Рішення № 16485931, 20.06.2011, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
20.06.2011
Номер справи
28/64пд/2011(23/62пд)
Номер документу
16485931
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.06.11 Справа № 28/64пд/2011(23/62пд).

Суддя Семендяєва І.В., при секретарі судового засідання Мартинцевій Н.М., розглянувши матеріали за позовом

1-го позивача Луганської міської ради, м.Луганськ,

2-го позивача Виконавчого комітету Луганської міської ради, м. Луганськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю „Східні ресурси”, м.Луганськ

про внесення змін до договорів

за участю представників сторін:

від 1-го позивача: представник не прибув,

від 2-го позивача: представник не прибув,

від відповідача: ОСОБА_1, представник за дов. б/н від 10.01.2011

Обставини справи: Луганська міська рада та Виконавчий комітет Луганської міської ради звернулись до господарського суду Луганської області з позовами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" про внесення змін щодо розміру орендної плати до укладених між сторонами договорів оренди: земельної ділянки площею 0,8750 га по вул. Возрождєнія (виїзд з м. Луганську) від 19.03.2004, зареєстрованого 16.04.2004 за №4962; та земельної ділянки площею 0,2770 га по вул. Совєтській (в районі речового ринку) у м. Луганську від 25.12.96, зареєстрованого 25.12.96 за №1775.

Позови мотивовано посиланням на внесення змін до ч.ч. 4, 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" щодо мінімального розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, та необхідність приведення спірного договору у відповідність з вказаними положеннями закону.

Відповідач проти позовів заперечив, посилаючись на відсутність його згоди на зміну спірного договору, а також правових підстав для такої зміни з огляду на те, що правовідносини між сторонами в справі виникли, відповідно, в 2004 і 1996 роках.

Рішенням господарського суду Луганської області від 01.10.2010 у справі № 23/62пд, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 30.11.2010, позов Луганської міської ради задоволено частково. Внесено зміни до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 25.12.1996, зареєстрованого в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 25.12.1996 за № 1775 Луганської міської ради, зі змінами до нього, укладеного між Виконавчим комітетом Луганської міської ради (м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 04052040) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" (м. Луганськ, вул. Павловская, 2в, ідентифікаційний код 24049643) відносно земельної ділянки площею 0,2770 га по вул. Совєтській в районі речового ринку, згідно з договором про внесення змін до договору оренди землі, а саме: доповнено другий розділ договору пунктом 2.2. такого змісту: "2.2. Річна орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця". У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" на користь Луганської міської ради 42 грн. 50 коп. витрат по державному миту та 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Постановою Вищого господарського суду України від 09.03.2011 у справі № 23/62пд скасовані судові акти попередніх судових інстанцій та направлено справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Судовою колегією суду касаційної інстанції зазначено, що суди не врахували, що ст.ст. 651, 652 ЦК України передбачають зміну умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, та при розгляді даної справи належним чином не дослідили наявність чи відсутність передбачених ст.ст. 651, 652 ЦК України підстав для внесення змін до спірних договорів оренди з урахуванням вищевказаних правових норм, умов договорів щодо перегляду розміру орендної плати, яка є регульованою ціною, а також ст.ст. 116, 121 Бюджетного кодексу України.

Зокрема, суди не з'ясували наявність правових підстав для внесення запропонованих позивачем змін до кожної з вказаних ним умов договорів з метою приведення їх у відповідність з вимогами чинного законодавства з урахуванням того, що предметом оренди є земельні ділянки комунальної форми власності, цінове регулювання яких здійснюється за домовленістю сторін, але з урахуванням встановлених спеціальним законом меж.

Відповідно до ст. 111-12 ГПК України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

Заявою від 16.06.2011 відповідач зазначив, що рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5 та від 25.04.2008 втратили чинність на підставі рішення ради від 27.05.2011 № 9/12, а тому, на думку відповідача, позивач втратив підстави вимагати застосування договірних коефіцієнтів.

В судовому засіданні 05.05.2011 у відповідності до вимог ст. 77 ГПК України оголошено перерву до 26.05.2011, в судовому засіданні 26.05. 2011 оголошено перерву до 30.05.2011, в судовому засіданні 30.05.2011 оголошено перерву до 06.06.2011. 06.06.2011 розгляд справи було відкладено на 20.06.2011.

Рішення приймається в даному судовому засіданні 20.06.2011.

Розглянувши матеріали справи, суд

в с т а н о в и в:

Рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради від 22.10.2003 № 376/92, зі змінами внесеними до нього рішенням Луганської міської ради від 27.05.2008 року за № 34/76 Товариству з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" була передана в оренду терміном на 49 років земельна ділянка площею 0,8750 га за адресою: м. Луганськ, вул. Возрождєнія (виїзд з міста Луганську) під будівництво та розміщення автозаправного комплексу.

