Постанова № 16287365, 15.04.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2011
Номер справи
1170/2а-774/11
Номер документу
16287365
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2011 року Справа № 1170/2а-774/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора Новгородківського району, який діє в інтересах держави в особі Долинської міжрайонної державної податкової інспекції, до малого приватного підприємства "Надія" про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Новгородківського району, який діє в інтересах держави в особі Долинської міжрайонної державної податкової інспекції (надалі - Долинська МДПІ), звернувся до суду з позовом до малого приватного підприємства "Надія" (надалі - МПП "Надія") про стягнення податкового боргу у сумі 68 180, 20 грн.

Позов мотивовано тим, що відповідач має узгоджені суми податкових зобов'язань зі сплати податку на прибуток у сумі 21 383, 68 грн., з яких 21 114,20 грн. - за податковими деклараціями за І квартал 2008 року, І півріччя 2008 року, 3 квартали 2008 року, 11 місяців 2008 року, І квартал 2009 року, І півріччя 2009 року, 3 квартали 2009 року, 2009 рік, І квартал 2010 року, І півріччя 2010 року, 3 квартали 2010 року, 18, 50 грн. - штрафні (фінансові) санкції, визначені податковим повідомленням-рішенням №0000711500/0 від 31.08.10, та 250, 98 грн. пені; з податку на додану вартість у сумі 40538, 65 грн., з яких 9 759 грн. - за податковими деклараціями за лютий 2009 року - лютий 2010 року, 23 557,79 грн. - за податковим повідомленням-рішенням №0000372310/0 від 17.12.07, 7 221, 86 грн. - пені; з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 5 182 грн. за податковими розрахунками за 2007- 2010 роки; з комунального податку у розмірі 571,20 грн., з яких 61,20 грн. - за податковими розрахунками за І-ІІІ квартали 2008 року, 2008 рік, І-ІІІ квартали 2009 року, 2009 рік, І-ІІІ квартали 2010 року, 2010 рік, 510 грн. - за податковим повідомленням-рішенням №0000151500 від 18.02.09; зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 504, 67 грн. за податковим повідомленням-рішенням №0000141500 від 18.02.09. Зважаючи на те, що ці суми у визначені строки відповідачем не сплачено, тому вони є податковим боргом, який прокурор просить суд стягнути на користь держави в особі позивача.

Прокурор та позивач у судове засідання не прибули, надали до суду заяви про розгляд справи без участі їхніх представників та підтримання позовних вимог (а.с.123, 124). Відповідач у судове засідання не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі та визнання адміністративного позову (а.с. 119).

Частиною 4 статті 122 КАС України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши справу у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Мале приватне підприємство "Надія" з 27.08.93 зареєстроване як юридична особа Новгородківською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (а.с. 10) та перебуває на обліку платників податків у Долинській МДПІ (Новгородківське відділення) (а.с.15).

Відповідно до п. 2, 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни тощо.

Встановлено, що відповідач є платником податку на прибуток, податку на додану вартість, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, комунального податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища. У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх податкових зобов'язань у нього утворилася заборгованість перед державним та місцевим бюджетом, стягнення якої є предметом даного спору.

Так, відповідачем до податкового органу подавалися декларації з податку на прибуток за І квартал 2008 року, І півріччя 2008 року, 3 квартали 2008 року, 11 місяців 2008 року, І квартал 2009 року, І півріччя 2009 року, 3 квартали 2009 року, 2009 рік, І квартал 2010 року, І півріччя 2010 року, 3 квартали 2010 року, у яких ним самостійно визначено суму податку до сплати (а.с. 74-83). У встановлені строки відповідачем податок на прибуток не сплачено, що призвело до виникнення боргу у розмірі 21 114,20 грн.

У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток протягом граничних строків, визначених законом, Долинською МДПІ винесено податкове повідомлення - рішення форми "Ш" №0000711500/0 від 31.08.10, яким відповідачеві згідно з пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму штрафу в сумі 18,5 грн. (а.с. 84). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 31.08.10, у встановленому порядку не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу ним не сплачена.

Крім того, у зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкових зобов'язань з податку на прибуток податковим органом у картці особового рахунку відповідачеві нарахована пеня у розмірі 250,98 грн.

Відповідачем до податкового органу подавалися податкові декларації з податку на додану вартість за лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2009, січень, лютий 2010 року, у яких ним самостійно визначено суму податку до сплати. (а.с. 42-65). У встановлені строки відповідачем податок на додану вартість не сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу у сумі 9 759 грн.

Воднораз, актом невиїзної документальної перевірки Кіровоградської МДПІ №24/2310/22221486 від 11.12.07 від 27.07.09 встановлено, що відповідачем всупереч п.11.29 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість", п.4 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію, крім підакцизних товарів, виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини" не перераховано на спеціальний (окремий) рахунок с/г товаровиробника суму ПДВ 25329,67 грн. по звітній декларації за вересень 2006 року (а.с. 65-67). На цій підставі органом державної податкової служби до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі сум використаних не за цільовим призначенням акумульованих коштів ПДВ, не перерахованих на окремий рахунок, про що винесено податкове повідомлення - рішення №0000372310/0 від 17.12.07 на суму 25 329, 67 грн. (а.с. 68). У встановленому порядку вказане податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалося. Заборгованість сплачена відповідачем частково у розмірі 1 771,88 грн.

