ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 квітня 2011 р.
(15:50) Справа №2а-2177/11/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого суддіКузнякової С.Ю.,
при секретарі Устіновій І.В.,
за участю представника позивача Горохової А.К.,
представника відповідача Калінчук К.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
,
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові технології №777"
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій,
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Нові технології №777" звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим про визнання протиправними дій відповідача щодо неприйняття як податкову звітність декларацію позивача за 2010 рік з податку на прибуток та про зобовязання ДПІ в м. Сімферополі АР Крим відобразити показники декларації ТОВ "Нові технології №777" за 2010 рік з податку на прибуток в картці особового рахунку з податку на прибуток. Позовні вимоги мотивуючи тим, що Державна податкова інспекція в м.Сімферополі АР Крим не визнала звітністю подану позивачем декларацію з податку на прибуток підприємства за 2010 рік, оскільки відповідно до п. 1.7 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженого Наказом ДПА України № 143 від 29.03.2003 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.03 року під № 271/7592 із змінами та доповненнями, дана декларація заповнена таким чином, який не забезпечує вільне читання тексту. Посилаючись на положення п. 48.3 ст. 48, п. 49.11 ст. 49 Податкового кодексу, п. 4.6 Інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних органах виконавчої власті, Ради міністрів АР Крим, місцевих органів самоврядування, позивач вважає, що така бездіяльність відповідача є неправомірною, що і стало підставою для звернення до суду з зазначеними вище позовними вимогами.
У судовому засіданні представник позивач на позовних вимогах наполягав, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав викладених у запереченнях на позовну заяву, зокрема, посилався на те, що дана декларація заповнена таким чином, що не забезпечує вільне читання тексту (цифр). Просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нові технології №777" (ідентифікаційний код 34371499) 17.04.2006 року зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 438438).
Довідка ДПІ в м. Сімферополі АР Крим від 15.09.2008 року № 38583/2342/29-0 свідчить про те, що позивач перебуває на обліку у відповідача з 28.04.2006 року за № 2919 (а.с. 12).
Судом встановлено, що 07.02.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Нові технології №777" на адресу відповідача курєрською поштою направило декларацію з податку на прибуток за 2010 рік з додатками ( а.с 25-30).
Судом встановлено, що декларація з усіма додатками була доставлена до ДПІ в м. Сімферополі 07.02.2011 року, підтвердженням чого є накладна № 168319 ( а.с. 25-26).
Повідомленням вих. № 4879/10/28-4 від 11.02.2011 ДПІ в м. Сімферополі повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю "Нові технології №777", що надана податкова декларація з податку на прибуток за 2010 рік (вх. № 278042 від 07.02.2011 року) не визнана податковою декларацією, у звязку з тим, що в порушення п. 1.7 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженого Наказом ДПА України № 143 від 29.03.2003 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.03 року під № 271/7592 із змінами та доповненнями, дана декларація заповнена таким чином, який не забезпечує вільне читання тексту (цифр). Позивачу також було запропоновано заповнити декларацію відповідно до вимог вказаного вище Порядку та надати її до ДПІ в м. Сімферополі АР Крим.
Не погодившись з вказаними діями ДПІ в м. Сімферополі АР Крим позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо неприйняття як податкову звітність декларацію позивача за 2010 рік з податку на прибуток та про зобовязання ДПІ в м. Сімферополі АР Крим відобразити показники декларації ТОВ "Нові технології №777" за 2010 рік з податку на прибуток в картці особового рахунку з податку на прибуток.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист правий, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень із боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при виконанні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Податкова декларація (розрахунок) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України).
Платники податку на прибуток, малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації (п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу України).
Згідно з п.п. 48.1-48.3, 48.5, 48.7 ст. 48 Податкового кодексу визначено, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків. Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: - тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); - звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; - звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); - повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; - код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; - реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); - місцезнаходження (місце проживання) платника податків; - найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; - дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); - ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків; - підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Податкова декларація повинна бути підписана, зокрема керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку (п.п. 48.5.1 п. 48.5 ст. 48 Податкового кодексу).
Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією (п. 48.7 ст. 48 Податкового кодексу).
Відповідно до п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пункту 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають (п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України).
За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби (п. 49.9 ст. 49 Податкового кодексу України).
Згідно з п. 49.11 ст. 49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:
Наказом Державної податкової адміністрації України від 29 березня 2003 року № 143 затверджений Порядок складання декларації з податку на прибуток підприємства (далі Порядок).
У п. 1.6 Порядку закріплено, що Декларація заповнюється таким чином, що забезпечує вільне читання тексту (цифр) та збереження цих записів протягом установленого терміну зберігання звітності (друкованим способом, чорнильними або кульковими ручками у синьому або чорному кольорі). Заповнення олівцем не дозволяється. У декларації не повинно бути підчисток, помарок, виправлень та дописок і закреслень (крім передбачених формою декларації). У декларації не повинні міститися текст або цифри, які неможливо прочитати внаслідок пошкодження аркушів, їх потертості, залиття чорнилом чи іншою рідиною.
Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що податковий орган вправі не визнати як податкову звітність податкову декларацію тільки у разі невідповідності її вимогам Податкового кодексу України.
В повідомленні вих. № 4879/10/28-4 від 11.02.2011р. відповідач вказує на те, що податкова декларація з податку на прибуток підприємства за 2010 рік не може бути визнана такою, оскільки заповнена із порушенням п. 1.7 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 143 від 29 березня 2003 року, а саме дана декларація заповнена таким чином, який не забезпечує вільне читання тексту (цифр).
