Постанова № 16404614, 17.06.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2011
Номер справи
2а/0570/4667/2011
Номер документу
16404614
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 червня 2011 р. справа № 2а/0570/4667/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11.15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Михайлик А.С.

при секретаріМороз Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства

«Металургійний комбінат «Азовсталь»

доСпеціалізованої державної податкової інспекції

по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку

третя особа

без самостійних вимог

на предмет спору

на стороні позивача:Підприємство обєднання громадян «Спільна справа»

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення

№ 0000151311/10244/10/15-16-23/1 від 16 березня 2011 року

за участю:

від прокуратури:Ноздрьов С.В. (посвідчення № 2915)

від позивача: Мірошнікова О.В. (дов. № 09-18/2075 від 11 квітня 2011 року)

від відповідача:Лобата О.В. (дов. № 48321/10/10 від 17 грудня 2010 року)

від третьої особи:не зявився

Відкрите акціонерне товариство «Металургійний комбінат «Азовсталь» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку, третя особа без самостійних вимог на предмет спору підприємство обєднання громадян «Спільна справа» про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000151311/10244/10/15-16-23/1 від 16 березня 2011 року, яким позивачу було зменшено суму бюджетного відшкодування в сумі 2807 635,00 грн., з яких за червень 2008 року на 2299236,00 грн., за листопад 2008 року на 508 399,00 грн.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що підставою прийняття податкового повідомлення-рішення № 0000151311/10244/10/15-16-23/1 від 16 березня 2011 року стали безпідставні висновки відповідача щодо порушення позивачем підпунктів 7.2.6. пункту 7.2., підпункту 7.4.5. пункту 7.4., підпунктів 7.7.1 та 7.7.2 пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» при збільшенні суми бюджетного відшкодування за червень 2008 року та листопад 2008 року на 2807 635,00 грн. Позивач зазначив, що при наданні податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2008 року, позивачем було допущено помилку в рядку 23.1. декларації, до якого переноситься значення рядку 22.2. податкової декларації попереднього звітного податкового періоду: замість відємного значення податку на додану вартість попереднього звітного періоду в сумі 58 195 627,00 грн., відображено відємне значення податку на додану вартість в сумі 55896 391,00 грн. Сума розбіжності становить 2299236,00 грн. У звязку із виявленням помилки при заповненні рядку 22.2. податкової декларації з податку на додану вартість за звітний податковий період червень 2008 року, позивач надав до податкової інспекції уточнюючий розрахунок податкових зобовязань, яким збільшив значення рядку 22.2 декларації за червень 2008 року на 2299236,00 грн. Зазначав, що фактично сума сплаченого податкового кредиту травня 2008 року складає 248097284, 52 грн., а тому при визначенні суми бюджетного відшкодування за червень 2008 року не припускався порушення обмежень, встановлених підпунктом 7.7.2 пункту 7.7. статті 7 закону України «Про податок на додану вартість».

Як зазначив позивач, відповідачем було зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2008 року, через дійдення висновків про безпідставність включення позивачем до складу податкового кредиту жовтня 2008 року податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виданих Підприємством обєднання громадян «Спільна справа», реєстрацію якого було анульовано у січні 2008 року. Позивач зауважував на тому, що при дійденні зазначених висновків відповідачем не було прийнято до уваги, те, що постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суді від 15 квітня 2009 року у справі № 2-9993/08/0470 було визнано недійсним акт Лівобережної обєднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська № 48 від 17 січня 2008 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Підприємства обєднання громадян «Спільна справа». У звязку із цим рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Підприємства обєднання громадян «Спільна справа», є таким, що втратило чинність з моменту його прийняття та включення позивачем до складу податкового кредиту звітного податкового періоду жовтня 2008 року податку на додану вартість на підставі виданих Підприємства обєднання громадян «Спільна справа» податкових накладних відповідає вимогам чинного законодавства України.

