Постанова № 16286095, 07.04.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
07.04.2011
Номер справи
2а-3372/11/0170/1
Номер документу
16286095
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 квітня 2011 р. Справа №2а-3372/11/0170/1 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Суслової Є.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Бахчисарайському районі АР Крим до Бахчисарайського комунального унітарного підприємства «Теплоенерго» Бахчисарайської міської ради про стягнення,

ВСТАНОВИВ:

          До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з позовом Державна податкова інспекція в Бахчисарайському районі АР Крим до Бахчисарайського комунального унітарного підприємства «Теплоенерго» Бахчисарайської міської ради про стягнення заборгованості в сумі 823,21 гривень, з них: 165,00 гривень заборгованості з податку на додану вартість у дохід державного бюджету на р/р 31112029700048 ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000; та 658,21 гривень заборгованості з податку на прибуток у дохід місцевого бюджету м. Бахчисарай на р/р 33213806700049 ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 23.03.2011 було відкрите провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 23.03.2011 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представники сторін не з’явились, повідомлені належним чином про місце, дату та час розгляду справу. Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності та зазначено, що заборгованість на день розгляду справи відповідачем не оскаржується.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим розглядати справу у відсутності представників сторін.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб’єктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в Бахчисарайському районі АР Крим є органом виконавчої влади та суб’єктом владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.

          Судом встановлено, що Бахчисарайське комунальне унітарне підприємство «Теплоенерго» Бахчисарайської міської ради (надалі - Бахчисарайське комунальне підприємство «Теплоенерго») є юридичною особою, зареєстрованою 09.12.2008 року Бахчисарайською районною державною адміністрацією АР Крим, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 794002, довідкою з ЄДР № 7810548 від 13.12.2010 року.

Судом встановлено, що Бахчисарайське комунальне підприємство «Теплоенерго» взято на податковий облік в ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим з 10.12.2008 року за № 6843, що підтверджується довідкою ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим від 06.05.2009 року, а тому згідно із законодавством України, Бахчисарайське комунальне підприємство «Теплоенерго» зобов’язане сплачувати податки до Державного бюджету України та місцевих бюджетів, подавати встановлену законом звітність.

Таким чином, судом встановлено, що Бахчисарайське комунальне підприємство «Теплоенерго» є юридичною особою, яка зобов’язана виконувати обов’язки, покладені на неї законами у зв’язку зі здійсненням діяльності.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

          Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Згідно з п.16.4 ст.16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

Відповідно до п.п. 11.1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 року №334/94 передбачені такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.

Відповідно до п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року N 509-XII (що діяв на момент проведення перевірки) визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Судом встановлено, що 02.11.2010 року посадовою особою ДПІ у Бахчисарайському районі проведена невиїзна документальна перевірка платника податку на прибуток Бахчисарайського комунального підприємства «Теплоенерго» з питання неподання або несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток підприємства за 1 півріччя 2010 року, за результатами якої складено акт перевірки № 240/1501/36286238 від 02.11.2010 року (надалі – акт перевірки).

В акті перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення відповідачем п.п.4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, п.16.4 ст.16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” у зв’язку з неподанням Бахчисарайським комунальним підприємством «Теплоенерго» декларації з податку на прибуток за 1 півріччя 2010 року, граничний строк подання 09.08.2010 року.

Судом встановлено, що директор та головний бухгалтер Бахчисарайського комунального підприємства «Теплоенерго» запрошувались до ДПІ у Бахчисарайському районі АРК для проведення вищевказаної перевірки, що підтверджується запрошенням № 314 від 10.09.2010 року, яке було отримано відповідачем 10.09.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

Акт перевірки був направлений на адресу відповідача, який також був отриманий відповідачем 03.11.2010 року.

На підставі акту перевірки № 240/1501/36286238 від 02.11.2010 року податковим органом винесено податкове повідомлення – рішення № 0002541501/0 від 09.12.2010 року, яким відповідачеві визначена сума податкового зобов’язання (за штрафними санкціями) з податку на прибуток в розмірі 170,00 гривень.

Податкове повідомлення –рішення було отримано відповідачем 09.12.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

Відповідно до довідки № 2 від 06.01.2011 року про розрахунки з бюджетом БКУП «Теплоенерго» та розрахунку суми позову позивач зазначив, що сума недоїмки зі сплати штрафних санкцій по податку на прибуток, яка не сплачена відповідачем, становить 165, 00 гривень.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Бахчисарайське комунальне підприємство «Теплоенерго» узгодило суму штрафних санкцій, нарахованих згідно з податковим повідомленням- рішенням від 09.12.2010 року у сумі 165, 00 гривень, та зобов’язано сплатити його у повному обсязі.

