Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2011 р. Справа № 2а-5120/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБондар М.В.,
при секретаріКайстро О. М.,
за участю:
прокурораМархасіна А.О.,
представника позивачаФеденка І.В.,
представника відповідачаСмірнової А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовною заявою Прокурора Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 19 про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська (далі прокурор) в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська (далі ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі, позивач) звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 19 (далі КЖЕП №19, відповідач), у якій, з урахуванням зміни позовних вимог від 11.03.2011 року, просить:
1) стягнути з відповідача податковий борг у загальному розмірі 537880,47 грн.:
- по податку на прибуток підприємств та організацій комунальної форми власності в сумі 1168,00 грн.;
- по податку на додану вартість в сумі 513753,00 грн.,
- по податку на землю з юридичних осіб в сумі 22607,03 грн.,
- по комунальному податку в сумі 352,44 грн.;
2) стягнути кошти з відкритих рахунків відповідача у банках, обслуговуючих вказаного платника податків;
3) надати дозвіл ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі на стягнення коштів з КЖЕП №19 у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить вказаному платнику податків.
Прокурор звернувся до адміністративного суду в порядку статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України, зазначаючи, що відповідно до статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року прокурори та їх заступники мають право звертатися до суду з позовними заявами в інтересах держави. Прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначають, у чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних, або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції. Згідно статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формами представництва, зокрема, є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, участь у розгляді судами справ.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач має податковий борг по податку на прибуток підприємств та організацій комунальної форми власності в сумі 1168,00 грн., по податку на додану вартість в сумі 513753,00 грн., по податку на землю з юридичних осіб в сумі 22607,03 грн., по комунальному податку в сумі 352,44 грн., який утворився внаслідок несплати узгоджених сум податкових зобовязань, визначених на підставі:
- по податку на додану вартість: податкових декларацій № 2467 від 16.02.2009 року, № 31084 від 20.05.2009 року, № 60832 від 19.08.2009 року, № 78574 від 16.10.2009 року, № 90487 від 17.11.2009 року, № 97937 від 21.12.2009 року, № 109584 від 20.01.2010 року, № 5358 від 19.02.2010 року, № 10759 від 22.03.2010 року; від 16.04.2010 року № 19967, від 31.05.2010 року № 33198, від 17.06.2010 року № 37332, від 20.07.2010 року № 50000, від 18.08.2010 року № 62664, від 20.10.2010 року № 83201, від 19.11.2010 року № 95075, від 18.12.2010 року № 9005691080;
- по податку на прибуток підприємств та організацій: податкового розрахунку №87282 від 09.11.2009 року, декларації від 30.04.2010 року № 26266;
- по податку на землю юридичних осіб: податкового розрахунку від 27.01.2010 року № 1491 по строкам сплати до 30.08.2010 року, до 30.09.2010 року, до 01.11.2010 року, до 30.11.2010 року, до 30.12.2010 року.
- по комунальному податку: податкового розрахунку № 108482 від 19.01.2010 року та податкового повідомлення-рішення № 0000431503/0, розрахунку від 12.10.2010 року № 78121.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили суд задовольнити його повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав, зазначивши, що коштів на рахунку підприємства недостатньо для погашення заборгованості перед позивачем. Утворення зазначеної заборгованості зумовлено систематичною несплатою громадянами безпосередніми споживачами послуг, які надає відповідач. КЖЕП № 19 щотижнево здійснює перерахування на погашення податків, всіх грошових коштів, що залишаються після перерахування заборгованості по внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та виплати підприємством заробітної плати. Позивачем 1.03.2011 р. заявлено клопотання про відстрочення виконання постанови на строк до березня 2014 року з відображенням відстрочки суми боргу в особовому рахунку платника податків.
Прокурор в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання про відстрочення виконання судового рішення. Позивач не заперечував проти заявленого представником відповідача клопотання про відстрочення виконання рішення суду.
Дослідивши письмові докази по справі, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що КЖЕП №19 (ідентифікаційний код 32495331) зареєстроване виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 12.12.2005 року та перебуває на обліку платників податків у ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі.
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” до функцій державних податкових інспекцій віднесено здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
16.02.2009 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 2467 за січень 2009 року, в якій самостійно визначив суму до сплати у розмірі 1771,00 грн.
20.05.2009 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 31084 за квітень 2009 року, в якій самостійно визначив суму до сплати у розмірі 17830,00 грн.
19.08.2009 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 60832 за липень 2009 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 28455,00 грн.
16.10.2009 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 78574 за вересень 2009 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 26479,00 грн.
17.11.2009 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 90487 за жовтень 2009 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 19246,00 грн.
21.12.2009 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 97937 за листопад 2009 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 24717,00 грн.
20.01.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 109584 за грудень 2009 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 45494,00 грн.
19.02.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 5358 за січень 2010 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 24911,00 грн.
