Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2011 р. Справа № 2а/0470/3367/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З. при секретаріВербному Д.С., за участю: представника позивача: представник відповідача: Ластіної Юлії Станіславівни, не зявився, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання нечинним Податкового повідомлення-рішення №0000231502/0 від 18.02.2011 в частині нарахованих штрафних санкцій в розмірі 6313,50 грн., - ВСТАНОВИВ: 24.03.2011 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження" (далі - Позивач) до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська (далі - Відповідач) про визнання нечинним Податкового повідомлення-рішення №0000231502/0 від 18.02.2011 в частині нарахованих штрафних санкцій в розмірі 6313,50 грн.. В обґрунтування позову Позивач зазначає, що Відповідач при розрахунку штрафних санкцій за порушення, які відбулися в 2010 році, застосував норми Податкового кодексу України, які набули чинності з 01.01.2011, чим порушив ст. 58 Конституції України.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Дніпропетровська було проведено камеральну перевірку з питань правильності заповнення уточнюючого розрахунку з ПДВ ТОВ "Відродження", за результатами якої складено Акт №2782/15-2/24248526 від 28.12.2010.
Перевіркою встановлено методологічну помилку в уточнюючому розрахунку за лютий 2010 року, поданому 15.11.2010, а саме: підприємство не мало права зменшувати суму до сплати на 25300,00 грн., так як згідно наданої декларації за лютий 2010 року залишок суми до сплати складав 46,00 грн..
На підставі встановленого порушення Відповідачем винесено Податкове повідомлення-рішення №0000231502/0 від 18.02.2011 на загальну суму 31567,5 грн., в якому сума грошового зобов'язання за основним платежем становить - 25254,00 грн., а сума штрафних санкцій складає - 6313,50 грн..
Проте, з Податкового повідомлення-рішення №0000231502/0 від 18.02.2011 вбачається, що Відповідач посилається на ст. 123 Податкового кодексу України від 01.01.2011 відповідно до якої, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, неправомірно заявленої до повернення суми бюджетного відшкодування та/або неправомірно заявленої суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість.
В Розрахунку штрафних санкцій за актом перевірки підприємства ТОВ "Відродження" також зазначено, що розрахунок штрафних санкцій здійснюється на підставі п.п. 54.3.2, п. 54.3 ст. 54 та п.п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України. Донарахована сума податку складається з (25300,00 грн. - 46,00 грн.) = 25254,00 грн.. Штрафні санкції складаються 25254,00 грн.*25% = 6313,50 грн..
Проте, суд з такими розрахунками Відповідача не погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до п.п. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-3 від 21.12.2000, що діяв на момент виникнення правопорушення (далі - Закон), у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Відповідно до п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
Виходячи з викладеного, донарахована сума податку повинна складатися з (25300,00грн. - 46,00 грн.) = 25254,00 грн., а штрафні санкції повинні складаються з 25254,00 грн.*5% = 1262.70 грн.. Тобто, загальна сума грошового зобов'язання Позивача повинна становити - 26516,70 грн., з якої 25254,00 грн. - сума грошового зобов'язання за основним платежем та сума 1262,70 грн. - за штрафними санкціями.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підсумовуючи вищенаведене, суд вважає, що порушення встановлені в Акті №2782/15-2/24248526 від 28.12.2010 відповідають дійсності, проте Податкове повідомлення-рішення №0000231502/0 від 18.02.2011 прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального права, що призвело до не правильних розрахунків, а тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 14, 69, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання нечинним Податкового повідомлення-рішення №0000231502/0 від 18.02.2011 в частині нарахованих штрафних санкцій в розмірі 6313,50 грн. - задовольнити частково.
Скасувати Податкове повідомлення-рішення №0000231502/0 від 18.02.2011 лише в частині нарахованих штрафних санкцій в розмірі - 5050,80 грн., а в частині стягнення основного боргу в сумі - 25254,00 грн. та штрафних санкцій в сумі - 1262,70 грн. (загальна сума 26516,70 грн.) - залишити в силі.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 19.05.2011.
Суддя Р.З. Голобутовський