16 травня 2011 року позивач надав до суду заяву про зміну найменування сторони у справі, в якій зазначив, що на підставі рішення загальних зборів акціонерів товариством було змінено найменування на Публічне акціонерне товариство «Металургійний комбінат «Азовсталь», про що державним реєстратором був внесений відповідний запис до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, 29 квітня 2011 року позивачем було замінено свідоцтво про державну реєстрацію.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмові заперечення. В обґрунтування незгоди із позовом зазначив, що в ході проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податковою інспекцією було встановлено завищення бюджетного відшкодування позивачем в сумі 2807 635,00 грн., з яких за червень 2008 року на 2299236,00 грн., за листопад 2008 року - на 508399,00 грн. Позивач надав до податкової інспекції уточнюючий розрахунок до декларації за червень 2008 року, яким збільшив заявлену суму бюджетного відшкодування на 2299236,00 грн. (рядок 23.1 декларації звітного періоду). Проте, виходячи з приписів підпунктів 7.7.1. та 7.7.2. пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» позивачем не було збільшено у встановленому порядку значення рядку 22.2 декларації за травень 2008 року, з огляду на що в позивача відсутнє право збільшувати суму бюджетного відшкодування за серпень 2008 року.

В порушення вимог пункту 7.2.4. пункту 7.2. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» позивач збільшив податковий кредит жовтня 2008 року на податок на додану вартість в сумі 508399,00 грн. на підставі податкових накладних, виданих Підприємством обєднання громадян «Спільна справа». На зазначену суму в подальшому було збільшено суму бюджетного відшкодування за листопад 2008 року. В ході перевірки податковою інспекцією було встановлено, що 13 грудня 2007 року свідоцтво платника податку на додану вартість Підприємства обєднання громадян «Спільна справа» було анульовано. З огляду на зазначене, податковою інспекцією було дійдено висновків про безпідставність включення позивачем до складу податкового кредиту жовтня 2008 року податку на додану вартість в сумі 508 399,00 грн. на підставі податкових накладних, виданих Підприємством обєднання громадян «Спільна справа». Відсутність в контрагента позивача - Підприємства обєднання громадян «Спільна справа» статусу платника податку на додану вартість з 13 грудня 2007 року свідчить про відсутність підстав для формування податкового кредиту на підставі податкових накладних, виписаних зазначеним підприємством.

В судовому засіданні представник відповідача надала пояснення аналогічні викладеним у запереченнях та просила суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Підприємство обєднання громадян «Спільна справа» - третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача 10 травня 2011 року через канцелярію Донецького окружного адміністративного суду надало заяву про розгляду справи за відсутності представника організації.

Начальником управління представництва, захисту громадян та держави в суді прокуратури Донецької області направлено до Донецького окружного адміністративного суду повідомлення № 05/1-796 вих. 11 від 14 квітня 2011 року про вступ прокурора у розгляді справи.

В судовому засіданні прокурор підтримав позицію податкового органу.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, прокурора, дослідивши надані у справі докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Публічне акціонерне товариство «Металургійний комбінат «Азовсталь» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 00191158, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А 01 № 322081 (т. 2 арк. справи 144), довідкою з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АБ № 376041 (т. 2 арк. справи 145), копії яких наявні в матеріалах справи. Позивач як платник податків взятий на облік в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку, є платником податку на додану вартість.

17 липня 2010 року позивач надав до податкової інспекції декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період червень 2008 року. (т. 2 арк. справи 12-15). Відємне значення податку звітного періоду (рядок 18.2. декларації) було задекларовано позивачем в сумі 59019371,00 грн. Рядком 23 зазначеної декларації позивач визначив залишок відємного значення податку попереднього податкового періоду, що включається до складу податкового періоду поточного звітного періоду в сумі 55896 391,00 грн. Рядком 25.1. позивач визначив суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника в банку у розмірі 55896391,00 грн. Згідно довідки щодо залишку відємного значення попередніх звітних податкових періодів відємне значення податку в сумі 55896391,00 грн. виникло у травні 2008 року. Разом із декларацією позивач надав додатки № 3 «Розрахунок сум бюджетного відшкодування» та № 4 «Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування в сумі 55896391,00 грн. за червень 2008 року».

