Постанова № 16478260, 16.06.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2011
Номер справи
2612/11/2070
Номер документу
16478260
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

16 червня 2011 р. № 2-а- 2612/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бартош Н.С.,

при секретарі судового засідання Островська М.О.,

представника позивача - Токарєва С.В., представника відповідача - Піскун Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Комунального закладу охорони здоровя "Обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення"

до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова

провизнання недійсним податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Комунальний заклад охорони здоровя "Обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова, в якому просить суд визнати недійсним податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції в Дзержинському районі м. Харкова №0000492305 від 24.02.2011 р.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 11.03.2011 до диспансеру надійшло податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова від 24.02.2011 р. за № 0000492305 про нарахування штрафу за порушення п.п.2.6 і 2.8 п.2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" п/п 54.3.3 п. 54.2 ст. 54 "Податково кодексу України" і п.1 України Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" в сумі 130820,84 грн. З даним податковим повідомленням - рішення позивач не погодився у зв'язку з чим і звернувся до суду.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити у повному обсязі.

Відповідач у судовому засідання проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі посилаючись на обставини викладені в запереченнях на адміністративний позов.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного:

Приписами ст. ст. 8. 9, 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509 визначені функції органів державної податкової служби, до яких належить, зокрема здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку, організацією виконання актів законодавства у межах своїх повноважень, здійсненням систематичного контролю за їх реалізацією, застосуванням у випадках, передбачених законодавством фінансової санкції до субєктів підприємницької діяльності за порушення законодавства, у тому числі за порушення Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, тощо.

Відповідно до п.2 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу” (далі - Закон № 509), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що згідно довідки АА №130099 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, комунальний заклад охорони здоров'я обласний спеціалізований диспансер радиаційного захисту населення, зареєстрований як юридична особа (ідентифікаційний номер 02003570).

Так на підставі направлення на право здійснення перевірки від 26.01.2011 року № 94 (наказ про проведення фактичної перевірки від 26,01,2011 № 203) виданого Державною податковою інспекцією у Дзержинському районі м. Харкова, фахівцями ДПІ у Дзержинському р-ні м, Харкова на підставі п.80.2.2. п. 80.2 ст. 80, Податкового Кодексу України від 02,12.2010 року № 2755-УІ з урахуванням змін та доповнень було проведено фактичну перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв Комунальним закладом охорони здоров'я Обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного закисі у населення за період з 01.01.2010 по 01.11.2010 року.

Перевірку касових операцій проведено за період 01.01.2010 по 01.11.2010 року. Перевіркою визначення відповідальних осіб за ведення касових операцій встановлено, що обов'язки касира протягом періоду, що підлягав перевірці, виконувала касир ОСОБА_3 та касир за сумісництвом по спецрахунку ОСОБА_4

Перевіркою дотримання законодавства в частині своєчасності та повноти оприбуткування готівки в касу за період з 01.01.2010 по 01,11.2010 року, а також зарахування виданих з каси коштів на реєстраційні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, встановлено, що протягом ревізуємого періоду до каси диспансеру надходила плата за стажування лікарів-інтернів та за послуги зубопротезування. Приймання готівкової виручки за зубопротезування здійснюється в поліклініці касиром ОСОБА_4, на підставі квитанцій, які реєструються в журналі прийому грошових коштів за зубопротезування (далі по тексту журнал). В журналі зазначається ШБ платника, дата, № квитанції, згідно якої здійснюється оплата, № паспортного ряду та сума готівки.

Проведеною звіркою даних квитанцій та журналу з прибутковими касовими ордерами та записами в касовій книзі встановлено, що готівкова виручка, отримана як плата за зубопротезування, не завжди оприбутковується до каси диспансеру в день одержання. Так, наприклад, 19.05.2010 року за послуги протезування диспансером отримано готівкову виручку в сумі 75,40 грн., яка згідно прибуткового касового ордеру та запису в касовій книзі оприбутковано до каси диспансеру лише 21.05.2010 року. А всього за період з 01.01,2010. по 01.11.2010 до каси диспансеру несвоєчасно оприбутковано 16786,06 грн. готівкової виручки, що є порушенням п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 (далі по тексту Положення № 637).

Крім того, проведення в ході перевірки співставлення залишку готівкової виручки в диспансері з урахуванням фактичної дати її отримання з затвердженим на підставі наказу по установі розміром ліміту каси встановлено, що в окремих випадках в січні-жовтні 2010 року мали місце випадки перевищення ліміту каси, що є порушенням п. 2.8 Положення №637. Загальна сума понадлімітного в диспансері за період з 01.01.2010 по 01.11.2010 року становить 23443,92 грн. Довідка про понадлімітний залишок в касі у Додатку №2) У відповідності до п. 1 Указу №436-95 фінансова санкція у вигляді штрафу за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі передбачена у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

За результатами перевірки складено акт від 07.02.2011 №258/2305/02003570 про результати фактичної перевірки Комунального закладу охорони здоров'я Обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення код ЄДРПОУ 02003570, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв за період з 01.01.2010 по 01.11.2010.

На підставі вищевказаного акту ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова прийнято податкове повідомлення - рішення від 24.02.2011 року №0000492305 яким позивачу нараховано суму штрафних санкцій у розмірі 130820,84 грн.

Відповідно до Постанови правління НБУ від 15..12.2004 року № 637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" п.2.6, п.2.8. уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Згідно п. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:

- за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день;

- за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Частиною 3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З положень наведеної норми процесуального закону слідує, що адміністративному суду при вирішенні адміністративного спору належить перевірити, зокрема, наявність у спірних правовідносинах правової підстави, з посиланням на яку субєктом владних повноважень було прийнято рішення чи вчинено діяння, а також обґрунтованість саме тих висновків, стосовно обставин спірних правовідносин, які покладені субєктом владних повноважень в основу спірного рішення.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд відмічає, що заперечуючи проти позову, відповідач за правилами ч.2 ст.71 КАС України в повному обсязі довів юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів винесення спірного рішення, яким до Комунального закладу охорони здоровя "Обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення" застосовані штрафні фінансові санкції, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Розподіл судових витрат по даній адміністративній справі належить здійснити відповідно до ч. 2 ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Комунального закладу охорони здоровя "Обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом ч. 3 статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова у повному обсязі виготовлена 21 червня 2011 року.

СуддяБартош Н.С.