Між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" укладено договір оренди землі від 19.03.2004, державна реєстрація від 16.04.2004 № 4962. Зміни до договору внесені договором про внесення змін від 04.07.2008, державна реєстрація від 17.09.2008 № 040840200426.

Згідно з п. 2.1. розділу "2. Орендна плата" вказаного договору оренди землі, річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку на коефіцієнт 2,5, що визначений рішенням Луганської міської ради від 02.04.1999 за № 7/9.

П.п 2.12 договору передбачає, що орендна плата може переглядатися за згодою сторін.

Рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради від 19.04.1996 № 214/9 зі змінами, внесеними до нього рішенням Луганської міської ради від 28.07.2006 № 7/35, Товариству з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" була надана в оренду терміном на 49 років земельна ділянка площею 0,2770 га по вул. Совєтській в районі речового ринку для будівництва малогабаритної паливо-роздавальної станції та комплексу споруджень в підземному виконанні.

Між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 25.12.1996, реєстрація від 25.12.1996 № 1775. Зміни до договору внесені договором про внесення змін в договір від 29.09.2006, державна реєстрація від 07.08.2007 за № 040740200203.

Згідно з п. 2.1 розділу "2. Плата за землю" вказаного договору, плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати в розмірі земельного податку з коефіцієнтом 1,00 щомісячно рівними частками.

15.07.2010 Луганська міська рада звернулась до суду з позовами про внесення в договори оренди землі змін щодо розмірів оплати за землю, обґрунтовуючи це тим, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 № 309-VI були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки (ст. 21 Закону України "Про оренду землі").

На час подання позову порядок встановлення розміру орендної плати за землю при передачі земельних ділянок в оренду та при внесенні змін до вказаних рішень та до договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати в залежності від цілей використання земельних ділянок регулювався рішенням Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5. Рішенням Луганської міської ради від 25.04.2008 № 33/13 до зазначеного рішення Луганської міської ради були внесені зміни, згідно з якими (змінами) розмір річної орендної плати встановлюється від 3 до 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передається в оренду.

Відповідно до п. 4 додатку до вказаного рішення Луганської міської ради, та з урахуванням цілі використання земельної ділянки площею 0,8750 га за адресою: м. Луганськ, вул. Возрождєнія (виїзд з міста Луганську) та земельної ділянки площею 0,2770 га по вул. Совєтській в районі речового ринку, а саме під будівництво та розміщення автозаправного комплексу, розмір річної орендної плати за вказану земельну ділянку повинен бути встановлений у розмірі 4,5 відсотків від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки (як під "Паливно-роздавальні, автозаправні станції, пункти, комплекси тощо, які здійснюють продаж нафтопродуктів або газу").

У зв'язку з вищевикладеним позивач вважає, що необхідно викласти п.п. 2.1. п. 2 розділу "Орендна плата" договору від 19.03.2004 та пункт 2.1 розділу "2.Плата за землю" договору від 25.12.1996 у новій редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі 4,5 відсотків в нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях".

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про плату за землю" податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

З метою приведення умов договору від 25.12.1996 відповідно до вимог діючого законодавства, позивач вважає необхідним доповнити пункт 2.2 розділу "2.Плата за землю" новим пунктом наступного змісту: "2.2. Річна орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця". Також необхідно виключити у пп. а) пункту 3.1. розділу 3 «Права та обов'язки сторін»договору слова «та ставки земельного податку».

Згідно зі ст.ст. 2, 7 Закону України «Про плату за землю»плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оцінку землі»нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Враховуючи те, що розмір орендної плати за земельну ділянку безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки, на думку позивача, також необхідно змінити у п.п. 2.4.1 п. 2 розділу "Орендна плата" договору від 19.03.2004 слова "земельного податку" на слова "нормативної грошової оцінки земель м. Луганська" та доповнити розділ 2 "Плата за землю" договору від 25.12.1996 новим пунктом 2.2. наступного змісту: «2.2. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється і розмір орендної плати без внесення відповідних змін у договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська орендодавець письмово повідомляє Орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації».

Рішенням Луганської міської ради від 20.08.2009 № 55/77 відповідачу було запропоновано внести зміни до вищевказаних договорів, згідно з проектами договорів про внесення змін до договорів, які додаються до даного рішення та є його невід'ємними частинами.