Уточнюючим розрахунком до декларації з податку на додану вартість за червень 2008 року, наданим до податкової інспекції 30 грудня 2010 року, позивач збільшив значення рядків 23., 23.1, 25. та 25.1. декларації з податку на додану вартість за червень 2008 року на 2299236,00 грн. (рядки 6.4., 6.8., 8.7. уточнюючого розрахунку). Разом із уточнюючим розрахунком позивач надав: довідку щодо залишку відємного значення попередніх податкових періодів, якою визначив, що відємне значення податку в сумі 2299236,00 грн. виникло у травні 2008 року, розрахунок бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування в сумі 2299236,00 грн. за червень 2008 року.

14 листопада 2008 року позивач надав до податкової інспекції декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період жовтень 2008 року (т. 3 арк. справи 5-9). Рядком 17 зазначеної декларації позивач задекларував податковий кредит звітного податкового періоду в сумі 272998206,00 грн. Відємне значення податку звітного періоду (рядок 18.2. декларації) було задекларовано позивачем в сумі 82236407,00 грн. Рядком 22.2 зазначеної декларації позивач визначив, що відємне значення різниці поточного періоду в сумі 82236407,00 грн. включається до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду. Згідно даних розшифровки податкових зобовязань та податкового кредиту звітного періоду жовтня 2008 року, позивач включив податок на додану вартість на підставі податкових накладних, виданих Підприємством обєднання громадян «Спільна справа» в сумі 2807635,00 грн. Податкові накладні, на підставі яких позивач формував податковий кредит жовтня 2008 року зазначені за порядковими номерами 1859-1908 реєстру отриманих податкових накладних за жовтень 2008 року (т. 3 арк. справи 19-37). Уточнюючим розрахунком до декларації з податку на додану вартість за жовтень 2008 року від 24 листопада 2008 року (т. 3 арк. справи 1-2) позивач зменшив суму податкового кредиту жовтня 2008 року (рядок 10.1. декларації) на 2807635,00 грн., сформованого на підставі податкових накладних, виданих Підприємством обєднання громадян «Спільна справа». Зазначеним розрахунком позивач зменшив значення рядків 21, 22.2 декларації звітного податкового періоду. Згідно рядку 23 декларації з податку на додану вартість за листопад 2008 року до складу податкового кредиту звітного періоду позивач включив залишок відємного значення попереднього звітного податкового періоду в сумі 79428772,00 грн. (82236407,00 грн. 2807635, 00 грн.).

30 грудня 2010 року позивач надав до податкової інспекції уточнюючий розрахунок податкових зобовязань у звязку із виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2010 року, яким збільшив податковий кредит жовтня 2010 року на 508399,00 грн. Крім цього, зазначеним уточнюючим розрахунком позивач збільшив рядки 21. та 22.2 декларації за жовтень 2010 року на 508399,00 грн. Згідно розшифровки податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додатку № 5) податковий кредит жовтня 2010 року було збільшено на суму податку на додану вартість, сформованого на підставі податкових накладних, що видані Підприємством обєднання громадян «Спільна справа» у звітних періодах травні липні 2008 року. Згідно наданих представником позивача пояснень, сума податковий кредит звітного періоду жовтня 2010 року збільшений на суму ПДВ за податковими накладними, виданими підприємством обєднання громадян «Спільна справа», що були отримані у жовтні 2008 року.

30 грудня 2010 року позивач надав до податкової інспекції уточнюючий розрахунок до декларації з податку на додану вартість за листопад 2008 року, якою збільшив значення рядків 23, 23.3., 24 , 25. та 25.1. декларації з податку на додану вартість за листопад 2008 року на 508399,00 грн. (рядки 6.4., 6.8., 8.7. уточнюючого розрахунку). Разом із уточнюючим розрахунком позивач надав довідку щодо залишку відємного значення попередніх податкових періодів, якою визначив, що відємне значення податку в сумі 508399,00 грн. виникло у жовтні 2008 року, розрахунок бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування в сумі 508399,00 грн. за листопад 2008 року.

