Справа № 2-а-142/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2009 року Згурівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді ДЕНИСЕНКО Н.О. при секретарі СИВОГОРЛО С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в смт. Згурівка справу за
адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду
України у Згурівському районі Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 1 червня 2009 року звернулася до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись не те, що вона є дитиною війни та згідно зі ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (далі - ОСОБА_2) має право на щомісячне підвищення до пенсії з 9 линя 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2009 року у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яку відповідач у 2007 році їй не виплачував, а з 2008 року по даний час - виплачує не в повному обсязі, тому просить в разі пропуску звернення до суду поновити його як такий, що пропущений з поважних причин, визнати бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати їй щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 6 Закону, з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2009 року протиправною та зобов’язати його здійснити їй нарахування підвищення до пенсії як дитині війни за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2009 року у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплачених сум, в разі задоволення позову не застосовувати положення ст. 94 КАС України.
В судове засідання сторони не прибули, позивачка просить слухати справу за її відсутності, позов підтримує повністю, відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не повідомив, копію позовної заяви отримав, своїх заперечень суду не надав та на виконання ухвали суду надав копію Положення про управління.
Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні в судовому засіданні доказів в їх сукупності, які є у справі, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилася 18 березня 1936 року, є громадянкою України, якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років (а.с. 8), відповідно до вимог ст. 1 Закону, який набрав чинності з 1 січня 2006 року, набула статусу дитини війни (а.с. 7), тому на підставі ч. 1 ст. 6 Закону в редакції від 19 грудня 2006 року № 489-У, що діяла з 1 січня 2007 року, має право на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, є пенсіонеркою, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області та отримує пенсію за віком, в тому числі, підвищення дитині війни відповідно до ст. 6 Закону в розмірі: з 1 січня 2008 року - по 47 грн. 00 коп. щомісячно, з 1 квітня 2008 року - по 48 грн. 10 коп. щомісячно, з 1 липня 2008 року - по 48 грн. 20 коп. щомісячно, з 1 жовтня 2008 року - по 49 грн. 80 коп. щомісячно (а.с. 6).
Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області діє на підставі Положення про управління, є юридичною особою, призначає і виплачує пенсії відповідно до чинного
законодавства, інформує громадськість про свою діяльність, веде роз’яснювальну роботу серед населення району (а.с. 13-14).
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Згідно з ч.2 ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" державна соціальна гарантія - встановлений цим Законом мінімальний розмір державної соціальної допомоги, а також пільги з метою надання соціальної підтримки дітям війни.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Що стосується доводів відповідача, викладених ним у офіційній письмовій відповіді на звернення позивачки, про те, що поняття "мінімальна пенсія за віком", про яке йдеться в ч.3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", застосовується виключно для визначення пенсій, що призначаються лише за цим Законом і не стосується дітей війни відповідно до ст. 6 Закону, то вони є безпідставними. Положення ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч. 1 статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 липня 2007 року - 406 грн., з 1 жовтня 2007 року - 411 грн.
Згідно з ч.3 ст. 62 Закону України від 19 грудня 2006 року № 489-У "Про Державний бюджет України на 2007 рік" для визначення мінімального розміру пенсії за віком з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, збільшений на 1 відсоток. Зазначена норма ведена в дію Законом України від 15 березня 2007 року № 749-У, який набрав чинності після прийняття Закону України від 25 березня 2005 року № 2505-ІУ, яким встановлені обмеження в частині ч.3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ, тому відповідно до принципу дії закону в часі застосуванню підлягає закон, який набрав чинності пізніше. Відповідно прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 квітня 2007 року - 410 грн. 06 коп., з 1 жовтня 2007 року -415 грн. 11 коп.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2008 року - 470 грн., з 1 квітня 2008 року - 481 грн., з 1 липня 2008 року - 482 грн., 1 жовтня 2008 року - 498 грн.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" установлено, прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Законами України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" і "Про Державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін до деяких законодавчих актів України" обмежені права позивачки як дитини війни на отримання встановленого ст. 6 Закону підвищення до пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка є складовою конституційного права позивачки на соціальний захист ( ст. 46 Конституції України).
