Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2011 р. справа № 2а/0570/7449/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-25
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шальєвої В.А.
при секретарі
Скокіні О.Л.
за участю представників позивача Лебєдєва В.В.
представника відповідача антощук О.С,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. І. Ткаченка, 140-а, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «КД» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «КД» звернулась до суду з адміністративним позовом до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про зобовязання вчинити певні дії. Позовні вимоги мотивує тим, що середньооблікова кількість працюючих у позивача у 2010 р. становила 14 осіб, обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) становив у 2010 р. 989603 грн.
17.12.2010 р. Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя було відмовлено позивачу у видачі свідоцтва платника єдиного податку у звязку х перевищенням за 12 місяців 2010 р. загального обсягу поставки одного мільйона грн., тобто перевищує граничну межу, встановлену Указом Президента України «Про спрощену систему оподатковування». Позивач вважає незаконними такі дії відповідача з наступних підстав.
Позивачем у 2010 р. середньооблікова численність працюючих становила 14 осіб, обсяг виручки від реалізації продукції (товару, робіт, послуг) становив 989603 грн. Підприємство діє за дорученням та за рахунок судовласника, здійснює придбання для нього товарів 9робіт, послуг) у порту Маріуполя, продажна вартість таких товарів не стає власністю позивача. Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «КД» отримує від судновласника агентську винагороду за посередницькі операції, що здійснені ним в інтересах судновласника. Агентська винагорода переходить у власність позивача й становить його виручку від реалізації послуг. Позивач у деклараціях з податку на додану вартість за три квартали 2010 р. у відповідності до п. 4.7 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість» відобразив для розрахунку своїх податкових зобовязань базу оподаткування продажної вартості товарів (робіт, послуг), включаючи вартість своєї агентської винагороди та вартість переданих судновласнику (довірителю) товарів, робіт і послуг. Відповідач в порушення вимог Указу Президента України рахує обсяг виручки як загальний обсяг поставки замість виручки від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг.
Позивач просить зобовязати відповідача видати позивачу свідоцтво про право сплати єдиного податку по ставці шість відсотків та застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності у 2011 р.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що податковий орган, відмовляючи у видачі позивачу свідоцтва про сплати єдиного податку на 2011 р., виходив з положень ст. 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва». З метою визначення права перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності суб'єкти малого підприємництва, включаючи й таких, які здійснюють комісійну торгівлю, надають експедиторські, брокерські послуги, повинні враховувати всі надходження коштів, отримані на розрахунковий рахунок та в касу від продажу продукції (товарів, робіт, послуг), суми позареалізаційних доходів та виручку від іншої реалізації.
Згідно наданих декларацій з податку на додану вартість за 12 місяців 2010 р., загальний обсяг поставки ТОВ «ВКФ «КД» складає 4027,5 тис. грн., тобто, перевищує граничний рівень, передбачений Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», у зв'язку з чим податковим органом було відмовлено у видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку у 2011 році. Відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «КД» зареєстроване в якості юридичної особи, державна реєстрація проведена виконавчим комітетом Маріупольської міської ради 10.06.1992 р. (а.с. 50), включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 13533376 (а.с. 51), перебуває на податковому обліку в Жовтневій міжрайонній державній податковій інспекції м . Маріуполя.
Відповідач Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя є суб`єктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та Податковий кодекс України повноваження.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.
Пунктом 2 Кодексу визнано такими, що втратили чинність з 1 квітня 2011 року, зокрема Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств», тощо.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Судом встановлено, що 9 грудня 2010 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу свідоцтва про право сплати єдиного податку на 2011 рік, мотивуючі це тим, що середньооблікова чисельність працюючих на дату подання заяви робітників становить 14 осіб. Обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), майна, основних фондів за рік становить 914.000 тис.гр., тобто не перевищує обсяг виручки, зазначений в Указі Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (а.с. 7).
Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Маріуполі листом № 18387/10/15-113 від 17.12.20010. було відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «КД» у видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку у 2010 р., зазначивши, що загальний обсяг поставки позивача складає 4027,5 тис. гр. за 12 місяців 2010 р., що перевищує граничний рівень виручки, передбачений Указом Президента України (а.с. 8).
