Постанова № 16286924, 16.06.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2011
Номер справи
2а/0470/1774/11
Номер документу
16286924
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2011 р. Справа № 2а/0470/1774/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кучми Костянтина Сергійовича при секретаріГоробець Ю.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська до КВ ЖРЕП Красногвардійського району м. Дніпропетровська про стягнення заборгованості, - ВСТАНОВИВ: У лютому 2011 року позивач на виконання своїх владних повноважень звернувся з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просив суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу КВЖ РЕП Красногвардійського району м.Дніпропетровська у розмірі 782452, 08 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, згідно актів №№1/03341240 9/03341240 опису активів (нежитлових приміщень). В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що відповідачем за результатами діяльності надавались до ДПІ податкові декларації з ПДВ та податку на прибуток, в яких декларувались відповідні суми податків, які необхідно сплатити до бюджету. На виконання вимог ст.8 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковим керуючим Швець О.М. в присутності керівника підприємства Воронова М.П. 29.06.2010 р. складено акти №№ 1/03341240 - 9/03341240 опису активів (нежитлових приміщень) відповідача, на які поширюється право податкової застави. Загальна залишкова балансова вартість активів, згідно актів опису, становить 807 739, 65 грн. У звязку з тим, що на протязі 2007 - 2011 років підприємством ніколи податковий борг повністю не був погашений, а законодавством передбачено тільки формування та вручення першої та другої податкової вимоги (до 01.01.2011 р.), тому на новостворений борг податкові вимоги не формувались. Станом на 27.01.2011 року відповідач має податковий борг у розмірі 782 452, 08 грн., а саме з податку на додану вартість 606 480, 11 грн. основного платежу; з податку на прибуток 175 971, 97 грн. основного платежу. Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та збільшили їх, просили суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу КВЖ РЕП Красногвардійського району м.Дніпропетровська у розмірі 969835, 08 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, згідно актів №№1/03341240 9/03341240 опису активів (нежитлових приміщень), оскільки податковий борг відповідача перед державним бюджетом зі сплати податку на додану вартість збільшився на загальну суму 187383, 00 грн., яка утворилася внаслідок несплати узгоджених податкових зобовязань нарахованих на підставі наданих КВЖ РЕП Красногвардійського району декларацій за грудень 2010 року, січень березень 2011 року. Зазначили, що ДПІ керуючись статтями 8, 11 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» неодноразово направляла листи до Управління житлового господарства та міського Голови, в яких запропонувала надати затверджений перелік активів підприємства, що не належать до цілісного майнового комплексу КВЖ РЕП Красногвардійського району, для подальшої реалізації в рахунок погашення існуючого податкового боргу. На теперішній час вказаний перелік активів підприємства не наданий, у звязку з чим позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі та пояснив, що дійсно станом на 13 травня 2011 року податковий борг КВЖ РЕП Красногвардійського району м.Дніпропетровська перед державним бюджетом становить 969835, 08 грн., у звязку з крутним фінансовим станом Не заперечував проти надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу відповідача у розмірі 969835, 08 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, згідно актів №№1/03341240 9/03341240 опису активів (нежитлових приміщень). Зазначив, що дане майно перебуває в комунальній власності міста, а КВЖ РЕП Красногвардійського району є його балансоутримувачем.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з таких підстав.

Судом встановлено, що Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Красногвардійського району м.Дніпропетровська було зареєстроване виконавчим комітетом Дніпропетровської міської Ради 05 червня 2002 року.

Згідно довідки про стан розрахунків та стягнення податкового боргу у судовому порядку по КВЖ РЕП Красногвардійського району станом на 13 травня 2011 року вбачається сума боргу виникла за наступні періоди по податку на додану вартість та податку на прибуток:

по податку на додану вартість

за серпень 2009 року в сумі 9064, 41 грн. згідно декларації №941871 (станом на 27 квітня 2011 року борг погашений);

за вересень 2009 року в сумі 33183, 00 грн. згідно декларації №948956 (станом на 27 квітня 2011 року борг погашений);

за жовтень 2009 року в сумі 20480, 00 грн. згідно декларації №955943 (станом на 27 квітня 2011 року борг погашений);

за листопад 2009 року в сумі 37416, 00 грн. згідно декларації №958813 (станом на 27 квітня 2011 року борг погашений);