У вказаному рішенні відповідачу було запропоновано у двадцятиденний термін з моменту отримання даного рішення Луганської міської ради, у разі згоди з пропозиціями Луганської міської ради щодо внесення змін до договорів, письмово повідомити Луганську міську раду про згоду з пропозиціями або у вищевказаний термін письмово повідомити раду про відхилення пропозицій. Рішення Луганської міської ради від 20.08.2009 № 55/77 з проектами договорів було надіслано відповідачу поштою та було ним отримано, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Відповідач до Луганської міської ради з вказаним питанням не звертався.

Відповідач проти позовів заперечує, посилаючись на те, що порядок зміни орендної плати встановлений ст. 23 Закону України "Про оренду землі", яка передбачає, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду для сільськогосподарського використання, переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди. Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін. Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати в разі, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не з його вини. Наведений перелік підстав для зміни узгодженого сторонами розміру орендної плати є вичерпним і не містить у собі такої підстави для зміни розміру орендної плати, як зміна встановлених ст. 21 цього закону граничних розмірів орендної плати. Не містить приписів щодо обов'язковості зміни або перегляду узгодженої у відповідних договорах орендної плати і положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 № 309-VI, щодо внесення змін до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України "Про оренду землі". Таким чином, як умовами укладеного між сторонами договору оренди, так і приписами закону не передбачено такої підстави для зміни розміру орендної плати, на якій наполягає позивач.

Заявою від 16.06.2011 відповідач просить у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5 та від 25.04.2008 втратили чинність на підставі рішення Ради від 27.05.2011 № 9/12, у звязку з чим позивач втратив підстави вимагати застосування договірних коефіцієнтів.

Розглянувши матеріали справи та додатково подані сторонами документи, вислухавши доводи представників сторін, суд встановив наступне.

Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 Цивільного кодексу України). Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03 червня 2008 року № 309-VІ внесено зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України “Про оренду землі”, відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорії земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. Статтею 30 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Пленум Вищого господарського суду України в п. 2.19 постанови "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних правовідносин" від 17.05.2011 № 6 вказав про наступне.

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Оскільки відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України.

У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

На час винесення судового акту (рішення) у справі рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5 "Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську" та від 25.04.2008 № 33/13 "Про внесення змін до рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5 "Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську", на підставі яких було заявлено позов, втратили свою чинність. Так, Луганська міська рада шостого скликання на 9 сесії прийняла рішення від 27.05.2011 за № 9/12 "Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м. Луганську", у п. 3 якого зазначила, що рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5 "Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську" та від 25.04.2008 № 33/13 "Про внесення змін до рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5 "Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську" вважати такими, що втратили чинність (а.с 25, том № 2).

Вказане рішення № 9/12 опубліковано 01.06.2011 у міській щотижневій громадсько-політичній газеті "Жизнь Луганска" № 23.

Оскільки зміни до договору вносяться в судовому порядку, то договір оренди змінюється з дати набрання рішення законної сили (на майбутнє) і підстави вносити такі зміни відповідно до рішення уповноваженого органу, яке вже скасовано, відсутні. Викладене також підтверджується вищенаведеним п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних правовідносин" від 17.05.2011 № 6, у якому прямо зазначено про те, що лише у разі скасування рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, відсутні підстави для внесення відповідних змін у договір оренди.

Позивачі вправі звернутися до відповідача з пропозицією внести зміни в договори оренди відповідно до діючого на даний час рішення Луганської міської ради № 9/12 від 27.05.2011.

Згідно викладеному у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Судові витрати покладаються на позивачів пропорційно долі вимог кожного з них, а саме порівно по 85 грн. на кожного позивача згідно ст. 49 ГПК України. Така позиція також висловлена у п. 4.4 Роз'яснень Вищого арбітражного суду України від 04.03.1998 № 02-5/78 "Про деякі питання практики застосування розділу 6 Господарського процесуального кодексу України", в якому зазначено, що у разі об'єднання господарським судом в одне провадження кількох справ відповідно до частини першої статті 58 ГПК, а також у випадках подання позовної заяви кількома позивачами до одного або кількох відповідачів державне мито обчислюється з загальної суми позову і сплачується позивачами пропорційно долі вимог кожного з них. Сплата усієї суми державного мита одним позивачем у цьому разі неможлива, за винятком випадків, коли позивачі претендують на один і той же предмет позову.

У судовому засіданні 20.06.2011 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. У задоволенні позову 1-го позивача Луганської міської ради, 2-го позивача Виконавчого комітету Луганської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" про внесення змін до договорів відмовити.

2. Судові витрати покласти на позивачів.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 24.06.2011.

Суддя І.В. Семендяєва