ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" червня 2011 р.Справа № 11/17-1426-2011 За позовом: Євпаторійської міської ради;
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТА";
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Суддя Власова С.Г.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю;
Від відповідача: ОСОБА_1. за довіреністю;
В засіданні приймали участь:
Від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю;
Від відповідача: ОСОБА_1. за довіреністю;
Суть спору: 11.04.2011 р. за вх. № 1940/2011 Євпаторійська міська ради (далі Позивач) звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТА" (далі Відповідач) про внесення змін до договору оренди.
Позивач на позовних вимогах наполягає, 06.06.2011 р. за вх. № 18264/2011 надав письмові пояснення у справі та за вх. № 18265/2011 заперечення на відзив Відповідача.
Відповідач проти позовних вимог заперечує з підстав викладених у відзиві на позов від 16.05.2011 р. за вх. № 15063/2011 та доповнені до відзиву за вих. № 21 від 02.06.2011 р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив наступне:
10.02.2004 р. між сторонами був укладений договір оренди земельної ділянки площею 1789,53 кв.м. для обслуговування будівель і споруд автозаправної станції за адресою: м. Євпаторія, вул. Чапаєва, 4, зареєстрований 12.03.2004 р. за № 517.
Посилаючись на ст.144 Конституції України, Позивач зазначає, що органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а у відповідності до п.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.
Позивач зазначає, що 29.12.2010 р. Євпаторійською міською радою прийнято рішення № 6-3/37 "Про затвердження грошової оцінки земель", згідно до п.2 якого, грошова оцінка земель м. Євпаторії вводиться в дію з 01.01.2011 р. Проведення грошової оцінки землі спричиняє зміна розміру земельного податку, через те, що змінюється порядок його обчислення. 06.01.2011 р. вказане рішення було опубліковано в засобах масової інформації, а саме: в офіційному друкованому органі Євпаторійської міської ради "Євпаторійська здравниця" №2
Позивач наполягає на тому, що зазначена дата є моментом набрання чинності рішенням.
З урахуванням приписів ч.2 ст.188 ГК України, Позивачем 23.02.2011 р. за № 01-13/205 на адресу Відповідача було направлено пропозиції про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 10.02.2004 р.
Позивач зазначає, що Відповідач листом від 14.03.2011 р. № 10 повідомив, що із внесенням змін до договору оренди землі не згоден, підписувати і приймати умови договору про внесення змін не має наміру, з огляду на те, що затвердження нової нормативно грошової оцінки землі Євпаторійською міською радою, не є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Посилаючись на п 2.3.5 Договору оренди земельної ділянки оренди від 10.02.2004 р., Позивач вказує, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у випадку зміни підвищення цін, тарифів у тому числі внаслідок інфляції і т.д., в інших випадках передбачених законодавством України.
Позивач наполягає на тому, що підставою внесення зміни до договору оренди земельної ділянки від 10.02.2004 р., є зміна розміру земельного податку у зв'язку з переглядом грошової оцінки землі, і тому просить суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 10.02.2004 р., зареєстрований 12.03.2004 р. № 517, площею 1789,53 кв.м. розташований за адресою: м. Євпаторія, вул. Чапаєва, 4 виклавши п. 2.3.3 договору в наступній редакції:
"З 01.01.2011 р. орендна плата визначається відповідно до рішення міської ради від 22.02.2008 р. № 5-29/4 та від 29.12.2010 р. № 6-3/37.
Орендна плата справляється виключно у грошовій формі. Щомісячний розмір орендної плати без ПДВ складає: дві тисячі чотириста вісім гривень 75 копійок. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством".
Відповідач проти позовних вимог заперечує, у відзиві на позов від 16.05.2011 р. за вх. № 15063/2011 зазначає, що дійсно 10.02.2004 р. між Євпаторійською міською радою та ТОВ "Веста" було укладено договір оренди земельної ділянки площею 1789,53 кв.м. для обслуговування будівель і споруд автозаправної станції за адресою: м. Євпаторія, вул. Чапаєва, 4.