28 лютого 2011 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку на підставі направлення № 17 від 02 лютого 2011 року було проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за червень 2008 року та листопада 2008 року згідно уточнюючих розрахунків від 30 грудня 2010 року, яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01 травня 2008 року по 30 червня 2010 року та з 01 жовтня 2008 року по 30 листопада 2008 року. За наслідками проведеної перевірки відповідачем був складений акт № 151/15-16-23/1-00191158 від 28 лютого 2011 року (т. 1 арк. справи 13-35).

16 березня 2011 року, на підставі викладених в акті перевірки висновків про завищення позивачем бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 2 807 635,00 грн., відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000151311/10244/10/15-16-23/1, яким зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість в сумі 2299236,00 грн. за червень 2008 року, 508399,00 грн. за листопад 2008 року.

Підставою для прийняття зазначеного податкового повідомлення-рішення стали висновки акту перевірки № 151/15-16-23/1-00191158 від 28 лютого 2011 року про порушення позивачем підпункту 7.2.4. пункту 7.2., підпункту 7.4.5. пункту 7.4., підпунктів 7.7.1. та 7.7.2. пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Згідно викладеного в акті перевірки, на порушення підпункту 7.2.4. пункту 7.2. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» позивач шляхом надання уточнюючого розрахунку (вх. № 9005870900 від 30 грудня 2010 року) за жовтень 2008 року включив до складу податкового кредиту звітного періоду податок на додану вартість в сумі 508 399,00 грн. на підставі податкових накладних, виписаних Підприємством обєднання громадян «Спільна справа», свідоцтво платника податків якого анульовано з 13 грудня 2007 року. Збільшення податкового кредиту жовтня 2008 року на податок на додану вартість в сумі 508399,00 грн. вплинуло на значення рядків 23.1. податкової декларації за листопад 2008 року та суму податку на додану вартість, заявленого позивачем до відшкодування у листопаді 2008 року.

Крім цього, як зазначено в акті перевірки, позивач в порушення підпунктів 7.7.1. та 7.7.2. пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» надав до податкової інспекції уточнюючий податковий розрахунок до декларації за червень 2008 року, яким збільшив значення рядку 23.1. декларації та збільшив суму бюджетного відшкодування звітного періоду на 2299236,00 грн., проте, позивач не надав уточнюючих розрахунків на збільшення значення податкового кредиту травня 2008 року та рядку 22.2 декларації з податку на додану вартість за травень 2008 року, значення яких переноситься до рядку 23.1. декларації наступного звітного періоду (червня 2008 року). З огляду на таке, відповідачем в акті перевірки зазначено про відсутність в позивача права на збільшення суми бюджетного відшкодування за червень 2008 року, не збільшив значення рядку 22.2 декларації звітного податкового періоду травня 2008 року.

Спірним питанням цієї справи є правомірність збільшення позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2008 року на 2299236,00 грн. та листопада 2008 року на 508 399,00 грн.

Платники податку на додану вартість, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначені Законом України «Про податок на додану вартість», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до пункту 1.8. Закону України «Про податок на додану вартість» бюджетним відшкодуванням є сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Бюджетне відшкодування відбувається шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) встановлений підпунктами 7.7.1 та 7.7.2 пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Згідно підпункту 7.7.1 пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Підпунктом 7.7.2 пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

Згідно підпункту 7.7.4 пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Зазначеними положеннями Закону України «Про податок на додану вартість» у якості умов отримання бюджетного відшкодування у звітному податковому періоді є наявність сплаченого відємного значення різниці між сумою податкових зобовязань та податкового кредиту попереднього звітного періоду. Рішення про отримання бюджетного відшкодування та показники, що враховані платником податку при визначенні податкових зобовязань з певного податку відображуються у відповідній податковій декларації.

