у державній власності є майно, в тому числі і грошові кошти, які належать державі України. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами.
Згідно із ст. 16 Цивільного Кодексу України, ч.2 ст.20 Господарського кодексу України, кожен суб'єкт господарювання має право на захист порушених прав та охоронюваних законом інтересів шляхом визнання відповідного права.
У ст.321 ЦК України зазначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 33 Господарсько-процесуального Кодексу України обов'язок доведення тих обставин, на які посилається сторона, як на підставу своїх вимог та заперечень, покладаються на сторону.
В Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" ст.ст.26, 30 виписана виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, щодо управління майном та порядок і умови їх здійснення.
На підставі довіреності №331/10/11-11 від 25.01.2011 року, виданій Державним Комітетом України по водному господарству начальнику Черкаського РУВР Бовсуновському О.М., управління зверталося до Черкаської міської ради, однак міська рада і її виконавчий орган з делегованими йому повноваженнями не задовольнили вимоги Черкаського РУВР з вказаного предмету спору оформлення права власності на нерухоме майно Дахнівської дільниці, розташоване за адресою м. Черкаси, вул. Канівська, 9.
Основним мотивом відмови, як це вбачається з листа № 6639-01-15 від 25.08.2009 року, є відсутність документів, які повинен надати власник при ліквідації підприємства.
Відсутність на об'єкт майнового комплексу, розташованому в м. Черкаси по вул. Канівська, 9, окремих документів, які вимагає відповідач, зокрема: документа, що підтверджує право власності ліквідованої юридичної особи на відповідне нерухоме майно до її ліквідації, неможливість отримання правовстановлюючого документа на зазначений об'єкт, порушує право власності держави Україна в особі Державного агентства водних ресурсів України, оскільки унеможливлює включення спірного майна до Єдиного реєстру об'єктів державної власності.
З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими та доведеними вимоги прокурора про визнання право власності держави Україна в особі Державного агентства водних ресурсів України на спірне майно, що знаходиться на праві оперативного управління у Черкаського РУВР.
Керуючись ст. ст. 26, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Задовольнити повністю позов прокурора Черкаського району в інтересах держави в особі Державного агентства водних ресурсів України.
Визнати право власності держави Україна в особі Державного агентства водних ресурсів України (01601, м.Київ-601, МСА, вул.Червоноармійська, 8, ідентифікаційний код 37472104), що знаходиться на праві оперативного управління у Черкаського регіонального управління водних ресурсів (юридична адреса: 19622, Черкаська область, Черкаській район, с.Свидівок, вул.Дахнівська, 21, поштова адреса: 18000, м.Черкаси, вул. Ільїна, 332, ідентифікаційний код 05510154) на майновий комплекс, що розташований за адресою: м. Черкаси, вул. Канівська, 9, до складу якого входить:
1. Контора дільниці, рік введення в експлуатацію - 1961, інвентарний номер 10300023, літ. А-І;
2. Профілакторій, рік введення в експлуатацію - 1959, інвентарний номер 10300024, літ. Г-І, Г1-І, Г2-І, Г3-І, г;
3. Матеріальний склад дільниці, рік введення в експлуатацію - 1960, інвентарний номер 10300025, літ. М-І, М1-І, М2-І, м, м1, м2;
4. Душова, рік введення в експлуатацію - 1960, інвентарний номер 10300027, літ. Д-І;
5. Продовольчий ларьок (прохідна), рік введення в експлуатацію - 1964, інвентарний номер 10300003, літ. Б-І, б;
6. Склад ПММ, рік введення в експлуатацію - 1975, інвентарний номер 10300031, літ. Л;
7. Пожежна водойма, рік введення в експлуатацію - 1962, інвентарний номер 10300448, літ. №5;
8. Огорожа дільниці, рік введення в експлуатацію - 1961, інвентарний номер 10300447, літ. №1-4;
9. Вагова, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310179, літ. З;
10. Пилорама, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310178, літ. Н-І;
11. Навіси, сарай-склад, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310177, літ. г1, О, П;
12. Навіс для відпочинку, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310176, літ. Е;
13. Акумуляторна, рік введення в експлуатацію - 1970, інвентарний номер 10310175, літ. Ж;
14. Будівля сан.гігієни, рік введення в експлуатацію - 1962, інвентарний номер 10300449, літ. К;
15. Протирадіаційне укриття, рік введення в експлуатацію - 1980, інвентарний номер 10300456, літ. С-І;
16. Склад лакофарбовий, рік введення в експлуатацію - 1960, інвентарний номер 10300029, літ. Р-І;
17. Дерев'яний склад, рік введення в експлуатацію - 1964, інвентарний номер 10310184, літ. В.
Відмовити Черкаському регіональному управлінню водних ресурсів у задоволенні позову про визнання права власності на вищевказані об'єкти.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом 10 днів з дня складення повного рішення.
СУДДЯН.М.Курченко
Повне рішення складено 25 червня 2011 року.