Постанова № 161761, 25.09.2006, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
25.09.2006
Номер справи
26/359-06-7663а
Номер документу
161761
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"25" вересня 2006 р.

Справа № 26/359-06-7663А

За позовом : Прокурора Любашівського району Одеської області в інтересах держави в

особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до відповідача : Закритого акціонерного товариства „Троїцький молзавод”

про стягнення 17 447,44 грн.

Суддя М.І.Никифорчук

за участю представників :

від позивача : Гаврюшенко О.Ю. за довіреністю;

від відповідача : Пак О.І. за довіреністю;

Суть спору : 3аявлена вимога про стягнення з відповідача штрафних санкцій за недотримання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2005 р. в сумі 17 447,44 грн.

Представник позивача вимоги підтримує.

Представник відповідача вимоги не визнає, про що зазначив у відзиву.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд, -

у с т а н о в и в :

Відповідно до пункту 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським су дам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій за недотримання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2005 р. в сумі 17 447 грн. 44 коп. за таких підстав.

Згідно з ст. 4 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875, із змінами, ( далі –Закон № 875) діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціально-побутових і соціально-психологічних умов для задоволення їх потреб у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.

Згідно ст. 19 Закону № 875 для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.

Норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів визначається виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, які відрізняються від зазначених у цій статті, застосовуються положення цього Закону".

Згідно з частиною 1 статті 20 цього ж Закону із змінами, підприємства (об'єднання), установи і організації, незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Згідно п. 4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1767 від 28 грудня 2001 р. ( далі –«Порядок сплати…») суми штрафних санкцій перераховуються підприємствами в дохід державного бюджету на рахунки органів Державного казначейства, відкриті в установах Національного банку за балансовим рахунком N 3510 або в установах комерційних банків за балансовим рахунком N 2510. Штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.

Згідно звіту підприємства за 2005 р., складеного по формі № 10-ПІ, яка затверджена наказом Мінпраці України № 338 від 29 грудня 2004 р. середньооблікова чисельність працюючих на підприємстві за 2005 р. складала 118 осіб, ( код рядка у звіті 1).

Відповідно до наданого розрахунку сум штрафних санкцій за 2005 звітний рік, який складений відповідно до вимог вищевказаного «Порядку сплати …»:

1. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, становить 4% від середньої чисельності штатних працівників на підприємстві, та складає 5 робочих місць ( код рядка звіту 03).

2. Фактична кількість робочих місць, зайнятих інвалідами, розраховується як середньооблікова шляхом підсумку зазначеної кількості відпрацьованих інвалідами повних місяців та діленням одержаної суми на 12 місяців, та складає 1 робоче місця. ( код рядка у звіті 02 ).

3. Кількість незайнятих робочих місць для працевлаштування інвалідів визначається різницею між нормативом і фактичною кількістю робочих місць, зайнятих інвалідами, та складає 4 робочих місця. ( код рядка у звіті 03)

4. Середньорічна заробітна плата штатного працівника визначається діленням сум, нарахованих із фонду оплати парці штатних працівників на середньооблікову чисельність штатних працівників, та складає 4361,86 грн. ( код рядка у звіті 05)

5. Сума штрафних санкцій визначається як добуток середньорічної заробітної плати на кількість робочих місць, незайнятих інвалідами, та складає 17447,44 грн., тобто суму позову.

Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу визначено відповідно до п.3.3.1 –3.3.3 Інструкції за статистики чисельності працівників, зайнятих в народному господарству, затвердженої Наказом Міністерства статистики України від 7 липня 1995 р. N 171, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 7 серпня 1995 р. за N 287/823, із змінами і доповненнями, внесеними наказом Державного комітету статистики України від 18 лютого 1999 року N 67.

Аналогічні вимоги містяться і в новій редакції цієї ж Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України 28.09.2005р. N286, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 р. за N 1442/11722.

Суд приймає до уваги посилання позивача на вказану Інструкцію, оскільки вона розроблена відповідно до Закону України "Про державну статистику", з урахуванням міжнародних рекомендацій у системі статистики зайнятості та оплати праці, містить основні методологічні положення щодо визначення показників кількості працівників у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об'єктивної статистичної інформації щодо зайнятості працівників та розмірів їхньої оплати праці.

Дія Інструкції поширюється на всіх юридичних осіб, їхні філії, представництва та інші відокремлені підрозділи (далі - підприємства), а також на фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю.

Згідно п.14 «Положення про робочі місця інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1995 р. N 314, із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України N 19 від 10.01.2002 р. ( далі –Положення ) підприємства у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів.

Згідно п. 5 Положення, підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування ) робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Згідно з п.3 Положення, робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда".

Пунктом 10 Положення передбачено, що працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК. При цьому в даному пункті не сказано про обов*язок підприємства утворити спеціальну комісію по працевлаштуванню інвалідів.

Результатом працевлаштування є укладання трудового договору між працівником, тобто інвалідом, та власником або уповноваженим ним органом, відповідно до вимог ст. 21 КЗпП України. Тому безпосереднє працевлаштування здійснює власник або уповноважений ним орган підприємства (об*єднання), установи, організації незалежно від форм власності та господарювання.

Згідно вказаного звіту на підприємстві працевлаштований та працював 1 інвалід.

Таким чином, підприємством працевлаштований один інвалід, а норматив складає 5 інвалідів.

З цього випливає, що відповідачем не виконаний установлений вказаним Законом норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2005 р., та виконані обов*язки, покладені на підприємство вказаним Положенням, тому вимоги позивача суд вважає не обґрунтованими, не доведеними та тому не підлягаючими задоволенню.

Вищевикладене повністю підтверджується дослідними судом матеріалами справи.

По вишеприведеним обставинами суд відхиляє відзив відповідача на позов.

Виходячи з викладеного та, керуючись частинами 1-3 статті 160, статтями 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, –

п о с т а н о в и в :

Позов –задовольнити.

Стягнути з закритого акціонерного товариства „Троїцький молзавод” ( 66560, Одеська область, Любашівський район, с. Троїцьке; р/р 26004301536665, МФО 328135 філія „Одеське Центральне відділення ПІБ; р/р 26003221181978, 26001221181840, МФО 328168 ВАТ „Морський транспортний банк”; 26051054475337, МФО 328704 філія Южне ГРУ ЗАТ КБ „ПриватБанк”) на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів ( 65079, м.Одеса, вул. Канатна, 83; Банк - УДК в Одеській області, Одержувач Любашівський РВДК, р/р 31219230600329, МФО 828011, код 23214991) : штрафних санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2005 році в розмірі 17 447 грн. 44 коп.

Постанова може бути оскаржена в порядку ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили у порядку ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Никифорчук М.І.