Зведені дані податкового обліку з податку на додану вартість відображуються в податковій декларації з податку на додану вартість, порядок заповнення та подання якої затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України № 166 від 30 травня 1997 року (надалі за текстом порядок № 166).

Згідно вимог Порядку № 166, відємне значення різниці між сумою податкового зобовязання та податкового кредиту звітного податкового періоду визначається в рядку 18 декларації звітного податкового періоду.

Пунктом 5.11 Порядку № 166 передбачено, що якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, сума визначеного від'ємного значення враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону (відображається у рядку 22.1 податкової декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 22.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 23.1 податкової декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).

Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, позивачем на виконання підпункту 4.1.1 пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» 13 червня 2008 року було надано до податкової інспекції податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період травень 2008 року (т. 2 арк. справи 45-48), рядком 18 якої позивач задекларував відємне значення податку звітного податкового періоду в сумі 58 195 627,00 грн. Рядком 22.2. зазначеної податкової декларації, значення якого переноситься до рядку 23.1. податкової декларації наступного податкового періоду, позивач через відсутність податкового боргу минулих звітних періодів задекларував врахування відємного значення податку звітного податкового періоду у розмірі 58 195 627,00 в рахунок складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Представником відповідача в судовому засіданні не було надано будь-яких зауважень з приводу правильності визначення позивачем рядків 9 та 17 податкової декларації звітного податкового періоду травня 2008 року, що впливають на значення рядків 18 та 22.2 декларації звітного податкового періоду. Судом не було встановлено наявності арифметичних помилок при визначенні позивачем значення рядку 18 та 22.2. декларації з податку на додану вартість за травень 2008 року.

Згідно наявної в матеріалах справи копії декларації з податку на додану вартість за звітний податковий період червень 2008 року (т. 2 арк. справи 12-15), позивач задекларував значення рядку 23.1. декларації звітного періоду в сумі 55896 391,00 грн. Значення рядку 23.1. податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2008 року є меншим значення рядку 22.2 податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2008 року на 2299236,00 грн.

30 грудня 2010 року, у звязку із виявленням помилки позивач на підставі пункту 5.1. Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», пункту 4.4. Порядку № 166 позивач надав уточнюючий розрахунок до податкової декларації з податку на додану вартість за звітний податковий період червень 2008 року, яким збільшив значення рядків 23.1. та 25.1. декларації на 2299236,00 грн. Разом із уточнюючим розрахунком позивач надав довідку щодо залишку відємного значення попередніх податкових періодів, розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.

Враховуючи не встановлення в судовому засіданні допущення позивачем помилок при визначенні значення рядку 22.2 декларації звітного податкового періоду травня 2008 року, суд дійшов висновку, що позивач у відповідності із вимогами чинного законодавства України надав уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість за звітний податковий період червень 2008 року, яким виправив допущену помилку, що виразилася у перенесенні до рядку 23.1. декларації за червень 2008 року значення рядку 22.2 декларації за травень 2008 року із допущенням арифметичної помилки. (значення рядку 22.2. декларації за травень 2008 року більше значення рядку 23.1. декларації за червень 2008 року на 2299 2236,00 грн.)

Суд не приймає до уваги послання відповідача щодо наявності в платника податків безумовного обовязку збільшення значення рядків 17, 18 та 22.2 декларації попереднього звітного податкового періоду у разі здійснення коригування показників рядку 23.1. декларації звітного податкового періоду. Зазначений обовязок виникає в платника податків у разі, якщо помилка, що вплинула на визначення суми бюджетного відшкодування звітного періоду була допущена в декларації за попередній період. У разі, якщо помилка, що вплинула на значення заявленої до бюджетного відшкодування суми допущена в одному з періодів, в платника податків відсутній обовязок здійснювати коригування задекларованих даних, зазначених в деклараціях за інші періоди.

В судовому засіданні представниками відповідача було пояснено, що при проведенні перевірки, за наслідками якої було встановлено завищення позивачем заявленої суми бюджетного відшкодування за червень 2008 року, не було встановлено порушень позивачем абз. «а» підпункту 7.7.2 пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість». Згідно наявного в матеріалах справи переліку документів щодо сплати позивачем товарів та послуг у травні 2008 року, сума сплаченого податку на додану вартість у звітному податковому періоді травні 2008 року складає 248097284,52 грн. Загальна сума заявленого позивачем до бюджетного відшкодування у червні 2008 року відємного значення податку травня 2008 року складає 58 195 627,00 грн.

З огляду на таке, суд дійшов висновку про недопущення позивачем порушень вимог абз. «а» підпункту 7.7.2 пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», якими встановлено обмеження суми бюджетного відшкодування відємного значення податку, сумою фактичної сплати відємного значення податку в попередніх звітних періодах, при включенні до складу суми бюджетного відшкодування ПДВ у червні 2008 року сум сплаченого відємного значення податку, сформованого у травні 2008 року.

Наведене вище свідчить про обґрунтованість заявлених позивачем вимог в частині визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000151311/10244/10/15-16-23/1 від 16 березня 2011 року в частині зменшення суми бюджетного відшкодування за червень 2008 року на 2299236,00 грн.

Щодо обґрунтованості прийнятого відповідачем рішення в частині визначення зменшення заявленої позивачем суми бюджетного відшкодування за жовтень 2008 року на 508 399,00 грн., суд зазначає наступне.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, позивачем на виконання пункту 4.1.1 статті 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» 15 грудня 2008 року надано податкову декларацію за звітний податковий період листопад 2008 року, рядком 23.1. якої позивач визначив відємне значення податку попереднього звітного податкового періоду в сумі 79428772,00 грн. Рядком 25.1. зазначеної декларації позивач визначив суму податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податку в банку у розмірі 79428772,00 грн. Згідно наявної в матеріалах справи копії податкової декларації за жовтень 2008 року(т. 3 арк. справи 5-8), із врахуванням уточнюючого розрахунку за жовтень 2008 року (т. 2 арк. справи 5-6) значення рядку 22.2 дорівнює 79428772,00грн.

30 грудня 2010 року, у звязку із виявленням помилки позивач на підставі пункту 5.1. Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», пункту 4.4. Порядку № 166 позивач надав уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість за жовтень 2008 року (т. 2 арк. справи 5-6), яким збільшив податковий кредит звітного періоду на 508399,00 грн. Згідно доданої до уточнюючого розрахунку розшифровки податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток № 5 до декларації з податку на одну вартість) позивач збільшив податковий кредит жовтня 2008 року на податок на додану вартість в сумі 508399,00 грн. сформований на підставі податкових накладних, виданих Підприємством обєднання громадян «Спільна справа», отриманих позивачем у жовтні 2008 року. За змістом додатку № 5 до уточнюючого розрахунку за жовтень 2008 року, податковий кредит звітного періоду збільшено на податок на додану вартість на підставі податкових накладних, що виписані у травні 2008 року (ПДВ в сумі 155 488,00 грн.), у червні 2008 року (ПДВ в сумі 257 754,60 грн.), у липні 2008 року (ПДВ в сумі 95156,00 грн.). Як було пояснено представником позивача в судовому засідання зазначені податкові накладні, періодом виписки яких визначений травень липень 2008 року, були отримані позивачем у жовтні 2008 року. Крім цього, сума ПДВ за зазначеними податковими накладними була первинно включено до складу податкового кредиту жовтня 2008 року, що підтверджується реєстром вижатих та отриманих податкових накладних за жовтень 2008 року, проте, була виключена шляхом надання уточнюючого розрахунку у листопаді 2008 року.

Уточнюючим розрахунком до податкової декларації з податку на додану вартість за звітний податковий період листопад 2008 року (т. 2 арк. справи 1-3), позивач збільшив значення рядків 23, 24, 25 та 25.1 декларації на 508399,00 грн. Разом із уточнюючим розрахунком позивач надав довідку щодо залишку відємного значення попередніх податкових періодів, розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.

Щодо правомірності збільшення позивачем до складу податкового кредиту жовтня 2008 року податку на додану вартість в сумі 508399,00 грн. на підставі податкових накладних, виписаних у травні липні 2008 року, суд зазначає наступне.

Порядок формування податкового кредиту платника податків встановлений підпунктом 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин). Згідно приписів цього підпункту податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Підпунктом 7.4.5 цієї статті встановлено, що не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями.

Згідно підпункту 7.5.1 пункту 7.5. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Згідно підпункту 7.2.4 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону.

Відповідно до пп. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.

Підпунктом 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», податкова накладна встановлені обовязкові реквізити податкових накладних.

Згідно наданої позивачем виписки з реєстру отриманих та виданих податкових накладних, податковий кредит жовтня 2008 року збільшений на підставі наступних податкових накладних, отриманих в жовтні 2008 року, що зазначені нижче:

№ 54 від 28 травня 2008 року, ПДВ в сумі 89200,00 грн. (т. 1 арк. справи 228);

№ 55 від 28 травня 2008 року, ПДВ в сумі 66288,00 грн. (т. 1 арк. справи 229);

№ 56 від 02 червня 2008 року, ПДВ в сумі 44600,00 грн. (т. 1 арк. справи 230);

№ 57 від 04 червня 2008 року, ПДВ в сумі 40600,00 грн. (т. 1 арк. справи 231);

№ 59 від 03 червня 2008 року, ПДВ в сумі 1017,20 грн. (т. 1 арк. справи 232);

№ 60 від 03 червня 2008 року, ПДВ в сумі 1017,20 грн. (т. 1 арк. справи 233);

№ 61 від 03 червня 2008 року, ПДВ в сумі 1017,20 грн. (т. 1 арк. справи 234);

№ 62 від 03 червня 2008 року, ПДВ в сумі 3186,20 грн. (т. 1 арк. справи 235);

№ 63 від 04 червня 2008 року, ПДВ в сумі 2316,80 грн. (т. 1 арк. справи 236);

№ 66 від 27 червня 2008 року, ПДВ в сумі 164000,00 грн. (т. 1 арк. справи 237);

№ 68 від 04 липня 2008 року, ПДВ в сумі 95156,00 грн. (т. 1 арк. справи 238).

За дослідження в судовому засіданні податкових накладних, долучених позивачем до матеріалів справи (т. 1 арк. справи 228-238), судом встановлено відповідність зазначених податкових накладних вимогам підпункту 7.2.1 пункту 7.2. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” та Порядку заповнення податкової накладної, затвердженому наказом ДПА України №165 від 30 травня 1997 року (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 червня 1997 року за № 233/2037). Отже, наявними в матеріалах справи документами підтверджено відсутність перешкод, визначених підпунктом 7.4.5. пункту 7.4. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» для включення до складу податкового кредиту жовтня 2008 року податку на додану вартість в сумі 508399,00 грн.

Щодо посилань відповідача на відсутність в позивача права на формування податкового кредиту жовтня 2008 року на підставі зазначених податкових накладних через скасування реєстрації платника податку на додану вартість підприємства обєднання громадян «Спільна справа», суд не приймає їх до уваги з огляду на нижчевикладене.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів та не заперечується сторонами, актом Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська № 48 від 17 січня 2008 року було анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість Підприємства обєднання громадян «Спільна справа» з 13 грудня 2007 року. Окрім іншого, зазначену обставину встановлено постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2009 року у справі № 2а-993/08/0470 за позовом Підприємства обєднання громадян «Спільна справа» до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська, Державної податкової адміністрації України про визнання недійсним акта (т. 1 арк. справи 72-74). Зазначеною поставною, були частково задоволені заявлені Підприємством обєднання громадян «Спільна справа» вимоги до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська, Державної податкової адміністрації України в частині визнання недійсним акту № 48 від 17 січня 2008 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Підприємства обєднання громадян «Спільна справа» (код ЄДРПОУ 33858023) з 13 грудня 2007 року. Зазначену постанову вмотивовано відсутністю в податкової інспекції підстав для анулювання реєстрації платника податків Підприємства обєднання громадян «Спільна справа» на підставі пункту б пункту 9.8. статі 9 закону України «Про податок на додану вартість». Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2009 року у справі № 2а-993/08/0470 є такою що набрала законної сили.

