Постанова № 16473449, 30.05.2011, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2011
Номер справи
0670/1945/11
Номер документу
16473449
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 0670/1945/11

категорія 8.1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2011 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чернова Г.В. ,

при секретарі - Шакалові А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Житомирської міської правозахисної громадської організації "Правова держава" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати незаконними дії начальника, його заступника та державного інспектора Державної податкової інспекції у м. Житомирі Гірука В.В., Сковлюк Л.М. та Нікітчук О.Б., які виразились у відмові включення Житомирської міської правозахисної громадської організації "Правова держава" в Реєстр неприбуткових установ і організацій. Також просить зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Житомирі включити Житомирську міську правозахисну громадську організацію "Правова держава" до реєстру неприбуткових установ та організацій.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.

Представники відповідача проти позову заперечували з мотивів зазначених в запереченні на позов, зокрема, з тих підстав, що п.8 Статуту Позивача суперечить вимогам пп.7.11.11 п.7.11. ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств ", тому ДПІ у м. Житомирі не мала підстав щодо включення Житомирської міської громадської організації " Правова держава" до реєстру неприбуткових організацій .

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що Житомирська міська громадська організація “Правова держава” була зареєстрована виконавчим комітетом Житомирської міської ради 10.09.2010 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії АО1 № 467192, ід. код - 37260011.

Згідно довідки № АА № 256168, Головне управлінням статистики у Житомирській області внесло Житомирську міську громадську організацію “Правова держава” в Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України за правовим статусом субєкта юридична особа і організаційно-правовою формою за класифікацією організаційно-правових форм господарювання (КОПФГ) - громадська організація, яка не віднесена до інших групувань.

На підставі поданих організацією документів, ДПІ в м. Житомирі взяла на облік Житомирську міську громадську організацію “Правова держава” в органах державної податкової служби 13.09.2010 року за № 11748, про що була видана довідка від 13.09.2010 року № 828. При цьому ДПІ в м. Житомирі було звернуто увагу на те, що після виготовлення печатки організації необхідно подати заповнену заяву платника податку за формою 1-РН.

04.10.2010 року позивачем було подано до ДПІ в м. Житомирі заяву по формі 1 - РН, на яку була надана відповідь від 27.10.2010 року за № 61890/10/15-1, в якій зазначено, що Житомирська міська громадська організація “Правова держава” не може бути включена в Реєстр неприбуткових установ і організацій. Запропоновано привести Статут організації у відповідність до чинного законодавства, та повторно подати заяву форми 1-РН, посилаючись на те, що в розділі 8 Статуту організації не передбачені чіткі вимоги ст. 7.11.11. Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР.

Крім того, в зазначеному листі від 27.10.2010 року за № 61890/10/15-1, ДПІ в м. Житомирі вказує норму абз. "б" пп.7.11.1 п.7.11 ст.7 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств", яка передбачає, що ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які, зокрема, є благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями.

Відповідно до ст. 14 Закону України від 16.06.1992 року №2460-ХІІ “Про обєднання громадян”, легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування.

У випадку реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи. Дані реєстрації включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців шляхом внесення відповідного запису в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Згідно ч. 1 ст. 16 вказаного Закону, у реєстрації об'єднанню громадян може бути відмовлено, якщо його назва, статутний або інші документи, подані для реєстрації об'єднання, суперечать вимогам законодавства України.

Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством.

Так, відповідно до п.п.2.3, 2.4 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997, № 232, органи державної податкової служби можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах. За результатами розгляду заяви можуть бути прийняті рішення за формою згідно з додатком 2 про:

- внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру;

- відмову внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру.

Рішення готується у двох примірниках - перший надається організації або установі, а другий залишається в органі державної податкової служби.

