Єдиний державний реєстр судових рішень 14.06.2011
Справа №-2-993\11
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2011 року Єнакіївський міський суд Донецької області
у складі:
головуючого судді Мірошкіна О.І.
при секретарі Панової Л.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Комунального підприємства «ЖРУ-1»до ОСОБА_1 про зобовязання підключення радіаторів до мережі центрального опалення та ОСОБА_1,
В с т а н о в и в:
Позивач - Комунальне підприємство «Житлово-ремонтне управління №-1»звернувся до суду з вимогами до відповідачки ОСОБА_1 про зобовязання її примусово відновити прибори центрального теплопостачання у квартирі за адресою: АДРЕСА_1.Відповідачка,вказує позивач, самовільно відключилась від системи опалення будинку, зняла радіатори та відмовляється привести усе у відповідний стан. З цього приводу було складено акт від 1 вересня 2008 року, бо цими діями вона поставила під загрозу тепловий баланс у багатоквартирному житловому будинку. ОСОБА_1 звернулася з зустрічним позовом до КП «ЖРУ-1»,у якому просить суд про покладання обовязків провести капітальні роботи по ремонту центрального опалення у підїздах будинку за адресою: АДРЕСА_1,бо воно відсутнє, а на скарги мешканців будинку КП «ЖРУ-1»ніяк не реагує.
У судовому засіданні представник позивача підтримав свої позовні вимоги, не визнав позов на свою адресу, а відповідачка їх не визнала, підтримала позов до КП «ЖРУ-1», пояснила суду, що зняла радіатори та відключила їх від системи опалювання тому, що вони прийшли у негідність, однак поновлення системи центрального опалення у квартирі вважає не доцільним, бо будинок довгий час не опалюється відповідно встановленим нормам, а вона користується електроопалювачами.
Суд, вислухавши представника позивача, відповідача, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов КП «ЖРУ-1»має бути задоволеним. Відповідно п. 6 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», згідно якого у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом та у відповідності з п. 24 Закону України «Про теплопостачання»№ 2633-IV від 02.06.2005 року, за яким споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Однак зазначені Закони безпосередньо не регулюють питання про порядок відключення окремих житлових будинків або приміщень від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання. Вказані Закони лише декларують право споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій та за умови, якщо це можливо за існуючими технічними умовами та можливість споживача відмовитись від користування послугою, а безпосередньо процедура відключення регламентується в підзаконних актах. Таким чином, при вирішенні даного позову суд має керуватись саме Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005р. № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 р. за № 1478/11758 (далі Порядок).
Відповідно до абзацу першого пункту 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2007 № 1268 (далі Правила) відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі ЦО і ГВП) здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України “Про теплопостачання” схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення (пункт 26 Правил).
На виконання пункту 25 Правил відповідно до абзацу першого пункту 1.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005 № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 р. за № 1478/11758, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (пункт 2.1 Порядку).
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та відповідно до неї. Після вивчення наданих власником (власниками) документів Комісія у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації (пункт 2.2 Порядку).
Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 Порядку (абзац перший підпункту 2.2.2 Порядку).
Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку (підпункт 2.2.3 Порядку).
Отже, зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2008 № 1268 до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, спрямовані на впорядкування питань, що виникають під час надання дозволів на влаштування індивідуального опалення, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій у житловому фонді, припинення практики хаотичного відключення окремих квартир у житлових будинках та прийняття, у разі потреби, рішень про відключення систем централізованого теплопостачання лише житлових будинків у цілому.
Відповідно до частин першої та другої статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Частиною другою статті 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Із наведеного вище вбачається, що реалізація власником квартири ОСОБА_1 своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогами і правилами експлуатації будинку.
В процесі розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 самовільно вирішила для себе відключитися від центральної системі опалювання у будинку, з відповідними заявами у порядку, викладеному у даному рішенні, не зверталася. ЇЇ затвердження, що встановлення у квартирі електроопалювачів не приведене до порушення балансу опалення у будинку, має сумніви, бо у разі відключення електроенергії, з інших причин, саме це й станеться. Виходячи з викладеного, позов до ОСОБА_1 є обґрунтований та законний, а тому підлягає задоволенню.
Розглядаючи зустрічний позов ОСОБА_1 про відновлювання опалення у підїздах будинку, слід зазначити, що КП «ЖРУ-1»довів суду про те, що радіатори у підїздах були викрадені, про що є звертання до органів міліції. Поновлення опалення за рахунок КП «ЖРУ-1»неможливо, бо витрати на утримання підїздів відповідач отримує від органу місцевого самоврядування, бо мешканці будинку не сплачують ці витрати через квартирну плату та плату на технічне утримання будинку. Цей ремонт органом місцевого самоврядування запланований, про що суду наданий відповідний документ.
Таким чином суд вважає, що зустрічний позов ОСОБА_1 до КП «ЖРУ-1»не може бути задоволений, бо витрати на утримання підїздів будинку фінансуються з місцевого бюджету, а не з власних коштів ЖРУ-1.
Ухвалюючи рішення по справі, суд розглядає питання про стягнення з ОСОБА_1 судових витрат, яки вона повинна була сплатити при зверненні до суду з зустрічним позовом, але до ухвалення рішенні їх не сплатила. Також вважає необхідним стягнути на користь КП «ЖРУ-1»сплачені їм витрати на інформаційно-технічне забезпечення процесу.
Керуючись ст.ст.4, 5, 6, 10, 84, 208, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Постановою Кабінету Міністрів України №-630 від 21 липня 2005 року, Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства №-4 від 22 листопада 2005 року суд, -
В и р і ш и в :
Зобовязати ОСОБА_1 підключити радіатори опалення у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 до мережі центрального опалення будинку.
ОСОБА_1 відмовити у її вимогах до Комунального підприємства «ЖРУ-1»про проведення капітальних робіт з ремонту центрального опалення у підїздах будинку за адресою: АДРЕСА_1.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Єнакіївського комунального підприємства «Житлово-ремонтне управління №-1»37 (тридцять сім) гривень у відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення процесу, шляхом перерахунку ціх коштів на розрахунковий рахунок №-26009093945980 у філії «Донецьке РУ»ВАТ «Банк Фінанси та кредит»ЕГРПОУ 31872195,а також до місцевого бюджету держмито у розмірі 8 (вісім) гривень 50 копійок та 37 ( тридцять сім) гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення процесу.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд протягом десяти днів.
Суддя: