Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" червня 2011 р.
9 год.55 хв.Справа № 2-а-557/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О., за участю представника відповідача Тосік Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Отрада-Агро"
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні
про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Отрада-Агро" (позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні (відповідач) від 30.12.10 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "Отрада-Агро".Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що відповідно до п.2.2 ст. 3 Закону України від 03.04.1997 № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" товариство зареєстровано як платник ПДВ. Підприємство здійснює свою діяльність у сфері сільського господарства та у відповідності до п.8-1.6 ст. 8-1 Закону №168 обрало спеціальний режим оподаткування. Товариство подавало до ДПІ звітність у вигляді звичайної та скороченої декларації з ПДВ. В скороченій декларації товариством відображались оподатковувані операції, оскільки операції, які підлягали б відображенню в загальній декларації підприємством протягом зазначених звітних періодів не здійснювались. ДПІ не було враховано даних в скороченій податковій декларації, що призвело до винесення протиправного рішення. Представник позивача надав суду клопотання з проханням розглянути справу у порядку письмового провадження.
Державна податкова інспекція у м. Херсоні заперечує проти позову ТОВ, в наданих суду письмових запереченнях проти позову зазначено, що позивач порушив вимоги пп. г п.9.8 ст. 9Закону України "Про податок на додану вартість". Платник ПДВ ТОВ "Отрада-Агро" подає до ДПІ протягом 12 послідовних податкових місяців (з грудня 2009 року по листопад 2010 року) декларації з ПДВ з показниками, які свідчать про відсутність оподаткованих поставок та має за останні 12 послідовних податкових місяців обсяги оподаткованих операцій 0 грн., що підтверджується реєстром податкових декларацій від 23.12.10 № 234/15-2. Представник відповідач в судовому засіданні підтримав викладені в запереченнях обґрунтування та пояснив, що рішення інспекції від 30.12.10 №476/15-2 про анулювання свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ є правомірним, просить відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши учасників процесу, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне: товариство з обмеженою відповідальністю "Отрада-Агро" є юридичною особою, зареєстровано рішенням Виконавчого комітету Херсонської міської ради 20.05.05, код 33511359, вид діяльності "вирощування зернових та технічних культур", "овочівництво, декоративне садівництво та вирощування продукції розсадників", "оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин", "технічне обслуговування та ремонт автомобілів", "посередництво в торгівлі товарами широкого асортименту". Перебуває на обліку в ДПІ у м. Херсоні як платник ПДВ. Згідно наданої копії свідоцтва № 100191304 ТОВ "Отрада-Агро" зареєстровано суб'єктом спеціального режиму оподаткування з 01.01.2009, дата початку дії свідоцтва з 07.02.2009.
30.12.2010 ДПІ у м. Херсоні прийнято рішення № 476/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, в якому зазначено, що платник подає податкові декларації з ПДВ протягом 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок, що підтверджено реєстром (переліком) податкових декларації від 31.12.10 № 234/15-2. Платник подає податкові декларації з ПДВ з показниками, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок та має обсяги оподатковуваних операцій 0грн. протягом періоду з грудня 2009 року по листопад 2010 року. Розмір податкової заборгованості з ПДВ на дату складання акта 0грн. Висновком комісії в рішенні зафіксовано про те, що перелічені документи є підставою для анулювання реєстрації платника ПДВ, у зв'язку з наданням податкових декларацій з ПДВ, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок протягом 12 послідовних місяців та відповідно до пп. г п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" прийнято вказане спірне рішення.
Згідно положень Закону України від 03.04.1997 № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (далі Закон №168) визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Відповідно до пп 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону №168 об'єктом оподаткування є операції платників податку з: поставки товарів та послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України, у тому числі операції з: передачі права власності на об'єкт застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця; передачі об'єкта фінансового лізингу в розпорядження лізингоотримувача; поставки послуг з міжнародних перевезень пасажирів, багажу та вантажів автомобільним транспортом, а також міжнародних відправлень будь-яким видом транспорту на відрізку від пункту їх відправлення (прийняття для перевезення) на митній території України до пункту їх митного оформлення, а також від пункту їх митного оформлення до пункту призначення (доставки) на митній території України; поставки послуг з міжнародних перевезень пасажирів, багажу та вантажів (крім міжнародних відправлень) будь-яким видом транспорту (крім автомобільного) на відрізку від пункту їх відправлення (прийняття для перевезення) на митній території України до пункту проведення прикордонного контролю з їх випуску за межі державного кордону України, а також від пункту прикордонного контролю з їх впуску у межі державного кордону України до пункту їх призначення (доставки) на митній території України; в інших випадках, визначених цим Законом.
