Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2011 р. Справа № 2-а-3135/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О. В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій у сумі 1520,00 грн.,
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Херсоні (далі по тексту - позивач або ДПІ) звернулась до суду з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту відповідач або ФОП) штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1520,00 грн.
Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі від 30.05.2011 направлена відповідачеві 02.06.2011 рекомендованим листом з повідомленням. Згідно поштового повідомлення з відміткою про вручення (наявне у матеріалах справи) ФОП отримала зазначене поштове відправлення 06.06.2011. Таким чином, про розгляд адміністративної справи відповідач повідомлена належним чином.
Заперечень від відповідача не надходило, десятиденний строк, передбачений ч. 3, ст. 183-2 КАС України для їх надання, сплив. Відповідно до п. 2, ч. 5, ст. 182-2 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку скороченого провадження за наявними у справі матеріалами.
Позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, посилається на наступні обставини.
03.12.2010 року ДПІ у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 проведено перевірку щодо дотримання нею ведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірки складено акт № 1158/21/03/23/НОМЕР_1 від 03.12.2010 року (далі по тексту - акт перевірки або акт).
Перевіркою встановлені наступні порушення правил ведення розрахунків за товари (послуги): проведення розрахункової операції без використання розрахункової квитанції по формі РК-1; не зберігання книг обліку розрахункових операцій; не зберігання контрольної стрічки; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій. Відповідно до виявлених порушень до ФОП застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі, передбаченому ст. ст. 17, 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 (далі по тексту - Закон № 265/96-ВР), Згідно із розрахунками позивача, сума штрафних (фінансових) санкцій складає 1520 грн. Однак, станом на момент подачі позову борг зі сплати штрафних (фінансових) санкцій відповідачем не сплачено. Позивач просить стягнути суму вказаного боргу.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, зареєстрована виконавчим комітетом Херсонської міської ради 06.10.2008. Згідно копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців до видів її діяльності належить роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту.
Згідно зі ст. 15 Закону 265/95-ВР контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Відповідно до п. 20.1.28, ст. 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право стягувати суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу. До поняття грошових зобовязань, зокрема, включається зобовязання стосовно сплати штрафних санкцій.
Для врегулювання правовідносин з приводу здійснення розрахункових операцій застосовується Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995.
Так, Законом 265/95-ВР на суб'єктів підприємницької діяльності, у тому числі фізичних осіб-підприємців, покладено обов'язок застосовувати реєстратори розрахункових операцій під час здійснення операцій з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно ст. 2 Закону 265/95-ВР під реєстратором розрахункових операцій (далі по тексту - РРО) розуміють пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).
Виходячи з того, що відповідач є суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі, він зобов'язаний відповідно до п. 3, ст. 3 Закону 265/95-ВР застосовувати РРО, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування. Правових підстав для незастосування РРО, передбачених вищевказаним Законом, у відповідача на момент здійснення перевірки не було.
03.12.2010 у приміщенні магазину за адресою АДРЕСА_1, належного ФОП, посадовими особами ДПІ проведено перевірку за дотриманням суб'єктом господарювання порядку ведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірки складено акт № 1158/21/03/23/НОМЕР_1 від 03.12.2010. Перевірка здійснювалась відповідно до плану перевірок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України у Херсонській області від 21.10.2010 № 336, та направлення на перевірку № 846/237 від 01.12.2010. Працівник відповідача (продавець) поставила підпис у направленні, ознайомлена з актом перевірки, отримала його примірник 03.12.2010 та підписала із зауваженням наступного характеру: «Господарка книгу загубила, інших зауважень не маю». Таким чином, перевірка проведена відповідно до передбачених законом правових підстав.
Згідно із актом на момент проведення перевірки РРО був несправний. Актом перевірки встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 порушила наступні вимоги Закону № 265/95-ВР стосовно порядку проведення розрахункових операцій:
- п. 1, ст. 3: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (далі по тексту РК). Оскільки на момент проведення перевірки РРО знаходився у несправному стані, відповідач була зобовязана використовувати РК та видавати розрахункові документи встановленої форми, що підтверджують розрахункову операцію продажу товару. Однак, встановлено факт продажу товару без видачі розрахункової квитанції, а саме: пляшки пива «Львівське» обємом 2 л. за ціною 13 грн. та пачку сигарет «Монте-Карло» за ціною 11 грн. Розмір фінансової санкції за вказане порушення встановлений п. 1, ст. 17 Закону № 265/95-ВР та складає пятикратну вартість товару, проданого без застосування РК. Таким чином, сума фінансової санкції за дане порушення складає: вартість проданого товару без застосування РК (13 грн. + 11 грн.) х 5 =120 грн.
- п. 6, ст. 3: забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення. Відповідно до акту перевірки книга обліку розрахункових операцій не була надана посадовим особам ДПІ. Розмір фінансової санкції за вказане порушення встановлений п. 3, ст. 17 Закону № 265/95-ВР і складає двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян встановлений Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» (був чинний на момент проведення перевірки) та складає 17 грн. Таким чином, сума фінансової санкції за дане порушення складає: 17 грн. х 20 =340 грн.
- п. 10, ст. 3 - друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років. Згідно акту перевірки зберігання контрольних стрічок протягом трьох років відповідачем не забезпечено. Розмір фінансової санкції за вказане порушення встановлений п. 5, ст. 17 Закону № 265/95-ВР і складає десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином, сума фінансової санкції за дане порушення складає: 17 грн. х 10 =170 грн.
- п. 13, ст. 3: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Так, встановлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, проведеній через РРО та РК у розмірі 178 грн. Розмір фінансової санкції за вказане порушення встановлений ст. 22 Закону № 265/95-ВР і складає п'ятикратний розмір суми, на яку виявлено невідповідність. Таким чином, сума фінансової санкції за дане порушення складає: 178 грн. (сума невідповідності готівкових коштів) х 5=890 грн.
Виходячи з вищевикладеного, сума фінансових санкцій, застосованих до ФОП, розрахована ДПІ правильно.
07.12.2010 на підставі акту перевірки ДПІ прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0016652307 на суму 1520 грн. 00 коп., яке отримане уповноваженою особою 12.01.2011 наручно.
Відповідно до ст. 25 Закону 265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій прийняте державною податковою інспекцією у м. Херсоні 07.12.2010, відповідач зобов'язана їх сплатити до 17.12.2010 року. Однак, всупереч цьому, станом на момент подачі позову заборгованість зі сплати фінансових санкцій відповідачем не погашена.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що борг зі сплати фінансових санкцій підлягає стягненню, а позов - задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.183-2 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1520 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) суму фінансових санкцій у розмірі 1520 (одна тисяча пятсот двадцять) грн. 00 коп. до державного бюджету код платежу 3021080900, на розрахунковий рахунок 31118104700002, Держказначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230, в установі банку УДК у Херсонській області, м. Херсон, МФО 852010.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Анісімов О.В.
кат. 8.1.4