Постанова № 1615411, 19.11.2007, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2007
Номер справи
2а-2793/2007
Номер документу
1615411
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-2793/07

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

“19” листопада 2007 року м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - Судді Зінченка А.В.,

За участю секретаря - Пономарьової Ю.А.,

За участю представників сторін:

Прокурора Стовбер Т.О.

Представника позивача Минко В.О.

Представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Валківського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в Валківському районі Харківської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,

встановив :

Валківський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в Валківському районі Харківської області 18.09.2007 року звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Свій позов обґрунтував тим, що відповідача зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в Валківському районі Харківської області як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за №П1183.

Відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-VІ від 09.07.03р. Пенсійному фонду надано право самостійного стягнення заборгованості з боржників. А на підставі розділу 5 ст.5.1 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати І страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» обчислення страхових внесків здійснюється платниками щомісячно, на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу). Страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим періодом є календарний місяць.

У разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат, на які нараховуються страхові внески, платники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід) у розмірах установлених для страхувальників страхових внесків (33,2 відсотки, 2 відсотки) цих виплат. Перерахування страхових внесків здійснюється платниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на сплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів слуг).

19.12.06 р. управлінням проведено перевірку (акт № 17) правильності обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, період перевірки з 01.06.05 р. по 01.11.06 р. В ході перевірки встановлено заборгованість по внесках до управління Пенсійного фонду України в Валківському районі за період червень 2005 р. по грудень 2006 р. (копія акту додається), яка склала 2592,05 грн.

Таким чином, загальна сума боргу за суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 станом на 01.09.07р. складає 2955,55 грн.

Прокурор в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі, прохала задовольнити посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала в повному обсязі надавши суду письмові заперечення, відповідно до яких суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, згідно п.6 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, звіту та звітності суб'єктів малого підприємництва», не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування бо для неї сплата цього збору замінена сплатою єдиного податку.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, висновок прокурора, який вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, дослідивши матеріали справи, установив такі обставини.

19.12.06 р. управлінням Пенсійного фонду в Валківському районі Харківської області проведено перевірку відповідача щодо правильності обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, період перевірки з 01.06.05 р. по 01.11.06 р. В ході перевірки встановлено заборгованість по внесках до управління Пенсійного фонду України в Валківському районі за період червень 2005 р. по грудень 2006 року, яка склала 2592,05 грн. За результатами перевірки складено акт №17.

10 січня 2007 року позивачем відповідачу було направлено вимогу №Ф-13 про сплату 2592,05 грн. і яку було отримано відповідачем 12.01.2007 року. Також позивачем направлялися відповідачу ще вимоги від 05.06.2007 року та від 05.07.2007 року про сплату недоїмки в сумі 332 грн. та 995,73 грн. Всі вищевказані вимоги відповідачем не оскаржувалися, а тому на даний час є узгодженими. Але борг було сплачено лише частково, через що утворилася заборгованість в сумі 2955,55 грн. станом на 01.01.2007 року.

Згідно зі статтею 5 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV), який набрав чинності з 1 січня 2004 року, він регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить. Виключно цим Законом визначаються: принципи і структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які йому підлягають; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення, сплати цих внесків і стягнення заборгованості за ними.

Пунктом 1 статті 11 Закону № 1058-IV установлено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб, включаючи юридичних і фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), придбали спеціальний торговий патент, на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Згідно з пунктом 1 статті 14 Закону № 1058-IV страхувальниками цих осіб є їх роботодавці, які відповідно до частини 1 статті 15 цього Закону є платниками страхових внесків і зобов'язані на підставі пункту 6 частини 2 статті 17 зазначеного Закону нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.

У статті 18 Закону № 1058-IV зазначено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом; вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування; на ці внески не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування і сплати таких внесків або звільнення від сплати.

Ставки, механізм справляння та пільги зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлені Законом України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, яким, як і Законом № 1058-IV, не передбачено такої пільги, як звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для суб'єктів підприємницької діяльності, котрі перейшли на спрощену систему оподаткування.

Аналізуючи наведені правові норми, суд дійшов висновку, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не входять до системи оподаткування, на них не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати цих внесків або звільнення від їх сплати.

Отже, обов'язок сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не зумовлюється статусом платника податку як суб'єкта підприємницької діяльності.

Згідно з вимогами статті 15 розд. XV “Прикінцеві положення” Закону № 1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення статті 6 Указу про звільнення суб'єктів малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, від збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Закону суперечать і застосуванню не підлягають.

Статтею 19 Закону № 1058-IV установлено, що страхові внески до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нараховуються роботодавцем на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що вимоги пенсійного органу щодо сплати внесків до Фонду із суми оплати праці (грошового забезпечення) працівників є обґрунтованими і тому позов підлягає задоволенню.

 На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позов Валківського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в Валківському районі Харківської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ідент.номер НОМЕР_1, мешкає: АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного Фонду України в Валківському районі Харківської області (код ЄРДПОУ 22682307) заборгованість по страховим внескам в розмірі 2955 (дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят п'ять) грн. 55 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Постанова в повному обсязі виготовлена 20.11.2007 року.

Суддя А.В. Зінченко