Постанова № 16478464, 15.06.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2011
Номер справи
328/11/2170
Номер документу
16478464
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2011 р. Справа № 2-а-328/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд

у складі: головуючої судді: Хом'якової В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області до фізичної оосби - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій,

та позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про визнання недійсним та скасування рішень про застосування штрафних санкцій,

встановив:

Державна податкова інспекція у Генічеському районі Херсонської області звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 борг за результатами господарської діяльності в сумі 6862грн. Позовні вимоги обгрунтовані встановленими в ході перевірки магазину ОСОБА_1 порушень п. 1, 11, 12, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та законністю прийнятого за її результатами рішення від 12.08.10 № 0005262302 про застосування до ОСОБА_1 штрафної санкції в сумі 6862грн.

Ухвалою суду від 11.05.11 об'єднано в одне провадження дану справу зі справою №2а-540/11/2170 за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про визнання недійсним та скасування рішення від 12.08.10 № 0005262302.

Справі присвоєно № 2а-328/11/2170.

Позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 обґрунтовані тим, що підприємець здійснює свою підприємницьку діяльність на загальних підставах, рішення інспекції в частині застосування штрафних санкцій за порушення порядку попереднього програмування РРО, проведення розрахункових операцій без застосування РРО та невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій підприємець визнає. В іншій частині рішення інспекції від 12.08.10 № 0005262302 просить визнати недійсним та скасувати. Підприємець в позові зазначив, що відповідно до ст. 6 Закону № 265 обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів. Такий облік ведеться платниками ПДВ, яким ОСОБА_1 не являється. Підприємець веде у встановленому порядку облік товарних запасів за місцем їх реалізації в електронному та паперовому вигляді. Товари отримує від постачальників на підставі накладних, переміщення товару здійснюється за внутрішньою накладною. Згідно Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого Постановою КМУ від 26.09.01 № 1269 передбачено обов'язок фізичних осіб - підприємців здійснювати облік шляхом зазначення лише відповідних сум витрат, а не товарних запасів та первинних бухгалтерських документів. Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" розповсюджується лише на юридичних осіб, їх філіали та представництва і не стосується фізичних осіб - підприємців, тому відсутність відповідних первинних документів, які б підтверджували рух товарно-матеріальних цінностей, не є порушенням установленого порядку ведення обліку товарних запасів.

Представник ДПІ у Генічеському районі Херсонської області надав суду заяву з проханням розглянути справу у порядку письмового провадження.

ФОП ОСОБА_1 18.02.11 не прибув в судове засідання, надавши клопотання про відкладення розгляду справи. 21.03.11, 11.05.11 та 15.06 в судові засідання не прибув, причина неявки не відома. Неявка підприємця не перешкоджає розгляду справи за позовом ДПІ у Генічеському районі.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказах.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне: ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою - підприємцем, рішенням Генічеської районної державної адміністрації 02.09.1996, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, перебуває на обліку в ДПІ як платник податків, здійснює продаж підакцизних товарів.

3 серпня 2010 року посадовими особами ДПА у Херсонській області податковими ревізорами-інспекторами Бондаренко О.М., Темніковим О.О. на підставі направлення на перевірку № 1716/237 від 22.07.10 проведено перевірку магазину розташованого за адресою: АДРЕСА_2, який належить ОСОБА_1. Перевірка проводилась в присутності підприємця ОСОБА_1 За результатами перевірки складено акт № 0468/21/10/23/НОМЕР_2 в якому зафіксовано проведення розрахункової операції без застосування РРО на суму 9 грн. під час продажу споживачу однієї пачки сигарет "Мальборо", порушено порядок попереднього програмування РРО, в чеці № 8952 зазначено назву товару "Бонд, Миргородская", а власна назва товару відсутня. Порушено порядок ведення обліку товарів за місцем їх реалізації, первинні документи на товар відсутні взагалі (чеки, накладні тощо). Невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сум коштів, яка зазначена в денному звіті РРО. Розрахункова операція проведена купюрою номіналом 200 грн. на місці проведення розрахункових операцій. Товар та здачу отримано в повному обсязі. Продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів без придбання відповідних ліцензій.

Після ознайомлення з актом перевірки ОСОБА_1 відмовився підписувати акт перевірки та отримати другий примірник акту у зв'язку з чим копія акту перевірка надіслана підприємцю поштою.

За результатами перевірки ДПІ у Генічеському районі Херсонської області прийнято рішення від 12.08.10 № 0005262302 про застосування до ОСОБА_1 штрафної санкції в сумі 6 862 грн. за порушення п. 1, 11, 12, 13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Рішення отримано особисто підприємцем 12.08.10 під підпис.

Закон України від 06.07.1995 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі-Закон №265) визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі. Положеннями даного закону визначено, що реєстратор розрахункових операцій - це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо. Розрахунковий документ - це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Відповідно до п. 1, 11, 12, 13 ст. 3 Закону № 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно ст. 6 Закону № 265 облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Відповідно до ст. 17 Закону про РРО за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг) (п. 1 ст. 3). Сума санкції в даному випадку складає 45 грн. (9 грн. х5). За порушення п. 11 ст. 3 Закону про РРО до суб'єктів господарювання застосовується санкція п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості. Сума санкції становить 85 грн. (5х17грн.). Згідно ст. 21 вказаного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання (п. 12 ст. 3), застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. таким чином сума штрафу становить 5777 (2888,57 грн. (вартість товару на який відсутні документи) х 2). За порушення п. 13 ст. 3 Закону застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність - у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності. Сума санкції в даному випадку становить 955 грн. (191грн.х5). Суд вважає правомірним застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій.

В ході розгляду справи ДПІ надала до суду зворотній бік облікової картки платника ОСОБА_1 станом на 14.06.2011, в якому зазначено, що у зв'язку зі сплатою підприємцем штрафної санкції згідно спірного рішення № 0005262302 в сумі 5000 грн., сума недоїмки що залишилась до сплати становить 1854грн.

Виходячи з вище заявлених позовних вимог та у зв'язку з частковою сплатою штрафної санкції ОСОБА_1 в сумі 5 000 грн., суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги ДПІ у Генічеському районі частково в сумі 1854 грн., в частині стягнення решти штрафних санкцій відмовити. В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Керуючись ст.ст. 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області задовольнити частково. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (75500, АДРЕСА_1, код НОМЕР_2) до бюджету штрафну санкцію в сумі 1854 (одну тисячу вісімсот п'ятдесят чотири) грн. на р/р 31116104700112*;101; призначення платежу 24103822, отримувач відділення казначейства України, в установі банку ГУДКУ у Херсонській області, м. Херсон, МФО 852010. В задоволенні позову про стягнення 5008 грн. відмовити.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8.1.4