Постанова № 16362633, 04.04.2011, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
04.04.2011
Номер справи
2-а-1594/11
Номер документу
16362633
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-1594/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

01 квітня 2011 року

Рівненський міський суд Рівненської області

в складі судді Рогозіна С.В.,

при секретаріКулик Т.М.,

з участю позивачаОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій протиправними, зобовязання вчинення дії, -

в с т а н о в и в :

03 лютого 2011 року ОСОБА_1 звернулась до Рівненського міського суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій відповідача, які полягають у відмові від 12.01.2011 року за № 41/11 у здійсненні їй перерахунку та виплаті пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески за 2009 рік з 01.11.2010 року протиправними та зобовязання вчинити певні дії, а саме: зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески за 2009 рік з 01.11.2010 року.

В судовому засіданні представник позивач підтримала вимоги, викладені в позовній заяві, просила суд позов задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, просив справу слухати у їх відсутність. Представник відповідача подав письмові заперечення проти позову, заяву про слухання справи у порядку письмового провадження.

Відповідач в запереченнях вказав, що відповідно до ст. 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначається згідно ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дій зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У звязку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до вимог діючого законодавства. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши подані суду позовну заяву, заперечення, письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що позов слід задовольнити.

Стосовно правомірності відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з врахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік за період 2010 року приходжу до наступних висновків:

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року у справі про предмет та зміст Закону України про Державний бюджет України № 10-рп/2008 були визнані неконституційними положення п.п. «б»п.п. 10 п. 35 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України». Відповідно до п. 6 резолютивної частини вказаного рішення, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними. Вказане рішення набуло чинності з 22.05.2008 року. А відтак застосування вказаних положень є неможливим.

Однак, відповідно до п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

З оглянутого листа № 33/11 від 10.01.2011 року, направленого управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне на адресу позивача вбачається, що перерахунок пенсії для позивача було проведено відповідно до зазначеної постанови із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.

У відповідності до вимог частини 4 статті 45 Закону України «Загальнообовязкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться в такі строки: з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки в судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії 05 листопада 2010 року, а, отже суд приходить до висновку, що остання має право на здійснення перерахунку пенсії з урахуванням середньої заробітної за 2009 рік з 01.11.2011 року.

Вірним способом відновлення порушеного права позивача є покладення обовязку на відповідача провести належний перерахунок та виплату пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік з урахуванням виплачених сум, що відповідає дійсним обставинам справи та наявним у справі доказам.

Однак, оскільки позивачем в позовній заяві не зазначено кінцевої дати здійснення їй вказаного перерахунку, суд приходить до висновку, про необхідність її визначення. У звязку з вищевикладеним суд приходить до переконання, що правильним способом визначення вказаної дати буде вважатись день прийняття судом рішення у справі.

Невірним буде вважатись зобовязання судом відповідача про подальше нарахування та виплати позивачу пенсії із розрахунку середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік, оскільки на підставі положень статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, тобто свобод та інтересів осіб, які було порушено, а не свобод чи інтересів осіб, порушення яких можуть виникнути в майбутньому.

Судовий збір з відповідача не стягується, так як в силу п. 34 ч.1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» Пенсійний фонд України, його підприємства, установи й організації від сплати державного мита звільняються.

На підставі Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та керуючись ст.ст. 99, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне протиправними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області (33001, м. Рівне, вул. Відінська, 41 , код ЗКПО 21098440) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2010 року по 01.04.2011 року, з урахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 сплачене державне мито в розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського адміністративного апеляційного суду і через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови виготовлено 04 квітня 2011 року.

Суддя Рівненського міськогоС.В.Рогозін