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Конституційний Суд України своїм рішенням від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 року у справі про соціальні гарантії громадян № 1-29/2007 року визнав положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" - п.12 ст. 71, яким призупинено дію ст. 6 Закону, такими, що не відповідають Конституції України та зазначив, що Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 року у справі щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України № 1-28/2008 року визнано положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін до деяких законодавчих актів України" - п.41 Розділу II, яким ст. 6 Закону викладено в новій редакції, такими, що не відповідають Конституції України, з підстав, аналогічних, що зазначені в рішенні від 9 липня 2007 року.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" не передбачено звуження прав громадян порівняно з 2008 роком.
ОСОБА_2 завдання держави - гарантувати права і свободи людини і громадянина. ОСОБА_2 України надає Конституційному Суду України широкі контролюючі повноваження щодо дотримання конституційних приписів, а саме, згідно зі ст. 2 Закону України "Про Конституційний Суд України" завданням Конституційного Суду України є гарантування верховенства Конституції України як основного Закону на всій території України. Рішення Конституційного Суду України, котрими були захищені права громадян та які мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції, не виконуються.
З огляду на вищевикладене, дитині війни належало виплачувати щомісячне підвищення до пенсії у наступних розмірах.
Ненарахована та невиплачена сума підвищення за періоди з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007
року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2009 року складає 1924 грн. 12 коп. = 710 грн. 89 коп. + 1819 грн. 84 коп. - 606 грн. 61 коп. ((з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року - 710 грн. 89 коп. ((з 09.07.2007 року по 30.09.2007 року - 337 грн. 30 коп. ((406 грн. + 4 грн. 06 коп. (1 %)) х 30 %: 31 д. х 23 д.) + (406 грн. + 4 грн. 06 коп. (1 %)) х 30 % х 2 міс. )) + ((з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року - 373 грн. 59 коп. - (411 грн. +
4 грн. 11 коп. (1 %)) х 30 % х 3 міс. )) + (з 22 травня 2008 року по 31 травня 2009 року - 1819 грн. 84 коп. (з
22 травня 2008 року по 30 червня 2008 року- 190 грн. 84 коп. (481 грн. х 30 %: 31 д. х 10 д.) + (481 грн. х
30 %)) + ((з 01.07.2008 року по 30.09.2008 року - 433 грн. 80 коп. (482 грн. х 30 % х 3 міс. )) + ((з 01.10.2008
року по 31.05.2009 року - 1195 грн. 20 коп. (498 грн. х 30 % х 8 міс. )), фактично відповідач виплатив
позивачці підвищення за період з 22 травня 2008 року по 31 травня 2009 року в розмірі 606 грн. 61 коп. (з
22 травня 2008 року по 30 червня 2008 року - 63 грн. 61 коп. ((48 грн. 10 коп.: 31 д. х 10 д.) + 48 грн. 10 коп.) + ((з 01.07.2008 року по 30.09.2008 року-144 грн. 60 коп. (48 грн. 20 коп. х 3 міс. )) + ((з 01.10.2008 року по 31.05.2009 року - 398 грн. 40 коп. (49 грн. 80 коп. х 8 міс. )).
Згідно з ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Згідно з ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.4 ст. 99 КАС України якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку звернення до адміністративного суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб’єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень.
Згідно з ч.3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Дослідивши письмові докази в справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов позивачки необхідно задовольнити повністю, оскільки в судовому засіданні доведено, що відповідач в періоди з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2009 року, ігноруючи норми матеріального права, порушив право позивачки на призначення та виплату підвищення до пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"та відмовив у його відновленні, тому така його дія є протиправною.
Враховуючи Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рн/2007 та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 року, на відповідача необхідно покласти обов’язок здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до ст. 6 Закону за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2009 року у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням фактично виплачених сум.
З 1 січня 2008 року по 22 травня 2008 року ст. 6 Закону була чинна в новій редакції від 28 грудня 2007 року, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року дана норма була визнана неконституційною, тому вбачається, що автоматично з 22 травня 2008 року ст. 6 Закону в редакції від 28 грудня 2007 року є нечинною та набирає чинності стара редакція.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 3 Конституції України, за якою права і свободи людини, їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.
ст. 7 Закону передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
ст. 88 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" установлено, що в разі недостатності виділених із Державного бюджету коштів за бюджетними програмами, пов’язаними з розмежуванням джерел виплати пенсій між Державним бюджетом України та Пенсійним фондом України, пенсії, визначені законодавством для відповідних категорій громадян, виплачуються у повному обсязі за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду України. Тобто цією нормою по-іншому врегульовано питання щодо фінансування забезпечення такої гарантії, як підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. І оскільки ця норма прийнята пізніше, то вона має пріоритет над нормою, закладеною у ст. 7 Закону.
ст. 57 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін до деяких законодавчих актів України" установлено, що тимчасові касові розриви Пенсійного фонду України, пов’язані з виплатою пенсій в межах його фактичного дефіциту коштів на цю мету, покриваються за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами.
ст. 58 "Про Державний бюджет України на 2009 рік" надано право Міністерству фінансів України надавати Пенсійному фонду України позички на термін до дванадцяти календарних місяців на покриття тимчасових касових розривів, пов’язаних із виплатою пенсій в межах фактичного дефіциту коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами у сумах, визначених на підставі розрахунків Пенсійного фонду України.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення "Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов’язок по нарахуванню та виплаті підвищення до пенсії позивачки, передбаченого ст. 6 Закону, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивачки та відповідач у справі є належним.
Суд також приходить до висновку, що причини пропущення позивачкою строку звернення до суду вбачається за необхідне визнати поважними, зокрема наступні: невисокий розмір її пенсії, відсутність необхідних коштів на підписку офіційних юридичних видань, звідки вона могла б дізнатися про порушення своїх прав, похилий вік та незадовільний стан здоров"я, проживання у сільській місцевості, що позбавило її можливості своєчасно дізнатися про порушення її інтересів щодо нарахування та виплати їй щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 6 Закону, з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2009 року, та відновити їй пропущений строк. Про порушення свого зазначеного права вона не була поінформована та дізналася в 2009 році, після чого звернулася до відповідача з приводу виплати підвищення до пенсії як дитині війни, виходячи із мінімальної пенсії за віком, від якого як від суб’єкта владних повноважень 15 квітня 2009 року отримала за результатами розгляду її звернення офіційну письмову відповідь щодо відмови у підвищенні до пенсії та проведенні перерахунку розміру підвищення (а.с. 5).
Враховуючи клопотання позивачки не підлягають стягненню з відповідача витрати по сплаті судового збору на її користь.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 року у справі про соціальні гарантії громадян № 1-29/2007 року та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 року у справі щодо предмета та змісту закону, Законами України "Про соціальний захист дітей війни", "Про Державний бюджет України на 2007 рік", "Про Державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін до деяких законодавчих актів України" та "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 8, 9, 10, 11, 12, 18, 69, 71, 86, 99, 100, 159, 160, 162, 163, 167 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду як такий, що пропущений з поважних причин.
Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2009 року протиправною.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області, ідентифікаційний код 20622465, здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканці села Аркадіївка вулиця Ватутіна, 7 Згурівського району Київської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, нарахування та виплату підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2009 року у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплачених сум.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана до Апеляційного адміністративного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 10 (десяти) днів з дня її складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Апеляційного адміністративного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 20 (двадцяти) днів після подання заяви про апеляційне оскарження.