ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2011 року 10 год. 10 хв. Справа № 2а-9349/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Батрак І.В.
при секретарі Каганович О.І.
за участю представників позивача Щербак Т.В., Стришко Е.Ф.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Оранта-Січ»
до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя
про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2010 року Відкрите акціонерне товариство «Страхова компанія «Оранта-Січ» (надалі Позивач) звернувся із позовом до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.10.2010 №0000892307 на загальну суму 68775,86 грн.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Зазначають, що оскаржуване рішення є протиправним, оскільки у квітні 2009 року головним бухгалтером Приморської філії ВАТ «СК «Оранта-Сич» була виявлена втрата бухгалтерської документації, у звязку із чим наказом Управління ВАТ «СК «Оранта-Січ» № 24 від 24.04.2009 були прийняті заходи по відновленню втраченої бухгалтерської документації. У березні 2010 року, в період завершення роботи по відновленню документів, прокуратурою Приморського району Запорізької області були вилучені недоопрацьовані первинні ордери, касові книги за період з 01.01.2008 по 31.03.2009. Ці вилучені документи були залучені як речові докази у кримінальній справі № 061030ПР.
29 червня 2010 року на підставі направлення № 170116 ДПІ в Приморському районі була проведена планова виїзна перевірка. У зв'язку з тим, що бухгалтерська документація Приморської філії ВАТ "СК "Оранта-Сич" була вилучена Прокуратурою, перевірка була припинена, строком на 30 днів. З 25 серпня по 6 вересня 2010 року ДПІ відновила перевірку. З вересня 2010 року прокуратурою Приморського району Запорізької області № 24/4343 вих. 10, в період податкової перевірки, були повернені документи, в число яких увійшли і касові документи, що підлягали відновленню.
Представники позивача вважають, що факт перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі на загальну суму 35 000,40 грн. Приморською філією ВАТ «СК «Оранта-Сич», був спростований наданими документами в ході проведення перевірки, а тому відповідачем не доведено порушення ВАТ «СК «Оранта-Сич» п. 3.4., З.5., 3.6. Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Національного банку України від 15.12.2004 року № 637.
Крім того, представники позивача зазначили, що у рішенні про застосування штрафних (фінансових) санкцій не вказані дата та номер акту, на підставі якого воно винесено, що, на думку позивача, є порушенням вимог п. 6.1. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12. 2000 №2181-III (далі Закон №2181-ІІІ) та ст. 19 Конституцій України.
Також позивачем було надано суду 10.02.2011 доповнення до позову, в якому зазначено, що штрафні (фінансові) санкції, встановлені законодавчими актами не з питань оподаткування, за своєю суттю є адміністративно-господарськими санкціями, які за визначенням частини першої статті 238 Господарського кодексу України можуть бути застосовані до суб'єктів господарювання уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, як заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.
З огляду на це, такі санкції органами державної податкової служби можуть застосовуватись до суб'єктів господарювання протягом строків, визначених статтею 250 зазначеного Кодексу для застосування адміністративно-господарських санкцій, тобто протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через рік з дня порушення цим суб'єктом, встановлених законодавчими актами правил здійснення здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З урахуванням пропуску строку застосування адміністративно-господарських санкцій представники позивача вважають, що позов підлягає задоволенню, а рішення відповідача № 0000832307 від 13.10.2010 - скасуванню в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суд не повідомив.
Відповідно до ч. 4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача субєкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З урахуванням викладеного суд та вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Крім того, на адресу суду від відповідача надійшли заперечення на позов від 06.12.2010 №1503/10/10-028, відповідно до яких проведеною плановою виїзною перевіркою Приморської філії ВАТ СК «Оранта Січ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 по 31.03.2010р. встановлено порушення п. 3.4, п.3.5 та п.3.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за №40/10320, зі змінами та доповненнями (далі - Положення) щодо наявності у видаткових касових ордерах (відомостях) підписів посадових осіб, підписів фізичної особи, що одержувала кошти за період з 01.01.2008 по 31.03.2009 у сумі 34 387,93 грн. (акт перевірки від 13.09.2010р. №18/2302/02307332 зареєстрований в ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя 01.10.2010р. за вх. №40/2307/02307292).
Відповідно до реєстру видаткових касових ордерів, що є додатком до акту перевірки, видаткові касові ордери за період з січня 2008 по березень 2009 року не мають підпису головного бухгалтера та керівника філії (або однієї з посадових осіб), не зазначено одержувача готівкових коштів (суми прописом та підпису), відомостей про паспорт чи документ, що його замінює.
З урахуванням викладеного та на підставі Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» №436/95 від 12.06.1995 відповідач вважає, що ДПІ у Комунарському районі правомірно застосовано до ВАТ «Страхова компанія «Оранта-Січ» штрафні (фінансові) санкції за порушення вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637.
В зв'язку з чим вважають позовні вимоги необґрунтованими та у задоволенні позову просять відмовити в повному обсязі.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, суд вважає, позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що посадовими особами ДПІ у Приморському районі Запорізької області було проведено планову виїзну перевірку Приморської філії ВАТ «СК Оранта-Січ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 по 31.03.2010, за результатами якої складено акт від 13.09.2010 №18/2302/0230/7332 (далі акт перевірки).
Перевіркою, зокрема, встановлено (п.3 висновків акту перевірки), що Приморською філією ВАТ «СК Оранта-Січ» порушено п.п. 3.4., 3.5. та 3.6. «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637 щодо наявності у видаткових касових ордерах (відомостях) підписів посадових осіб, підписів фізичної особи, що одержувала кошти за період з 01.01.2008 по 31.03.2009 у сумі 35000,40 грн.
Посадовими особами Приморської філії ВАТ «СК Оранта-Січ» акт перевірки був підписаний із запереченнями.
На заперечення до акту відповідачем були надані висновки від 23.09.2010 №3301/10/23, відповідно до яких докази, наведені Приморською філією ВАТ «СК «Оранта-Січ» в запереченні до акту, не можуть бути підставою для визнання ведення касових операцій у національній валюті в Україні (ведення первинних касових документів) без порушень відповідно до п.п.3.4, 3.5, 3.6 Положення №637. Проте, зазначено, що при уважному вивченні заперечення до акту від 13.09.2010 №18/2302/0230/7332 відповідачем встановлено, що при розрахунку перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі Приморської філії ВАТ «СК «Оранта-Січ» фахівцями ДПІ допущено арифметичну помилку, в результаті виправлення якої сума перевищення вказаного вище ліміту складає не 35000,40 грн., а 34387,93 грн.
На підставі матеріалів перевірки та висновків акту відповідачем прийнято оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій).
Вважаючи рішення протиправним позивач звернувся до суду.
Як встановлено судом, у квітні 2009 року головним бухгалтером Приморської філії ВАТ «СК «Оранта-Січ» була виявлена втрата бухгалтерської документації, а саме встановлено відсутність первинних касових документів за період з 01.01.2008 по 31.03.2009. Враховуючи встановлені порушення фінансової дисципліни та з метою їх усунення наказом відкритого акціонерного товариства - «Страхова компанія «Оранта-Січ» від 24.04.2009 №24 було прийнято рішення по проведення заходів по відновленню втраченої бухгалтерської документації, а саме: до 31.07.2009 оформлення дублікатів відсутніх прибуткових та видаткових касових ордерів, платіжних відомостей на видачу заробітної плати за період з 01.01.2008 по 31.03.2009; проведення звірки первинних документів з журналами реєстрації касових операцій, розрахунків по заробітній платі та розрахунків з підзвітніми особами. Директору філіалу ОСОБА_8 у строк до 31.08.2009 було доручено офіційно запросити фізичних осіб, які отримували заробітну, грошові кошти підзвітньо, страхове відшкодування для підпису касових документів та дачі розписок про відсутність претензій компанії по виплатам.
У березні 2010 року, в період завершення роботи по відновленню документів, прокуратурою Приморського району Запорізької області були вилучені недоопрацьовані первинні ордери, касові книги за період з 01.01.2008 по 31.03.2009, які були витребував у звязку із розслідуванням кримінальної справи № 061030ПР, що підтверджується наданими суду та дослідженими у судовому засіданні:
- вимогами прокуратури Приморського району Запорізької області від 12.03.2010 №24/947 вих10, від 15.03.2010 №24/983вих10, від 30.03.2010 №24/1260вих10 щодо, зокрема, надання всіх відомостей про виплати заробітної плати працівникам Приморської філії ВАТ «СК «Оранта-Січ», прибуткових касових ордерів про внесення грошових коштів для виплати заробітної плати за період з 01.01.2009 по березень 2010;
- листами Приморської філії ВАТ «СК «Оранта-Січ» на адресу прокурора Приморського району про надання необхідних документів, зокрема, оригінали видаткових касових ордерів, де вказані видані суми заробітної плати за період з 01.01.2007 по 01.12.2008, 01.01.2009 по 01.02.2010, оригінали відомостей про нарахування заробітної плати за 2007-2009 роки.
29.06.2010 на підставі направлення № 170116, виданого ДПІ у Приморському районі Запорізької області працівниками ДПІ в Приморському районі була проведена планова виїзна перевірка. У зв'язку з тим, що бухгалтерська документація Приморської філії ВАТ «СК «Оранта-Сич» була вилучена Прокуратурою, перевірка була припинена, строком на 30 днів. З 25 серпня по 6 вересня 2010 року ДПІ відновила перевірку. З вересня 2010 року прокуратурою Приморського району Запорізької області в період податкової перевірки, були повернені документи (лист від 03.09.2010 №24/4343 вих.10), в число яких увійшли і касові документи, що підлягали відновленню та які спростовували висновки ДПІ про порушення ВАТ «СК «Оранта-Сич» п. 3.4., З.5., 3.6. Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, проте перевіряючими до уваги не були взяті.
Зазначені обставини також підтверджуються:
- поясненнями свідків у судовому засіданні ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, які пояснили, що у звязку із втратою на підприємстві відновлювались бухгалтерські документи на підприємстві, їх запрошували, для того, щоб написали розписки про те, що вони не мають претензій щодо виплати заробітної плати;
- копіями видаткових касових ордерів за 2008-2009 рік із підписами посадових осіб та одержувачами виданих коштів.
Крім того, відновлення втрачених документів відбувалось до проведення перевірки та винесення оспорюваного рішення, що підтверджує обґрунтованість та правомірність доводів позивача.
Аналізуючи вище викладені обставини та матеріали справи, суд дійшов висновку, що позивач мав у наявності документи, передбачені Положенням №637, тому ведення касових операцій позивачем у національній валюті України відповідає приписам чинного законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, а твердження відповідача про його порушення є недоведеним, у зв'язку з чим рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.10.2010 №0000892307, прийняте відповідачем на підставі встановлених актом перевірки порушень, є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.3 ст.2 КАС України).
Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 161-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення, прийняте Державною податковою інспекцією у Комунарському районі м. Запоріжжя від 13.10.2010 №0000892307 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 68775,86 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В.Батрак