23.02.2011 р. Євпаторійська міська рада на адресу ТОВ "Веста" були направлені пропозиції про внесення змін (договір про внесення змін) до договору оренди земельної ділянки від 10.02.2004 р.
Посилаючись на ч.3 ст.188 ГК України Відповідач зазначає, що сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У відповідності до вимог зазначеної статті 14.03.2011 р. Відповідачу було направлено лист за № 10 з підставами відмови від підписання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 10.02.2004 р.
Відповідач також вважає, що зміна розміру земельного податку, у зв'язку з переглядом грошової оцінки землі, не є підставою внесення змін до договору оренди землі, оскільки не передбачена договором оренди та нормативно-правовими документами.
Відповідач також зазначає, що ч.2 ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у користуванні фізичних і юридичних осіб, переглядається за згодою сторін. Законом не встановлено внесення змін до договору оренди землі в односторонньому порядку на підставі рішення органу місцевого самоврядування.
06.06.2011 р. за вх. № 18264/2011 Позивач надав письмові пояснення у справі та за вх. № 18265/2011 заперечення на відзив Відповідача, в яких, зокрема, зазначає, що підставою внесення зміни до договору оренди земельної ділянки від 10.02.2004 р., є зміна розміру земельного податку у зв'язку з переглядом грошової оцінки землі.
Відповідно до ст. 189 Господарського кодексу України, ст. 632 Цивільного кодексу України ціна є істотною умовою договору, у випадках встановлених органом державної влади або органом місцевого самоврядування.
Згідно ч.2 ст. 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається тільки у випадках і за умов , встановлених договором або законом. Угода між позивачем та відповідачем з істотних умов договору розміру орендної плати не досягнута.
Позивач також вказує, що не погоджується із доводами Відповідача відносно того, що умови договору оренди земельної ділянки не можуть змінюватися у односторонньому порядку при прийнятті будь-яких рішень органами місцевого самоврядування, з огляду на те, що п.п. 3,4 ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права і обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, цивільні права і обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Крім того, відповідно до положень ст. 652 ЦК України, у разі істотних змін обставин, якими керувалися сторони при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, а у випадку якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, що змінилися істотним чином, договір може бути змінений за рішенням суду. Позивач наполягає на тому, що оскільки сторони не досягли згоди відносно змін до договору оренди землі, він був вимушений звернутись до суду.
Відповідач в доповнені до відзиву за вих. № 21 від 02.06.2011 р. додатково зазначив, ч.2 ст.23 Закону України "Про оренду землі", відповідно до якої орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у користуванні фізичних і юридичних осіб, переглядається за згодою сторін, Відповідач наполягає на тому, що вказана спеціальна норма в імперативному порядку не передбачає зміну розміру орендної плати в залежності від прийняття змін, у зв'язку з прийняттям органом місцевого самоврядування рішення щодо зміни розміру орендної плати на виконання законодавчих актів, якими були внесені зміни до існуючих на той час норм, регулюючих дане питання.
На думку Відповідача, рішення органу місцевого самоврядування не є істотною зміною обставин, якими керувалися сторони при укладанні договору, оскільки зазначені зміни обставин не випливають з господарських відносин сторін за договором оренди землі від 10.02.2004 р., і їх застосування можливе лише при укладанні нових договорів оренди землі, а не для внесення змін до діючих договорів оренди. Більш того, прийняття рішення про затвердження нормативної грошової оцінки землі передує укладанню договору оренди, і не є підставою для внесення змін до нього в частині розрахунку суми орендної плати, оскільки відповідно до положень ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Також Відповідач вказує, що за загальним правилами, передбаченими ч. 2 ст. 284 Господарського кодексу України, умови договору оренди зберігають свою силу на весь строк дії договору, а також у разі якщо після його укладання законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря, а відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, за винятком коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З урахуванням викладеного відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Пунктом 6 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України встановлено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є зміна правовідношення. Зміна правовідношення це спосіб захисту, який полягає у трансформації одного правовідношення іншим, переростання одного обовязку і інший, покладенні на боржника нового обовязку.
