Постанова № 1635907, 12.05.2008, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
12.05.2008
Номер справи
07/1601а
Номер документу
1635907
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 07/1601а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" травня 2008 р.

14 год., м. Черкаси

За позовом прокурора м. Черкаси в інтересах держави в особі Придніпровської районної ради м. Черкаси

до Черкаської міської ради

про визнання незаконними та скасування рішень

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Ковба І.М.

Представники сторін:

від позивача: Зельська О.М. –за довіреністю від 08.01.2008р., Янко О.В. –за довіреністю від 23.04.2008р.;

від відповідача: Голуб В.М. –за довіреністю від 06.02.2008р.

За участю помічника прокурора м. Черкаси Алексеєнка Б.М.

Заявлено позов про визнання незаконними та скасування рішень відповідача від 12.04.2007р. №2-564 та від 19.07.2007р. №2-925 ”Про відстрочку сплати державного мита”.

В обґрунтування позову прокурор вказав на невідповідність спірних рішень вимогам Законів України „Про місцеве самоврядування”, „Про систему оподаткування” та рішення Черкаської міської ради від 08.02.2007р. №2-516 „Про міський бюджет на 2007 рік”.

У засіданні суду прокурор і представники позивача позов підтримали з викладених у ньому підстав.

Відповідач проти позову заперечив, оскільки на відміну від прокурора і позивача вважає спірні рішення такими, що відповідають вимогам законодавства.

У засіданні суду представник відповідача підтримав заперечення проти позову.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши прокурора та пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.

8 лютого 2007р. Черкаська міська рада на другій сесії прийняла рішення №2-516 „Про міський бюджет на 2007 рік”. Пунктом 7 цього рішення було встановлено, що до бюджету Придніпровського району м. Черкаси зараховується державне мито в частині, яка зараховується до місцевих бюджетів.

12 квітня 2007р. Черкаська міська рада на другій сесії прийняла перше спірне рішення №2-564 „Про відстрочку сплати державного мита”. Цим рішенням Черкаська міська рада, посилаючись на ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування” та ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”, вирішила відстрочити сплату державного мита до міського бюджету без нарахування пені за позовними заявами до боржників зі сплати житлово-комунальних послуг таким підприємствам: виробничим житловим ремонтно-експлуатаційним управлінням №№1-7, „Черкасиводоканал” „Чиркаситеплокомуненерго”, „Черкаському комунальному автотранспортному підприємству 2328” та ДП ЖПФ „Обрій-1” УДБК „Укрбуд”. Також цим рішенням було встановлено, що після розгляду справи державне мито в повному обсязі підлягає сплаті до міського бюджету за рішенням суду.

19 липня 2007р. Черкаська міська рада на другій сесії прийняла друге спірне рішення №2-925 „Про відстрочку сплати державного мита”. Цим рішенням Черкаська міська рада, посилаючись на ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування” та ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”, вирішила відстрочити комунальному підприємству „Черкасимедтранс” сплату державного мита до міського бюджету без нарахування пені за позовними заявами до боржників зі сплати житлово-комунальних послуг і по виписці мешканців гуртожитку, які не проживають, але прописані та не мають житлової площі. Також цим рішенням було встановлено, що після розгляду справи державне мито в повному обсязі підлягає сплаті до міського бюджету за рішенням суду.

18 вересня 2007р. прокурором м. Черкаси до Черкаської міської ради були принесені два протести на спірні рішення. У цих протестах прокурор м. Черкаси вказав на невідповідність спірних рішень вимогам Законів України „Про місцеве самоврядування”, „Про систему оподаткування” та рішення Черкаської міської ради від 08.02.2007р. №2-516 „Про міський бюджет на 2007 рік”, а також на перешкоджання Придніпровській районній раді у м. Черкаси самостійно виконувати бюджет Придніпровського району м. Черкаси.

За вказаними протестами прокурор м. Черкаси пред’явив до Черкаської міської ради вимоги про визнання спірних рішень такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, та про їх скасування.