за грудень 2009 року в сумі 40546, 00 грн. згідно декларації №966209 (відкрито виконавче провадження);

за січень 2010 року в сумі 27271, 00 грн. згідно декларації №10004180 (відкрито виконавче провадження);

за лютий 2010 року в сумі 33355, 00 грн. згідно декларації №10006198 (відкрито виконавче провадження);

за березень 2010 року в сумі 44703, 00 грн. згідно декларації №10013076 (на розгляді в суді);

за квітень 2010 року в сумі 29905, 00 грн. згідно декларації №10020216 (на розгляді в суді);

за травень 2010 року в сумі 28047, 00 грн. згідно декларації №10023366 (на розгляді в суді);

за червень 2010 року в сумі 41064, 00 грн. згідно декларації №10039767 (винесено рішення про стягнення, але до виконання не звернуто);

за липень 2010 року в сумі 37682, 00 грн. згідно декларації №100039762 (винесено рішення про стягнення, але до виконання не звернуто);

за серпень 2010 року в сумі 36566, 00 грн. згідно декларації №10043181 (стягненню не заявлено);

за вересень 2010 року в сумі 36274, 00 грн. згідно декларації №10050889 (стягненню не заявлено);

за жовтень 2010 року в сумі 45218, 00 грн. згідно декларації №10058243 (стягненню не заявлено;

за листопад 2010 року в сумі 33476, 00 грн. згідно декларації №10061180 (стягненню не заявлено);

за грудень 2010 року в сумі 55241, 00 грн. згідно декларації №10068261 (стягненню не заявлено);

за січень 2011 року в сумі 46365, 00 грн. згідно декларації №3860 (стягненню не заявлено);

за лютий 2011 року в сумі 42370, 00 грн. згідно декларації №12545 (стягненню не заявлено);

за березень 2011 року в сумі 43407, 00 грн. згідно декларації №26572 (стягненню не заявлено);

по податку на прибуток

за 3 квартал 2009 року в сумі 73803, 03 грн. згідно декларації №952443 (погашено фінансовою підтримкою);

за 3 квартал 2009 року в сумі 20002, 97 грн. згідно декларації №952443 (на розгляді в суді);

за 1 квартал 2010 року в сумі 14625, 00 грн. згідно декларації №10017327 (винесено рішення про стягнення, але до виконання не звернуто);

за 2 квартал 2010 року в сумі 40868, 00 грн. згідно декларацій №10039770 (винесено рішення про стягнення, але до виконання не звернуто);

за 3 квартал 2010 року в сумі 100476,00 грн. згідно декларацій №10053637 (стягненню не заявлено).

Таким чином загальна сума заборгованості перед бюджетом КВЖ РЕП Красногвардійського району м.Дніпропетровська склала 782452, 08 грн. + 187383, 00 грн. = 969835, 08 грн.

Відповідно до довідки про стан розрахунків та стягнення податкового боргу у судовому порядку по КВЖ РЕП Красногвардійського району м.Дніпропетровська станом на 13 травня 2011 року частина заборгованості вже була звернута до стягнення рішеннями суду на загальну суму 530272, 08 грн. (969835, 08 грн. 339087 грн. 100476 грн.).

При розгляді адміністративної справи суд вважає за потрібне застосовувати положення Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який був чинним на час виникнення правовідносин між позивачем та відповідачем, оскільки саме цей Закон був спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобовязань юридичних та фізичних осіб-підприємців перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Згідно з п.1.3. ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка)- податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

У відповідності з п.п.5.1. ст.5 даного Закону «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 цього Закону податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.п.4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених п.п.5.2.2 цього пункту.

Відповідно до ст.5 п.5.1, п.5.4 п.п.5.4.1 Закону України «Про погашення зобовязання платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійне визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, вважається сумою податкового боргу платника податків.

Податковий борг (недоїмка) - податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Активи платників податків - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (п.1.7 цього Закону).

Відповідно до п.3.1.1. ст.3 Закону України «Про погашення зобовязання платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» активи платників податків можуть бути примусово стягненні в рахунок погашення його податкового боргу виключено за рішенням суду.

Статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Також у судовому засіданні встановлено, що позивачем вжито заходів для погашення податкового боргу та направлено на адресу відповідача податкову вимогу:

- перша податкова вимога від 07 травня 2007 року №1/394 про сплату боргу в сумі 8756, 69 грн. (податкова вимога була вручена відповідачу 07 травня 2007 року, про що свідчить підпис представника відповідача);

- друга податкова вимога від 10 лютого 2009 року №2/260 про сплату боргу в сумі 142 315, 80 грн. (податкова вимога була вручена відповідачу 08 червня 2007 року, про що свідчить підпис представника відповідача).

Відповідно до п.8.1 ст.8 даного Закону з метою захисту інтересів бюджетних споживачів, активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.

Згідно п.п.8.2.2 п.8.2 ст.8 Закону право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували у його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобовязань або податкового боргу.

Позивачем зазначено, що на виконання вимог ст.8 Закону України «Про погашення зобовязання платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим керуючим Швець О.М. в присутності керівника підприємства Воронова М.П. 29 червня 2010 складено акти №№ 1/03341240 9/03341240 опису активів (нежитлових приміщень) КВЖ РЕП Красногвардійського району, на які поширюється право податкової застави. Вищенаведене майно зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 30.06.2010 р.

Незважаючи на те, що за відповідачем існує податковий борг, а також наявне майно, що перебуває у податковій заставі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу на суму 969835, 08 грн. за рахунок майна КВЖ РЕП Красногвардійського району м.Дніпропетровська, код ЄДРПОУ 03341240, що перебуває у податковій заставі, задоволенню не підлягає, з огляду на таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, яким врегульовано відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно п.60.6 ст.60 Податкового кодексу України, якщо нарахована сума грошового зобовязання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобовязання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.

У звязку з тим, що на протязі 2007 - 2011 років підприємством ніколи податковий борг повністю не був погашений, а законодавством передбачено тільки формування та вручення першої та другої податкової вимоги (до 01.01.2011 р.), тому на новостворений борг податкові вимоги не формувались.

Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 ст.95 ПК України).

Відповідно до п.95.3 ст.95 ПК України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

В силу ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно статуту КВЖ РЕП Красногвардійського району м.Дніпропетровська воно засноване на комунальній власності територіальної громади міста Дніпропетровська. Підприємство входить в систему житлового господарства міської ради підпорядковане начальнику управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради. Підприємство діє на принципах господарського розрахунку, є планово-збитковим, одержує дотації з бюджету на покриття збитків від господарської діяльності. В оперативному управління підприємства знаходиться житловий фонд (обєкти комунальної власності міської ради), розміщений на території Красногвардійського району. У своїй діяльності підприємство керується чинним законодавством, розпорядженнями міського голови, рішенням міської ради та її виконавчого комітету, актами Красногвардійської районної ради, її голови та виконавчого комітету, наказами та розпорядженнями управління житлового господарства міської ради у межах визначених повноважень.

Таким чином, активи (нежитлові приміщення) КВЖ РЕП Красногвардійського району м.Дніпропетровська, на які поширюється право податкової застави знаходяться в його оперативному управлінні і є комунальною власністю територіальної громади міста. Доказів того, що позивач неодноразово направляв листи до Управління житлового господарства та міського Голови, в яких запропоновував надати затверджений перелік активів підприємства, що не належать до цілісного майнового комплексу КВЖ РЕП Красногвардійського району, для подальшої реалізації в рахунок погашення існуючого податкового боргу суду не надано. За таких обставин, суд вважає, що Дніпропетровська міська рада була позбавлена можливості погодити своїм рішенням реалізацію з прилюдних торгів реалізацію нежитлових приміщень, що перебувають в комунальній власності міста /рішення Дніпропетровської міської ради «Про комунальну власність Дніпропетровської міської ради» від 27.11.1991 року №46/, оскільки КВЖ РЕП Красногвардійського району є балансоутримувачем цього майна, та проаналізувати результати оцінки майна, а в разі незгоди оскаржити оцінку майна до суду.

З урахуванням вищевикладеного, а також того, що позивачем до суду не надано відомостей щодо відсутності у відповідача коштів на рахунках у банку, обслуговуючого такого платника податків, а також готівки, що належить такому платнику податків, а надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, можливо тільки за умови недостатності коштів, які перебувають у власності такого платника податків, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська до Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Красногвардійського району м.Дніпропетровська про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.

Повний текст постанови складений 30 травня 2011 року

Суддя К.С. Кучма