Суд приймає до уваги посилання позивача на те, що визнання недійсним рішенням суду акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість означає втрату ним чинності з моменту його прийняття. Тобто, податкові накладні, виписані Підприємством обєднання громадян «Спільна справа» в період з травня по липень 2008 року, на підставі яких позивач збільшив податковий кредит звітного податкового періоду жовтня 2008 року на 508399,00 грн. є дійсними та є підставою для формування податкового кредиту відповідного періоду в порядку, визначеному Законом України «Про податок на додану вартість».

Представником відповідача в судовому засіданні не було заявлено будь-яких заперечень щодо реального відбуття вчинених господарських операцій, за наслідком яких позивач сформував податковий кредит жовтня 2008 року.

В судовому засіданні представниками відповідача було пояснено, що при проведенні перевірки, за наслідками якої було встановлено завищення позивачем заявленої суми бюджетного відшкодування за листопада 2008 року, не було встановлено порушень позивачем абз. «а» підпункту 7.7.2 пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість». Згідно наявного в матеріалах справи переліку документів щодо сплати позивачем товарів та послуг у жовтні 2008 року, сума сплаченого податку на додану вартість у звітному податковому періоді жовтні 2008 року складає 135125718,02 грн. Загальна сума заявленого позивачем до бюджетного відшкодування у листопаді 2008 року відємного значення податку жовтня 2008 року складає 79937 171,00 грн.

З огляду на таке, суд дійшов висновку про недопущення позивачем порушень вимог абз. «а» підпункту 7.7.2 пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», якими встановлено обмеження суми бюджетного відшкодування відємного значення податку, сумою фактичної сплати відємного значення податку в попередніх звітних періодах, при включенні до складу суми бюджетного відшкодування ПДВ у листопаді 2008 року сум сплаченого відємного значення податку, сформованого у жовтні 2008 року.

Наведене вище свідчить по обґрунтованість заявлених позивачем вимог в частині визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000151311/10244/10/15-16-23/1 від 16 березня 2011 року в частині зменшення суми бюджетного відшкодування за листопад 2008 року на 508399,00 грн.

Наведене вище свідчить про правомірність збільшення позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2008 року на 2299236,00 грн. та листопад 2008 року на суму 508399,00 грн., з огляду на що оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення № 0000151311/10244/10/15-16-23/1 від 16 березня 2011 року про зменшення належної до відшкодування суми податку за червень 2008 року та листопад 2008 року в сумі 2807635,00 грн. підлягає визнанню недійсним.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. З огляду за зазначене, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 1 грн. 70 коп. підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету.

З огляду на зазначене, на підставі Закону України «Про податок на додану вартість» та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000151311/10244/10/15-16-23/1 від 16 березня 2011 року, задовольнити.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення № 0000151311/10244/10/15-16-23/1 від 16 березня 2011 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 2807635,00 грн., з яких за червень 2008 року на 2299236,00 грн., за листопада 2008 року на 508399,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» ( 87500, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Лепорського, буд. 1 , код ЄДРПОУ 00191158) судові витрати з судового збору (державного мита) у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

В судовому засіданні 17 червня 2011 року у присутності представників сторін та представника прокуратури Донецької області проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 22 червня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Михайлик А.С.