Постанова № 16404293, 20.06.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2011
Номер справи
2а-5114/10/0470
Номер документу
16404293
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

копія

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2011 р. Справа № 2а-5114/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Барановського Р. А. при секретаріБринзі О.В. за участю: прокурора представника позивача представників відповідача Мархасіної Ю.В. Тубольцевої О.В. Шевченко Н.Г., Гобозової З.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі: Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська до Виробничого ремонтного житлово-експлуатаційного підприємства Амур-Нижньодніпровського району про стягнення податкового боргу, - ВСТАНОВИВ:

Прокурор Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі: Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська звернувся до Виробничого ремонтного житлово-експлуатаційного підприємства Амур-Нижньодніпровського району про стягнення заборгованості з податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість та комунального податку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що, з урахуванням уточнених позовних вимог, відповідач має податковий борг з податку на прибуток в сумі 195673 грн. 00 коп., по податку на додану вартість у сумі 232223, 00 грн., по комунальному податку у сумі 862, 64 грн., який виник внаслідок не сплати до бюджету у встановлені строки суми єдиного податку. В добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з даним позовом.

Дослідивши матеріали справи, дослідивши подані до суду докази, суд встановив наступне.

Виробниче ремонтне житлово-експлуатаційне підприємство Амур-Нижньодніпровського району перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська як платник окремих видів податків, в тому числі податку на додану вартість, податку на прибуток та комунального податку.

Державною податковою інспекцією в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська проведено ряд перевірок з питань дотримання вимог податкового законодавства Виробничого ремонтного житлово-експлуатаційного підприємства Амур-Нижньодніпровського району.

В результаті перевірок виявлено несплачені у встановлений строк самостійно визначені та узгоджені у податкових деклараціях зобовязання з податку на додану вартість у сумі 232223,00 грн.; з податку на прибуток у сумі 195673,00 грн.; з комунального податку у сумі 862,64 грн.

Відповідно до ст.ст. 67, 68 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України. Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р., п.п.4.1.1, 4.1.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р., платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів). Також, згідно п.3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону «Про оподаткування прибутку підприємств» №334/94-ВР від 28.12.1994 р. (з подальшими змінами), податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).

Відповідно до п. 11.1 ст. 11 Закону, податковими періодами для сплати податку на прибуток підприємств є календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду.

Відповідно до п. 16.4. ст. 16 цього ж Закону, податок за звітній період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітній період. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року повну.

Згідно абз. «б» п.п. 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р., податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Згідно до пп. 7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97 ВР від 03.04.1997 року, податковим періодом для сплати податку на додану вартість є один календарний місяць.

Відповідно до абз. „а" пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (далі - Закон України № 2181) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідачем самостійно визначено у податкових деклараціях, що подані до податкової інспекції суму податкового зобовязання, а саме податковими деклараціями визначено суму податкового зобовязання з ПДВ та визначено суму податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації і в такому випадку обчислена сума податкового зобовязання вважається узгодженою та не може бути оскаржена в адміністративному порядку.

Податкове зобовязання, узгоджене платником податків відповідно до Закону України №2181-ІІІ платником податків в установлений чинним законодавством строк не сплачене.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. № 1251-XII, до переліку місцевих податків належить комунальний податок.

Згідно зі ст.15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993 р. № 56-93 комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних і установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Статтею 18 вищезазначеного Декрету передбачено, що органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.

Платники комунального податку самостійно визначають суму податку, яку вказують у податковому розрахунку. Розрахунок комунального податку надається до податкової інспекції за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному кварталу - на протязі 40 календарних днів, слідуючих за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Таким чином, базовим податковим (звітнім), періодом для розрахунку комунального податку визначено календарний квартал.

За результатами перевірки, за порушення граничних строків сплати самостійно узгоджених сум по комунальному податку у відповідача утворився податковий борг із зазначеного податку у розмірі 862, 64 грн.

Отже, загальна сума податкового боргу складає 428758, 64 грн.

Винесені за результатами перевірки податкові повідомлення-рішення направлені відповідачу поштою, та отримані відповідачем, про що свідчать наявні в матеріалах справи підписи уповноваженої особи відповідача про їх отримання.

У строк, встановлений пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181 (протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення-рішення), відповідач не сплатив суму штрафних санкцій, визначених рішенням податкового органу, та не оскаржив ці рішення у встановленому порядку.

Згідно пп. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Таким чином, суми штрафних санкцій, застосовані до Виробничого ремонтного житлово-експлуатаційного підприємства Амур-Нижньодніпровського району про стягнення заборгованості згідно зазначених податкових повідомлень рішень, є узгодженими, і набули статусу податкового боргу платника податків.

Відповідно до пункту «а» пп.. 6.2.3 пункту 6.2 ст. 6 закону України № 2181, перша податкова вимога надсилається платнику податків контролюючим органом не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

Друга податкова вимога, у відповідності до пункту "б" пп. 6.2.3 пункту 6.2 ст. 6 Закону України № 2181, направляється платнику податків не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) йому першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Позивачем відповідно до пп. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону України № 2181, було відправлено відповідачу поштою першу податкову вимогу № 1/681 , а також, другу податкову вимогу № 2/60 , які були направлені відповідачу поштою.

Проте, податковий борг відповідачем сплачений не був.

Згідно пункту 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу України", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративного суду віднесено розгляд справ за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, та необхідність їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 94, 122, 160-162, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Виробничого ремонтного житлово-експлуатаційного підприємства Амур-Нижньодніпровського району (ЄДРПОУ 03341167) на користь Держави (р/р33212861700003, код платежу 11020201, Відділення Державного казначейства в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ОКПО 24244876) податкову заборгованість з податку на прибуток підприємств в сумі 195673 (сто дев"яносто п"ять тисяч шістсот сімдесят три) грн. 00 коп.; з податку на додану вартість (р/р31119029700003, код платежу 14010100, Відділення Державного казначейства в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ОКПО 24244876) в сумі 232223 (двісті тридцять дві тисячі двісті двадцять три) грн. 00 коп.; з комунального податку (р/р33211828700003, код платежу 16010200, Відділення Державного казначейства в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ОКПО 24244876) в сумі 862 (вісімсот шістдесят дві) грн. 64 коп.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 30.06.11

Суддя (підпис)

Постанова не набрала законної сили 30.06.11

СуддяР.А. Барановський

Р.А. Барановський