Суд вважає дії податкового органу з відмови у видачі позивачу свідоцтва про право сплати єдиного податку у 2010 р. такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.
Судом встановлено, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «КД» здійснює діяльність з надання агентських послуг на підставі ст.116 Кодексу торговельного мореплавства України як постійний представник судновласників, що за договорами морського агентування за винагороду зобовязався надавати послуги в галузі торговельного мореплавства.
Портові збори й оплата за агентські послуги є фіксованими й встановлені наказом Міністерства транспорту України № 214 від 27.06.1996 р. в редакції наказу № 711 від 12.12.2000 р. і Положення про портові збори, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2000 р. № 1544.
Морський агент виконує формальності та дії, повязані з прибуттям, перебуванням і відходом судна, допомагає капітану судна у налагодженні контактів з службами порту, місцевими органами державної виконавчої влади, в організації постачання і обслуговування судна в порту, оформляє митні документи та документи на вантаж, інкасує суми фрахту та інші суми для оплати вимог судновласника, що виникають з договору перевезення, сплачує за розпорядженням судновласника і капітана судна суми, повязані з перебуванням у порту, залучає вантажі для морських ліній, здійснює збір фрахту, експедирування вантажу, наймання екіпажів для роботи на суднах, виступає від імені вантажовласника, а також договірною стороною учасників перевезення вантажів у прямому змішаному сполученні (ст. 117 Кодексу торговельного мореплавства). Для здійснення відповідних агентських функцій морський агент отримує від судновласника необхідну суму коштів (ст. 118 Кодексу).
Відповідно до статті 295 Господарського кодексу України комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг субєктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок субєкта, якого він представляє. Взаєморозрахунки в агентських відносинах проводяться з урахуванням того, що комерційний агент одержує винагороду, у розмірі, передбаченому договором (ст.301 ГК України).
Тобто, для цілей оподаткування морського агенту повинна враховуватися не загальна сума коштів, отриманих агентом, а лише сума виногороди за договором комерційного посередництва (морського агентування).
Відповідно до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (в редакції Закону від 08.07.2010 р., що діяла на момент звернення позивача до податкового органу) не включаються до валових витрат кошти або майно, надані платником податку у звязку з наданням платником податку майна на підставі договорів концесії, комісії, консигнації, довірчого управління, схову (відповідального зберігання) або згідно з іншими цивільно-правовими договорами, що не передбачають передачі права власності на таке майно іншій особі.
Статтею 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (в редакції від 03.06.2005 р.) встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується, зокрема, для юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень.
Статтею 3 Указу передбачено, що суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, який перейшов на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, самостійно обирає одну з наступних ставок єдиного податку:
6 відсотків суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) без урахування акцизного збору у разі сплати податку на додану вартість згідно із Законом України «Про податок на додану вартість»;
10 відсотків суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору, у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Згідно ст. 4 зазначеного Указу для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації. Субєкт малого підприємництва-юридична особа обовязково зазначає, яку ставку єдиного податку ним обрано. Заява подається не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обовязкових платежів за попередній звітний (податковий) період.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «КД» звернулося до податкового органу з заявою про видачу свідоцтва про право сплати єдиного податку на 2011 рік у встановлений строк.
Обсяг виручки Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «КД» від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за результатами господарської діяльності у 2010 р. становила 989603 гр., цей факт відповідачем не заперечувався.
Відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Враховуючи те, що кошти, які надходять на розрахунковий рахунок платників єдиного податку, є транзитними і платники не мають права власності на такі кошти, то при визначенні суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) для нарахування єдиного податку ці кошти не включаються до бази оподаткування.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем в судовому засіданні не доведена правомірність своїх дій щодо відмови позивачу у видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку у 2011 р.
Отже, суд проходить до висновку про безпідставність висновків податкового органу щодо відсутності підстав для видачі позивачу свідоцтва про сплату єдиного податку у 2011 році, та наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «КД» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Зобовязати Жовтневу міжрайонну державну податкову інспекцію м. Маріуполя видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «КД» свідоцтво про право сплати єдиного податку по ставці шість відсотків та застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності у 2011 р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «КД» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 (три) гр. 40 коп.
Повний текст постанови виготовлений 14 червня 2011 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького окружного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Шальєва В.А.