Рішення № 16175719, 09.06.2011, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
09.06.2011
Номер справи
5021/719/2011
Номер документу
16175719
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

09.06.11 Справа № 5021/719/2011. за позовом: Державної екологічної інспекції в Сумській області, м. Суми

до відповідача: Казенного підприємства Шосткинський казенний завод «Зірка», м. Шостка

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Шосткинська міська рада, м. Шостка

про стягнення: 107570 грн. 71 коп.

СУДДЯ КОВАЛЕНКО О.В.

Представники:

Від позивачів: ОСОБА_1, довіреність №2/-03 від 04.01.2011 р.;

Від відповідача не зявився;

Від третьої особи: не зявився;

У засіданні брали участь: Секретар судового засідання Саленко Н.М.

Суть спору: відповідно до вимог позовної заяви № 497/03-13 від 17.03.2011 року позивач просить суд стягнути в доход державного бюджету Шосткинської міської ради (код бюджетного призначення платежу 24062100 (грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням природоохоронного законодавства, р/р 33110331700012, ОКПО 23635250, в ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013) з відповідача по справі 107570 грн. 71 коп. шкоди завданої державі за забруднення атмосферного повітря з врахуванням вимог п. 35 ст. 4 та ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» та п.7 ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, але в минуле судове засідання направив суду Відзив № 800/юр від 18.05.2011 року, в якому просив суд припинити провадження по справі, оскільки відповідно до ст. 226 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який вчинив господарське правопорушення, зобовязаний вжити необхідних заходів щодо запобіганню збиткам у господарській сфері іншим учасникам господарських відносин або щодо зменшення їх розміру, а у разі якщо збитків завдано іншим субєктам зобовязаний відшкодувати на вимогу цих субєктів збитки у добровільному порядку. Позивач до відповідача з вимогою про відшкодування шкоди заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища за період з 01.01.2010 року по 01.07.2010 року в розмірі 107570 грн. 71 коп. не звертався. Крім того, представник відповідача заперечує проти розміру збитків та вказує на завищення суми на 418 грн. 28 коп.

Представник третьої особи в судове засідання не зявився, але направив суду факс № 01-28/1647 від 08.06.2011 року, в якому повідомив суду, що проти позову не заперечує та просить розглядати справу без участі представника третьої особи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази по справі, суд встановив:

Відповідно до положення про Державну екологічну інспекцію в Сумській області від 19.02.2007 року № 55, інспекція є спеціальним підрозділом Мінприроди, який здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього середовища на території Сумської області.

Статтею 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів і його органів на місцях належать зокрема подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Представник позивача зазначає, що в період з 16.11.2010 року по 07.12.2010 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища в Сумській області Мурашко Т.М., Троян Н.В. та Литвином В.М. в присутності інженера з охорони навколишнього природного середовища КП ШКЗ «Зірка» Резниченко В.П. було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища КП ШКЗ «Зірка». На підставі проведеної перевірки було складено Акт перевірки від 16.11.-07.12.2010 року, копія якого міститься в матеріалах справи.

Під час перевірки встановлено, що відповідач починаючи з 01.10.2009 року здійснював викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин без спеціального дозволу, чим порушив вимоги ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 07.07.1999 року.

Стаття 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” від 07.07.1999 року передбачає, що підприємства, установи, організації, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря зобовязані отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин.

Статтею 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоровя.

Актом перевірки встановлено, що Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Сумській області були видані відповідачу дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 5911000000-68 від 26.08.2010 року терміном дії до 26.08.2015 року (основна промплощадка) та №5911000000-69 від 26.08.2010 року з терміном дії до 26.08.2015 року (профілакторій).

Попередній дозвіл № 590264 від 11.05.2010 року на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря діяв до 01.10.2009 року, тому починаючи з 01.10.2009 року підприємство працювало без дозволу на викиди, що є порушенням ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Відповідно до складеного акту встановлено, що відповідач на момент проведення перевірки здійснює утилізацію боєприпасів. За результатами проведеної перевірки, аналізуючи вплив господарської діяльності підприємства на навколишнє природне середовище, за критеріями, встановленими Постановою КМУ від 19.03.2008 року № 212 , КП ШКЗ «Зірка» віднесено до групи субєктів з високим ступенем ризику.

Відповідно до пункту 4. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства”, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 464 від 15.01.2009р. акт перевірки - є документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

Згідно статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Позивач вказує, що внаслідок таких дій було спричинено шкоду навколишньому природному середовищу в розмірі 107570 грн. 71 коп.

Вказаний розмір збитків було нараховано державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Сумської області Н.В. Троян, відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, яка затверджена Наказом Мін природи України від 10.12.2008 року № 639 та зареєстрована в Мінюсті України 21.01.2009 року № 48/16064.

Пунктами 2.1., 2.1.2 Методики встановлено, що наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Судом встановлено, що розмір збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативних викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин від стаціонарних джерел КП ШКЗ «Зірка» внаслідок роботи підприємства без дозволу на викиди за період 01.01.2010 року по 01.07.2010 року, нарахований згідно з Методикою та даними Акту перевірки, склав 107570 грн. 71 коп.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 9 Бюджетного кодексу України передбачено, що одним із різновидів неоподаткованих надходжень до бюджету - є надходження від штрафів та фінансових санкцій, відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховується до місцевих бюджетів.

Статтею 142 Конституції України встановлено, що природні ресурси, які перебувають у власності територіальних громад, є складовою частиною матеріальної і фінансової основи місцевого самоврядування.

Таким чином, суд дійшов до висновку про те, що позивач є уповноваженими державою органами на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах.

Пунктом 1.2. Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря” від 10.12.2008р. № 639 передбачається, що ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Враховуючи той факт, відповідач не подав суду доказів сплати боргу або обґрунтованих заперечень, тому вимоги позивача є правомірними та підлягають задоволенню в повному обсязі, а з відповідача необхідно стягнути 107570 грн. 71 коп. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.

Згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України держмито в сумі 1 075 грн. 71 коп. та 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача в доход державного бюджету.

Керуючись ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Казенного підприємства Шосткинський казенний завод «Зірка» (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Леніна, 36, код 14315351) на користь Шосткинської міської ради (код бюджетного призначення платежу 24062100 (грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням природоохоронного законодавства, р/р 33110331700012, ОКПО 23635250, в ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013) 107570 грн. 71 коп. шкоди завданої державі за забруднення атмосферного повітря

3.Стягнути Казенного підприємства Шосткинський казенний завод «Зірка» (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Леніна, 36, код 14315351) в доход державного бюджету м. Суми (р/р 31112095700002 в ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код ЗКПО 23636315, код 22090200, символ 095) 1 075 грн. 71 коп. державного мита.

4.Стягнути з Казенного підприємства Шосткинський казенний завод «Зірка» (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Леніна, 36, код 14315351) в доход державного бюджету м. Суми (р/р 31211264700002 в ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код ЗКПО 23636315) 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5.Видати накази після набрання рішенням законної сили.

СУДДЯ О.В. КОВАЛЕНКО

Повний текст рішення підписаний 10.06.2011 р.