Постанова № 16288180, 06.04.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2011
Номер справи
2270/3307/11
Номер документу
16288180
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2270/3307/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 квітня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.

при секретаріЗаїці О.В.

за участі:представника позивача

представника відповідачаГоменюка С.М.

Сумневич Н.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив ім. Івана Ганжі до Управління Пенсійного фонду України в Старосинявському районі про визнання рішення неправомірним про відмову у наданні розстрочення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив ім. Івана Ганжі звернувся в суд з позовом в якому просить визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Старосинявському районі неправомірним щодо відмови у наданні розстрочення заборгованості та розстрочення заборгованості із сплати пені та штрафних санкцій, що виникла до 01 січня 2011 року.

Свій позов позивач мотивує тим, що відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (який набрав чинності 01.01.2011 року) Управління Пенсійного Фонду України в Старосинявському районі зобов`язане розстрочити заборгованість по фінансових санкціях та пені, яка виникла до 01.01.2011 року. Так як заборгованість по несплаті фінансових санкцій та пені в Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу ім. Івана Ганжі перед Управління Пенсійного фонду України в Старосинявському районі по нарахованих фінансових санкцій в сумі 18683,01 грн., та пені в сумі 30916,82 грн., виникла з 14.02.2008 року, рішення Управління Пенсійного фонду України в Старосинявському районі за №516/02 16.02.2011 року про відмову позивачу в проведенні розстрочення заборгованості із сплати фінансових санкцій та пені є неправомірною, а вказана заборгованість підлягає розстроченню.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та просить суд його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю та пояснила, що у відповідності до п.4 "Порядку проведення органами Пенсійного фонду України розстрочення сум заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року", затвердженого Постановою правління Пенсійного Фонду України №21-4 від 27.09.2010 року, сума заборгованості, яка підлягає розстроченню, визначається згідно з картками особових рахунків платника. Заборгованість по фінансових санкцій та пені в Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу ім. Івана Ганжі перед Управління Пенсійного фонду України в Старосинявському районі, не обліковувалась в картках особових рахунків станом на 01.01.2011 року , в зв`язку із оскарженням рішень відповідача про застосування фінансових санкцій та пені в адміністративному порядку. Тому в Управління Пенсійного фонду України в Старосинявському районі відсутні підстави для прийняття рішення про розстрочення позивачу його заборгованості.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази по справі, вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №228567 Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив ім. Івана Ганжі, ідентифікаційний код 32430557, зареєстрований 26.03.2003 року Старосинявською районною державною адміністрацією Хмельницької області та включений до Єдинного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Судом встановлено, що Управлінням пенсійного фонду України в Старосинявському районі застосовано фінансові санкції та пеню за несплату страхувальником страхових внесків, що підтверджується рішеннями №305 від 08.09.2008 року, №349 від 08.10.2008 року, №399 від 05.12.2008 року, №57 від 10.02.2009 року, №140 від 12.05.2009 року, №334 від 07.09.2009 року, №383, 390 від 09.10.2009 року, №№474-478 від 10.11.2009 року, №№501-505 від 10.12.2009 року, №16 від 06.01.2010 року, №№57-62 від 09.03.2010 року, №87 від 08.04.2010 року, №№253-260 від 08.10.2010 року, №№293-296,300 від 08.11.2010 року, №330 від 10.11.2010 року.

Позивач 20.12.2010 року звернувся зі скаргою до Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №109/06 від 06.01.2011 року скаргу позивача залишено без розгляду і повернуто адресату в зв'язку з порушенням граничного терміну подачі скарги на зазначені рішення.

Позивач 08.02.2011 року звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду в Старосинявському районі, в якій просив відповідно до п.7 розділу VIII "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" розстрочити заборгованість із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 01 січня 2011 року.

Управління Пенсійного фонду України в Старосинявському районі 16.02.2011 року прийняло рішення за №516/02 яким відмовило позивачу в проведенні розстроченні заборгованості із сплати фінансових санкцій та пені, оскільки станом на 01.01.2011 року така заборгованість була відсутня.

Відповідно до положення п.п.9.7 п.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року, оскарження рішення органу Пенсійного фонду про накладення штрафів зупиняє строки її сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі.

Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення штрафу пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою. У разі винесення судом або вищим органом Пенсійного фонду рішення на користь Пенсійного фонду строки сплати штрафу поновлюються з моменту їх припинення.

Відповідно до положення п.п.10.6. п.10 вищевказаної Інструкції, суми пені підлягають сплаті страхувальником чи банком протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення або можуть бути оскаржені до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу Пенсійного фонду, посадовими особами якого прийнято це рішення.

Оскарження рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі.

У разі оскарження страхувальниками чи банками вимоги про сплату недоїмки або рішення про накладення штрафу, нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу Пенсійного фонду або позову до суду.

При прийнятті рішення на користь Пенсійного фонду строки сплати пені поновлюються з моменту їх припинення.

Відповідно до п. 7 розділу 8 "Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" заборгованість із сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, не погашена станом на 1 січня 2011 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року, підлягає розстроченню не більш як на 60 календарних місяців починаючи з 1 січня 2011 року.

Згідно п.2.3 "Порядку проведення органами Пенсійного фонду України розстрочення сум заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року", затвердженого Постановою правління Пенсійного Фонду України №21-4 від 27.09.2010 року, розстроченню підлягають: заборгованість із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року.

Заборгованість із сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій та із сплати фінансових санкцій і пені, зазначена у пункті 2 цього Порядку (далі - заборгованість), підлягає розстроченню для сплати рівними частками терміном не більш як на 60 календарних місяців, починаючи з 1 січня 2011 року.

Управління Пенсійного фонду України у районі, місті або районі у місті (далі - орган Пенсійного фонду) визначає суму заборгованості, яка підлягає розстроченню, згідно з картками особових рахунків платників та направляє їм повідомлення про розстрочення сум заборгованості за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

При дослідженні матеріалів справи було встановлено, що в позивача станом на 01.01.2011 року в картці особового рахунку відсутня заборгованість по фінансовим санкціям та пені. Лише після адміністративного оскарження позивачем рішень про застосування фінансові санкції та пеню за несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків, вказана заборгованість 04.01.2011 року включена до картки особового рахунку страхувальника - сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу ім. Івана Ганжі.

За таких умов заборгованість сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу ім. Івана Ганжі не підлягає розстроченню.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, ч.1 ст.9 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

З врахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що відповідач під час прийняття рішення №516/02 від 16.02.2011 року діяв у межах та у порядку передбаченого вимогами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та "Порядку проведення органами Пенсійного фонду України розстрочення сум заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року", а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.

Керуючись Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ст. ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволені адміністративного позову сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу ім. Івана Ганжі до Управління Пенсійного фонду України в Старосинявському районі про визнання рішення неправомірним про відмову у наданні розстрочення заборгованості та розстрочення заборгованості із сплати пені та штрафних санкцій, що виникла до 01 січня 2011 року - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Повний текст постанови виготовлено 07 квітня 2011 року

СуддяО.П. Шевчук