Порядок, підстави та строки сплати податку на додану вартість, надання податкової звітності встановлений Законом України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 7.8. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податковим періодом є один календарний місяць.

Судом встановлено, що податковий період для Бахчисарайського комунального підприємства «Теплоенерго» дорівнює місяцю, тому воно зобов’язано щомісячно протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного податкового місяця, подавати до ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим декларації з податку на додану вартість.

Судом встановлено, що 14.06.2010 року посадовою особою ДПІ у Бахчисарайському районі проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкової звітності Бахчисарайським комунальним підприємством «Теплоенерго» з податку на додану вартість за квітень 2010 року, за результатами проведення якої складено акт перевірки № 82/1502/36286238 від 14.06.2010 року.

В акті перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення відповідачем п.п.4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у зв’язку з неподанням Бахчисарайським комунальним підприємством «Теплоенерго» декларацій з податку на додану вартість за квітень 2010 року.

Судом встановлено, що головний бухгалтер Бахчисарайського комунального підприємства «Теплоенерго» запрошувався до ДПІ у Бахчисарайському районі АРК для проведення вищевказаної перевірки, що підтверджується телефонограмою № 113/15-02 від 28.05.2010 року, яку було передано відповідачу 28.05.2010 року об 11-00, а також про що складено акт № 83/1502/36286238 від 15.06.2010 року

Акт перевірки від 14.06.2010 року був отриманий відповідачем 15.06.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

На підставі зазначеного акту перевірки від 14.06.2010 року податковим органом винесено податкове повідомлення –рішення № 0000701502/0 від 30.06.2010 року, яким відповідачу визначена сума податкового зобов’язання (за штрафними санкціями) з податку на додану вартість в розмірі 170,00 гривень.

Податкове повідомлення –рішення № 0000701502/0 було отримано відповідачем 05.07.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

Відповідно до довідки № 2 від 06.01.2011 року про розрахунки з бюджетом БКУП «Теплоенерго» та розрахунку суми позову позивач зазначив, що сума недоїмки зі сплати штрафних санкцій по податку на додану вартість згідно з актом перевірки № 82/1502/36286238 від 14.06.2010 року, що не сплачена відповідачем становить 148,21 гривень.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Бахчисарайське комунальне підприємство «Теплоенерго» узгодило суму штрафних санкцій, нарахованих згідно з податковим повідомленням- рішенням № 0000701502/0 від 30.06.2010 року, та зобов’язано сплатити 148,21 гривень штрафних санкцій.

Судом встановлено, що 02.08.2010 року посадовою особою ДПІ у Бахчисарайському районі проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкової звітності Бахчисарайським комунальним підприємством «Теплоенерго» з податку на додану вартість за червень 2010 року, за результатами проведення якої складено акт перевірки № 126/1502/36286238 від 02.08.2010 року.

В акті перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення відповідачем п.п.4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у зв’язку з неподанням Бахчисарайським комунальним підприємством «Теплоенерго» декларацій з податку на додану вартість за червень 2010 року.

Судом встановлено, що керівник та головний бухгалтер Бахчисарайського комунального підприємства «Теплоенерго» запрошувались до ДПІ у Бахчисарайському районі АРК для проведення вищевказаної перевірки телефонограмою № 161/15-02 від 30.07.2010 року, а також про що складено акт №132/1502/36286238 від 03.08.2010 року

Акт перевірки від 02.08.2010 року був отриманий відповідачем 13.08.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

На підставі зазначеного акту перевірки від 02.08.2010 року податковим органом винесено податкове повідомлення –рішення № 0001051502/0 від 20.08.2010 року, яким відповідачу визначена сума податкового зобов’язання (за штрафними санкціями) з податку на додану вартість в розмірі 170,00 гривень.

Податкове повідомлення –рішення № 0000701502/0 було отримано відповідачем 27.08.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

Судом встановлено, що 04.10.2010 року посадовою особою ДПІ у Бахчисарайському районі проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкової звітності Бахчисарайським комунальним підприємством «Теплоенерго» з податку на додану вартість за серпень 2010 року, за результатами проведення якої складено акт перевірки № 187/1502/36286238 від 04.10.2010 року.

В акті перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення відповідачем п.п.4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у зв’язку з неподанням Бахчисарайським комунальним підприємством «Теплоенерго» декларацій з податку на додану вартість за серпень 2010 року.

Судом встановлено, що керівник та головний бухгалтер Бахчисарайського комунального підприємства «Теплоенерго» запрошувались до ДПІ у Бахчисарайському районі АРК для проведення вищевказаної перевірки телефонограмою № 178/15-02 від 30.09.2010 року, а також про що складено акт №188/1502/36286238 від 04.10.2010 року

Акт перевірки від 04.10.2010 року був отриманий відповідачем 05.10.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

На підставі зазначеного акту перевірки від 04.10.2010 року податковим органом винесено податкове повідомлення –рішення № 0001591502/0 від 11.10.2010 року, яким відповідачу визначена сума податкового зобов’язання (за штрафними санкціями) з податку на додану вартість в розмірі 170,00 гривень.

Податкове повідомлення –рішення № 0001591502/0 було отримано відповідачем 12.10.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

Судом встановлено, що 26.10.2010 року посадовою особою ДПІ у Бахчисарайському районі проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкової звітності Бахчисарайським комунальним підприємством «Теплоенерго» з податку на додану вартість за вересень 2010 року, за результатами проведення якої складено акт перевірки № 212/1502/36286238 від 26.10.2010 року.

В акті перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення відповідачем п.п.4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у зв’язку з неподанням Бахчисарайським комунальним підприємством «Теплоенерго» декларацій з податку на додану вартість за вересень 2010 року.

Судом встановлено, що керівник та головний бухгалтер Бахчисарайського комунального підприємства «Теплоенерго» запрошувались до ДПІ у Бахчисарайському районі АРК для проведення вищевказаної перевірки телефонограмою № 116/15-02 від 21.10.2010 року, а також про що складено акт №206/1502/36286238 від 26.10.2010 року

Акт перевірки від 26.10.2010 року був отриманий відповідачем 29.10.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

На підставі зазначеного акту перевірки від 26.10.2010 року податковим органом винесено податкове повідомлення –рішення № 0001691502/0 від 04.11.2010 року, яким відповідачу визначена сума податкового зобов’язання (за штрафними санкціями) з податку на додану вартість в розмірі 170,00 гривень.

Податкове повідомлення –рішення № 0001691502/0 було отримано відповідачем 08.11.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Бахчисарайське комунальне підприємство «Теплоенерго» отримавши податкові повідомлення –рішення № 0001051502/0 від 20.08.2010 року, №0001591502/0 від 11.10.2010 року та № 0001691502/0 від 04.11.2010 року, узгодило суму штрафних санкцій на загальну суму 510,00 гривень та зобов’язано її сплатити у повному обсязі.

          Судом встановлено, що загальна сума податкового боргу Бахчисарайським комунальним підприємством «Теплоенерго» станом на день розгляду справи складає 823,21 гривень, що підтверджується розрахунком суми позову, з яких 165, 00 гривень з податку на прибуток та 658,21 гривень з податку на додану вартість.

На підставі викладеного, суд вважає, що факт несвоєчасного подання Бахчисарайським комунальним підприємством «Теплоенерго» у встановлені підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) строки податкових декларацій, вказаних вище, і несплати застосованих фінансових санкцій є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.

          Приймаючи до уваги, що заборгованість зі штрафних санкцій у розмірі 823,21 гривень відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, вона підлягає стягненню з Бахчисарайським комунальним підприємством «Теплоенерго», тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Суд зазначає, що в позові позивач помилково зазначив, що сума боргу з ПДВ складає 165, 00 гривень, а з податку на прибуток 658, 21 гривень. Але враховуючи, що загальна сума штрафних санкцій зазначена відповідачем вірно в розмірі 823, 21 гривень, суд вважає можливим задовольнити вимоги та стягнути з відповідача заборгованість з ПДВ в розмірі 658,21 гривень, а з податку на прибуток в розмірі 165,00 гривень.

          Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

У зв’язку зі складністю справи судом 07.04.2011 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 12.04.2010 року постанова складена у повному обсязі.

          На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

          

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2.          Стягнути з Бахчисарайського комунального унітарного підприємства «Теплоенерго» Бахчисарайської міської ради суму податкового боргу у розмыры 823,21 гривень, з них: 658,21 гривень заборгованості з податку на додану вартість у дохід державного бюджету на р/р 31112029700048 ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000; та 165,00 гривень заборгованості з податку на прибуток у дохід місцевого бюджету м. Бахчисарай на р/р 33213806700049 ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя                                                   Трещова О.Р.