Постанова № 16446858, 17.06.2011, Основ'янський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Червонозаводський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
17.06.2011
Номер справи
3-1715/11
Номер документу
16446858
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

№ 3 –1715/2011 рік

П О С Т А Н О ВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.06.2011 року                                                                                 м. Харків

Червонозаводський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого - судді Журавель В.А.,

при секретарі - Демченко С.В.,

розглянувши матеріали, що надійшли з Контрольно-ревізійного управління в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.М.-Данилівка, Дергачівського району, Харківської області, громадянина України, працює заступником директора з виробництва Харківської державної біологічної фабрики, мешкає за адресою: АДРЕСА_1,

за ст. 163-14 ч. 1 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення, -

в с т а н о в и в:

До Червонозаводського районного суду м.Харкова надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ДКРС № 20-2011/000303 від 19 квітня 2011 року, з якого вбачається, що під час перевірки Харківської державної біологічної фабрики, код ЄДРПОУ 00483010, юридична адреса: м.Харків, пров.Ш.Руставелі, 4 було встановлене здійснення закупівлі товарів, робіт та послуг за державні кошти без застосування визначених законом процедур, а саме: придбання ветеринарних препаратів та шприців-туб без проведення тендерних процедур на загальну суму 668034,87 грн. за період 2009-2010рр.; непроходження навчання чи підвищення кваліфікації з питань організації здійснення процедур закупівель відповідно до вимог закону за період 2009-2010 роки.

Факт порушення був встановлений актом ревізії № 07-20\07 від 11 квітня 2011 року.

ОСОБА_1 до судового засідання не з*явився, але надав суду письмові пояснення, в яких заперечував факти, викладені в акті перевірки, вважав, що протокол про адміністративне правопорушення є безпідставним та підлягає скасуванню, а також зазначив, що відповідно до п.3 ч.2 ст.11 Закону України «Про здійснення державних закупівель»всі члени комітету з конкурсних торгів повинні пройти навчання спеціалістів у сфері здійснення державних закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом. Підвищення кваліфікації спеціалістів у сфері здійснення державних закупівель здійснюється не рідше одного разу кожні два роки у порядку, встановленому Уповноваженим органом, однак, всупереч діючому законодавству, зазначений порядок Уповноваженим органом встановлено не було, тому члени тендерного комітету не мали змоги пройти підвищення кваліфікації у встановлений законом строк. Річний план державних закупівель оприлюднений не був, оскільки фабрика не планувала придбання тилозину татрату та шприц-туб на суму більше 100 тис. грн., а також тому, що і на теперішній час на фабриці відсутній затверджений Органом управління майном фінансовий план. При закупівлі товару за державні кошти на загальну суму 668034,87 грн. тендерні процедури проведені не були, оскільки підприємство закупає цей препарат як сировину для виготовлення лікарського препарату. Виробники надають паспорти на партію субстанції, що не відповідає зазначеній якості, тому фабрика змушена багаторазово перевіряти якість речовини, як до здійснення закупівлі так і після. Відсутність вільних обігових коштів не дозволяє фабриці здійснювати закупівлю і створення запасів сировини під можливі замовлення, тому фабрика працює під фактичні замовлення, а проведення тендерних закупівель потребує багато часу та витрати певних коштів. Також тилозин татрат та шприц-туби відсутні у Державному класифікаторі продукції та послуг ДК 016-97, що унеможливлює проведення тендерних торгів.

Суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, матеріали справи, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дійшов наступного висновку.

Як встановлено в судовому засіданні, 11 квітня 2011 року контролерами-ревізорами КРУ в Харківській області був складений акт планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Харківської державної біологічної фабрики за 4 квартал 2008, 2009-2010 роки, по окремих питаннях за поточний період 2011 року. В акті ревізії встановлено порушення законодавства при закупівлі товарів, робіт та послуг, а саме: п.2 ст.11 Закону України «Про здійснення державних закупівель»від 01.06.2010р. № 2289-IV -2 члени комітету з конкурсних торгів у ІІ кварталі 2010 року не пройшли навчання спеціалістів у сфері здійснення державних закупівель та 3 члени комітету з конкурсних торгів не пройшли підвищення кваліфікації спеціалістів у сфері здійснення державних закупівель, які повинні підвищувати кваліфікацію не рідше одного разу кожні два роки у порядку, встановленому Уповноваженим органом; п.5 Положення про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2008р. № 921, п.1 ст.3 Закону України «Про здійснення державних закупівель»від 01.06.2010р. № 2289-IV- здійснено без проведення тендерних процедур закупівлю товарів за 2009 рік та за 2010 рік на загальну суму 668034,87 грн., з них: у 2009 році на суму 357768,97 грн. з них тилозину тартрат на суму 189007,74 грн., шприців-туб на суму 168761,23 грн.; у 2010 році на суму 310265, 90 грн., з них тилозину тартрат на суму 158010,12 грн., шприців-туб на суму 152255,78 грн.

Правовідносини у сфері державних закупівель регулюються Законом України "Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010 р. № 2289-VІ, що встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти. Відповідно до вимог ст. 11 Закону, усі члени комітету з конкурсних торгів повинні пройти навчання спеціалістів у сфері здійснення державних закупівель у порядку, встановленому уповноваженим органом. Підвищення кваліфікації спеціалістів у сфері здійснення державних закупівель здійснюється не рідше ніж один раз кожні два роки в порядку, встановленому уповноваженим органом. Стаття 8 зазначеного Закону визначає, що уповноваженим органом є Міністерство економіки України, яке здійснює регулювання та координацію у сфері закупівель у межах повноважень, визначених Законом. Серед основних функцій Міністерства економіки України як уповноваженого органу значаться й ті, які стосуються навчання з питань державних закупівель - погодження навчальних програм з підготовки спеціалістів у сфері закупівель та підвищення їх кваліфікації; організація та затвердження порядку проходження навчання спеціалістів у сфері здійснення закупівель і підвищення кваліфікації.