Крім того, у зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкових зобов'язань з податку на додану вартість податковим органом у картці особового рахунку відповідачеві нарахована пеня у розмірі 7221,86 грн.

Як вбачається з поданих МПП "Надія" до податкового органу розрахунків суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2007-2010 роки, у них відповідачем самостійно визначено суму податку до сплати (а.с.25-28). У встановлені строки відповідачем податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів не сплачено, що призвело до виникнення боргу у сумі 5 182 грн.

Також відповідачем до податкового органу подані податкові розрахунки комунального податку за І-ІІІ квартали 2008 року, 2008 рік, І-ІІІ квартали 2009 року, 2009 рік, І-ІІІ квартали 2010 року, 2010 рік, у яких ним самостійно визначено суму податку до сплати (а.с.89-100) У встановлені строки відповідачем комунальний податок не сплачено, що призвело до виникнення боргу у сумі 61,20 грн. (а.с. 89-100).

Крім цього, податковим повідомленням-рішенням Кіровоградської МДПІ (Новгородківське відділення) №0000151500/0 від 18.02.09, прийнятим на підставі акту перевірки №00016/1500/22221486 від 18.02.09, відповідачеві згідно з пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено податкове зобовязання з комунального податку за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 510 грн. (а.с.107). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 21.02.09, у встановленому порядку ним не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу не сплачена.

Іншим податковим повідомленням-рішенням Кіровоградської МДПІ (Новгородківське відділення) №0000141500/0 від 18.02.09, прийнятим на підставі акту перевірки №00016/1500/22221486 від 05.02.09, відповідачеві згідно з пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено податкове зобовязання по збору за забруднення навколишнього природного середовища за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 510 грн. (а.с.107). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 21.02.09, у встановленому порядку ним не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу не сплачена. Воднораз, з огляду на переплату відповідача по його обліковій картці по збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 5,33 грн., за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 504, 67 грн. (а.с.101-103).

При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу, суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань на час виникнення спірних відносин регулювався ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі - Закон), пп. 4.1.1 п.4.1 якої передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Воднораз, згідно з пп. "б" пп. 4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Пунктом 5.1 статті 5 Закону передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до пп. 5.2.1 п.5.2. ст.5 Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Згідно з абз.1 пп.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. (абз.3 п.п.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону).

Підпунктом 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону визначено, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 16.1.1 п.16.1, пп.16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Згідно з Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом ДПА України від 11.06.03 №290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.06.03 за №522/7843 (чинною на момент виникнення спірних правовідносин), нарахування пені здійснюється в картках особових рахунків платників податків. Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 вказаної Інструкції погашення сум нарахованої пені здійснюється за рахунок джерел, визначених статтею 7 Закону щодо погашення податкового боргу платників податків. Погашення сум нарахованої та непогашеної пені здійснюється у загальному порядку, установленому для погашення податкового боргу з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 3.7 та 3.8 цієї Інструкції.

Пунктами 17.1, 17.3 ст.17 Закону передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків. Сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Встановлено, що позивачем вживалися заходи з погашення податкового боргу, передбачені, зокрема, п.6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (відповідачеві вручено першу податкову вимогу №1/92 від 01.11.06 та другу податкову вимогу №2/100 від 04.12.06, які на даний час не відкликані). (а.с. 109)

Наразі порядок погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України.

Як визначено пп.14.1.175. п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено наявність у відповідача податкового боргу у сумі 68 180, 20 грн., з яких 21 383, 68 грн. - з податку на прибуток, 40 538, 65 грн. - з податку на додану вартість, 5 182 грн. - з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, 571, 20 грн. - з комунального податку, 504, 67 грн. - зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, що узгоджується з даними облікової картки МПП "Надія" (а.с. 29-38, 69-73, 85-87, 101-103) та довідкою про розмір його податкового боргу (а.с. 18).

Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 95.1. ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Зважаючи на повноваження прокурора, передбачені ст.121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст. 60, 61 КАС України, враховуючи встановлені судом обставини справи та визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов прокурора Новгородківського району задовольнити.

Стягнути з малого приватного підприємства "Надія" (ідентифікаційний код 22221486) на користь держави в особі Долинської міжрайонної державної податкової інспекції податковий борг з податку на прибуток у сумі 21 383,68 грн. (двадцять одна тисяча триста вісімдесят три гривні 68 копійок), з податку на додану вартість у сумі 40 538, 65 грн. (сорок тисяч п'ятсот тридцять вісім гривень 65 копійок), з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 5 182 грн. (п'ять тисяч сто вісімдесят дві гривні), з комунального податку у сумі 571, 20 грн. (п'ятсот сімдесят одна гривня 20 копійок), зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 504, 67 грн. (п'ятсот чотири гривні 67 копійок).

Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанцій.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш