Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2011 року Справа № 2а/2370/3211/2011
15 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.,
при секретарі Кулику О.П.,
за участю представника позивача –ОСОБА_1 –за довіреністю,
представників відповідача –ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 –за довіреностями,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьпиво»до Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області, головного управління державного казначейства України у Черкаській області про стягнення бюджетного відшкодування,
встановив:
У квітні 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Уманьпиво»звернулось до суду з позовом про стягнення бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 425243 грн. 59 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач стверджував, що в порушення підпунктів 7.7.5, 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»йому не відшкодовано з бюджету зазначену суму податку протягом місяця, наступного після подачі декларації. У позові зазначено, що згідно з поданою позивачем декларацією з податку на додану вартість за березень 2008 року підприємство задекларувало суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок за березень 2008 року у розмірі 600 022 грн. За результатами проведеної податковою інспекцією виїзної позапланової документальної перевірки з питань достовірності нарахування позивачем вищезазначеної суми бюджетного відшкодування складено акт, відповідно до висновків якого сума бюджетного відшкодування, заявлена позивачем, визнана правомірною. Також податковою декларацією за квітень 2008 року позивач задекларував суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок за квітень 2008 року у розмірі 365886 грн., і за результатами перевірки податкова інспекція підтвердила правомірність заявленої суми. Протягом 2008-2011 років на підставі поданих позивачем заяв, частина суми підтвердженого бюджетного відшкодування зарахована у зменшення податкових зобов’язань з податку на додану вартість.
В ході судового розгляду справи представник позивача зменшив розмір позовних вимог та просив стягнути невідшкодовану суму з податку на додану вартість у розмірі 417288 грн. 59 коп., зазначаючи, що позивач скористався своїм правом,зарахувавши суми бюджетного відшкодування у розмірі 7955 грн. в рахунок погашення поточних зобов’язань з податку на додану вартість, що підтверджується актом звірки податкової інспекції.
Представники відповідача-1 Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області позов не визнали та просили суд відмовити у його задоволенні. В обґрунтування свого заперечення зазначили, що факт наявності бюджетної заборгованості ними не оспорюється, але податковим органом були вчинені всі необхідні дії, спрямовані на повернення позивачеві з бюджету надмірно сплаченого податку. Зокрема стверджували, що ними були подані головному управлінню Державного казначейства України в Черкаській області висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, а відтак відповідач-2 безпідставно не перерахував кошти на поточний рахунок платника податку, посилаючись на відсутність реєстрів про відшкодування податку на додану вартість.
Головне управління Державного казначейства України в Черкаській області позов не визнало, подавши до суду письмове заперечення в якому зазначило, що взагалі не отримували від податкової інспекції жодних документів щодо бюджетного відшкодування ТОВ «Уманьпиво». З цих підстав просили відмовити в задоволенні позову, а справу розглянути за відсутності його представника.
Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Уманьпиво»зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності 19.12.1991 року виконавчим комітетом Уманської міської ради (ідентифікаційний код 05380243), та перебуває на обліку як платник податків вУманській об’єднаній державній податковій інспекції Черкаської області.
Спеціальним законом який визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету є Закон України «Про податок на додану вартість»від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР (далі –Закон № 168/97-ВР).
Пункт 1.6. статті 1 Закону№ 168/97-ВРвизначає податкове зобов'язання як загальну суму податку, одержану (нараховану) платником податку в звітному (податковому) періоді, що визначена згідно з цим Законом.
За змістом пункту 1.7. статті 1 зазначеного Закону податковий кредит, це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.
Згідно підпункту 7.5.1 пункту 7.5. статті 7 Закону№ 168/97-ВРдатою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Відповідно до підпункту 7.7.1. пункту 7.7. статті 7 Закону№ 168/97-ВРсума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
При цьому підпунктом 7.7.2. пункту 7.7. статті 7 Закону№ 168/97-ВРвстановлено, що якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Пункт 1.8. статті 1Закону № 168/97-ВРвизначає бюджетне відшкодування як суму, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
За приписами підпункту 7.7.4. пункту 7.7. статті 7 Закону№ 168/97-ВРплатник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Згідно підпункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III податкові декларації за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до підпункту 7.8.1. пункту 7.8. статті 7Закону № 168/97-ВРподатковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.