Як вбачається з матеріалів справи, 12.03.2004 р. між Євпаторійською міською радою (Орендодавець) та ТОВ "Веста" (Орендар) був укладений Договір оренди землі, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар набуває право оренди земельної ділянки з міських земель за адресою: Україна, АРК, м. Євпаторія, вулиця Чапаєва, 4, загальною площею 1789,53 кв.м. Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування будівель і споруд автозаправної станції і використовується за цільовим призначенням (п.2.1. Договору).
Згідно до п.2.2. Договору термін його дії 50 років, до 19.12.2052 р.
Пунктом 2.3.5 Договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у випадку:
-зміни умов господарювання, передбачених договором;
-підвищення цін, тарифів і т.д.;
-погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря;
-у разі невиконання орендодавцем обов'язку сповістити орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку;
-в інших випадках, передбачених законодавством України.
Відповідно до ч.1 ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобовязується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Частиною 2 зазначеної статті закріплено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, яким є Закон України "Про оренду землі".
Згідно до ч.4 ст.21 Закону України "Про оренду землі" річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель під об'єктами енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
За приписами ст.2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Крім того, згідно ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні” акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради ,виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями , посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Євпаторійської міської ради № 6-3/37 від 29.12.2010 р. "Про затвердження грошової оцінки земель" вирішено затвердити грошову оцінку земель м. Євпаторія та ввести в дію з 01.01.2010 р.
Рішенням Євпаторійської міської ради № 6-3/37 від 29.12.2010 р. "Про затвердження грошової оцінки земель" було опубліковано в офіційному друкованому органі Євпаторійської міської ради "Євпаторійська здравниця" № 2 від 05.01.2011 р., а отже є чинним. В судовому порядку Рішенням Євпаторійської міської ради № 6-3/37 від 29.12.2010 р. скасовано не було.
Враховуючи , що рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку скасовано не було, суд приймає до уваги, як належну підставу для перегляду розміру орендної плати рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки.
Також в ході розгляду справи судом було встановлено дотримання Позивачем порядку внесення змін до договорів, встановленого ст.188 Господарського кодексу України .
Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Набирання рішенням суду законної сили означає ,що воно набуває правової дії. Набиравши законної сили, судове рішення набуває властивостей обовязковості ,винятковості, виконуваності, преюдиціальності.
З огляду на викладене позовні вимоги в частині визначення орендної плати відповідно до рішення міської ради від 22.02.2008 р. № 5-29/4 та від 29.12.2010 р. № 6-3/37 саме "З 01.01.2011 р.” до винесення рішення суду задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково , в частині визначення орендної плати відповідно до рішення міської ради від 22.02.2008 р. № 5-29/4 та від 29.12.2010 р. № 6-3/37 ( після набирання рішення законної сили ) без зазначення дати „З 01.01.2011 р.”.
Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу віднести за рахунок Відповідача пропорційно задоволених вимог, згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Внести зміни до п.2.3.3. Договору оренди земельної ділянки від 10.02.2004 р., зареєстрованого 12.03.2004 р. за № 517, укладеного між Євпаторійською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Веста" (код 25423138), виклавши його в наступній редакції:
"Орендна плата визначається відповідно до рішення міської ради від 22.02.2008 р. № 5-29/4 та від 29.12.2010 р. № 6-3/37.
Орендна плата справляється виключно у грошовій формі. Щомісячний розмір орендної плати без ПДВ складає: дві тисячі чотириста вісім гривень 75 копійок. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством".
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста" (65000, м. Одеса, вул. Транспортна, 5, код 25432138) на користь Євпаторійської міської ради (97400, м. Євпаторія, пр. Леніна, 2) витрати по сплаті державного мита у сумі 85 грн. та витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 236 грн. процесу.
Рішення суду набуває законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення підписано в порядку ст. 85 ГПК України 10.06.2011 р.
Суддя Власова С.Г.