Згідно 8-1.1 ст. 8-1 Закону № 168 резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті, може обрати спеціальний режим оподаткування. Пункт 8-1.6 передбачає, що сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Ця норма діє з урахуванням того, що: а) для новоствореного сільськогосподарського підприємства, зареєстрованого як суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність менше дванадцяти календарних місяців, така питома вага сільськогосподарських товарів (послуг) розраховується за наслідками кожного звітного податкового періоду; б) з метою розрахунку такої питомої ваги до складу основної діяльності сільськогосподарського підприємства не включаються оподатковувані операції з поставки капітальних активів, що перебували у складі його основних фондів не менше дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно, якщо такі поставки не були постійними і не становили окремої підприємницької діяльності.
Відповідно до положень п. 8-1.10 даного Закону для отримання свідоцтва про реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування сільськогосподарське підприємство реєструється у відповідному податковому органі за правилами та у строки, що визначені статтею 9 цього Закону для реєстрації платників податку на додану вартість. У свідоцтві про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, крім відомостей, передбачених у свідоцтві про реєстрацію платника податку на додану вартість на загальних підставах, повинен міститися перелік видів діяльності такого сільськогосподарського підприємства. Сільськогосподарське підприємство - суб'єкт спеціального режиму оподаткування подає податкову декларацію у строки та в порядку, що встановлені для інших платників податку. Форма податкової декларації, яка надається сільськогосподарським підприємством - суб'єктом спеціального режиму оподаткування, затверджується у порядку, встановленому підпунктом "ї" підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (п. 8-1.13 ст. 8 Закону № 168).
Положення ст. 9 Закону № 168 передбачають наступне: центральний податковий орган веде реєстр платників податку. Згідно підпункту б пункту 9.8 ст. 9 Закону № 168 реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання).
Юридичні особи, що зареєстровані платником податку на додану вартість та обрали спеціальний режим оподаткування заповнюють та подають декларації з ПДВ відповідно до вимоги Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.97 № 166 (далі Порядок №166). Згідно вказаного Порядку подання податкової декларації з податку на додану вартість передбачено пунктом 4.1 статті 4 Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон N 2181). Декларація подається до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами Закону України "Про податок на додану вартість". Платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (стаття 8-1 Закону) суми податку на додану вартість, нараховані сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), повністю залишаються у розпорядженні таких сільськогосподарських підприємств для відшкодування сум податку, сплачених (нарахованих) постачальникам на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку таких сум податку - для інших виробничих цілей, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену), яка є невід'ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму, установленого указаною статтею.
Виходячи з наданих суду копій декларації з ПДВ звичайних та скорочених за 2010 рік, вбачається, що ТОВ "Отрада-Агро" подавало до ДПІ у м. Херсоні податкову звітність щомісяця. В скорочених деклараціях за грудень 2009 року - листопад 2010 року підприємство відображало оподатковувані операції відповідно до вимог Закону № 168 та вказаного вище Порядку № 166, що відповідачем не спростовано. Скорочені декларації мають відмітки податкової інспекції про їх отримання.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суд вважає, що відповідач ДПІ у м. Херсоні не доведено правомірність прийнятого рішення.
Виходячи з вищевикладеного, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі, судові витрати по справі підлягають відшкодуванню позивачу з Державного бюджету. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови суду.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного суду України, суд -
постановив:
Позов задовольнити. Скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні від 30.12.10 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "Отрада-Агро".
Відшкодувати з Державного бюджету на користь ТОВ "Отрада-Агро" (73003, вул. Робоча, 82-А, м. Херсон, код ЄДРПОУ 33511359) витрати зі сплати судового збору в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 червня 2011 р.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.1.1