22.03.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 10759 за лютий 2010 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 65531,00 грн.
16.04.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 19967 за березень 2010 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 6124,00 грн.
20.05.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 33198 за квітень 2010 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 36048,00 грн.
17.06.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 37332 за травень 2010 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 27025,00 грн.
20.07.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 50000 за червень 2010 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 35437,00 грн.
18.08.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 62664 за липень 2010 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 46201,00 грн.
20.10.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 83201 за вересень 2010 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 34662,00 грн.
19.11.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 95075 за жовтень 2010 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 36384,00 грн.
18.12.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на додану вартість № 9005691080 за листопад 2010 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 37423,00 грн.
Податкові зобовязання з ПДВ в загальному розмірі 513753,00 грн. відповідачем сплачені не були.
09.11.2009 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на прибуток підприємств № 87282 за 3 квартали 2009 року, в якій самостійно визначив суму штрафу, самостійно нарахованого у звязку з виправленням помилок, у розмірі 243,00 грн.
30.04.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податкову декларацію з податку на прибуток підприємств № 26266 за 1 квартал 2010 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 925,00 грн.
Загальна сума податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств у розмірі 1168,00 грн. відповідачем у встановлені законом строки сплачена не була.
27.01.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податковий розрахунок земельного податку № 1491 за 2010 рік, в якому самостійно визначив суму податкового зобовязання за рік у розмірі 66143,97 грн.
Податкові зобовязання з земельного податку по строкам сплати до 30.08.2010 року, до 30.09.2010 року, до 01.11.2010 року, до 30.11.2010 року, до 30.12.2010 року на загальну суму 22607,03 грн. відповідачем сплачені не були.
12.10.2010 року відповідач подав до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі податковий розрахунок комунального податку № 78121, в якому самостійно визначив суму податкового зобовязання у розмірі 792,20 грн.
Відповідачем здійснено часткову сплату податкового зобовязання з комунального податку. Станом на час розгляду справи податковий борг з комунального податку складає 352,44 грн.
Відповідно до п.п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (далі Закон № 2181), чинного на час виникнення спірних правовідносин, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Згідно п.5.3.1. ст. 5.3 Закону № 2181 платник зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, вказану в наданій ним податковій декларації, на протязі 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
У відповідності до пп. 5.4.3. п.5.4 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.
Підпунктом 5.4.1, п. 5.4 ст.5 Закону № 2181 передбачено, що узгоджена сума зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Як встановлено в ході судового розгляду справи та підтверджено представником відповідача, КЖЕП №19 має податковий борг по податку на прибуток підприємств та організацій, що належать до комунальної власності в сумі 1168,00 грн., по податку на додану вартість у розмірі 513753,00 грн., по податку на землю з юридичних осіб у розмірі 22607,03 грн. та по комунальному податку в сумі 352,44 грн.
Згідно ч.1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Таким чином, суд вважає правомірним стягнення з відповідача до бюджету суму податкового боргу.
Щодо позовних вимог прокурора про стягнення коштів з відкритих рахунків КЖЕП №19 та про надання дозволу на стягнення податкового боргу за рахунок готівки, суд зазначає, що ці позовні вимоги заявлені відповідно до норм п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України, який набув чинність 01.01.2011 р. Норми Податкового кодексу України розповсюджуються на правовідносини, що виникли після набрання ним законної сили. Враховуючи той факт, що спірні правовідносини виникли між сторонами до 01.01.2011 р. та ту обставини, що закони не мають зворотної дії у часі, суд вважає безпідставним застосування до відповідача правових наслідків несплати податкового боргу, визначених Податковим кодексом України.
З огляду на зазначене, в частині позовних вимог про стягнення коштів з відкритих рахунків КЖЕП №19 та про надання дозволу на стягнення податкового боргу за рахунок готівки прокурору належить відмовити.
Щодо клопотання представника відповідача про відстрочення виконання судового рішення, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки та порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні та згідно ч.2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Представником відповідача не надано суду доказів, що податковий борг буде погашений у визначені строки та аргументованих пояснень щодо доцільності наведених дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 19 (ідентифікаційний код 32495331) на користь бюджету податковий борг в загальному розмірі 537880 (пятсот тридцять сім тисяч вісімсот вісімдесят сім) гривень 47 копійок:
- по податку на прибуток підприємств та організацій, що належать до комунальної власності в сумі 1168 (одна тисяча сто шістдесят вісім) гривень 00 копійок;
- по податку на додану вартість у розмірі 513753 (пятсот тринадцять тисяч сімсот пятдесят три) гривні 00 копійок;
- по податку на землю з юридичних осіб у розмірі 22607 (двадцять дві тисячі шістсот сім) гривень 03 копійки;
- по комунальному податку у розмірі 352 (триста пятдесят дві) гривні 44 копійки.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Постанова в повному обсязі виготовлена 11 травня 2011 року.
Суддя М.В. Бондар