ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 березня 2011 р. Справа №2а-2234/11/0170 Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки КримПапуша О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосія АР Крим
до Державного підприємства "Науково-дослідний інститут аеропружних систем" в особі Виробничої філії Державного підприємства "Науково-дослідний інститут аеропружних систем"
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 22.02.11року надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м.Феодосія АР Крим до Державного підприємства "Науково-дослідний інститут аеропружних систем" в особі Виробничої філії державного підприємства "Науково-дослідний інститут аеропружних систем" про стягнення заборгованості сумою 90137,34грн., з яких заборгованість зі сплати страхових внесків за листопад 2010року сумою 7758,46грн., заборгованість зі сплати фінансових санкцій сумою 3294,93грн., заборгованість зі сплати пені сумою 78546,84грн., а також заборгованість з відшкодування фактичних витрат, пов’язаних з доставкою та виплатою пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", за січень 2011року сумою 537,11грн.
Ухвалою суд від 22.02.11р. відкрито провадження в адміністративній справі та розпочато підготовче провадження, запропоновано відповідачу надати суду та в копії позивачу заперечення проти позову та документи на підтвердження своїх доводів, які в нього є. Розглянувши в підготовчому провадженні матеріали справи, судом з’ясовано питання про склад осіб, які беруть участь у справі, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, вивчено документи надані позивачем, зобов’язано сторін надати оригінали документів та докази на підтвердження заявлених вимог, за результатами чого закінчено підготовче провадження та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 15.03.11р.
В судове засідання, призначене на 15.03.11р. уповноважені представники сторін не прибули, про місце, день та час судового розгляду повідомлені належним чином. Позивач до канцелярії суду подав клопотання, у якому, пославшись на неможливість забезпечити явку повноважного представника, просив розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених в адміністративному позові (а.с.23).
Відповідач, повідомлений про місце, день та час судового розгляду (а.с.21), явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, про причини неявки не повідомив, заперечення на адміністративний позов суду не надав, заяву про розгляд справи за відсутності повноважного представника не надіслав.
У зв’язку із неприбуттям в судове засідання повноважного представника відповідача, належним чином повідомленого про місце, дату і час судового розгляду, та відсутності в матеріалах справи заяви про можливий розгляд справи без його участі, судом, відповідно до п.3 ч.1 ст.128 КАС України, розгляд справи відклав до 29.03.11р.
У судове засідання, призначене на 29.03.11р., сторони, явку повноважних представників не забезпечили. Позивач, посилаючись на неможливість забезпечити явку повноважного представника, просив розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити (а.с.28). Відповідач про причини неявки повноважного представника суд не повідомив, заперечення на адміністративний позов суду не надав.
Розглянувши матеріали справи, клопотання позивача, суд приходить до висновку, що сторони про місце, день та час судового засідання повідомлені належним чином, тому суд не знаходить перешкод для розгляду справи в порядку письмового провадження та вважає за можливе розглянути справу без участі повноважних представників сторін відповідно до приписів частини шостої статті128 КАСУкраїни за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, судом з’ясовано, що позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим на підставі ст.23, ч.3 ст.106 та частини2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.03№1058-VI "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", якою органи Пенсійного фонду України наділені правом на звернення до суду з позовами про стягнення недоїмки, у тому числі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги у разі, якщо її не оскаржено страхувальником, а також відповідно до частини 2 Розділу XV (Прикінцеві положення) Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій призначених згідно з пунктами "а", "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме стягнення заборгованості, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам за списком №1,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.03р. №36.
З огляду на викладене цей позов розглядається судом відповідно до пункту 5 частини другої статті 17 КАС України як спір за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадку прямо передбаченому законом, та, зважаючи на положення ст.ст.18,50 КАС України, оскільки однією із сторін справи є орган державної влади, на цю справу поширюється компетенція адміністративних судів та справа підсудна окружному адміністративному суду.
Позивач просить суд стягнути з відповідача не сплачені ним страхові внески за листопад 2010року сумою 7758,46грн., нараховані фінансові санкції сумою 3294,93грн., нараховану пеню сумою 78546,84грн., а також не відшкодовані витрати позивача з виплати та доставки пенсії, призначеної на пільгових умовах за січень 2011року сумою 537,11грн., а всього заборгованість загальною сумою 90137,34грн.
Статтею 46 Конституції України визначено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до статті ст.1 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхові внески – кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Стаття 3 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначає, що Пенсійний фонд, підприємства, установи, організації та фізичні особи, що здійснюють перерахування внесків до системи накопичувального пенсійного забезпечення, а також підприємства, установи, організації (далі - організації), що здійснюють виплату і доставку пенсій, є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно ч.2 ст.5 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" виключно цим Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, а також стягнення заборгованості за цими внесками.
Відповідно до п.4,6 ч.2 ст.17 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобов’язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Виробничий філіал Державного підприємства "Науково-дослідний інститут аеропружних систем" зареєстровано Виконавчим комітетом Феодосійської міської ради АРКрим як відокремлений підрозділ Державного підприємства "Науково-дослідний інститут аеропружних систем", ідентифікаційний код 25125621, про що свідчить копія довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.15).
Платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідача зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Феодосія АР Крим, про що свідчить відповідна заява (а.с.14).
З матеріалів справи убачається, що відповідач самостійно нарахував та подав позивачу розрахунки сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування на загальну суму страхових внесків за листопад 2010р. сумою 7758,46грн. (а.с.6-7).
Згідно п.12 ст.20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
В наслідок несвоєчасної сплати у повному обсязі страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за вказаний період у відповідача перед позивачем утворилася недоїмка сумою 7758,46грн.
Крім того, судом встановлено, що рішенням від 24.12.10р. №1487 на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" за несплату (неперерахування), несвоєчасність сплати (несвоєчасність перерахування) страхувальником до органу Пенсійного фонду страхових внесків до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді нарахування штрафу в розмірі 3294,32грн. та нараховано пені в розмірі 78546,84грн. за період з 06.06.09р. по 20.09.10р.
Матеріали справи не містять доказів оскарження відповідачем вказаного рішення позивача про застосування фінансових санкцій протягом строків, встановлених положеннями частини 13 статті 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
З матеріалів справи, судом встановлено, що повноважною особою відповідача 10.01.11р., про що свідчить її особистий підпис на корінці вимоги, отримано вимогу про сплату боргу від 10.01.11р. №Ю-154 сумою 585555,31грн., з яких недоїмка по страховим внескам – 416329,23грн., з фінансових санкцій – 47406,06грн., пені – 121820,02грн. (а.с.5).
Частиною3 ст.106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що протягом 10 робочих днів з дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов’язаний сплатити суму недоїмки та суму фінансових санкції. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Як убачається з матеріалів справи недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідачем у визначені Законом строки не сплачено та дії позивача з її визначення позивач не оскаржував.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше чим через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Оцінивши зібрані докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем як страхувальником не сплачені страхові внески за осіб, пов’язаних з ним трудовими правовідносинами, за грудень 2010р. сумою 7758,46грн., нараховані фінансові санкції сумою 3294,93грн., нараховану пеню сумою 78546,84грн., загальною сумою 89600,23грн., тому позов підлягає задоволенню, а заявлена до відшкодування органом Пенсійного фонду України сума - стягненню.
Крім того, з підстав передбачених п.5 ч.4ст.50 КАС України, ст.23 та частини 2 Перехідних положень Закону України від 09.07.03р. №1058-IV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", якою органи Пенсійного фонду України наділені правом на звернення до суду з позовами про стягнення заборгованості, у тому числі щодо заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позивач також просить стягнути заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах сумою за січень 2011р. сумою 537,11грн.
Закон України від 05.11.1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій, спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих, а також гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Пенсійний фонд України призначає незалежно від місця останньої роботи на пільгових умовах пенсію за віком. Стаття 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, який є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов'язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.
Згідно частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003року №1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який визначає принципи, основи, механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та регулювання відповідних правовідносин, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих (пільгових) пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій призначених згідно з пунктами "а", "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме сума до сплати, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам за списком №1,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. №36.
Розрахунки суми відшкодування розраховуються відповідно до підпункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 (далі - Інструкція).
Пунктом 6.4 зазначеної Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
На адресу відповідача, відповідно до п.6 Інструкції, позивачем був направлений розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах за період з 01.03.10р. по 25.03.10р., який отримано відповідачем 29.03.10р. (а.с.10,11).
Згідно розрахунку, фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за березень 2010року складає 537,11грн., які фактично витрачено на виплату та доставку пенсії громадянці ОСОБА_1, пропорційно до періоду її роботи на підприємстві (а.с.10).
Відповідач доводів на спростування заявлених вимог суду не надав. Наявність підстав для виплати пенсії на пільгових умовах та частки, що має відшкодовуватись безпосередньо ним не спростував.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що заявлені до відшкодування витрати з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, підтверджено належним чином, ґрунтуються на положеннях Закону України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування", тому заявлені позовні вимоги щодо стягнення заборгованості, підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України, у справах в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 159,160,161,162,163,186,254КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства "Науково-дослідний інститут аеропружних систем" в особі Виробничої філії Державного підприємства "Науково-дослідний інститут аеропружних систем", ідентифікаційний код юридичної особи25125621, заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за листопад 2010року сумою 7758,46грн., заборгованість зі сплати фінансових санкцій сумою 3294,93грн. та заборгованість зі сплати пені сумою 78546,84грн., зарахувавши на п/р 2560970448612, 2560970548613 у КРУ ВАТ "Державний ощадний банк України" м.Сімферополь, МФО324805, код в ЄДРПОУ22300286, а також заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах за березень 2010року сумою 537,11грн., перерахувавши на п/р 25600010048601 у КРУ ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО324805, код в ЄДРПОУ22300286.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя О.В. Папуша