18.04.2008 та 19.05.2008 позивачем у строк, встановлений Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», подано до Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області податкові декларації за березень та квітень 2008 року відповідно, у яких зазначені від’ємні значення сум податку на додану вартість, та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування.
Підпункт 7.7.5. пункту 7.7. статті 7 Закону№ 168/97-ВРзобов’язує податковий орган протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, провести документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до підпункту 7.7.6. пункту 7.7. статті 7 Закону№ 168/97-ВРна підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
10.06.2008 та 15.07.2008 Уманська об’єднана державна податкова інспекція Черкаської області провела виїзні позапланові документальні перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування, за результатами яких складені відповідні акти № 848/23-2/05380243 та № 1005/23-2/05380243. В актах перевірки відповідачем-1 підтверджено правомірність заявленої позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.
З метою забезпечення координації дій органів державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України, був сприйнятий спільний Наказ Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 3 серпня 2004 року N 451/501/132, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 4 серпня 2004 р. за № 971/9570, яким затверджений Порядок взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики (далі –Наказ).
Відповідно до пункту 5 Наказу Державна податкова адміністрація України надає Державному казначейству України реєстр суб'єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету.
Пунктом 7 Наказу передбачено, що Державне казначейство України у відповідності до чинного законодавства здійснює відшкодування податку на додану вартість підприємствам згідно з отриманими реєстром та висновками, про що протягом двох днів з моменту отримання реєстру інформує Державну податкову адміністрацію України про здійснені відшкодування податку.
07.07.2008 Уманською об’єднаною державною податковою інспекцією Черкаської області видано висновок № 00000000015 про суму відшкодування податку на додану вартість позивачу в розмірі 600022 грн. та відповідно до реєстру № 14 від 07.07.2008 передано до Уманського управління Державного казначейства України головного управління Державного казначейства України в Черкаській області, що підтверджується супровідним листом № 17171/19-021 від 07.07.2008 та штампом вхідної кореспонденції Уманського управління Державного казначейства України головного управління Державного казначейства України в Черкаській області від тієї ж дати.
06.08.2008 Уманською об’єднаною державною податковою інспекцією Черкаської області видано висновок № 00000000020 про суму відшкодування податку на додану вартість позивачу в розмірі 361112 грн. та відповідно до реєстру № 19 від 06.08.2008 передано до Уманського управління Державного казначейства України головного управління Державного казначейства України в Черкаській області, що підтверджується супровідним листом № 29721/19-021 від 06.08.2008 та штампом вхідної кореспонденції Уманського управління Державного казначейства України головного управління Державного казначейства України в Черкаській області від тієї ж дати.
Виходячи із системного аналізу підпунктів 7.7.5, 7.7.6 пункту 7.7 статті 7Закону№ 168/97-ВР суд доходить висновку, що право у платника податку на бюджетне відшкодування виникає через 40 днів після отримання декларації податковим органом.
Судом встановлено, що відповідно до акту Уманської ОДПІ від 03.06.2011 № 12587/19-071 про розрахунки з бюджетом станом на 01.06.2011 невідшкодована сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість складає 417288 грн. 59 коп.
Приймаючи до уваги, що на момент розгляду справи в суді кошти на поточний банківський рахунок платника податку перераховані не були, суд знаходить вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Суд зауважує, що Уманською об’єднаною державною податковою інспекцію Черкаської області вчинені всі дії щодо своєчасного надання інформації Уманському управлінню Державного казначейства України в Черкаській області про відшкодування позивачу бюджетного відшкодування податку на додану вартість відповідно до податкової декларації за березень-квітень 2008 року .
Враховуючи те, що відповідач - 2, отримавши від відповідача-1 документи, які слугують підставою для відшкодування податку на додану вартість та враховуючи те, що відповідач-2 не виконав зобов’язання щодо проведення розрахунків по відшкодуванню податку на додану вартість ТОВ «Уманьпиво», суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 56, 58, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ТОВ «Уманьпиво»задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України через головне управління Державного казначейства України в Черкаській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьпиво», ідентифікаційний код 05380243, бюджетне відшкодування з податку на додану вартість в сумі 417 288 (чотириста сімнадцять тисяч двісті вісімдесят вісім) грн.59 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьпиво»суму сплаченого державного мита в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя В.П. Тимошенко