Єдиний державний реєстр судових рішень Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2011 року Справа № 1170/2а-1195/11
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості до закритого акціонерного товариства «Торговий дім КІМО» про стягнення економічних санкцій ,-
ВСТАНОВИВ:
Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить стягнути з закритого акціонерного товариства «Торговий дім КІМО»економічні санкції за порушення законодавства про зайнятість населення в розмірі 850,00 грн. на користь позивача.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачем не сплачено економічні санкції у сумі 850,00 грн., нараховані на підставі рішенням про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість №1106-45/24712082 від 17.01.2011 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ, виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості.
Згідно ст. 34 Закону України «Про зайнятість населення»контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими обєднаннями.
Діяльність Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість визначається Положенням про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N47 від 24.06.1991 р.
Відповідно до пп.«б», п.6 вищеназваного Положення, Інспекція здійснює контроль за додержанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, а саме: забезпечує правильність і своєчасність застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами і організаціями; здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.
Таким чином, відповідно до чинного законодавства, Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості наділений повноваженнями щодо здійснення контрольних заходів щодо дотримання законодавства про зайнятість населення, при чому законодавство не обмежує його періодами, за які можуть бути проведені перевірки.
У відповідності до п.1 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24.06.1991 р. №47 державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення, центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Згідно п. 1 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24.06.1991 р. №47 інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі інспекція) входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.
28.12.2010 р. Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості проведено перевірку додержання законодавства про зайнятість населення у закритомі акціонерному товаристві «Торговий дім КІМО», за наслідками якої складено акт контрольного заходу від 28.12.2010 р. № 322. Перевіркою встановлено, що у трудових відносинах з відповідачем перебувала ОСОБА_2, яка на підставі наказу №5-К від 03.11.2003 р. прийнята на посаду продавця промислових товарів.
У відповідності до копії паспорта ОСОБА_2 є громадянкою Республіки Білорусь і відповідно до відтиску штампу в паспорті має дозвіл на постійне проживання в Україні з 06.07.2006 року.
На підставі акту контрольного заходу винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення №1106-45/24712082 від 28.12.2010 р., яким відносно закритого акціонерного товариства «Торговий дім КІМО»застосовано економічні санкції в розмірі 850,00 грн.
У відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»від 04.02.1994 р. №3929-ХІІ іноземці та особи без громадянства мають рівні з громадянами України права та обовязки в трудових відносинах, якщо інше не передбачено законодавством України та міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також яким надано статус біженця в Україні, мають право працювати на підприємствах, в установах і організаціях або займатися іншою трудовою діяльністю на підставах і в порядку, встановлених для громадян України. Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування.
Відповідно до положень ч.2 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991р. №803-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування, виданого державною службою зайнятості України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
На час працевлаштування ОСОБА_2, оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні здійснювалося відповідно до Порядку оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ (далі Порядок).
У відповідності до п. 1 Порядку дозвіл на працевлаштування оформляється іноземцю або особі без громадянства (далі - іноземець), який має намір займатися в Україні трудовою діяльністю, за умови, якщо в країні (регіоні) відсутні працівники, які спроможні виконувати цей вид роботи, або є достатні обґрунтування доцільності використання праці іноземних фахівців, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України.
Згідно п. 4 Порядку дозвіл на працевлаштування оформляється і видається Державним центром зайнятості Мінпраці (далі - Державний центр зайнятості) або за його дорученням відповідними центрами зайнятості Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя для роботи на підприємстві, в установі, організації, які запросили іноземця на певну посаду (за фахом).
Таким чином, відповідачем при прийомі на роботу громадянки Республіки Білорусь ОСОБА_2 не дотримано вимог Порядку оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні.
Доказів скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення №1106-45/24712082 від 28.12.2010 р. або оскарження в судовому порядку, відповідачем не надано.
У відповідності до п. п. «г»п.8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України «Про зайнятість населення»і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закон.
Згідно ч. 3 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення»(в редакції діючій на час вчинення відповідачем порушення законодавства про зайнятість населення) у разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості України з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку особу у пятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Таким чином, Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості вірно визначено відповідачу економічні санкції в розмірі 850,00 грн.
Відповідно до абз.2 ч.4 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення»у разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.22, 23, 35, Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття», та п.5 ч.2 ст. 17, ст.ст. 94, 158-162, 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості до закритого акціонерного товариства «Торговий дім КІМО» про стягнення економічних санкцій задовольнити.
Стягнути з закритого акціонерного товариства «Торговий дім КІМО»економічні санкції за порушення законодавства про зайнятість населення в розмірі 850 грн. на користь Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова суду за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження виконується негайно.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду К.М.Притула