Незважаючи на вказані вимоги законодавства, заступник начальника Державної податкової інспекції у м. Житомирі Сковлюк Л.М., розглянувши реєстраційну заяву форми 1-РН від 04.10.2010 року Житомирської міської громадської організації “Правова держава”, своєю відповіддю від 27.10.2010 року № 61890/10/15-1 відмовила у включенні її до Реєстру неприбуткових установ і організацій посилаючись на Розділ 8 Статуту позивача та пп.7.11.11 п.7.11 ст.7 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств ", яким передбачено, що у разі ліквідації неприбуткової організації її активи повинні бути передані іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховані до доходу бюджету.

Начальник Державної податкової інспекції у м. Житомирі Гірук В.В., розглянувши скаргу позивача на неправомірні дії заступника начальника Державної податкової інспекції у м. Житомирі Скволюк Л.М., своєю відповіддю від 17.02.2011 року № 9868/13-048 відмовив у включенні Житомирської міської правозахисної організації "Правова держава" до Реєстру неприбуткових установ і організацій з підстав, що викладені у листі ДПІ в м. Житомирі від 27.10.2010 року № 61890/10/15-1.

Згідно зі статтею 11 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ “Про державну податкову службу в Україні”, органи державної податкової служби мають право діяти лише в установленому законом порядку. Право податкової інспекції на проведення перевірки реалізується з дотриманням порядку, встановленого законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна податкова інспекція у м. Житомирі є органам державної влади і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ “Про державну податкову службу в Україні”. Права податкової інспекції визначені законодавчо та реалізуються з дотриманням порядку, встановленого законом.

З аналізу норм чинного законодавства не вбачається повноваження Державної податкової інспекції здійснювати оцінку відповідності Статуту організації законодавству України.

За таких обставин відмова вищезазначених посадових осіб позивачу має бути визнана неправомірною.

Крім того, відповідно до пп. 1.3-1.4 Статуту Житомирської міської громадської організації “Підприємці Житомира”, організація здійснює свою діяльність на основі добровільності, рівноправності її членів, самоврядування, законності, гласності, єдності інтересів та відповідно до Конституції України, Закону України “Про обєднання громадян”, Цивільного кодексу України, свого Статуту, інших нормативно-правових актів. Організація є неприбутковою громадською організацією.

Разом з тим, відповідно до ст.ст.13,41 Конституції України та ст.ст.316-319 Цивільного кодексу України, субєктами права власності є і юридичні особи, яким належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном, ніхто не може протиправно позбавлений права власності.

Пунктом 8.3 Розділу 8 Статуту Житомирської міської громадської організації “Правова держава” передбачено, що при ліквідації організації питання передачі її майна, активів та інші питання вирішуються в установленому законом порядку.

З огляду на викладене, суд вважає, що позивач є громадською організацією, що повністю відповідає визначенню неприбуткової організації, як це вказано в абз."б"пп.7.11.1 п.7.11 ст.7 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств ", то виходячи з положень п. 8.3 Статуту організації, позивач ніяким чином не змінює смислового значення передачі активів у разі її ліквідації, а тому вказана обставина не суперечить вимогам п.п. 7.11.11. п. 7.11 ст. 7 вказаного Закону.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, вимоги позивача є законними, підтверджуються матеріалами справи та не спростовуються доводами відповідача, тому суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законами України “Про обєднання громадян”, “Про оподаткування прибутку підприємств”, “Про державну податкову службу в Україні”, Положенням "Про Реєстр неприбуткових організацій та установ", затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997, № 232, керуючись ст.ст. 158-163,167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Позовні вимоги задовільнити.

Визнати неправомірною відмову посадових осіб Державної податкової інспекції у м. Житомирі включити Житомирську міську правозахисну громадську організацію "Правова держава" до реєстру неприбуткових установ та організацій.

Зобов"язати Державну податкову інспекцію у м. Житомирі включити Житомирську міську правозахисну громадську організацію "Правова держава" до реєстру неприбуткових установ та організацій.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя:Г.В. Чернова

Повний текст постанови виготовлено: 03 червня 2011 р.