22.03.2011
Справа №2-а-5206/2011
П О С Т А Н О В А
іменем України
22 березня 2011 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючий - суддя Мінаєв І.М.
при секретарі судового засідання Бондарєвій В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання №2 Словянського міськрайонного суду в письмовому провадженісправу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в м. Словянську, за участю третьої особи Головне Управління Державного Казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними і зобовязання зробити перерахунок пенсії , -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління пенсійного Фонду України в м. Словянську Донецької області про визнання дій УПФУ в м. Словянську неправомірними щодо незастосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, і зобовязання зробити їй перерахунок пенсії за віком відповідно до ст.40 ч.4, ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003року, з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.
Свої вимоги позивачка обґрунтувала тим, що вона є одержувачем пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1053.
Після призначення пенсії за віком вона продовжує працювати, у звязку з чим у неї відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» виникло право на перерахунок пенсії, оскільки передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок проводиться не раніше, ніж через два роки після попереднього перерахунку страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 Закону «Про загальнообовязкове пенсійне страхування».
Частиною 1 статті 40 Закону передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом цієї частини, враховується заробітна плата (доход) за фактичний страховий стаж. Вона зверталась із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за віком, але їй було відмовлено, а також вказує, що вона має право на перерахунок призначеної пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, починаючи з 01 грудня 2010 року.
Позивач у судове засідання не зявився, але надав заяву про розгляд справи за його відсутність, просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду повідомлявся належним, проте надав суду заперечення, в яких просив справу розглянути у його відсутність та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку у відділі пенсійного забезпечення УПФУ у м. Словянську. Позивач зверталась з заявою про перерахунок пенсії 19.11.2010 року, тому згідно ст. 45 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок по стажу та заробітку був здійснений з 01 грудня 2010 року. Використати показник за 2009 рік заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні УПФУ у м. Словянську не може за відсутності законних підстав.
Вказує, що відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-VI у разі, якщо застрахована особа після призначення йому пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніш дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії. Згідно із ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-VI, заробітна плата, з якої відповідно до ч. 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + … Кзп); К кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2009 рік.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, про яку йдеться в частині 2 ст.40 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-VI та середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії, про яку йшлося в ч.2 ст.40 та ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції закону від 28.12.2007 року та в п.п 3 п. 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530, не є тотожними поняттями.
Суд, дослідивши надані сторонами докази, приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як достовірно встановлено в судовому засіданні, УПФУ м. Словянськ позивачеві була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
16.11.2010 року позивач зверталась із заявою до УПФУ м. Словянська про здійснення їй перерахунку пенсії, оскільки після призначення пенсії продовжувала працювати.
Такий перерахунок їй було здійснено по стажу, та враховано страховий стаж після призначення пенсії, оскільки при умовному перерахунку пенсії по заробітній платі із застосуванням показника середнього заробітку за 2007 рік, який складає 1197,91 грн. веде до зменшення розміру пенсії.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України. Частиною 2 статті 8 цього Закону передбачено, що Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами й організаціями, а також коштів державного бюджету України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення визначені Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV).
Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, яка згідно з частиною 1 статті 28 Закону № 1058-ІV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Враховуючи, що внесені зміни до ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»визнано рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 неконституційним, ч.4 ст.42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинною до змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме:
«У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.»
У своїй первинній редакції Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»не містив положення щодо застосування при перерахунку пенсії у звязку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії. Вказана норма закону закріплює право пенсіонера, який продовжує працювати, на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням зміни страхового стажу пенсіонера.
З 22 травня 2008 року і станом на листопад 2010 року, тобто на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, діяла редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», на яку посилається відповідач, відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п. 3 та п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.
Частиною першою статті 40 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи 3 липня 2000 року.
Таким чином, за правилами ст. 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»перерахунок пенсії може бути здійсненний за вибором пенсіонера за період будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якими є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст.40 та частина 4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.
Як вбачається з ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 р., заробітна плата , з якої відповідно до ч.1 ст.40 зазначеного Закону, обчислюється пенсія, визначається за формулою : Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зпзаробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зссередня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Сксума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз);
Ккількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто якщо перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону, здійснюється із заробітної плати(доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст..40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто у цій справі за 2009 рік.
Відповідно до ст.8 Конституції України в державі визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має вищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії. Стаття 22 Конституції України встановлює, що конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін в діючі закони, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Посилання відповідача на лист Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 4096/02/01 судом не прийнято до уваги з огляду на положення ст. 9 КАС України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо справ, повязаних із соціальними виплатами»від 18 лютого 2010 року № 1691-VI було встановлено, що спори з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних витрат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків, або грошової компенсації замість них, розглядаються у порядку цивільного судочинства, яким встановлено строк позовної давності тривалістю три роки.
Рішенням Конституційного суду України від 9 вересня 2010 року № 19-рп/2010 наведені зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України.
За таких обставин, з 9.09.2010 року відновлено дію положення п.3 ч.1 ст. 18 КАС України, якими встановлювалося, що усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з субєктами владних повноважень з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних витрат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Враховуючи, що на дату порушення прав позивача з приводу перерахунку пенсії, діяла норма закону, яка передбачала звернення до суду протягом трьох років, та приймаючи до уваги, що позивач звернувся до суду в межах шестимісячного строку з дня набрання чинності Рішення Конституційного суду України від 9 вересня 2010 року № 19-рп/2010, суд вважає, що позивачем не були порушенні строки звернення до суду.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік є протиправними.
Таким чином, враховуючи викладене, позивачу з урахуванням вищезазначених норм повинен бути проведений перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, починаючи з 01 грудня 2010 року в межах заявлених позовних вимог, відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV.
Згідно частини 1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно викладеного, керуючись ст.ст. 46, 92 Конституції України, ст.ст. 6, 7, 17-19, 104-106, 159, 161, 162 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-РП/2008 суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в м. Словянську, про визнання дій неправомірними і зобовязання зробити перерахунок пенсії задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Словянську Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 р. № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, з урахуванням фактично проведених виплат.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Словянську Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії за віком з 1 грудня 2010 року відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, з урахуванням фактично проведених виплат.
Повернути ОСОБА_1 суму сплаченого державного мита в розмірі 3 гривні 40 копійок, шляхом списання їх з місцевого бюджету ( р/р № 31417537700075 в банку ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686605, код платежу 22090100, отримувач місцевий бюджет міста Словянська).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя
Словянського міськрайонного суду І.М. Мінаєв