Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 травня 2011 року Справа № 2а-2051/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді:Захарової О.В.
при секретарі:Білоконі Д.І.
за участю
представника позивача:ОСОБА_2 (довіреність №07-11-19 від 05.01.2011)
відповідач: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків, штрафів та пені, -
ВСТАНОВИВ:
09 березня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків, штрафів та пені в розмірі 1080,40 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач зареєстрований в Краснодонській міській виконавчій дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за №4402500001564. Як субєкт підприємницької діяльності, що має використовує найману працю, відповідач повинен нараховувати 1,4% суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників та 0,25% - 0,5% від суми оплати праці найманих працівників.
Згідно фінансового звіту форми 4-ФСС про нараховані внески, перерахування та витрати, повязані із загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності станом на 01.01.2011 за відповідачем рахується прострочена заборгованість у розмірі 1080,40 грн.
У звязку з чим позивач просив стягнути з відповідача прострочену заборгованість в сумі 1080,40 грн.
У судовому засіданні представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій зазначив, що згідно акту звірки від 22.04.2011 сума заборгованості складала 486,40 грн., та станом на 24.05.2011 заборгованість зменшилась на 287,00 грн., таким чином несплаченою залишається заборгованість у розмірі 199,40 грн.
У звязку з чим представник позивача просив стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 199,40 грн.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини не явки суду не повідомив, заперечення на адміністративний позов, заяву про визнання позову або заяву про розгляд справи без його участі суду не надав.
З таких підстав, суд вважав можливим розглядати справу без участі відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних в матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку вказаного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до ч. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача як страхувальника заборгованості із сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка виникла та не сплачена в період до 1 січня 2011 року.
Відповідно до ст. 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.
Відповідач ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особі-підприємця Краснодонською районною державною адміністрацією Луганської області 01.02.2005 (а.с. 13).
28 вересня 2006 року відповідач взятий на облік в якості страхувальника в Краснодонській міській виконавчій дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за №440250001564 (а.с. 10).
Як вбачається із матеріалів справи, 03 листопада 2008 року посадовими особами Краснодонської міської Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена тематична перевірка фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на санаторно-курортне лікування і оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей, про що складено акт перевірки (а.с. 15-16).
Згідно висновків акту перевірки від 03.11.2008, не прийнято до заліку витрати, проведені на оплату соціальних послуг (путівка на оздоровлення) 873,60 грн. Згідно ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими похованням» від 18.01.2001 №2240-III передбачає накладення штрафної санкції у розмірі 50% від неприйнятих до заліку витрат за порушення порядку використання страхових коштів, в сумі 436,80 грн. (а.с. 16).
Фінансову (штрафну) санкцію страхувальник повинен відобразити у звіті Ф.4 ФСС з ТВП за 2008 рік з обовязковим офіційним інформуванням робочого органу про виконання рішення про предявлення фінансової (штрафної) санкції (а.с. 17).
Сума заборгованості у розмірі 1080,40 грн. підтверджується даними фінансового віту форми 4-ФСС про нараховані внески, перерахування та витрати, повязані із загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності за 2010 рік (а.с. 6).
Згідно Розрахунку заборгованості станом на 01.01.2011 прострочена заборгованість ФОП ОСОБА_1 до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності складала 1080,40 грн., з яких недоїмка 873,60 грн. та штраф 206,80 грн. (а.с. 8).
Станом на 22.04.2011 заборгованість до відділення Фонду становила 486,40 грн., що підтверджується актом звірки від 22.04.2011, підписаним у двосторонньому порядку (а.с. 46).
Відповідачем частково сплачена заборгованість та на час розгляду справи залишається не сплаченою прострочена заборгованість у розмірі 199,40 грн.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у звязку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сімї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, повязаних із смертю застрахованої особи або членів її сімї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно із п.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Згідно п.п. 2 п. 2 ст. 27 Закону страхувальник зобовязаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч.1 ст.30 Закону страхувальник роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Відповідно до ч.2 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення простроченої заборгованості у розмірі 199,40 грн. та їх задоволення у повному обсязі.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як Виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звільнена від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 та при поданні заяви судовий збір не сплачувала.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_1) на користь Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (р/р 37172500100001 в УДК Луганської області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 21785643) прострочену заборгованість у розмірі 199,40 грн. (сто девяносто девять гривень 40 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено і підписано 27 травня 2011 року.
СуддяО.В. Захарова