13 грудня 2007р. Черкаська міська рада на четвертій сесії прийняла рішення №4-135, яким протести прокурора м. Черкаси на спірні рішення залишила без задоволення. При цьому Черкаська міська рада зазначила, що вона не надавала Придніпровській районній раді м. Черкаси повноважень щодо встановлення пільг по сплаті окремих податків та зборів і, що такими повноваженнями за Законом України „Про систему оподаткування” наділені саме міські ради, а не районні у місті ради.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про систему оподаткування” встановлення і скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування. Верховна Рада Автономної Республіки Крим і сільські, селищні, міські ради можуть встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів. Ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Пункт 28 ч. 1 ст. 26. Закону України від 21.05.1997р. №280/97-ВР „Про місцеве самоврядування прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” державне мито належить до загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів).

Статтею 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993р. №7-93 „Про державне мито” встановлені пільги щодо сплати державного мита у вигляді звільнення від його сплати окремих осіб і за окремими об’єктами справляння.

Зміни пільг, передбачених цим Декретом щодо сплати державного мита, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Стаття 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993р. №7-93 „Про державне мито” передбачає, що місцеві Ради народних депутатів мають право встановлювати додаткові пільги для окремих платників щодо сплати державного мита, яке зараховується до місцевих бюджетів, а Міністерство фінансів України - щодо державного мита, яке зараховується до державного бюджету України.

Відповідно до ст. 7 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993р. №7-93 „Про державне мито” порядок сплати державного мита встановлюється Міністерством фінансів України.

Наказом Головної державної податкової інспекції України від 22.04.1993р. №15, підписаним заступником Міністра фінансів України, начальником Головної державної податкової інспекції України, була затверджена Інструкція про порядок обчислення та справляння державного мита, відповідно до п. 2 розділу ІІ якої по справах, що розглядаються судами, державне мито сплачується до подання позовної заяви або апеляційної скарги на рішення суду і скарг на рішення, що набрали законної сили, а також при видачі судами копій документів.

В преамбулі Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” зазначається, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податкові контролюючими органами, в тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Стаття 14 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” регулює відносини, пов’язані з розстроченням та відстроченням податкових зобов'язань платників податків і визначає уповноважені державні органи, які приймають рішення про розстрочення чи відстрочення податкових зобов'язань –це відповідні органи державної податкової служби.

Статтею 65 Закону України від 19.12.2006р. №489- V „Про Державний бюджет України на 2007 рік” було заборонено у 2007р. надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов'язань суб'єктів господарювання за податками, зборами (обов'язковими платежами).

З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства господарський суд прийшов до таких висновків.

Відстрочення сплати державного мита не є пільгою щодо оподаткування цим загальнодержавним податком, збором (обов’язковим платежем), оскільки передбачає тільки зміну строку сплати такого платежу до бюджету і не звільняє від сплати його платників.

Міські ради, а відповідно і відповідач не наділені повноваженнями відстрочувати сплату державного мита, що надходять до їх бюджетів.

Відстрочення відповідачем за спірними рішеннями сплати державного мита зачіпає інтереси позивача, до бюджету якого підлягає зарахуванню державне мито в частині, яка зараховується до місцевих бюджетів.

Отже, відповідач не мав права відстрочувати сплату державного мита, тому спірні рішення підлягають визнанню незаконними і скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ПОСТАНОВИВ:

Позов прокурора м. Черкаси задовольнити повністю.

Визнати незаконним і скасувати рішення Черкаської міської ради від 12.04.2007р. №2-564”Про відстрочку сплати державного мита”.

Визнати незаконним і скасувати рішення Черкаської міської ради від 19.07.2007р. №2-925 ”Про відстрочку сплати державного мита”.

Стягнути із Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 25212542) - в доход Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у м. Черкаси (вул. Хрещатик, буд. 235, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 34503595) для зарахування на реєстраційний рахунок УДК у м. Черкаси №31117095700002 в головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області, МФО 854018, - 3грн. 40коп. судового збору.

Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через господарський суд Черкаської області заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення постанови і апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання такої заяви.

Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

У разі своєчасного подання заяви про апеляційне оскарження і неподання апеляційної скарги у встановлений строк, ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ Дорошенко М.В.