Під час розгляду справи представник відповідача посилався на те, що декларація з податку на прибуток підприємства ТОВ "Нові технології №777" за 2010р., яка надійшла до ДПІ в м. Сімферополі АР Крим, залита чорнилами.
Досліджений судом оригінал декларації з податку на прибуток підприємства позивач за 2010р., який наданий представником відповідача (копія декларації залучена до матеріалів справи), дійсно містить декілька крапель чорнил, проте ДПІ в м. Сімферополі АР Крим не надав суду доказів, що саме при отриманні та розкритті поштового відправлення декларація була залита чорнилом.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до приписів п.п. 3.1.3 п. 3.1. розділу 3 Типової інструкції з діловодства в органах державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 01.07.1998 № 315, при розкритті конвертів перевіряється правильність доставки, цілісність упаковки документів, відповідність номерів на документах і конвертах. Якщо виявлено відсутність документа, додатків до нього або пошкодження, невідповідність номера на конверті номеру документа, складається акт у двох примірниках, один з яких надсилається відправнику, а другий залишається у діловодній служби.
Проте акт про пошкодження документу не складався ні ДПІ в м. Сімферополі, ні курєрською службою.
В той же час в матеріалах справи є належним чином завірена копія акту Приватного Підприємства “Флай Пост Експрес”(оригінал досліджений у судовому засіданні), який наданий представником позивача, з якого вбачається, що декларація з податку на прибуток підприємства позивача за 2010р. та додатки до неї, які надані для відправлення відповідачу, заповнені друкованим засобом, не містять підчисток, помарок, виправлень, дописок та закреслювань (крім передбачених формою декларації), не містять тексту або цифр, які неможливо прочитати внаслідок пошкодження аркушів, їх потертості, заливання чорнилами або іншою рідиною. До декларації додається фінансовий звіт ф.1 та ф.2 за 2010 рік позивача. Звіти скріплені печаткою та підписані керівником. Документи запаковані у конверт в присутності відправника.
Пунктами 59-61 Правил надання послуг поштового звязку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, передбачено, що внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. Внутрішні поштові відправлення з позначкою "Звіт" (листи та бандеролі з оголошеною цінністю, посилки), а також поштові відправлення з вкладенням дорогоцінних металів, ювелірних виробів і нумізматичних монет та їх колекцій подаються для пересилання лише з описом вкладення. У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв'язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв'язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Поштові відправлення з позначкою "З описом" та поштові відправлення, щодо яких складено відповідний акт, розкриваються працівником поштового зв'язку у присутності одержувача на його вимогу. У разі коли під час розкриття таких поштових відправлень нестачу, пошкодження, зіпсуття чи заміну вкладення не буде виявлено, видача їх проводиться в установленому порядку. У разі виявлення нестачі, заміни, повного або часткового пошкодження чи зіпсуття вкладення працівник поштового зв'язку складає акт у трьох примірниках, який підписується ним, керівником об'єкта поштового зв'язку і одержувачем. Один примірник акта видається одержувачу (п. 108 Правил).
Відповідно до п. 129 Правил оператор поштового зв'язку за невиконання чи неналежне виконання послуг поштового зв'язку несе відповідальність перед користувачами послуг поштового зв'язку згідно із законом. В свою чергу ст. 13 Закону України “Про поштовий зв'язок” визначено, що у договорі про надання послуг поштового зв'язку, якщо він укладається у письмовій формі, та у квитанції, касовому чеку тощо, якщо договір укладається в усній формі, обов'язково зазначаються найменування оператора та об'єкта поштового зв'язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість. За недотримання цієї вимоги несе відповідальність оператор поштового зв'язку.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем дотримані всі вимоги Податкового кодексу України щодо заповнення податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2010р., та дотримані всі вимоги щодо належної доставки цієї декларації податковому органу, тобто відповідачу, а отже дії відповідача щодо невизнання декларації з податку на прибуток підприємства позивача за 2010 рік є протиправними, оскільки позивачем були дотримані усі передбачені діючим податковим законодавством необхідні умови заповнення декларації та умови направлення її податковому органу належним чином.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки не суперечать вимогам діючого законодавства та підтверджені матеріалами справи.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Приймаючи до уваги, що рішення по справі ухвалене на користь позивача, який не є субєктом владних повноважень, суд вважає за необхідне присудити всі здійснені ним судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 3,40 грн., з державного бюджету.
В судовому засіданні 12.04.11р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАС України повний текст постанови виготовлено 18.04.11р.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (95053, АР Крим, м. Сімферополь, вул. М. Залки, 1/9) щодо невизнання податковою звітністю декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові технології №777" ( 95024, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, б. 243, ідентифікаційний код 34371499) з податку на прибуток за 2010 рік.
3. Зобовязати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим (95053, АР Крим, м. Сімферополь, вул. М. Залки, 1/9) відобразити в картці особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові технології №777" ( 95024, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, б. 243, ідентифікаційний код 34371499) з податку на прибуток відомості, зазначені в його декларації з податку на прибуток за 2010 рік.
4. Стягнути з Державного бюджету України (п\р 31115095700002, МФО 824026 ЗКПО 34740405, код платежу 22090200 у банку одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь одержувач: Держбюджет м. Сімферополя (або іншого рахунку)) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові технології №777" ( 95024, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, б. 243, ідентифікаційний код 34371499) судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кузнякова С.Ю.