На період 2009-2010 роки та на час проведення контрольно-ревізійної перевірки перевірки Харківської державної біологічної фабрики Міністерством економіки України не прийнято у встановленому законом порядку жодного положення про порядок організації навчання та підвищення кваліфікації спеціалістів у сфері здійснення державних закупівель, яким необхідно керуватись членам тендерного комітету для проходження навчання та підвищення кваліфікації. Державним комітетом з питань регуляторної політики та підприємництва 29.07.2010р. було прийнято рішення № 9732 Про відмову в погодженні проекту наказу Міністерства економіки України "Про організацію навчання спеціалістів у сфері здійснення закупівель та підвищення їх кваліфікації".

Таким чином, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 порушення п.2 ст.11 Закону України «Про здійснення державних закупівель»від 01.06.2010р. № 2289-IV.

В період 2009-2010 рр. процедура закупівлі товарів, робіт та послуг здійснювались на підставі Положення про закупівлю товарів, робіт та послуг, затвердженого Постановою КМУ № 921 від 17.10.2008 року та на підставі Закону України «Про здійснення державних закупівель від 01.06.2010р. № 2289-VI, з прийняттям якого була скасована дія вищевказаного Положення.

Згідно з п.5 Положення про закупівлю товарів, робіт та послуг, затвердженого Постановою КМУ № 921 від 17.10.2008 року, Положення застосовується до всіх закупівель, товарів, робіт і послуг, що повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість закупівлі товару становить не менше 100 тис. грн. В п.7 Положення даний вичерпний перелік товарів, при закупівлі яких, дія цього Положення не поширюється. Згідно з п.3 Положення предмет закупівлі товарів та послуг визначається замовником згідно з підпунктами 15 і 22 п.2 цього Положення та на основі Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97 за показником п*ятого знака (класифікаційне угруповання «категорія») із зазначенням у дужках конкретної назви товару чи послуги. В п.13 Положення зазначено загальні умови здійснення закупівлі товарів за державні кошти, це: оприлюднення плану держаних закупівель та змін до нього шляхом розміщення в Інтернеті (на власному веб-сайті або за його відсутності на веб-сайті головного розпорядника державних коштів) протягом десяти календарних днів з дати їх затвердження, безоплатна публікація в інформаційному бюлетені «Вісник держаних закупівель»оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації, що розміщується на веб-порталі з питань державних закупівель. П.20 Положення передбачає, що основною процедурою закупівель товарів за державні кошти є відкриті торги.

Частина 1 ст.2 Закону України «Про здійснення державних закупівель від 01.06.2010р. № 2289-VI передбачає, що цей Закон застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт і послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень, а робіт - 300 тисяч гривень. Частина 2 ст.2 встановлює, що умови, порядок та процедури закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок державних коштів можуть встановлюватися або змінюватися виключно цим Законом, крім випадків, передбачених цим Законом. В ч.3 ст.2 даний вичерпний перелік предметів закупівлі, на які не поширюється дія цього Закону. Частина 5 ст.2 забороняє укладання договорів, які передбачають витрачання державних коштів, та/або оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом.

В ст.1 п.1 підпункт 24 Закону зазначено, що предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, які закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі і на які учасникам дозволяється подавати пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційні, цінові пропозиції) або пропозиції на переговорах у разі застосування процедури закупівлі в одного учасника. Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом. Для проведення процедури закупівлі має бути не менше двох пропозицій, крім випадків застосування замовником процедури закупівлі в одного учасника.                    

Згідно зі ст.4. Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, зміни до нього надсилаються Державному казначейству України, річний план, кошторис (тимчасовий кошторис), фінансовий план (план асигнувань, план використання бюджетних (державних) коштів), зміни до них надсилаються Уповноваженому органу протягом 5 робочих днів з дня їх затвердження.

Як вбачається з матеріалів справи річний план державних закупівель Харківської державної біологічної фабрики оприлюднений не був, при закупівлі товару (тилозину тартрат та шприців-туб) за державні кошти на загальну суму 668034,87 грн. тендерні процедури проведені не були, що є прямим порушенням Закону України «Про здійснення державних закупівель від 01.06.2010р. № 2289-VI та Положення про закупівлю товарів, робіт та послуг, затвердженого Постановою КМУ № 921 від 17.10.2008 року, які допустив ОСОБА_1

Таким чином, суд вбачає в діях ОСОБА_1 склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-14 КУпАП, а саме здійснення закупівлі товарів, робіт та послуг за державні кошти без застосування визначених законом процедур. Разом з тим, суд зазначає відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення щодо непроходження навчання чи підвищення кваліфікації з питань організації та здійснення процедур державних закупівель відповідно до вимог закону за період 2009-2010 роки.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 163-14 ч.1, 247, 284 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення, суд –

П О С Т А Н О В И В:

          Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 2550 (дві тисячі п’ятсот пятдесят) грн. 00 коп.

Постанова підлягає пред*явленню до виконання протягом трьох місяців.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області через Червонозаводський районний суд м.Харкова протягом 10 діб з момента її винесення.

Суддя                                                             В.А. Журавель